Prijs in bureel of Met de post of te huis Vooraf E Al wat voor DE WERKMAH bestemd is, moet vrachtvrij Oorlognieuws. 't Ziet er wat, boter uit. Frankrijk en Duitsch-. land dringen bij den Turk aan, opdat de wapenstilstand van zes weken door hem zou aanvaard worden. Petje Pruis zit meteen groote valling; voor 'ne menseh ran zijn jaren is een valling dikwijls een trekbrief ken van de dood; de groote Pruis mocstjuist zijn kamers openen en een redevoering doen; tor oorzake van zijn valling heeft hij ze nu doen aflezen, door een zijner Ministers. De-Keizer zegt erin dat hij voor den vrede is, dat 't hemdeken nader is dan 't roksken, bij gevolg dat hij, in kas van nood, met Rusland zal doen. De Turken maken hunne winterkwartieren nabij Djunis, zoodat ze daar nog lang schikken te resideeren. De laatste tijdingen zijn iets of wat vreedzamer. Turkije schijnt genegen om den wapenstilstand van 0 weken aan te nemen generaal Ignaticf is van den Sultan zeer wel ontvangen, en d'ander ambassadeurs komen er tusschcn om eeno soort van akkoord aaneen te flansen. Doch Turkije wil er niet van hooren, dat Rusland soldaten zou leggen in de aanpalende landen van den anderen kant vreest Engeland nu dat de Rusdoor seheeve trokken, aan Oonstantinopelen zou willen geraken. Er is iets van. Onze vurigste wensch is dat de tijdingen voor den vrede mogen bevestigd worden en dut g'heel do wereld door, het woord PAX woSrklinke! In de bezittingen van Spanje begint de Turksche populacic rumoer te maken men vreest voor aanrandingen tegen de Christenen De Serben kr ijgen klop op klop, straks ligt er de laatste man daarom is naar Oonstantinopelen getelegrapheerd, dat, indien de wapen stilstand binnen twee dagen niet ge teekend is, Rusland zijnon gezant zal terugroepen, dus den oorlog verklaren aan Turkijé. Zoo men tcle- grapheert, is die wapenstilstand reeds geteekend. Vervolging in Polen liana korrespondentio uit Krakau deelt uit voerige bij/.underheden meé, over da geloofsvervolging die in Polen wordt uitgeoefend door Iluoland. In Polen steunde da inrichting der katholieke Kerk nog op hare oude grond- vos teu de/.a waren ongeschondau gebleven iu weerwil der schrikkelijke ver volgingen, die sinds 1863, tegen do bisschoppen an de piiester» die het meest door hunnen mood, hunne standvastigheid en hunnen godsdiensticvar uitsta ken, werd in 't werk gestold. Ook i» "t een mocielijk werk voor Rusland om er to# t« geraken, Polen op een russischen leest te schoeien. Vooreerst heeft men aan de pries!ars het godsdienstonderwijs in do open- bare-en in de kostscholen verboden. Zij worden in de/.elre vervangen door lieden, die 't vertrouwen vau het russisch Staatsbestuur genieten, en die de katholieke godsdienst in lussiscbe taal aan poolsclie kinderen leeren Geheel onlangs verscheen e*a nieuw bevel van den minisUr van binuenlandsche zaken, den priesters, onder zware straliën, alle godsdienstig onderwijs builen de kerk vei biedende en de ondargourerneur» in verschillends lokaliteiten- hebben, om de vriend van den keizer - te. zijn, den priester verboden zelfs in de kerken den katechumus te onderwijzen. Tevens beeft men alle du *e- minarién russischo, schismatieke professors opgedrongen klaarblijkelijk wil men dei wijze het zaad des verderfs onder de leerlingen zaaien 3 NOV- 1876. Is 5 centiemen ;ht 2,50 's jaars- worden aan P Daens, opsteller, Leopoldstraat 77. eider worden, in de kapittels, aan de priesters leeken toegevoegd die daar du meerderheid inbeten uitmaken, en van 't gouvernement afhangende, niets meer zullen zijn dan <'e werktuigen ran 't Staatbestuor, in het uil voet en van dezes plannen. Rn toch niettegenstaande de vervolging, of eerder, juist dank aan die ver- volgiu bakeerun talrijke keitors zich tot lmt katholiek geloof. Hel Staatsbe stuur doet echter met 8 lot 16 maanden gevangenis .-traliën alwie zijne kinde ren niet volgens do Schismatieke godsdienst laat doopru en opbrengt. Hun die. de russische «eredienst verloochenen en ziclt bekeeron, zullen hut.ne kin doren onttrokken worden, en deze onder opzicht van eenen kninmissam door l gouvernement benoemd opgeroegd vro den E'-n doopsel volgens den katholieken ritus wordt goMrafl met verschillend# maanden gevangenis en met aanzienlijke geldboeten. Wanneer de overheden aan de weet komen dat de ouders «en kind naar eene katholieks kerk willen dragen, dan worden gendatinen op loer gestold, die het kind alnemen en door eenen pope sohismatieken priester) doen doopen. Aalst, ons Aalst gaat zondag en veertien dagen een schoone Feest vieren Mijnheer den Doken L'e Blieck, Doctor in Godsgeleerdheid, die zijnen Jubilé viert van 25 jaar Pastoor-Deken der St-Martenskerk. 't Is op 'ne Zondag gestold, opdat iedereen liet Feest kunne genieten de groote Kerk zal weggedragen worden; wij zullen God voor t. verledene danken en bidden voor de toekomst, opdat die waardige Man, met de schitterende Jubclkroon op 't hoofd, nog lango jaren bier voor het heil onzer zielen moge arbeiden en zijne hemelscliê kroon van verdiensten vermeerderen. We zullen daar nog over schrijven. In Pruisen gaat do Bisschop van Limburg nu ook uitgenoodigd wor den en daarna gedwongen om zijn ontslag te gevenja gedwongen door de Protestantsclic Overheid O dwaasheid der menschen Geluk kig dat Hij leeft, van Wie David in zijnen tijd sprak ze zingen 't alle zondagen, gansch de wereld door, in de Vespers - Machtig is zijnen arm; Ilij heeft in den dag zijner gramschap, de koningen vernield; Hij zal recht doen onder de volkeren Hij zal de hoofden van vele landen - verdelgen. Spanje heeft aan den Aartsbisschop van Grenada die te Roomen is, laten weien dat bij in Spanje niet mag terugkeeren, of hij moet eerst bij den Spaanschcn gezant gaan versclioonitig vragen. Die Gezant meende met de Bedevaarders iu 't Vatikaan te slibberen, doelt bij werd bij zijn flankaards achteruitgetrokken. Daarom zou de Bisschop moeten gaan zijn excuses maken. Hij weigert. Een Prins dor Kerk buigt zich voor God; om eene ziel te winnen zal Hij zich buigen voor 'nen armen dienst bode; in ziektetijden zal 'ne Prins der Kerk zich buigen om een arm ltuizeken binnen te treden, en dien zieken werkman tot de dood te be reiden; de Prinö der Kerk buigt zich tot het armste werkmanskind, om hot tot soldaat van Christus te vormen; maar de gróoten der wereld in hunne grillen voldoen, de grooten vleien, dat doen de Prinsen der H. Kerk. Ons Heer liet Herodes cn Pilatus zonder antwoord staan, maar aan de wecnendo vrouwen, daaraan sprak Zijn Goddeiijke Mond.

De Werkman | 1876 | | pagina 1