ms^y--- Voorzoi'g is beter dan berouw. Een Drama. De oclitelingen X.... hadden een eenig kind, teer bemi id. Eenige dagen geleden, klaagde xle lieveling over keelpijn. De dokt >r der lamilie, M. Regnault, in der iiaast geroepen, konstateerde dat de arme kleine eene doodolijko ziekte had, eeno pestbuilachtigc keelontsteking. M. Regnault, ofschoon wetende dat de zieke /.eer overdrachtelijk is, besteedde de teerste zorgen aan den kleine. Verleden dinsdag, na hem eene wanhopige operatie te hebben ondergaan, voelde de doctor zich op eens ongesteld en keerde te zijnent weêr. In den dag, konstateerde een zijner konfraters dat hij do ziekte van liet kind had opgedaan. Des anderdaags stierf M. Regnault, die moedige martelaar van zijnen plicht. Doch het drama eindigt niet hier. Ongelooflijk schier en toch waar, de onverbiddelijke kwaal, na den doctor overwonnen en het kind gedood te beblien, was niet verbeden. M. en Mev. X... op liunnQ beurt getroffen, bezweken beiden verleden dooderdag. Pakis Jouknal verhaalt liet volgende Doctor X, is de gewone geneesheer der familie J., Boulevard de Chicliy, te Parijs. Sedert eeni- gen tijd kwam hij bij madame V., die aan eene kwaadaardige koorts leed. Woensdag schreef hij aan zijne zieke een kalmend middel voor, waarvan zij voor liet ter rust gaan een lepeltje moest gebruiken. Het geneesmiddel werd gehaald, maar nauwelijks had de dame de voorge- schrevene hoeveelheid gebruikt of zij werd door vreeselijke pijnen ge- kwollen, die den gelieelon nacht aanhielden on haar van de spraak be roofde. Des morgens kwam de geneesheer zijne patiento bezoeken, maar toen hij den mend opende om te vernemen hoe de zieke zicli bevond, zette zich mad. V. overeind in haar leger en herkreeg eensklaps de spraak, om den doctor toe te roepen Gij zijt een vergiftiger, mijnheer Be daard, madame, zegde de doctor, die den uitval van den zieke toeschreef aan de verlevendiging der pijn. Gij hebt mij vergeven herhaalde de zieke. Hoe kunt gij dat van mij denken, vroeg de doctor,ik die sedert jaren de geneesheer uwer familie ben. Daar, zoo vervolgde de doctor terwijl hij liet fleschjein de hand nam, gij hebt slechts een enkel lepeltje gebruikt, ik zal er twee innömen, om u te overtuigen, dat gij u bedro gen hebt. En de geneesheer nam twee lepeltjes medccijn, waarna hij eenige andere zieke bezocht, zonder in do eerste oogcnblikken aan eene ongesteldheid te lijden. 's Avonds ter zes ure was echter doctor X. nog slechts een lijk. Hij was onder de vreeselijksto smarten bezweken. Madame V is doodelijk ziek, maar de geringe hoeveelheid van het vergift dat zij genomen heeft laat eenige hoop over op herstel. Misschien zullen er twee dooden te betreuren zijn ten gevolge van eene vergissing van den apotheker. NOG OBLAIN. Uit het onderzoek te llijsel en te Douai gedaan, over de zaak Oblain, is gebleken dat deze, bij zijne aan houding te Londen, twee gouden horlogiën in bezit had, welke door de polieie onmiddellijk werden in beslag genomen. Tijdens de overvaart der Noordzee bevonden de gendarm Meeus en Oblain zich in eene kabien; doch nauwelijks was men in zee ot Meeus werd lievig zeeziek en de gevangene werd de zieken dienaar van den gendarm. Toen men aan wal was geslapt en men zich op den spoorweg bevond, schijnt het dat een gevoel van dankbaarheid, voor de zorg welke Oblain tijdens de overvaart voor zijnen bewaker had gedragen, Meeus aanzette tot medelijden met den gevangene; hij deed hem dus in plaats van de duimschroeven, slechts handboeien rond dé armen, welke de gendarm met de hand vasthield. In den waggon bemerkte Oblain dat Meeus slaperig werdhij ook veinsde te slapen en weldra voelde hij dat de band van Meeus de boeien losliet, een bewijs dat hij sliep. Stil stond Oblain op, opende de portel, stapte op de trede, sloot de klink der pon.1 weêr en sprong op de baan. Onmiddelijk daarna zag hij insgelijks Meeus op de trede, doch gedurende den tijd welken de gendarm had uoodig gehad om de klink te openen, was de trein reeds verwijderd van de plaats waar Oblain zich bevond, alvorens Meeus van de trede sprong. Deze bijzonderheden zouden door Oblain zelve zijn verhaald. MEENEN. De arme Tanghe is ten gevolge der hem loege- brachte mishandelingen, overleden. Hij laat vrouw en 4 kinders achterWelke wroeging voor de slechte jongelingen, die nu in 't gevang hunne straf zitten at ie wachten. DÈ MISDADEN IN FRANKRIJK. De beul van Parijs zal binnen kort de handen vol werk hebben. Er zijn op dit oo- genblik in de gevangenissen 'van Frankrijk niet minder dan 10 ter dood veroordeelden, wier voorzieningen in kassatieen genade- aanvragen geen de minste kans hebben aangenomen te worden. Verleden maandag, liep een der treurigste zaken dezer periode, voor het assisenhof van lle-et-Villainc af' Een vader en zijne dochter, Jean Pcnhouel en Jeanne Borre, waren beschuldigd van moord, op den persoon van Borre, echtge noot van Jeanne en schoonzoon van Penhouet. De twee beschuldigden