Misdaden, rampen en ongelukken. V o o-c zorg is beter dan berouw. Ze werken tegenwoordig om Afrika te beschaven: Welnu, weet ge wal een Protestant onlangs zegde aan Z. M. Leopold ID Sire, zegde hij zoo, ik heb veel in Amerika en in Afrika gereisd; welnu, 't eenigste goed dal er geslicht is, kwam van de Mission- narissen. Maandag, is 't Prijsdeeling in de Zondagschool t'Aalst; on der rle direktie van heeren Meesiers, zullen de kinderen lofgezan gen zingen, als zij door de stralen trekken en zich in de groote Kerk bevinden.... Niets is grooter in den hemel en op de aarde, als hetgeen men doel voor de Glorie van God en de Zaligheid der Zielen T Men schrijft ons uit Temsche (Waas): Dinsdag:, den 21 dezer, heeft alhier do plechtige prijsdeeling plaats gehad onzer Zondagschool. Om half negen ure hc-gaven zich de lcerlin- fen (ten getalle van omtrent 17n0) stoetsgewijze naar de parochiale erk, begeleid door hunne meesters en meesteressen, alwaar er om 9 ure cene solemnele mis werd gecelebreerd voor de Weldoeners der Schoolwaarna de uitreiking der prijzen plaats had. 's Namiddags wierd er de meesters een prachtig feest aangeboden, in het ruime lokaal der Jongelings-Congregatie, gevolgd des avonds door een luisterrijk Concert, gegeven door de zangafdeeling dier Congregatie, onder het geleide van hunnen ijvervollen bestierder den eerw. heer L. BogaerL onderpastoor dezer gemeente na welks afloop, de eerw. heer Pastoor de meesters en weldoeners uit ter harte bedankte, en in korte en welgepaste woorden het groot nut afschetste dat eene Zondag school tc weeg brengt, en tevens dc groote verdiensten besprak, welke er aan vast zijn, om des zondags zijnen tijd in de school te komen slacht offeren en aldaar de arme kinderen te ondorwijzen, niet alleen in de we tenschappen, maar ook, en wel bijzonderlijk om hun te leeren, hetgeen zij behooren te weten, 0111 eerlang eerlijke en treffelijke burgers te wor den voor de samenleving en om geheel hun leven ware leerlingen te blijen van Christus. Bara heeft d'ander week zijnen palmslag gegeven in dc Kamer; hij vertelde met min ot meer, alsdat iedereen op Paschen in zijn prochiekerk moet te biechte gaan. Maar, Bara tochwerd hem gezegd. Ja, ja, en 'k weet zeer wel, zoo allirmeerde 't advo- kaatje zijne domheid.... Zoo gaat hetboven Sinle Pieter en Sinte Paulus willen staan en, als 'l er op aan komt, door een ounoozel kind der Zondagschool holgestekeri worden. Men heeft nog niets ontdekt over het verminkt vrouwenlijk te Parijs gevonden. Zoolang het lijk te zien was, zijn er dagelijks 20.000 personeu geweest. Nu is 't wezen in plaaster afgegoten. Er zijn er die willen hebben dat het geene misdaad zou zijn, maar 't werk van 'nen Doktoor-leerjongen, voor zijn anatomie.. Dat zijn ander zaken De policie van Elsene heeft eene gansche bende jonge dieven aangehouden, waarvan de oüdslo 24 jaren en de jongste 9 jaren telt. Die jonge deugnieten traten in de magazijnen onder voor wendsel iets te willen koopen en slolen al wat hen onder de hand viel. Dit duurde reeds meer dan cene maand en meer dan dertig diefstallen werden reeds door hou bedreven. MEUNEN.Zaturdag is aldaar begraven L. Van Lee. stal knecht in 't wit kruis; bij het uitsteken van eenen wagen smeij- erde bij twee vingers en die wonde veroorzaakte zijne dood; hij was wevennar en Taal 2 kinders achter. Tange, die over