Al wat nor DE WERKMAN bestemd is, moet vrachtvrij gezonden worden aan P Daens, opsteller, Leopoldstraat 77. October, bij de Jacobijnen Vendemaire omdat men dan den wijn inoogste. De zon komt op ten (5 u. 18 minuten en gaat onder ten 5 n. 20 m. Den 18, Feestdag van don H. Lucas, Evangelist; hij was geneesheer en schil der, doch verliet alles om Jesus to vol gen. Hij stierf op 't einde der eerste eeuw. De IL Lucas is de groote patroon der Schilders. Zelfs is er te (lent ecne ver maarde Schildersschool die zijnen naam draagt. Vlaanderen en Italië'zijn de pri mussen in de Schilderkunst. In 't Ylaam- sclie Land is 't schilderen mot olieverf uitgev ouden en Rubens,Pier Paul Ruben3, wie, in g'licel de wereld, kan daartegen op? Gulden boekje. De ware Kunstenaar moet zijn blik naar omhoog wond- n en een man van Geloof zijn. Spreekkamer. Ontv. V,5Ü van M D. M, Weiteree, tot oct. 1817. Markten. Hop, van 125 tot 110. Overal wordt d'opbrengst op een derde geschat. In Frankrijk i.s de voorraad ver geschoven. Tarwebloem te Antwerpen, 38 a 40 fr. Petrool iu daling. Er is een wapenstilstund van G maand in den Oosten, door Turkije aangeboden. Alleenspraak. De Zomer, do lieve Zomer rolt zijn matten op vaarwel, kadé, g'hebt dees jaar deftig uw best gedaan de groetcnisson aan de vrienden aan den andereu kant der wereld.... 't Is Herfst 't Laatste straaltje droigt te smoren, Eerde woudklok avond slaat en daar komt moufreer de Winter, die kloeke, ruwe gast, met de zak ken vol sneeuw en don asem van wind en ijsel Pas op, jongen, tan niet te straf te blazen luistert niet naar de studenten, die gedurig ijs, kloek, sterk ijs vragen, maar wel naar de werkmansvrouwen, die, als de Win ter bijt, hun provicseken kolen zoo vreesi-lijk zien korten, terwijl allo buitenwerk stil ligtEr is jaarlijks zoo veel nood, zooveel gebrek in den winter.... Eu 'k zo.t willen weten waarom, vroeg Karlinc Grolpoi zekeren vvinterscben avond, als 't volk rond bet vuur zat. Er is eten en provisie genoeg voor iedereen in de wereld. Karlino, Karline, sprak pachter Gilueninond, ge spreekt weer gelijk een gescheurde stal deur en ge vergeet dat wij bier in 't aardsch Paradijs niet zijn. Er zul len altijd arme menschun zijn, beeft Ons lieer gezeid. Waarom Om de wereld in gang te houden de nood alleen doet werken waarom nog? om malkander leèrken te staan naar den hemeld'armen door geduld, de rijken door liefdadigheid.... En, zoo ging pachter Gildenmond voort: Kariiene, ik geef u de wereld op uw hand, doelt en partageert gelijk gij wilt, en 's anderdaags zal 't weer lietzelMc liedje zijn. llior zal ar moede zijn uit malfortacn daar uit luiheid; ginder uit verkwisting om dat dc vader drinkt, omdat de kinders niet moèwillen, omdat, de vrouw een negligent mensch is, omdat er ziekten en malheuren komen.... En de wereld rondgaande, zult gij met den ouden Jercuiias moeten uitroe pen Desolatio. En Kariiene zweegen de zoon van pachter Gildemond begon luidop in 'ne sclioonen boekte lezen en allen luisterdon gelijk vinkskens en 'i werd 9 ure, zonder dat het iemand wist.... Welke boeken zuilen wij lezen Past op, menschen, past wel op van toch nooit slechte boeken te laten lezen in uw huis. Niemand is slechter dan die slecht geworden is door slechte boeken tracht boeken te vinden, waarin iets geloerd wordt: deugd, wetenschap, geschiedenis, enz. enz. dan zullen de wiiite:- avouden ecnen rijken oogsttijd zijn voor u en voor uwe kinderen. Alge- meeuen regel: de boeken waarop het Imprimatur der Geestelijke Over heid staat, zijn host aati te prijzen. De boeken zijn 't voedsel onzer,ziel de Geestelijke. Overheid is belast met de zorg over onze ziel. Voor zick- 1 ten gaat men bij den Doetoor, voor processen God beware er u ran, bij den avokaatvoor