n te Rust maakt roest. elven niet. - Henri Van Cuyck, den soldaat die zijn liet vermoord had, is tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld. Moord te Nieokrrken.Overal heerscht de grootste veront- weerdiging over die wreede daad. De moordenaar De Wit is een roekelooze onverschillige prijbij heeft bekend zijne vrouw in den modder versmacht te hebben,omdewille van een ander vrouw- mensch, waarmeê hij in slechte betrekking leetde. Let er op! al de misdaden gebeuren, omdat men de stem der Religie verdooft en vergeet. De Wit had vijf kinderen. Zij hadden een voorgevoel van hun ongeluk, want als De Wit hen zegde: Binnen 5 weken zult gij eene andere moeder hebben, dan was hunne droefheid on beschrijfelijk. De vrouw was een oppassend, braaf mensch, die in Godsnaam altijd haar be3te deed, ondanks de slagen die zij kreeg. De Wit, gebortig van Haasdonck, is 40 jaar. Zijn oudste kind is 18 jaren. Hij toont geen berouw, is onverschillig, cpt en drinkt van alles wat hem voorgesteld wordt, 't Is gelijk de catechismus zegt van zekere zondeTen vierden, ze brengt den mensch tot versteendheid.... Brussel is een stad vol weelde en kroter staart nu 14,000 processen voor de koophandelsrechlbank. In een groot hotel t'Antwerpen zijn zondag nacht drie meis- sens verstikt door den gazeene vierde ligt doodziek in 't gast huis. De gaz was uitgeblazen maar niet gestopt. Een gendarm gedoodEan moordenaar ontsnapt. De gendarm Meeus was naar Londen den moordenaar van Sivry, Aublain gaan halen en keerde met hem van Oostende naar Brus sel zaturdag met den trein van 4 ure 's morgends. Voorbij Brugge was de gendarm in slaap gevallen en de moordenaar, de kans schoon ziende, sprong nabij Drongen uit 't convoi, die in volle vlucht was. De gendarm, wakker wordende, eenige momenten nadien, sprong ook van 't convoi, doch zijn bebloed lijk werd 's morgens door den treinwachter gevonden. Eerst dacht men dat de gendarm vermoord was; doch dit is later door de Doctoors en door 't onderzoek der plaats gelogenstraft. De moordenaar is langs Drongen gevlucht, heeft zijne horlogie voor 12 f'r. aan eenen treinwachter verkocht, en is heden nog niet aangehouden, 't Is 'ne mensch van 3oii 40 jaren, Franschman, blonde hairen en rosse kneve's, grijze oogen, langen arendsneus, bleek van gelaat. Bij vergissing is een werkman van Lede zaturdag avond, op de route nabij Wetteren, aangehouden, doch aanstonds losgelaten. Als z'in vroegere tijden iemand onrechtveerdig aanhielden, moes ten ze schade en intrest betalen. Er is 3000 fr. uitgeloofd aan den persoon die Oblain aan do Justicio kan leveren. Meer dan GoOO depêchon zijn uit Brussel alleen gestuurd, naar alle landen, zelfs naar Amerika, om dien gevaarlijken moordenaar te krijgen. De gendarm Meens was onderoliicier en ging het Loopoldsordekruis ontvangen. Moii rekent dat Moous een minuut na don moordenaar uit het convoi is gesprongen. Oblain heelt to Drongen hij eenen timmerman een weinig gerust en is rond den middag, niet ver van do plaats gegaan, waar de gendarms rond het lijk van hunnen ongolukkigen konfrater stonden. Dan moet hij langs Nerèlo gevlucht zijn. D'Engclscha gazetten schrijven dat Oblain den gendarm heeft ver moord, doch er zijn geeno sporen van worsteling en de gendarm had nog zijn geld en zijne horlogie in den zak, benevens do handboeien en oenen revolver. RAMPEN. D'Aardappels rotten vrceselijk. 