Misdaden, rampen en ongeliilkei Voorzorg is beter dan berouw. Te Berne, in Zwitseland, is den 19 november eeuevreese- 1 ijke botsing geweest van twee treinen vijf waggons waren let terlijk verbrijzeld d'ander rijtuigen stonden overhoop opeen er zijn geen personen dood maar talrijke gekwetsten 400 slappen van daar is ecne brug drij honderd voet hoog men siddert bij de gedachte, dat de botsing daar kon plaats gehad hebben geen enkele reiziger ware levend gebleven. Zaturdag is te Gent in de Kazcrnstraat een huis door den wind-ten gronde geslagen. God zij geloofd! geene ongelukken. 7000 kilogr. visch zijn op de Vischmarkt afgekeurd en gedolven. Fr. De Rudder, oud 74 jaren, is op den zolder zijner woning, Brugschepoort, doodgevonden. Maandag nacht hebben drij woeste kerels in de Bellevucsiraat den nachtwaker Van de Velde zoodanig mishandeld dat de man in langen tijd zijnen dienst niet zal kunnen doen. Men zoekt de plichtigen op. Maandag avond, ten half acht uren, is in de statie van Au- degem, nabij Dendermonde, een smartelijk ongeluk gebeurdde genaamde Serafien Coen, werkman in de statie, was aan 't man oeuvreren der waggons, toen een der buffels tegen z.jnen rugge kwam gestooten Ai, mijn bertnep Coen tot den barreelwach- ter; meer kon de man niet zeggen; hij viel ten gronde en was een lijk. Hij was maar 28 jaar oud en Iaat eene weduwe met drij kin deren. Met eene prijzensweerdige voorzichtigheid wachtte men tot 's anderdaags om aan de vrouw die wreede ramp bekend te maken; 't mensch peisde dat haar man moest nachtdienst doen zfj slapen en stond 's anderdaags ten 4 ure neerstig op om zijnen kaffë gereed te maken helaas ze moest haren echtgenoot niet meer levend terug zien In Afrika worden verscheide Provinciën door de sprinkha nen geplaagd. Die sprinkhanen zijn zoo dik als een duivenei en wroeten alles op waar zij doortrekken. De zaak van de dubbele moord te Grooten Bevgaarde is voor d'Assisen verschenen, en tot een volgenden zittijd verschoven; er moet door de Geneeskunst onderzocht worden, of'de boeren knecht Engelbert Herinckx, gezond van hersens was, als hij zijne tante en zuster vermoordde. Te Rosenberg, in Duitschland, gingen overlest 8 visschers 's avonds met hunne booten uit. 's Anderdaags zag men de 8 boo ten leeg op 't water drijven. De visschers hadden de dood in den vloed gevonden. T'Aalst is de baas eener groote danszaal op d'hoogstraat schielijk overleden. Ten Tl ure speelde hij nog met de kaart; eer dat de dag aanbrak, was hij een lijk.... Hij heeft nog't geluk ge had zijne biecht te spreken. Te Charleroi heeft Adelin Strisselle zijne vrouw willen vermoorden 't ging al 6 maanden slecht in 't huishouden.... Zal 't nu beter gaan i' De vrouw ligt te bed en de man zit in 't kot. T'Hoei dronk een driejarig meisje eene kom koiïij, zoo heet dat bet kind hare keel verschroeide en eenige stonden nadien in de ijselijksle pijnen bezweek. Hola! Er zitten nu ook te Brussel, Engelsche pic-pockets. Een van die gasten arbeidde zondag in de Nieuwstraat in den zak van eenen beer. Deze werd het gewaar, greep den dief vast en everde hem aan de Policie. In Duitschland is eene rechterlijke dwaling aan den dag gekomenOver 17 maanden keerden eenige koo'piieden van de Markt en bleven onderwege in eene herberg noenmalen. Als zij nu de herberg meenden te verlaten, beirerkte er eenen dat zijne brieventas met 5 a 600 marken uit zijnen overfrak was geroofd. Er weiden opzoekingen gedaan en men vond de ijdelc brieventas in den overjas van een der andere kooplieden. De zaak kwam voor 't gerecht en de dief werd tot vier jaar gevang veroordeeld. Aan de Proceskosten bleef bijna alles wat hij bezat. 10 maanden nadien kwam het uit dat de meid der herberg den diefstal had begaan en de leêge portefeuille in eenen overjas gesteken.... De valschelijk beschuldigde werd in vrijheid hersteld, in zijne eer,... doch, hij was zoo arm als een bedelaar Te Parijs wierp zich d'ander week een jongeling, ongeveer 25 jaar oud,* van den toren der O. L. Vr. kerk. In de gemeente Auradru (I.ot-et-Garonne) is een vrouw le\ end be graven. "s Morgends was zij buiten kennis geraakt en haar bloedver wanten en vrienden meenden des avonds haar overlijden te moeten kon- stateeren. Na verloop van do 4S uren, bij reglement voorgeschreven, werd de vrouw ter aarde besteld. Ivort na de begrafenis bemerkte ie mand dat bet bed, waarop de doodo gerust bad, nog ecnigszins warm was. Men liet onmiddellijk een doktor roepen en tegelijkertijd bet li chaam opgraven. Ofschoon de vrouw toon wezenlijk dood was. moest de doktor toen bekennen, dat zij op het oogenblik van de bearavin" non- geleefd had. o o Om de malheuren te voorkomen heeft de stad Verviers van huis lot huis eene prescriptie doen rond dragen over 'tgebruik van den petrool.... Geen slecht gedachi Twee advokaien van Parijs die een blad hebben van gesle pen staal, Meesters Lachaud en Caraby zullen voor'tKint komen pleiter.... Kadé riskeert er nog goedkoop van af te komen. De laatste der 800 Grenadiers die Napoleon 1 in het eiland Elba volgden, is nu in een oudinannenhuis, nabij Parijs, overle den. Hij was 90 jaar. In hetzelfde gesticht leeft een grijsaard die den slag van Waterloo heeft gedaan. Te Meire, Erpe en omstreken spreken ze veel van een hu welijk te weeg, waarvan d'echtgenooten samen 160 jaar tellen...