Honing op üee Abonnementen voor de Werkman worden ten allen tijde aangenomen. Waarom zoa Rusland zijne vloot niet zenden dwars door dc Zwarte Zee heen, en Constantinopel langs het water aanvallen Jamaar.de Muzelmannen zijn sterker op zee dan de Russen. Zij heb ben eeno allerschoonste vloot, aan welker opbouwing zij millioenen hebben verspild, en die wordt bestuurd dooi' eenen bekwamen Engelsch- Weet gij nu wat Oostenrijk en Engeland zouden doen Zijn beide landen niet bekwaam zich eens met het spel te bemoeien, wanneer Rus land reeds veel volk en geld zou hebben verloren Ja, dat is al mogelijk. Dat de Kozakken over de Turken zouden zegepralen, valt niet of weinig te twijfelen. Ze zijn te oneindig talrijk, en zeer good ingericht. Maar Rusland ware doordien oorlog zeer verzwakt. En weet gij, wat den Czar van Sint Petersburg als eene nachtmerrie op hot l»jf drukt, en hem den slaap uit de oogen jaagt Tegenover Rusland ligt het machtige en hcerschzuchtige Pruisen. Moest de Rus niet onderdoen voor den Duitschman, wanneer hij eens zou uitgeput zijn door eenei) langen en bloedige» oorlog Hebt gij ooit aan al die moeielijkheden gedacht, lezer Ehvvel wij zouden nogtans niet durven verzekeren dat Rusland den oorlog aan Turkijè niet zal verklaren Sedert lang heeft de Rus voortloel, Constan tinopel in handen te krijgen. l)an zou die machtige reus, in het zuiden leunend op den Bosphoot, in liet noorden op de IJszee, langs achter gerugsteund door Siberië en honderd ander landen, sterk genoeg wezen tegenover gansch Europa. Alle middelen, hoe oneerlijk ook, zal hij in het werk stellen om dat doel te bereiken. Hij is bekwaam eene nieuwe moorerij van diisieneu te verwekken, ten einde een voorwendsel Lo hebben om Turkije binnen te rukken. Zulks heeft bij nog gedaan in 1863, als blijkt, klaarder dan de zon, uit eenen briel aan lord Palmer- ston, een Engelsch staatsman over een tiental jaren gestorven. Dan zou hij Bulgariè innemen en van Turkije afscheuren. Maar de Balkans zal hij niet overtrekken want hij vreest in dc bergen te veel volk. te ver liezen.. Ziedaar nu don toestand van Rusland tegenover Turkije klaar uitge- teekend. Willen onze lezers met aandacht do gebeurtenissen in het Oosten nagaan, zij zullen seffens de juistheid van deze opmerkingen of edele zeeschuimers; (vrij naar 't Engelsch). 12° Vervolg. Maar, Stafs, vroeg Dunra'ven, waarom dien tweeloop,als ge zeker zijt van met d'eerste scheut den Graaf wel te treffen Luitenant, dat is mijn geheim. Maar wees gerust; ge kent mij, d'eerste scheut zal zijn hort doorbooren Opgelet sprak Dunraven, terwijl de zee van volk zich verhief gelijk de zeebaren, terwijl uit honderd duizende monden het geroep op. steeg Daar is hij hij gaat komen Staf hief voorzichtig do Holland- sche veijstor ongeveer Aier duim omhoog; dan plaatste hij zich op zij,dat niemand hom kon zien, zotte zich op eenen knie en legde de loopen zij ner karabien op de tablet der Yensier. Opgelet sprak Dunraven, eene tweede maal; zoodra Vonved op 't schavot is, dat Stafs schiete; aanstonds; de beul mag den edelen Graaf niet raken. Spoeden wij ons dan de kamer uit, naar do zee, den boot in zonder ecu oogenblik tc verliezen. Daar buiten werd de menigte meer cn meer angstig cn gejaagd. Eén oogenblik scheen eene eeuw te zijn. Hij is daar hij is daar! was 't aanhoudend geroep. De beul zette zich kaarsrecht; zijne knechten stelden zich reeds aan 't rad Stafs trok de hanen op een vinger zoo vast als 't staal zeB raakte een der trekkers en van den loop naar 't schavot fonkelde eene oog zoo onbeweegbaar als de kogol daarbinnen, die in eenige oogen- b'.ikken het hart van den Koning dor Zee ging doorbooren. Vonved, Vonved is daar! Eensklaps verscheen dc kapitein der Wacht met zijn gevolg, om den weg te hanen voor liet slachtoffer. Maar achter hem vorscher.cn noch soldaten, noch rijtuig, noch ge vangene. Wat is er! wat is er vroeg iedereen. De kapitein sprak eenige woorden tot zijnen wapenbroeder op 't scha vot en die woorden vlogen naar elks mond, alsof er i ond die groote Markt een lelegrafdraad ha'd gelegen. Vonved is dood Vonved dood Vonved dood Onmogelijk Maar do kapitein komt het daar te zeggen. Vonved dood Ge ziet wel dat het waar is; do Beul zijn knechten maken zich gereed, om dc instrumenten der tortuur af to breken. Jleb ik u niet gezegd dat de Zeöroover aan zijne beulen zou ontsnapt hebben Vonved dood in zijn gevang dood gevonden zoo luidde liet un der. bericht. Dc aandoening der vier vrienden van Vonved was onbeschrijfelijk,als zij hoorden wat op de Markt werd voort verteld. Alles is gedaan! zuchtte Dunraven; vrienden, laat ons vertrek ken. Mads on Lunds maakten zich gereed; maar de Bohemer bleef roerloos nevens den loop van zijne karabien ionkon. Wat blijft ge daar zitten