'tls een hestatigd feiteilaas. Een dezer avonden vond men tc Kortrijk op den spoorweg het lijk liggen van M. handelsreiziger te Kortrijk. Men denkt dat hij van den trein is willen springen, onder 't rijden... Waarom niet ponctuccl (k voorschriften gevolgd der statiën 'Er zijn cr die stommelen als tl Jieeren chefs hen tegenhouden van op een ingangzijnde treinte sprin gy.'!. En nogtans, die man doet zijn plicht en redt misschien hun leven... IS aar iedereen, die in zijn vak handelt, luisteren, is den raad der wijs heid. J Maandag waren aan de statie te Demlermonde verscheide schel men van beurzensnijders... 't Is tegenwoordig op te letton; er zijn er ©veral die willen lui en lekker leven, zonder werken. Zoo t schijnt zal Z. M. de Koning in porsoon de Belgische Kamers openen on een troonrede uitsproken... Dat ze voor hun werk maar oen goed kruis maken, om.met Gods bijstand, Belgenland in vrede te houden met zijn'eigen en in vrede mot de andere. De Gecraardsbcrgseho kanten, d'Antwcrpsehe schilderijen, het garen en linnen van Aalst en van Gent hebben op de wereldtentoon stelling van 1 hiladelpma, eerste prijzen bekomen. Te Leuven is beslist van geeno wet te vragen tegen 't work der kinderen, - vader en moeder alleen zijn meester'in huilbuis —maar van aan te dringen on te preèken, opdat dc kinderen voor hun 12 iaar naar t labnek met zouden gaan... 't Is oude Vlaamscho gewoonte Na worden Communie want een ambacht moet van jongsai' geleerd LEM munt uil en ligt boven voor zijne pnlronagiën zon dag was er wcêr een schoon feest in de patronngie van H. Kerst. Dat is troostend!.... T'Oordegem heeft de Congregatie der Jonge Dochters zondag het patroonfeest gevierd van den weerdigen Herder en Bestuurder, Pastor De Vriese, en hem te dier gelegen heid zijn portret in levensgrootteaangeboden, geteekend in crayon door Mr De Galan-Daens, die zich onlangs t'Aalst is komen vesti gen, in 't huis waar wij uitgekomen zijn. De wonderbare gelijke nis van 't portret heeft iedereen getroffen en met recht schreef ie? mand die de zaak kent en niet zou overdrijven 't is een wonder van schoonheid en gelijkheid Men meldt uit Philadelphia Het hoeft weeral gebrand in de tentoonstelling. Een geweldige brand, de derde binnen tweo maanden, berstte donderdag avond in eene duit- sche restauratio, nabij Horticultur Hall uit. De schade beloopt onge veer 20,000 dollars. Te 3ezer gelegenheid merkte men eons te ni9er op, dat de bluschdienst slecht ingericht was wei vijf-en-twintig minuten verliepen vooraleer de noodige hulp bij de hand was. Van hunnon kant, gedroegen de poli- ciemen zich uiterst slecht. Ecnigen hunner, m plaats van te helpen bij het blusschen, plunderden den kelder der restauratie, maakten zich dronken, beleedigden hunne opperhoofden en zolfs den burgemeester van Philadelphia. Kortom, de wanorde was tot baar hoogste gestegen. Wij ontvangen van M. den prokureur ,des konings, het signale» ment van den voortvluchtige Aublain of Oblain Tevens verzoekt M. de prokureur ons te willen logenstraffen dat Oblain reeds aangehouden is. Bid voor de arme zondaars. Het is nu ongeveer vijftien jaar geleden, dat de volgende merkwaar- digo bekeering plaats bad in het Noorden van Duitschland. Weinige maanden voor zijn dood zag de Grootmeester der Vrijmetse larij te 1). op een Vrijdag namiddag buitengewoon veel menschen, jong en oud, rijk en arm binnengaan in een huis, dat dicht bij het zijno stond. Uit nieuwsgierigheid sluit hij zich bij hen aan om te zien wat daar gaande is. Hij gaat de deur in, klimt oenige trappen naar boven en staat verrast over hetgeen hij daar ziet. Hij bevond zich in eene prachtige Katholieke kapel, waarin juist dien middag eene oefening voor zekere broederschap gehouden