Rust maakt roast. achturwielen vast, en, op 't oogenblik zelf dat een voorwiel a kinds koofd raakte, hiald hij paarden on wagen staan. Zijn kind was gered. Seffens was or acne menigte volks ter plaats;.da vader werd ten allen kants geluk gowonsclit. De moedig» man was alweder Op zijn werk, alsof er niots gebeurd ware. toen een aanschouwer hem nog zegde Wel Jan, we wielen dat gij sterk waart, maar sterk om twee paarden staande te houden dat wisten we niet. Jan antwoordde tien paarden aan dien wagon, nog moest hij staan Edele trek van vaderlijke liefde bekroond met den schoonsten uit- slag Ze dalen diep, d'apostaten Tan 't Christene Geloof. Eon afgevallene Priester te Zwitserland komt daar nu te trouwen met een vrouw sit een kaberdoesken. Gilly. In de koolmijn van Boia-NoSl, daalde con workman, C. L. Qninat, in do gebruikelijko kooi, van da tweode verdieping naar eene lagere. Werd het signaal niet goed gegeven! Dat weet men niet. Do kooi hield niat stil, daalde de laagste verdiopiugen voorbij en word mot don ongelukkige, die zich daarin bevond, in bet water dat den put beneden vulde, begravon. Drie kwartuur later slechts, deed do machinist, ilio er ongoru.it over werd dal bij, geen ciguaal ontving, dun bak ophalen, waarin nog slechts het lijk van don Ongelukkige gevonden werd. De Werkmanskwestie gaat besproken het werk der lUndoren; in mijnen en fabrieken. Te Leuven is eene Vergadering, to Geut eoflo" Meeting. Iedereen zou het goedkeuren dat de kinderen en vrouwen nooit in de koolmijnen en slechts op zekeren ouderdom in de fabrieken on werk huizen toegelaten werden 'tls den geest van 't Christendom dat do kinderen eerst hunne eerste Communie doen en dan 'ne stiel beginnen te leeron. Zonder den geest van 't Christendom zal men niets uitzetten. Engeland on Pruisen hebben den volksarbeid door strenge wetten gere- geid niulan, hoe komt het dat in Pruisen on in Engeland de grootst© volksannoedc der wereld bestaat Gazetten die de Godsdienst bevech ten, zooals de werker, zijn voor 't volk conducteurs van doodswagens. Engeland komt weer naar 't Christene Geloof, waarvan het, he laas! door de wreede dwingelandij, van Henricus VIII, met zijn zes wijven, was afgeruktd'Engelsmans moesten sterven of hun Geloof verzaken en velen hadden den moed der martelie niet,. Nu, d'Engolsck- mans zoeken do Waarheid met oprechten zin, vinden ze en bekeeren zich. De Aartsbisschop van Westminster is een bekeerde Protestant, de beroemde Pater Newman, een bekeerde Protestant van 42 kerken en kapellen die er in 1830 te Westminster waren, zijn er nu 104 geko men de Katholieken hebben al eene Universiteit, gasthuizen, weozen- huizen, oudmannekeshuizen, seminariën, scholen, zelfs een collego voor buitenlandsche missiën. In Engeland is een monsterkanon gemaakt dat twaalf honderd duizend franken kostieder kanonscheut kost 700 fr.; en 't ergste of 't beste van al, dat 't monstermoortuig kan niet dienen 't is gemaakt voor zeeschepen en 't zou het sterkste zooschip doen zinken. Moord nabij Charleroi. Te Carnieres, in een herberg tegoa de statie. Zondag laatst kregen twee werklieden er woorden van woorden kwam 't op veeliten d'eene werkman trok oenen ponjaard en stak zijnen gezel dood... Er zijn er nu negen die te Charleroi voor moord vastzitten, hun vonnis afwachtende.... 