Misdaden, rarapea en ongelukken. Rust maakt roest. Obtain, de moordenaar, is ons d'ander week ontsnapt. Hij werd aangehouden te Ryssel en de ofticieele lijding kwam ons juist toe, als de Werkman geheel afgedrukt en bijna den helft ver zonden was; wij zenden van 's donderdags af, opdat al de Inschrij vers, op zijn laatste, 's zaïuntags zouden gediend zijn. Daarmee hebben de Postboden 's zondags voor ons niet te loopen. Obtain was recht rtaar Frankrijk gestoven, had zijnen baard doen afsfibeeren en zich reeds onder eenen valschen naam doen aan teekenen, als hij op de markt door eenen policieagenl herkend werd: Ge zijt Obtainklonk het hem in d'ooren terwijl hij vast gegrepen werd en naar 't gevang vervoerd. De Fransche Polieie zal den moordenaar niet uitleveren, omdat hij daar ook vier hoofdzonden bedreven heeft en waarschijnlijk 1 zijn hoofd op 't schavot zal laten. In Frankrijk was 't schavot vroe- - ger afgeschaft, maar de moorden kwamen er zoo dik dat men weêr is beginnen te halsrechten. 't Werd tijd dal Oblain aangehouden werdw^ttt in prochiën en steden kou een vreemdeling 's avonds niet meer gerust op straat komen; de 3000 fr. deden de champettersoogen schemeren; er kunnen wel 50 valsche Obtains aangehouden zijn. De Wilde, van Gent, die zijne vrouw vermoord had, is tot 15 jaren dwangarbeid veroordeeld. De Wilde was van zijne vrouw, deze liep met een andere mansmensch; De Wilde werd jaloersch en stak zijne vrouw met een schoenmakersmes dood.... Welke zeden! welke zeden!.... Het Gent der slechte schriften, der dans zalen is afschuwelijk! Gelukkig dat er nog een ander Gent is, het godsdienstig, dus treffelijk Gent!.... 't Schijnt dal de vrouw van De Wilde niet veel beteekende, dat de man er veel moest afbijten; maar, de dompelaar, in plaats van 'ne keer te biechten te gaan en bij ware vrienden troostte zoeken,begon,jandoriede kaberdoes- kes af te loopen en te drinken.... Ge ziet hoe hij gevaren is! Drie getuigen die te Charleroi 'ne valschen eed schenen te doen, zijn opstaander» voet aangehouden en gekerkerd. In Amerika is de ketel van eene groote nagelfabriek ge sprongen 18 personen verloren er het leven bij. Er-is bijna geene weck, geen dag of wij hooren rampen dooi den petfooi. Wans ér d'auder week t'Antwerpen weêr gebeurd? Een heer ging 01 ie in zijnen hangenden en brandenden quinquet gieten; de quinquet viel om. d'olie op den heer en in brand. Ee- tiige uren nadien stierf de man in d'ijselijkstc tormenten. De Koningin van Holland is zondag te Brussel afgestapt (ze reed naar Parijs) en heeft ten Ilove deel genomen aan't ombijt der Koninklijke Familie. Hunne Majesteiten de Koning en de Ko ningin der Belgen hebben dan hunne gebuurvrouw uitgelei ge daan tot aan de Zuiderslaiie. Kiel ver van Tongeren is een dienstknecht onder het wiel zijner kar gevallen en ter plaats gedood. Zondag nacht zijn t'Antwerpen niet min dan 37 personen in den amigo 'gestoken voor dronkenschap cn nachtlawijtEn T stelen houdt daar niet op zondag in den vooravond werd bij ee nen aardappel koop man, op den Dries, eene som gestolen van 1G00 fr. die gereed stond om eene betaling te doen. In d'herberg De Vos, Klapdorp, is 1200 fr. en een pakje obligation gestolen. Er is achter Spanje écu schip iu volle zee verbrand en ver zonken. De bemanning is erin gelukt Gibraltar te bereiken. Griekenland roept onder de wapens 200,000 man; 125 man reserve; van 19 tot 30 jaar worden onmiddelijk onder de wapens geroepenvan 30 tot 40 jaar gaan onder de nationale wacht en van 40 tot 50 jaar moeten dienen voor de reserve van die wacht.... 