eenige weken mishandeld werd, ligt nog in 't hospitaal, gereed om te sterven. Een dezer laatste nachten werd de weduwe De Kinder, te Ukkel, gewekt door een verstikkenden rook die in hare slaapkamer drong. Zij sprong het bed uit, opende do deur der kamer en zag den trap gansch in vlam. Spoedig opende de vrouw een venster, wierp een matras op het gaanpaii en het oudste barer kinderen sprong op de matras zonder zich te bezeeren en ging zi jnen oom verwittigen die niet ver van daar woon- de.Spcedig daagde er hulp op; men braóht eeno ladder nan en do wedu we met hare andere kinderen werd gered. Het was echter lioog tijd nog twee minuten en gansch de kamer zou in vlam gestaan hebben.'De schade wordt geraamd op 10,00(1 l'r Men denkt dat liet vuur in de keu ken was ontstaan, alwaar er kleèrgoed bad te droogen gehangen. BRUSSEL, 17 nov. Dezer dagen bersile een brand uit in een huis der Delcourstraat, te Sl-Gillis. Het vuur was ontstaan in eene kamer der tweede verdieping en toen men die kamer binnen drong, vond men den bewoner derzelve op den vloer verstikt liggen. Zondag is te Gent op den bolvard kleinen Dok, subiet dood gevallen den wever Emmanuel Vandenheede, oud 60 jaren.... Wees altijd bereid,zeggen de Vier Uiterste. Er zijn dander week twee kinderen, nabij Namen, in eenen brand omgekomen de moeder sprong hall zinneloos de venster uil en viel ook dcod op den grond. ITALIË. Ramp van Somma-Campagna. De dagbladen van Veroua geven inlichtingen 'over eene ontmoeting tusschen twee koopwarentreinen, die legen elkaar sluk sloegen op eenige stap pen van de statie van Somma-Campagna. De ramp was bel gevolg der misgreep van den cxentriékwachter, die den trein vail Milaan óp de baan van Verona lietloopen. De trein van Milaan was door iwee lokomotieven voortgetrokken en bestond uit 42 waggons met koopwaren geladen. Tenders, lokomotieven, ketels, alles werd verbrijzeld. Meer dan vijftig waggons werdeti verbrijzeld en gelijken op een kolossalen hoop brandhout. De koop .varen waren heelemaal dooreengeworpen. I11 een waggon van den trein bevond zich ook de statie-overste van Desenzano, in gezelschap van den armen Corsa, een der kondukteurs. Deze, die verschrikkelijk gewond was, bleef in den waggon, terwijl de statie-overste, men weet niet hoe, midden op het veld werd geworpen en geen enkele gevaarlijke wond bekwam. De stoffelijke schade, voorde spoorweg-kompagoie alleen, bedraagt meer dan een millioendie van de koopwaren zal ook aanzienlijk zijn. De machinist en de stoker kwamen om. FhAXkituK. Een zeventienjarig jonkman, Joseph Duchateau genaamd, werkman 111 de etablissementen van Thys le Chateau, heelt ouder gruwzame omstandigheden het leven verloren. De band die de groote zaag in beweging stelt, sleepte hem meê in den kuil waarboven zij beweegt. Tweemaal nam zij den ongeluk kige weer op, en zaagde letterlijk zijn lichaam in vier gedeelten. De stukken van zijn lijk moesten in dien toestand worden ge bracht aan zijne moeder, wier echtgenoot, elf jaren geleden, op dezelfde wijze was omgekomen. Men schrijft uit Brussel, 21 November. Dieven hebben bij kla ren dag. twee winkelvitrienen gestolen van een huis der Wetstraat, dat tijdelijk onbewoond was. De geburen welke het feit zagen gebeuren dachten niet dat er een diefstal gepleegd werd, doch hebben de policie inlichtingen gegeven, waardoor de stoute boosdoeners wel zullen ont dekt worden. Annemie en Tonia. Tonia. Kom binnen, Annemie, en rust 'ne pink. Annemie. 