loochenden krachtdadig en wierpen de schuld op elkaar, doch de getuigenis der moeder van Jeanne, was voor den moordenaar verpletterend. Jean, riep zij tot dezen, gij zijt een ellendeling, een ge vloekte! Over onze dochter hebt gij oneer geworpen, mij hebt gij tot eene martelares gemaakt, en gij zijt een moordenaar ge worden. God moest u straften Zonder Je minste ontsteltenis s.ond de Looswicht recht Toe vrouw, geen gekheid laat mij u omhelzen! zegde hij. Doch zij, achteruittredende, schreeuwde met afschuw J Nooit! sche'm, nooit! Dit tooneel deed op de toehoorders veel indruk. Maandag morgend werd het vonnis gewezen. Penlionet is tot den dood en de dochter tot eeuwigdurenden dwangarbeid ver oordeeld. De dagbladen der hoofdstad doelen het verhaal xneê der verdwijning van een meisje, tot eene achtbare familie van Cure- ghem behoorende. Dit meisje, was leerlinge der normaalschool van Nijvel, en had den vakantietijd bij hare ouders overgebracht. Toen die lijd was afgeloopen en zij terug naar Nij vel wilde keeren, verliet zij op 7 October het ouderlijke huis om aan de Wester- statie den trein te nemen, die naar Nijvel moest vertrekken. Men weet niet of zij op dien trein is gestapt en sedert zij haar huis verliet heeft men niels meer van baar vernomen, ondanks alle mogelijke opsporingen welke men heelt te werk gesteld. De ouders van dit meisje zijn ontroostbaar. Een werkman, die verleden zaterdag avond door Terka- mfcrenbosch moest gaan, is door vijl mannen aangevallen, welke hem zijn weekloon, 27 fr. bedragende, hebben ontnomen. De polieie is op het spoor der bandieten. De verminkte Vrouw. Nu schijnt liet toch waar dat de poli eie op het echte spoor dezer misdaad is. Een tweede huiszoeking had woensdag ten huize van Billoir plaats, en deed een aantal voorwerpen ontdekken die aan Marie Le Manach toebehoord heb ben hemden, zakdoeken, kammen, pommade, een vingerhoed, naalden en een tabakdoos gemerkt Bellangé. Men vroeg aan Billoir waarom de vrouw, toen zij hem verliet deze voorwerpen niet had meegenomen. Hij wist het niet, zegde hij. Overigens volhardt hij volkomen in zijn van eerst af aange nomen stelsel van verdediging hij weet niels, hij is onschuldig, soms wordt hij ongeduldig en kwaad. Hij zegt dat hij den 6 november heel den dag met de weduwe Bellangé had overgebrachtdat zij des avonds een hevigen twist hadden, tengevolge waarvan zij het voornemen te ker.nen gaf hem te verlaten, s Anderdaags 'smorgends, rond 7 ure, haalde zij eten, pakte toen het haar toebelioorende bijeen, en vertrok om niet meer weer te keeren. Billoir zag er verlegen uit;, de aankondiging dezer tweede huiszoeking ontnam hem, zoo het schoen, zijne gewoone gerust heid. Tot hiertoe hebben 15 personen, iu 't slachtoffer, de weduwe Bellangé herkend. De stoutmoedigheid der brusselsche dieven is waarlijk zon der palen. Zaturdag morgend kwam een melkboer van Jeile met eene ezelskar vol melkstoopen naar de stad, om zijne klanten te bedienen. Toen hij hiermee bezig was en eene straat inging om melk te dragen, maakte een vlugge binnenpalmer van die korte afwezigheid gebruik om met kar, ezel en melkstoopen het hazen pad te kiezen. De boer dacht in het eerst dat men hem eene klucht had willen spelen, doch ondervond weldra dat het ernst was eu legde eene klacht bij de polieie neêr. De verdwenen ezel en kar zijn nog niet weergevonden. De eenige papierfabriek welke Frankrijk bezat is te Arches afgebrand. Dit overgroot nijverheidsgestieht was in 1860 ge bouwd, hot gebruikte meer dan 400 werklieden en de schade wordt op 1,400,000 frank geschat. Alles was verzekerd. Bulletijn der vervolging. Huisopzoekingen zijn gedaan bij verschillende priesters in de omstreken van Dortmund, met het doel om den naam te weten te komen van den apostolischen af- geveerdigde voor liet diocees van Paderborn. Naar het schijnt, hebben zij hoegenaamd geenen uitslag opgeleverd. Men inecut dat de romcinsche curia geen specialen afgeveerdigde heeft aange wezen, en dat de dekens toelating hebben bekomen om de dis- pensatiën te verleenen. Uit Munchen wordt gemeld dat de gemeenteraad dier stad heeft besloten dat bij het afsterven van een oud-katholieke, de klokken moeten worden geluid in de parochiekerk van den doode. Indien de pastoor weigert zulks te laten doen, zal de openbare macht moeten tusschenkomen om de uitvoering van het gemeentelijk reglement te verzekeren. Parijs, 5 December. Gisteren is in de rue de Longchamps overleden vrouw Virgenie Deviessy, geboren in 1769 zij was dus 107 jaren oud. Sedert tien jaren was zij kindsch en de twee laatste jaren van haar leven heelt zij geen enkel woord meer ge sproken. Pakken en gepakt zijn. Een Oostenrijkseho soldaat riep tot zijnen officier: Ik heb eenen krijgsgevangenen. Brengt hem hier ?k En kan niet; hij hoeft mij zelf vast. In Frankrijk zijn er 5,071,000 ro >kers. Op 15 rojkers zijn er 8 die pijpen, 5 die garen, en 2 die cigaretten.

De Werkman | 1876 | | pagina 2