doen, Stafs? vroeg Dunraven. De mees ter is dood, wij hebben hier niets meer te verrichten. Stats antwoordde niet, maar zag eens wild om; dan legde hij zijn gloeiend oog terug nevens den loop, zijn vinger raakte den aftrekker; een schot ging af; do beul sprong eenige voeten omhoog en viel dood op 't schavot: een kogel had zijn hert doorboord. Een nieuw geschreeuw van verwondering ging uit de menigte op. Stafs ging in eenen hoek der kamer en stak do karabien onder zijn kleed. Wat hebt gij gedaan vroeg Dunraven. Recht! Over zeven en dertig jaar heeft die schurk mijne zuster Joanna vermoord; z'is nu gewroken; schapenen de wolven zullen in 't zelfde nest slapen, eer dat een Bohemer geeno wraak zal nemen. De moordenaar mijner zuster is gestraft. Nu versta ik de rede vrn uwen tweeloop. Er was 'ne kogel voor den Graaf en 'no kogel voor den beul. Ja, en ik heb maar éeu spijt. Te weten Dat de beul d'liand niet kent <üio hem doodgeschoten heeft. lu Godsnaam laat ons vluchten; al d'oogen zijn naar onze kamer gericht; redden wij ons leven langs achter, naar de schuit en de zee in! XXIII Eenige uren achteruit. Ongetwijfeld zal do Lezer met ons eenige uren achteruit willen gaan om den uitleg van dit raadsel op to zoeken. Amelia had juist te middernacht het gevang verlaten, en Vonved deed aan den Kommandant, als eene laatste gunst vragen, dat niemand in 't gevang zou komen, hoegenaamd niemand, tot op het oogenblik dat hij ter strafplaats moest geleid morden. Zijne vraag werd toegestaan en dc eerste persoon die 's vrijdags mor gens naar den kerker trok, ton halver negen, was de cipier, die Vonved kwam berichten dat hot noodlottige uur geslagen was. Eene lastige boodscliop, die gevvonelijk ontvangen wordt met gebrul, vermalcdijding en wanhopig gestamp, een laatste verweer tegen de dood. Ooij was 't half verlegen dat dc cipier naar den kerker van den ver maarden Roover trok. M#r nauwelijks was de deur ontgrendeld en geopend, als de cipier onbevreesd binnentrad Vonved lag daar op zijn stuk hout en sliep als een kind in de wieg, .Ilemel toch! dacht do cipier; is dat nu ooit gezien? Een kind op den schoot zijner moeder slaapt niet geruster;... en binnen eene uur moet die mensch onderde wreede folteringen van 't rad.... Hij slaapt vast 't Is zonde,maar 'k moet hem toch wakker maken... Hij trok aan zijnen arm; het lichaam bewoog, moar d'oogen gingen niet apen. Dat is nu wel den Koning der slapers, sprak de gevangenbewaar der; is 't ooit, ooit gezien?.... O, Ilo, kapitein Vonved; wordt wakker man; 't is voor don laatsten keer. En hij schudde hem uit al zijn macht; maar Vonved wcrJ niet wakker. De cipier legde 'tplat van zijn hand op 't voorhoofd van dien eeuwigen slaper en sprong verschrikt achteruit. Uit voorhoofd was ijskoud! Die man is dood, ja dood lió daar! wachten! liulplhulp! roept den Kommandant! Kapitein Vonved ligt hier dood! Wordt a oortgezet. O die Amerikaners Er is daar nu in Amerika 'ncn barbier die zijn kalanten inzeept mot Guano water. Nauwelijks is hun haard af, de barbier hecl't nog zijn servet niet opgevouwen, als ze reeds de verscho stoppelen van hunnen baard voelen. Tea Gemesntehuize van Brunseliweig gebeurde onlangs een grap pig geval Een Burger verscheen en zegde: Men Heeft mij hier over 8 dagen getrouwd; wij komen niet overeen en ik kom'om van die vrouw ontslagen te zijn. Maar, vriend, datkanniet! En waarom'' 't Vrouwmensch staat daar buiten aan de venster; roep ze; z'is kontent van vaneen te gaan; schrijf ons af; dat is heel eenvoudig; wezijn immers voor den Pastoor niet getrouwd! Er wordt te Greiubergen en omstreken veel gesproken van een liesken, paretteumakerken van d'eerste broek; dat kaboutermanneken kwam daar juist in een voiluurken aangereden, als de Jubilé-Processie passeerde en in plaats van een momentjen te wachten, gelijk iedereen zoa doen, ons purettemakerken wilde perforce voort, JesJuorde menigte en hij stond daar te tempeesten gelijk 'nen helschen Turk, omdat ait schoon propoost niet kon uitgevoerd worden, want 't peérd werd vast gehouden on menlieerke ('k ca zal niet zeggen mot zijn kromme beenen 'k en weet liet niet, maar dar. weet ik met zijn kromme on mismaakte hersens,) menheerken mucsl wachten en stond daar to gapen "olijk een kalf dat in een glnztmtikcrskaa valt. Kaart van liet Land vau Waas, door G. A. peelers, gazworca Landmeter en Gemueino-Sekreluiis te iVIeerdonck. 3uitgaaf. Herzien on neerderd mat do aanpalende gemeenten aan den rechter oever der Schelde ten Noorden der .stad Antwerpen. Verschenen in do maand Juli 1876. Men schrijft in ten bureele dezes prijs fr. G,Ut). Ook verkrijgbaar de Kaart van liet bestuurlijk arrondissement Dender- monde, uitgaal van 1876, door Mr Peeters, ten prijze van fr. -1,1)0.

De Werkman | 1876 | | pagina 3