't Is pront! Sen Kerkdief. Ziehier in welke omstandigheden de polieie der hoofdstad er eindelijk in gelukt is eenen der kerkdieven aan te houden, welko sedert eenigèn tijd, zoo talrijke diefstallen hebben begaan in ver schillende kerken van Brussel en den omtrek. Een persoon wandelde op 27 dezer, 's avonds in de St.-Hirybreehts- gaanderij, toen hij aldaar een ouden schoolkameraad ontmoette, dien hij voorstelde een stuk eener ciborie te verkoopen, hetwelk voortkwam van eenen kerkdiefstal. De schoolmakker nam het offer aan en begaf zich op de aanduiding van zijnon gezel naar de weduwe Balthazar, ju welierster, in de Botcrstraat. die bij het aanbod eenen diefstal vermoe dende, kort af antwoordde Ik koop niets. Een agent der gerechtelijke polieie, die de verdachte handelingen had bemerkt der twee personen in de St-fliijbrechtsgalerij en hen had na gespeurd, sprak don vorkooper aan, toen deze den juweliers winkel ver liet, cn verzocht hem te willen meegaan naar het policiebureel, terwijl een andere policieagent den twoedeu gezel in het oog hield. De eerste polieieman kwam onmiddellijk weer, vergezeld door twee Z'jner koliegas en men ging insgelijks over tot de aanhouding van den anderen gezel, juist op het oogenbiik dat deze voor eene vitrion in de Gretrijstraat, naar de te koop gestelde voorworpen stond te zien De dief weigerde stellig eenigo inlichtingen to geven over de voort- komst dor voorwerpen, eu het was slechts mot de grootste moeite, dat nion er in gelukte hem tot bekentenis te brengen. Hij zegde in de Gul- denvliesdroof, te St. Gillis, to wonen en toen men zich naar dit adres begaf, vond men aldaar een aantal voorwerpen, die uit dezelfde bron af komstig waren. Zoodra de man zich omringd zag door do policio. bood hij uit alle kracht tegonstand, hij beet on sloeg de agenten, welke genoodzaakt waren hem ter plaatse te binden. In het policiebureel gebracht zijnde, vond men hem ia het bezit van eene vijl, eene boor en ander breektuig, men vond eveneens op hem verscheidene kerk ornementen. Men verzekert ons echter dat do persoon in kwestie geen dief van be roep kan zijn, want dat hij, alvorens met zijne diefstallen in den omtrek van Brussel te beginnen, zich in de hoofdkerk van Antwerpen had laten sluiten, mot het inzicht van to stelen, en er is uitgekomen zonder aan de voorwerpen te raken, welke zich onder zijn bereik bevonden. Hij behoort overigens tot, oene deftige familie, en hot was toen hij zich zonder werk of Hulpmiddelen bevond, dat de slechte drift de boven hand kreeg hij noemt zich J. Sondag, is geboren in 1859, in het groot hertogdom Luxemburg en is slotmaker van beroep. De aangehoudene is na een langdurig verhoor naar de gevangenis der Kleine Karmelieten gebracht. Door het orkaan dat den Gen -1 in Midden-Amerika gewoed heeft, is vreeselijke sehade aangericht, De stad Managua is overstroomd, 400 huizen zijn vernield en talrijke personen hebben het loven verloren. Te Bluefield zijn 300 woningen in puin gelegd. De stoffelijke schade wordt berekend op 2 miliioen dollars. KORTR1JK, 27 oct. Een dezer laatste nachten, heeft men op 20 minuten afstand van do static dezer stad, op den spoorweg van Kortrijk naar Brugge het lijk gevonden van M. X., rijke pachter van die streek. Hij had oene wonde aan het hoofd. Men weet neg niet waaraan men den dood van M X moot toeschrijven. Er is desaangaande een onderzoek