Tueïit baart vrucht. de vijl waggons, die hierop volgden, bleven rechtstaan, terwijl de twee Iaatslen insgelijks over hoop lagen. De schade is zeer aanzienlijk. Zekere vrouw V.., wonende Boomschen steenweg Antwer pen, eene boodschap in de buurtte verrichten hebbende, had haar twee jongste kinderen alleen thuis gelaten. Het eene, slechts weinige maanden oud, rustte in z,jn wiegje, het andere, twee jaren oud, speelde in dc kamer. Een derde kind, van Stal jaren, speelde niet ver van daar op de straat. Gedurende het afwezen van vróuw V.., klom de tweejarige knaap op eenen stoel, van daarop eene tafel, en be'-eikte zoo een losfoordooske, waarmeê hij vervolgens de wieg in brand stak. Ongetwijfeld ware het schepseltje, dat zich daarin bevond, omgekomen, hadde de knaap die op straat speelde, den rook niet bemerkt en de geburen ter hulp geroepen, die het kind redden en het vuur uitdoofden. BRUGGE. Men zal zich herinneren, dat in April van het verleden jaar eene moord werd gepleegd op den hoer baron Van der Brugghen, burgemeester van Wingene. Dc misdaad werd ten 1 uur 's nachts gepleegd. De heer Van der Brugghen had zijn kasteel verlaten en begaf zich naar een zijner eigendommen. Hij was van eenen boschwachter vergezeld. Zij ontmoetten eenen pensjager en liepen er achter. Twee zijner makkers komen ge- loupen en schieten, de eene op den heer Van der Brugghen, den andere op den boschwachter. Het eene schot ging niet af, maar het andere ontving dc heer burgemeester in den onderbuik, ten gevolge waarvan hij den 27 derzelfdc maand overleden is, na een schrikkelijk lijden van acht dagen. De heer Van der Brugghen was slechts 29 jaar oud. Verscheidene aanhoudingen van pensjagers werden gedaan, maar allen werden losgelaten, daar men geene juiste bewijzen van plichtigheid jegens de verdachten vond. Nu schijnt men op het spoor der plichtigen te zijn gekomen, zoo men meldt dezelfde personen, die vroeger aangehouden werden. Vrijdag avond werd te Brugge reeds het gerucht verspreid, dat men zaterdag morgen de verdachten zou aanbrengen. Inderdaad, drie gekende pensjagers zijn door zes gendarmen en eenen brigadier aangebracht en naar de gevangenis van Brugge geleid, terwijl intusschcn een aantal getuigen van Win gene en Aalter bij den onderzoeksrechter waren ontboden. Na een onderhoor van dezen, werd heden morgen een der betichten voor den rechter der instructie gebracht. Men zegt dat er nog een vierde is, die op dc vlucht is. Wat aanleiding gegeven heeft tot het ontdekken der daders van dc misdaad, is dat er dezer da gen kennis te Aalter was. De. vrouwen der betichtten kregen twist en werden zelfs handgemeen. Eene der vrouwen, die nog al erg mishandeld werd, heeft verwijtingen gedaan en aldus alles uitgebracht. Men herinnert zich dat een zekere Dcsiré D. L. van Aalter voor het feit gevangen heeft gezeten en losgelaten is. Eekk zoNi)ERLiNGK*jJaciii'. - Het Palatinaat, eene landsteek in Beieren, is door eene zonderlinge plaag getroffen een inval van muizen. Na het binnenvoeren van den oogst, zijn deze knaagdie ren in zoo groot aantal op de velden vermenigvuldigd, dat de overheid er is moeten tusschenkomen, en eene algemeene drijf jacht heeft bevoelen. Men beloofde 3 penningen voor elke muis, die gedood werd. Dat voerde den icvcr der bevolking dusdanig aan, dal er in eene gemeente 32,000 muizen gedood werden, en de kas der gemeente raakte geheel leeg. Men was genootzaakt de premie op 1 penning te brengen doch eenmaal was nu de aan stoot gegeven de ievcr der vernietigers verflauwde niet meer en er waren er onder hen die alzoo fr. 7,o0 op eenen dag ver dienden. Eene keukenmeid. Eene keukenmeid bediende haren meester twee eieren op. Nauwelijks heeft hij ze geopend of hij roept Marie, wat hebt gij mij gegeven, de eieren zijn bedor- ven. Dat is niet mogeiijk, mijnheer; als ik ze verledenc maand gekocht heb waren ze'geheel versch Hartbrand (pirosisHieraan zijn dikwijls onderworpen die, de^ welke veel gezouten, gerookt of aangebrand vleesch, pannekoek, te /.waren kost of scherpe dingen, gelijk zijn ajuin, look oude ranse kaas, rans spek, enz., eten. Dikwijls is de oorzaak onbekend. Poeder van krijt, magnesia, lijn poeder van uitgebrande oester-of mossel- schelpen of van eijersclialen, een kóflijlepoltje vol ingenomen met melk of wa-c-r, is zeer goed, haver knauwen en dau het speeksel afslikkoa is ook goed, ja,;bij gebrek van iets anders, slik dan maar dikwijls uw speeksel alleen af, dit lielpt ook. Het gebruik van melk, van suiker-water, van versche groenten en van slijmerige dranken genezen dikwijls genoeg den hartbrand. Om appelen tot de maand mei of junius te bewaren Eene goede manier om de appelen te bewaren bestaat in dezelve met zand in tonnen te zetten. Om dit te doen moet men zand nemen hetwelk meu ge- durende den zomer wel beeft laten droegen men legl