't vermoorden wordt gemeen. Keizer Frans Josef, van Oostenrijk heeft zich op zijn landgoed Luzenburg cenen ko.stelijken koestal doen maken, met marnieren vloer, witte marmeren kribben, en al 't houtwerk in akajou. Frans Josef is op zijnen buiten zeer spraakzaam; en eens dat hij den rijken koestal aan eenen hoer zijner kennis iiet zien, vroeg hij hein Welnu, pachter, gij die op alles iets tc zeggen weet, gij ook op mijnen koestal wat te kri- tukeeren Nu, Majesteit, sprak de boer, alles is hier mooi, zeer mooi, maar voor iedere koe moest er 'ne sofa staan Voor d'Assisen van Aix verscheen onlangs do genaamde Bouillon, beschuldigd van eenen ezel gestolen. Bij vordedigde zicli alsvolgtIk was naar buiten gaan wandelen en daar kreeg ik eensklaps goeste om op eenen boom to klimmen, waaraan een ezel gebonden was. Maar ziet, de eerste tak waar ik op ga. breekt en ik val op den ezel die met mij voortloopt. Ge ziet dus, Mijnheeren, 't is do ezel die mij gestolen heeft. Oorlognieuws. De Russische kooplieden trekken uit Constantinopelen. De Russische soldaten trekken nu de grenzen over, in Russischon tenue. Er zijn er reeds £8,000 in Serbië. Men zegt dat Rusland cu Italië een verbond bobben aangegaan. Volgens d'opgavo der Serben zelf, zijn er in een gevecht 20 Russische officieren doodgebleven. Rusland verwerpt den wapenstilstand van zes maanden. Pieter do Groote, do Napoleon der Russen, had in zijn testament ge zet dat Rusland moet meester worden van Europa met Constantinope len t' overmeesteren, Frankrijk en Duitschland in oorlog te brengen, Oostenrijk te paaien en do kleine Grieksche staten tegen Turkije op te maken. Dit testament wordt nu letterlijk uitgevoerd en 't is daarom dat vele mensehen eenen wreeden en langdurigen oorlog voorzien. Volgens d'Engelsche Gazetten is de oorlog onvermijdelijk. Turkije, schrijft de Economist, Turkije is een rijk dat valt en zal moeten verdeeld' worden. Deelen gaat zelden zonder proces, als er vel» verre erfgenamen zijn. Do Mogendheden procedeeren niet, maar vech ten. Daarom, als Turkije valt, zal de scheiding zonder oorlog niet go- beuren. De Saturday Review schrijft dat Rusland zonder recht of rede zijne soldaten naar Serbië zendt en blijft zenden. Gaat dit voort, voor Nieuw jaar is Serbië door do Russen ingelijfd en in het voorjaar 1877 kunnen Oostenrijk en Rusland in eonen bloedigen oorlog gewikkeld zijn. 't Gevoelen dier gazetten is dat Engeland moet onzijdig blijven. Er zijn nu berichten gekomen van een akkoord tusschcn Rusland en Oostenrijk. Rusland zon voorloopig do Turksclic provinciën bezetten en Oostenrijk zou voorloopig gerust blijven. Uit Rusland vernemen wij dat degenen die rucaten overloopen, por seriën van 101) in elko kasern door het lot worden uitgetrokken. Gevolgen der gramschap. Men schrijlVons uit Marseille, dato 2 October Een schrikkelijk drauuna had maandag plaats ts Saint-Savour- nin, eeno gemeente van ons arrondissement. Een twist was ontstaan tusschen •«non landbouwer, Pierre Ricard genaamd, en zijnen zoon. De vader wilde niet, dat de jongeling zonder pas zou gaan jo^en, en had zichwneester gemaakt van het geweer, dat hij door zijnen zwager, die zich in 't huis bevond, wilde d»»n medneinen. De twist nam toe inhovigbeid en de vader, wiens gramschap ton top was gestegen, mikte ap zijnen zoon, en riep hem toe Ik zal u dooden. Het schot ging af. oavrijwillig, beweert de vader. Be kogel trof den jongeling, die slechts 17 jaren telde, aan bet hoofd en bliksemde hem neet- De moeder en de zwager waren bij dit tooneol tegenwoordig. Pierre Ricard is te Marseille gevangen gezet. Hij is 60 jaren oud. Den lap In een parochie van Oostenrijk kwam zekere avond een gendarm toe 't was zeer laat, zeer donker en de gendarm, op een boerenhof gaande, valt met lijf én ziel in eenéii diepen beerput. Ga kunt donken hoe hij huilde in liitEau-de-Cologue.Do pachtes was alleen thuis zij komt geloopen, met haar lamp in de hand en helpt dón sukke laar uit al zijne droefenissen,brengt hem in huis en reinigt zijne kleede- r&'. Acht dagen nadien krijgt de boerin den deurwaarder De gendarm had haar aangeklaagd van niet open licht op haar hof geweest te zijn, Vs&rop eene boet staat van 5 gulden. De goedo vrouw komt voor den Vrederechter en vertelt al weenendo geheel 't geval. De Vrede rechter, tot medelijden bewogen, zegt: Vrouw, de vijf gulden moet gij betalen, 't is de wet maar 