- Te Parijs is iets anders: daar is een heer van 101 jaargetrouwd, met eene weduwe van 99 jaar.... Liefde was vroeger blind; nu heelt zij alle memorie verloren. De 8ïU December nadertDe Feestdag der Onbevlekte Ont vangenis De dag die denken doet op de verschijningen van Onze Lieve rouw in de grol van Lourdesop den stioom van zegenin gen die uit Lourdes op geheel de wereld komt afgestroomd0! Dag die onze genachten terugbrengt naar den grooten' Paus Pius ixl Die eerbiedweerdige Ouderling heeft in zijnen hof eene grot van Lourdes doen maken en alle dagen gaat hij daar bidden voor 't Christene Volk en voor Europa iu 't bijzonder Ik zie hem daar, op zijnen slok geleund, naartoe stappen en met een kinder lijk betrouwen, d'handcn uitsteken tot Maria, onze goede ÏVIoeder om troost en sterkte, om den zegepraal van 'i Geloof Van heden tot den 8sien December zal de Vader der christene wereld er zijn gebed wat langer trekken Wie zou hem niet navolgen Wie zou met Hem geene noveen beginnen om dien gmoter. Feestdag weer- dig te vieren In Frankrijk zijn katholieken met een groot hart, die ver staan dat honderde duizende franken niets zijn als het de glorie van God en de zaligheid der zielen geldt.... De rektor der Univer siteit van Rijssel komt, op onbekende wijze, 2,500,000 fr. te ont vangen. Voor zijne katholieke Universiteit, om aan Frankrijk Doktoors, Rechters en Advokaten te leveren, die in God zullen gelooven. Er zijn op heden reeds 1211 s'udenten ingeschreven arn de Katholieke Universiteit van Leuven, en er komen er nog «*eduri»- anderen b j nog nooit heeft zij er zoo veel gehad. Klaar bel wijs der grootachting die zij geniet zoo wel in ons land als bii den Vreemde. J Ge zij t een viggen, een vee! zegde iemand tot zijn tegen partij in de hevigheid van 't gesprekHeer. antwoordde de andere, hoe kunt ge toch zoo oitbeschoft zijn Maar laat miï toeh uitspreken ik wilde zeggenge zijt een philosoof!' Jan Gepreesseerd woonde bij M' Tydgenoeg; M' zijnen diner stond al een halfuur gereed en Jan zette zich aan tafel en bcon maar smakelijk te eten. Ondertussohen komt Mijnheer binnen'en plaats zich voor de talel als een groot verwonderingsteeken Jan' wat is dat? Och, niets, mijnheer; den overschot van uw tafel is toch voor mijen vermits Mijnheer zoolang weg bleef heb ik. maar mijnen overschot eerst opgeëeten Er moeten drij koppen weg, schrijft de Fransche gazel In Revolutionon wal zijn die zaken? 'I Koningdom tie Geestelijk' lo r! en j Kapitaal, 't Gezag, God en den Eigendom Is er ooit iels zotter, iets boozer gehoord? Geen gezag, geen Religie gee ncn Eigendom! Alles in'l gemeen vv'ie z'ou dan nog wei-ken' wie schuren? wie schoenen makenwie op de daken klimmen' wie ill de koolmijnen kruipen? wie de koeien melken? wie '1 land bemesten en beploegen? wie den béér ruimen De wereld verging van armoede en onreinheid, zonder 't verschil dei- standen'Nie mand zou willen werken ol dienen En waarom ook ais er "ecu eigendom ware.... En die zotte schrijvers willen den toon aan 't volk geven.... G'hebt daar de Werver van Antwerpen die ook bijtijd zulke gekke gedachten uitkraamt.... [let lot van den werk man verbeteren, bravo! trachten dal de dagloon in evenredigheid kome van den opslag der eetwaren/trachten dat de arbeider met de vrucht van zijn zweet, al sparende, treffelijk kan leven en ziiu kinderen een onderwijs volgens hunnen staal geven, bravo maat- in Godsnaam! laai toch die gekheden aan 't iichtzinni» Fransch volk. Trijntje moeie was ziek, en ellendig, 't wijveken leed bitter en 't vei- lans-de uit der maten om naar den I-Iemel te <*aan. Thrijntjes zuster ging hem gaan bezoeken - 't was no" 'ne keer 'f zelve, dat het zoo verlangde. .Hebt gij maar patiëntie, Thrijntjo, zei de zuster, liet 13 dat uw kroontje nog met volmaakt en is. - Och Ileere, zei Trijntje, en 't keek zoo bedrukt, 't zijn zulke trutse- laars die dat kroontje moeten maken Druppels kwam op zekeren avond nog eens late t'huis, en ziira Koba liet hem op strate schilderen. J" 'k Zal u wel hebben, zoi Ivo, cn hij koerde weere. En als Ivo 's anderdags om zijn halvokens ging, hij deed de deure me -

De Werkman | 1876 | | pagina 2