Zaterdag nanoen, rond 2 ure, is een boer van Evergem, die met oen wagen hooi naar de waag gekomen was, op de Koornmarkt te Gent schielijk dood gevallen. Zijn lijk werd naar bet gasthuis gebracht. Deze week heeft het assisenhof van Brabant uitspraak gedaan in de zaak van P. A. De Braockeleer en P. Guidemont, beschuldigd van vrij willige brandstichting, te Pamel gepleegd. De beschuldigde P. Guidemont is onplichtig verklaard en onmiddellijk in vrijheid gestold, doch P. A. De Braeckeleer werd tot het hof verwe zen tot 20jaren dwangarbeid, de kosten van het proces en de berooving der rechten, vermeld in art. 31 van het strafwetboek. Ken dief, welken do polieie van Brussel al 8 maanden zocht, is eindelijk zondag achternoen aangehouden in 't park. Meer dan 48 dieften had hij ge daan, met aan kinderen, die boodschappen deden, hunne pakken al'te nemen, onder voorwendsel hen te helpen dragen. De dief zijnen naam is Heremans cn hij heeft nog in 't Stautspensionnaai gelegen. levers in Spanje, la San-Gal Mar is'ne poerwagen gesprongen Ver- sch-ideue personen dood, 20 andere, waaronder verscheide officiers, gekwetst, en duixende ruitm.verbrijzeld. Do moeting lo Gent, bijgewoond door 2Ö0O personen, hesfi eenparig be. slist van aan de Kamers «ené wet te vragen over den kinderarbeid. Ja, miskwookte kerels, g'hnbt gelijk van te zingen van 't ongediert der papen, verlost ons Vaderland Hr is daar weêr 'ne Priester te Devnze, die een wreed stuk heeft gepleegd In een werkmansfamilio. vader, móeder en 5 binders, kwam de typ hu*allen hadden do ziekte, behalve een kind van 12 jarendn hoor ouderpastoor V. was den trooster, den helper'dier Familie het gpzondgoMoven kind moest weg; da Priester loopt oveyil rond, biedt gcid; niemand wil dit kind, uit viees van den «yphus iu huis to brengen. Wat doet do Paap, de 1 iestorhij neemt dit kind in /.ijn eigen huisZulke daden treffen wij overal aan, waar katholieke Priesters gevonden worden. Markten. Te Poperingho vragen de landbouwers 150 fr. voor hunne hop 144 ir. wurdt geboden doch er zijn geen verkoopers aan dien print. I j bioem stond maandag t'Antwerpen 38 ii 40 fr. In West-Vlaanderen zijn d'Aardappels van 11 fr. op 9 gekomen in Oost-Vlaanderen, integendeel, is er opslag: te Geeraardsbergen gin gen ze van 8,00 tot 8,50 to Lebbeke, van 9 fr. tot 12. Vriend te Zele, laat ons wachten; wat van,God komt, blijft; de uitvindsels en 't bedrog van de nienschen vallen; er wordt geld ontvan gen slecht toeken Simon de toovoraar ontving ook geld; vand'ecrstc tijden af vinden wij ware eu valsche mirakels. Er is nu een kanon gemaakt zoo zwaar dat het op den ijzeron-weg iet kan vervoerd worden, 't Is aan Pruisen, en 't weegt 12-1,000 kilos. Iet kan ballen uitwerpen van 2,080 pond. In do goede stad Winchester zijn de Assisen reeds driemaal bijeenge zonder eene enkele wak te moeten- oordoelen. Meester Nachtdwijl sliep sedert cenigen tijd tot rond den .twaj- ven en was dan verwonderd dat er geen voornoens meer waren. Kaart van het Land van Waas, door G. A. Penter», gezworen Landmeter en Gemeen td-Sekrcta ris te Meerdonck. 3d" uitgaaf. Herzien en vermeerderd met de aanpalende gemo.-uiten aan den rechter oever der Schelde, ten Noorden der stad Antwerpen Verschenen in de maand Juli 1870. Men schrijft in ten bureele dezesprijs fr. 6,0(1. Ook verkrijgbaar de Kaart van het bestuurlijk arrondissement Dendcr- mondo, uitgaaf van 1876, door Mr Peetors, ten prij/.a van fr4,00.

De Werkman | 1876 | | pagina 2