't wasSchen van den gendarm is ook iets Traard daarvoor moogt gij zeven gulden rekenen. En de zoo geschiedde bét. ECONOMIEK POLITIEK CONGRES. KARLINE, WANNE, TONIA. Karliene. Ja, Maseurs, 't en is geen leven meer Tonia. Als g'eens poistdat een ponjekon boter u 'no guldon kost! Wanne. En op vleesch mag 'no werkende ménschdaar nog op peizen f Dat de mans moesten uitgeven Zo loopen nu somtemets met drupneuzen, maar zo kropen levendig in den grond. Waar gaat dat einaigen, Karlino Is 'teen treêterij of een straf van God Tonia. Ja, en is er nog iets goeienkoop 'k zeg voor mijn rede dat 'no werkende mensch moet scharrolen om toe te komen. 1 Karline. En die mans zien dan nog vies op, als go ze 's zondags 'tic frank op hun hand legt. Tonia. Er zijn te voel herbergen, Karline Kaklink. En ileus zullen de kinderen, van uit do wieg, naar de kantien loopen. G'liebt daar Sus Kandij, zijn kadeën dat is 17 jaar dat geeft thuis een deel van hun preê en de rest is voor de danszalen on de staminó. Tonia. Nondefoeters 't en zou bij mij geen plosj liebbon 'k sloeg ze grat de boenen af. Maar wat zal ik zeggen g'liebt uw bedde, gelijk g'hot maakt Sus Kandij wint veel geld, maar mijnheer don Deken zou wel zijne groote klok moeten doen luiden, als hij 's zondags nuchter is. Kaki.inic. Zulke boom, zulke vrucht. Wanne. Ja, alzoo gaat liet't is duur leven en de mensehen ma ken 't nog dnurder, door limine grillen en willen. Karuene. Is 't met de rijke mensehen anjers Waar hoorde nog moest klagen waar zijn meest zorgen, chagrinatiën en vilaineteiten Wanne. 't Is voor do ganzen niet dat profeet Jeremias zegde Desolatio Karline. G'liebt Pater Van Kerkhove wel gekend, is't nietwaar? Wankic. Och, ja 'k mijn kind als hij over d'hello preekte in den Jubilé, mijn tong hing aan mijn gchemelsel van schrik en entratie; 'k zal 't al mijn leven onthouden. Karliene. Awcl, pater Van Kerkhove preekte groote kruisen en kleine kruisen, mensehen kruisen in do coventen en kruisen in de bisdommen, kruisen in de straten en straatjes, maar op mijn woord van eer de groote kruisen rijden per voituur. Tonia. Moeten wij preuven gaan zoeken, Karliene zo staan voor ons oogen. De prinsen en koningen, leven zo gerust En de ministers, diplomaten en prokureurs, wat doen z'anders als malkaar chagrineeren? Karuene. Is 't waar gaat den Rus tegen den Turk vechten Tonia. Er is toch veel apprentie en vrees voor. De Rus is zoo rijk als de zee diep is hij kan in geen tien jaar al zijn steen en procliien af gaan en is nog niet kontent! en nu wilt hij Turkije hebben, om daarna scherlings bovenop Europa te zitten. Karline. Er is nog to weinig armoê in de wereld er zijn nog geen weeven en woezen genoeg zeker Wanne. Ze moesten den Turk met den Rus in een Tonne steken en daar laten vechten, man tegen man. Maar wat doen ze stillokes in hun paleis bij ven, terwijl arme onnoozcle sukkelaars in hun bloed lig gen te zwemmen. Karliene. Da'k de vrouw van den Rus ware, 'k lei zijn gezicht in stukken Watten 't menschdom in rep en roer zetten voor 'ne sim- pelen niet Wanne. Als ons landeken maar bevrijd blijft. Tonia. God believe't maar kwest er zijn hier ook zooveele publieke breabaties, en d'oorlogen zijn strafl'en voor de volkeren. Karliene. Wat kunnen wij weêral doon 'ne weesgegroet te meer lezen en daarmee zijtg'allc twee gesaluoerd. Maar twee Tijdens do optelling van Parijs zijn er maar twee die zich als vrijden kers hebben laten aanschrijven. 1,732,529 als Katholiek; 30,421 als Jood 17,281 als Calvinist 422 als Mahometaan, en maar twee als Vrijdenker 't Moet toch een verachtelijk ding zijn, dat in die grooto slechte stad maar twee zijn als godsloochenaars en vrijdenkers Gulden boekje. Hij is bijna niet plichtig meer, Die zicli kent plichtig voor don Heer. In 'l lalyn Quern pcenitet peccasse paenc est innoeens.

De Werkman | 1876 | | pagina 2