'k Was 't juist te weeg, geburevra, mag ik eens uw strijkijzer leccon Tonia. Met veel plezier,on hoe is 't? Annemie. Ja, hoe is 't? hoe zou 't zijn Duur leven; Tonia. Wie spreekt andersWie kiaagfrer mut? Dat al de klach ten bijeen waren, 't ware een wolk van hier tot inVerrapa. Annemie, Maar, Tonia, gij die de gazetten leest. Tonia. Wij lezen hier alle weken De Werkman; daar he-je't nieuws vnn g'heel ito wereld in en treffende historiën, en lessen die van jongsaf inde kinderen geprent, oen eeuwig goed moeten doen; 'ten geeft mij geen wonder dat ons gazetteken tot diep in Frankrijk gaat. Annemie. Awó, Tonia, na alles gelezen en overwogen to hebban, wat is uw gedacht. Zou den Rus cn den Turk vechten? Tonia. Hoort, Amiemie, 't is moeielijk om daarop t'antwoorden zonder spréken. Ik aanzio (Ion Rus cn den Turk gelijk als twee woeste brutale kerels, die halfzat in oen Cantientje zitten, nu eens malkaar Vriendelijk spreken, dan malkaar stuur bezien, op den toog slaan on tempeesten en twisten. Daar kan alles uit komen den Rus en don Turk kunnen binnen een maand moni'reer spolen, of vechten dat g'heel 't Cantientje overhoop slaat en dat de stukken tot buiten vliegen. Dat is rnijii gedacht, Annemio. Annemie. Dat is nog al geraisonneerd, Tonia. Tonia. Och, inensehlief, dat is geraisonneerd volgens 't gezond verstand Een woord brengt somtijds 'nen twist voortécn woord en 't is daarom dat zwijgen in voel gevallen den regel van de wijsheid is. De Werkman spie.-ktdaar veel van. Annemie. l)oet en Tonia. - Ja en van't vloeken ook't Is al vijf, zes keeren dat die boekskes van dien lieer Onderpastoor van Mechclen gerecommandeerd worden. Karlienéssen Tist kan ook somtemets zoo wreed vloeken; Do mic n zal 't Boeksken koopen en hem eens laten lezen....'k Wed dat Tist 't vloeken laat.... Is er nn iets dommer, stommer en botter als 't vloeken? Annemie. Yreczen ze niet van subiet in d'helle zinken? Tonia. Ons Heer heeft ons allen in zijn baud, den keizer van Rus land gelijk den armsten polderboer, hij moet maar willen, de Dood is gereed met haar zeissen die met eenen trok g'heel den cerdbol rond is; do Dood ziet eens om en ge ligt er; en wij, onnoozel padjakkers van men- schen, gaan dien machtigen God in 't wezen spuwen! Annemie. Een beest en zou dat niet doen Tonia. Geel''nen bond een been, hij zal uw hand lekken; en Ons Heer geeft zooveel aan den vloeker: 't leven, de tong, d'eetwaren, alles! Annemie. Alia, 't is een schande, dat vloeken Tonia. 'tls een leelijke, krimineele daad! Annemie. Beteren of goed gaan en zal 't niet, zoolang dat vloeken duurt. Tonia. In allo treffelijke herbergen is 't streng verboden en die eraan te kort blijft, wordt eerst vriendelijk vermaand en den tweeden keer aan de deur gezet. Annemie. Tonia, astablieft, kan ik 'ne keer uw strijkijzer hebben? Tonia. Met veel plezier, rnenschwaarom zijn w'op do wereld als om malkander t'helpen. Te Koop in 't Bureel van De Werkman, Leopoldstraat, 77. Volledige Kaart van 't Land van Waas (1870), door Mr Peeters, Sekretaris to Meerdonck. Id. van 't Bestuurlijk Arrondissement Dendermonde (1876) door M' Peeters. 4,00 De Godslastering of de im.aag onzer dagen, 0,09 I-Iet Ave Maria van Lourdos, met muziek, door Lowet. 0,50

De Werkman | 1876 | | pagina 2