onder in de ton eerst eene laag zan 1 op dewelke men eene laag appelen legt, dan legt men weder om eene laag zand, waarop eene laag appelen, en zoo voorts, lot dat de ton heel vol is. Dit bevrijd de appelen van de onmiddelijke aanraking der tucht, dia de grootste oorzaak van hun bederf is. Het zand tusschen de appelen ge- hun vocht weg, zoodanig dat zij is om in oenen goeden staat tc strooid neemt te gelijker tijd een gedeelt»: niets meer behouden dan heigene kun no blyven. Om appelen of peren lang te bewaren, moet men dezelve plukken in het laatste van de afgaande maan, met droog weder, want dan is liet weinigste sap er in, en de blutsen, dia door hol vallen er inkomen, droogen op zonder rotten. Zij moeten ook omtrent drij weken voor hunne rijpheid geplukt worden, want alle fruit welk op den boom rijp geworden is, verrot gauw. De peren op doornhagen gegriffeld bewaren zich drij of vier maanden lan ger dau die van dezelfde soort, die op wilde stammen gegriffeld zijn. Uitslag der prijsraadsels uit Machelen. Volgens onderzoek en beoordeeling moet ik den lsten prijs toeeigen nan P. J. Van Asselie, onderwijzer, Opdorpzijne oplossing luidt als- volgt 't Goede wijkt alom voor 't kwade, In de Gentsche kalvokade, Ziet men dit, bij 't geuzenras, Mocht dit zedeloos gesnater Heden druppen van het Water, Vinden schuil in boevenkas. 2de oplossing. 't Ware loon voor hunne werken, Voor die vijanden van kerken, Die alom hun net en haak, Werpen uit om Cliristene telgen In hun modder te verdelgen Omdat modder streelt hun smaak. P. J. Van Assclie, Opdorp. 2de prijs. 1. Ja gij zijt groot en sterk O water maar gij spot, Roem ti niet want uw werk Bestiert d'algoede God. 2. Laat zich dc rijken met lekkernij verzaden, Voor zijnen discli gezoden of gebraden, 'k Vind zooveel smaak in spek of iets van 't zwijn, AL eet ik nooit geen haas, ai proef ik nooit geen wijn. Engelbert De Bondt, Laekon. Het water kunnen,wij niet missen, Dit zegt eenieder zonder gissen Doch de mensch op aard' is nooit kontent Vooral hij die zijne plicht miskent; Waarom toch laakt hij Godes daden l)ie met geluk hem overladen, Nu is 't tq.koud, te windig, to heet, Te droog, te schraal, te nat.... maar Afeet Het is Hij altijd gelijk weleer, Dia naar zijn helieven schikt het weer. KduardD laury, hulponderwijzer, Beveren (Waas). Voor het overige, eervolle melding aan de ieverige en geachte mede- kampers, te weten August Van de Maelc, Appelerré, Louis De Grave, St. Pauwels; Felix Walgracf, Opdorp; Theoaor Colic, Dosteldonck Marie Er or aard, DestcldonokRaimond Amand, Gaver; Georges Amand, Gaver Édiiard Doven, Wichelen Virginie De Clercq, Sonne- o-om T. II. Vcrraet, WachtobekeCharlouis Rascliaart, Lede. Geloofd zij Josus- Christus! Uitslag van den Prijskamp uit Desteldonck Raadsels. l9t" Geweer. 2<is Gaverland. 34° Stokvisch'. Parbleu alzoo 'ne prijskamp vonnissen, daar is iets aan te pruimen zulde Onze juré heeft ni?t weinig zitten zwoeten. Waarlijk wij hadden medelijden met denman, maar ziedewel, w'hebben hemgetrack- teerd met 'nen hcetekeek en een goed üakontje uitzet hier en aan ging liet er van door. PRUSDEEL1NG. l»,e Prijs aan D. De Maesschalck, Stckeno. 24e Prijs aan Aloijsius Thergoest, Mendonckx met lot. Hebben moeten kampen voor den 2d,u met lot 1- elix algraaf, Op dorp Emilc Hofmans, LebbekeBenedicktus Do Bruyckcr, Meirel- beke P. J. Van Assche, Opdorp A. Van Vooren, kuiper, te Wijnkei on A. Thergoest. Verders geven wij 't kiuis van eer voor 't schoon ste geschrift aan A. Thergoest voornoemd, ook een zilvereneereme- daille aan Jan Bal van Melsche voor "t naschoonste. Wij kunnen al de namen der oplossers niet geven, alleenlijk melden wij eenigen der mannen aan wier oplossingon zulks verdienen. Eervolle melding aan d'heeren Jan Bal, voornoemd Honri Bul- tynck, Adegent Aug. Regels, St. Nikolaas, BasileStaes idem. enP. Van den Eeckliauto Meire, die ook wel opgelost hadden Maar Victor Come uit West-Vlaanderen dank voor uwe goedwilligheid maar nevens 't spoor Vriend. Onzen innigsten dank aan al onze vrienden modekampers, on tot van de winter als 't God belieft. Uw beste vrienden, Théodoor Celie en Ivo Everaert. Te Tuddoren, nabij Sittart, kwamen zaturdag avond jongstleden bij epnen herbergier twee Pruisen, die bik een glas bier bestel.lon. De eon, die een valies met geld bij zich droog, werd na hot drinken van het bier onpasselijk. De herbergier liep haar naar de geestolijke, terwijl de andere Pruis zich tot eon geneesheer naar Sittart spoedde. Toen de herbergier terujkwanj, was do man overleden, de Pruis echter, die het valies met geld had medegenomen, kwam niet meer opdagen. Men ver moedt, dat hij zich van vergif heeft bediend, om het geld van zijnen makker meester te worden. Alle nasporingon, om hem te vatten, zijn tot heden vruchteloos gebleven.

De Werkman | 1876 | | pagina 2