schoenen bij den schoenmaker, voor lioui- I werk, bij den schrijnwerker, eu voor alles wat de ziel aangaat is de I Priester den Rechter, den Leidsman, don Raadgever.... Er zijn er tegen- woordig, m kaberdooskes en gazetten, die niets van Religie weten cn die onnoozele kleddens willen nogtans de moeielijkste punten van Religie I op hun vingerkeu beslissen.... Welke uitzinnige boovaardigheidwelke I domme verwaandheid Maar, oaze kalle staat gereed; laat ons goeie I voornemens miken, bij 't aankomen van den winter; de tijd is zoo Koste lijk leoren is zuo zoet en komt later zoo wel to pas. Adieu en tot ais 't u nog eens zal believen'k zal dezen winter spektie maken oi onze- vo r- nemens worden uitgevoerd. Lange J an. Federatie der Katholieke Werkmansgeaootschappen. ALGEMEKNE VERGADERING, maandag 2-8 October 1870, te Leuven iu do groote zaal der Ilallen. De nieuwe Voorzitter van dien krachtigen Bond is Prins Eng. de Caraman-Chimav. De Bond is de vereeniging van al de Maatschappijen en Personen die liet welzijn dor werkende klas behertigen. De Bond durft de brandende kwestiën aanraken, van wier oplossing liet vreedzaam bestaan der samenleving afhangt,. De Bond heeft heuiel en aarde bewogen is zelfs bij Ministers en Potentaten geweest, om de zondagrust der werklieden te doen eerbie digen. Nu zal er gesproken worden over het werk der vrouwen en kinde ren, in mijnen, labriekui, enz. Die de wetten maakt, moet er den eersten aan gehoorzamen. Dit heeft onlangs oen Volksvertegenwoordiger to Brussel vergeten Hij rookte in ecuen tram-ommibus en omdat de bediende licin dit verbood en wilde beletten, bracht hij hem c-ene lieole compagnie stampen in den Duik. toe do man heelt er verscheide dagen van te bed gelegen.... Die Volksvertegenwoordiger moest streng gestraft worden, met boet en kot.... Anders zou de Wet veel van hare achting verliezen, en 't volk zou zeggen Weeral eens kleine dieven hangt men, groote laat men loopcn. De Times meldt ons dat koning Leopold II heeft beloofd eenen prijs van 5000 fr. te geven aan de stad of bijzondere associatie, welke door bare verbeteringen aan de werkmanswoningen, in de grootste maat de sterfte zal verminderd hoLLen, in de werkende klas. Volgens liet ver langen des konings zal die prijs door het eerstkomende gezondheids congres worden toegekend. Do koningin heeft insgelijks eene bolooning beloofd aan liet openbaar gesticht, welk liet best te gebruiken stelsel zal inrichten voor bet behoud van liet leven der kleine kinderen. Maandag waren G werkliedeu bezig aan het verbinden der gas buizen op den Berg van het llof, hoek der Villa-IIermosastraat, toen eensklaps de gaz met geweld uit de leidingsbuis ontsnapte oude werk lieden verstikt nedorwierp. Dank aan spoedige hulp kenden de werk lieden gereJ worden alvorens de verstikking volledig was. Zij werden naar het gasthuis overgevoerd, waar van daar hunnen toestand zoovoel verbeterd is, dat allo gevaar verdwenen schijnt. Luik. De politic agent Gerard, die door ecnen dolksteek getrof- -fcu werd b:j do terugkomst der bedevaartgangers uit Scherpenheuvel, is zoover hersteld, dat hij reeds mag buiten huis wandelen. Om zijnen dienst to hernemen is hij editor nog te zwak. Leest hier, dronkaards. Er was d'ander week te Luik 'non terrasser, die 3 juu fr. naar de Spaarbank ging dragen onderwege ging hij in een kabei-doeskeu en bleef er eenige uren. 't Werd avond. Hij kwam thuis niet; zijn vrouw werd ongerust, en nog meer ongerust als de nacht voorbijging en haar man wegbleef, 's Morgens ging zij zoeken en vond hem eindelijk s'omza' in'tkaber. docsk- n al zijn geld was wegde policie kwam de bazin word be. nanwd en bekende dat de zat ter ik haar 500 fr. had ter bewaring gege.

De Werkman | 1876 | | pagina 1