werd. Daar hij ietwat verlegen bleef staan, verzocht men hem plaats te nemen in cone bank bij deed dat en bleef daar tot aan het einde van de godsdienstige plechtigheid. Toen hij weêr op straat gekomen was, zag hij het gebouw, dat zich naar het uiterlijk weinig van de naaststaande huizon onderscheidde met meer opmerk zaamheid aan, bemerkte toen een klein toreritje op het dak en verwon derde zich sterk, dat hij dit tot nu toe niet opgemerkt had, ofschoon hij er zoo dichtbij woonde en er zoo dikwijls voorbij ging. Den volgendon morgen hoort hij eensklaps luiden. Hij vraagt zijn huishoudster, con goede oude vrouw wat dat buitengewoon luiden in de buurt to beteckenen heeft. Het luidt in de kapel voor de H. Mis gaf zij ten antwoord. Dat versta ik niet. - Nu, men zal daar de morgen-godsdienstoefening beginnen. Morgen-godsdienstoefening Is dat daar iodcren dag kerk - Zekor. - Maar or wordt toch niot altijd voor geluid Ik heb het nog nooit gohoord. Mijnheer zal dan nog goslapen of er geen aandacht op geslagen bobben. Intussohen luidde het nog voort en den ouden heer werd het, alsof do klok hem toeriep Kom toch, kom toch Hoe langer hij hoorde, des te duidelijker meende hij die woorden to vernemen. Wat kan hot schaden, dacht 1»ij, gij zijt gisteren daar geweest, gij moest ook van daag nog oons gaan zien wat zij daar. uitvoeren. Meteen staat hij ojfën treedt de kapel binnen, juist op het oogenblik, dat do priester naar het altaar gaat om do Jl. Mis tc beginnen. Dat had hij zijn gansch leven nog nooit gezien on waarschijnlijk was dien morgen niemand mot meer aandacht dan hij tegenwoordig. Den volgenden morgen hoorde hij weder dien roep Kom toch on bij liet ook niet lang op zich wachten. Zoo ging het eenige weken achter elkander. Zekeren morgen riep de klok weer als gewoonlijk, doch wie er kwam. do ijverige bezoeker van gisteren en eergisteren en de vorige dagen niet. Hij was helaas zoo bedroefd toon hij den roep hoorde maar dien niet ken volgen, want hij was dien nacht ernstig ongesteld ge worden. Toen hij na eenige dagen bemerkte, dat zijn toestand eer slim mer dan boter werd, sprak hij tot zijn meid (hij was ongehuwd. Haal mij den geestelijke. Welken In die stad waren verscheidene Katholieke en Luther- sche en nog andere geestelijken. Uw Heer Pastoor, - Maar Mijnheer gij zijt toch niet Katholiek Ik zeg u, haal mij den katholieken pastoor van de kapel. Buiten zich zelve van vreugde haastte de brave dienstbode zich naar den priester en verhaalde hem in korte woorden, dat zij reeds meer dan 20 jaar tot God gebeden had, haren heer ten minste op het sterfbed de genade van het geloof to schenken en dat zij nu op de verhooring van haar gebed durfde hopen. - Kom toch, Eerwaarde Mijnheer verlangt U te spreken. - De geestelijke begaf zich naar den zieke en had een lang onderhoud mot hem. De pastoor bracht hom een boek over de geloofsleer der Katholieke Kerk en bezocht hem bijna dagelijks. Na ongeveer een week legde de zieke dc Katholieke geloofsbelijdenis af, ontving met de grootste godsvrucht de H. Sakramcnten der stervenden en verliet dit ievenom in don schoonen hemelde eindelooze barmhartigheid van God te gaan verheerlijken. Lieve lozer, gij hebt misschien ook oen bloedverwant of een vriend wiens bekccring u nauw aan het hart ligt. Ach bid dan dikwerf voor dien armen zondaar, bid vurig, bid zonder ophouden, word niet moede te bidden en roept vooral de voorspraak in van onze Goede Moeder, die wij zoo gaarne groeten als de Toevlucht der Zondaren, de Moeder van Barmhartigheid.

De Werkman | 1876 | | pagina 2