- Misdaden, rampen en ongelukken. - Voorzorg is betsr dan berouw. Groote overstrooming in Spanje, langs Cordova. De spoorweg dienst onderbroken 75,00u barroelen zijn door 't water weggespoeld... Wrecde zaken.,. Dat er menschen verdronken zijn, daarvan hooren wij niet. In Californië is een theatergebouw ingestort Er zijn reeds 7 dooden gevonden en 4U gekwetsten. Meeneu. Vrijdag is Leo Deman, peerdenknoclit bij M' Watraine bijna vermorzeld, tussclieu eenen oliewagen en den zijnen zoo slecht was zijnen toestand dat men hem aanstonds de laatste Sacramenten moest bedienen. Vlij ligt nog in deerlijken toestand. In Meunen gebeu ren nog somtijds wreede daden. Over 8 dagen is Ainand lluyge bijna doodgeslagende daders zijn onbekend. Agenten van politie, waakt wel, schrijft men ons, want 't is nojdig. Te Brugge zijn maandag nacht twee kalseisteenon geworpen dooi de venster van hot Pensionnaat der Zusters van den II. Josef. Een dor kalseien viel in een bed, dichtbij het hoofd van eene pensionnaire Welke latte schurkerij De armoede der werkende klas, schrijft men uit Brugge, wordt dageijks grooter talrijke groepen werklieden worden in de straten aangetroffen, die werk zoeken, cn geen vinden en op weg naar 't mise riestraatje zijn.... Hopen wij dat dit haast betoren zal BRUSSEL, 10 doe. lieden morgend, rond lu ure, kwam een tionjarig knaapje uit de schooi van de Broeders der Ivristelijko Loering, toen eene zware kar liet kind overreed. Een der wielen was den kleine over het hoofd gerold en had hetzelve letterlijk vermorzeld. De dood was oogenblikkulijk. Itond 2 1/2 nro nanoen, reed een vigilant een achtjarig kind insgelijks over liet hoofd. De kleine was erg gewond, doch men hoopt hot te rodden. CENT, 10 dec. Een kleermaker mot nameS..., oud 30 jaar, wo nende in het Groot Beggijnhof, is gisteren aangehouden onder beschul diging van mishandelingen opzijn tweejarig kind, welke den dood zou den veroorzaak t hebben. Te Coursel (Limburg) is een vijfjarig doehterken met liet boold voorover in eenen ketel kokende soep gevallen en onruiddelijk aan do gevolgen der brandwonden bezweken. VREESEL1JKE RAMP IX AMERIKA. De Schouwburg van Brooklyn is afgebrand, binst dat al 't volk in do komedie was. Reeds zijn 200 lijken uit de puinen gehaald, liet was 11 ure 's avonds, in den laatsten akt, als cenige wimpels in brand geraakten. Groot was de schrik onder de 800 toeschouwers het volk :iep in w uurde naar bene den weldra was liet heele gebouw in vuur en vlaai, aan een forneis .gelijkende. Alle bozigheid, schrijft men, is in de stad opgeschorsthet Tribunaal is gesloten do straten, rond den Schouwburg, zijn vol volk. T'Antwerpori is een bediende der Policia aaugehoudpn wegens zinneloosheid hij kocht een rijtuig met tweo poerden, deelde geld uit, had 100 paar bottiunan met sporen gecommandeerd. Beleefde* Baanstroopers. Do dagbladen van Millai brengen ons het verhaal aan, van oen onge hoord leit dntzoü voorgevallen op de haan van Rodez, en dat een ver regaande stoutheid van wege de daders doet vermoeden. M. A.... nota ris te Milla i, maakte eenu wandeling op gemefden weg rond ure s avonds, toen hij op eens vo u- hem twee mannon zag oprijzen die on kennelijk waren, doordien zij do klak over de oogen hadden getrokken en het beneden gedeelte van 't gezichtonder'ne caehenez hadden verbor gen. Een hunner wierp den notaris ten gronde, en hield hem onder zijne knie, terwijl do andere met oen morkweeriligo gezwindheid, de zakken onderzocht. Het alles zonder dat een woord werd gesproken. Toen hot werk verricht was, liut ecu der kwaaddoenars den notaris beleefd opstaan, nam oenen borstel dien hij bij zich droog, borstelde mot groot.o volkomendheid het stof uit zijne kleederen, gaf hem eenen rce.-cl sleutels ici lig, welke de dieven niet dienen kon, en bracht hem insgelijks zijnon hoed en zijnen wandelstok terug die eenige stappen van daar waren gerold. Daarna maakten beiden een buiging als echte gentlemen, en verwij derden zich. Een dagblad van Parijs meldt dat een liaarkapper, wonende rue de la Tour, lO'J, plotseling zinneloos geworden is, terwijl hij bezig was met eenen klienl lo schuren, en zich zelve een zware wonde aan den linker pols heeft toegebracht Hij is naar de infirmerie der policie gebracht. Ons dunkt dat de kliënt zich gclukk-g mag vrenschen, dat iiij er heelhuids is afgekomen! Zondag nacht neb..en do dieven te Molenbeek, iu de Graaf Van Ylaan- derensiraal, bjj eenen hoilogiemalccr, eene vitrieu opengebroken en horlo- gien gerooid voor eene weerde van ongeveer 4b00 f Tc Koubaix is de groote woifubriek van Mr P. Catteau afgebrand. Storm en vlooi aan de zee. Het grondgebied Iieyst, Lisseweghe, Blankenberghe, Wenduyne, enz. stond zondag onder water en ver- scheido vissclierssloepen uit Oostende warea op bepaalden tijd niet weergekeerd. \Vat zullen wij nog hooren? Nu is de kommies der Rechtbank van Brugge aangehouden voor diofto van zilverwerk en juweelou in de grellie van den Tribunaal. Zaturdag heeft men te Deurne, bij Antwerpen, uit liet water ge trokken de lijken van twee jonge meisjes die t'Antwerpen bij oenen zilversmid werkten. Op eene plank hadden zij met krijt geschreven dat M. L...., goudsmid, de oorzaak was hunner zolfsmoord... Het eene meisje was 15, het ander 16 jaar. Tc Zwevegem is de jongeling Henri Don Donker, oud 23 jaren, door don avo.idtrein verpletterd. Handel en Nijverheid. Men leest in de Patrie van Parijs: Een landbouwer meent het behoedmiddel tegen de aardappel-ziekte to hebben gevonden. 'I Is zeor eenvoudig. liet geheim bestaat onkel daarindat men aardappel-s zo.i planten na don 1'" Juni. in plaats van in April. Derw ijze, zou de vrucht ilea April-vorst, do Mei-rijm niet moeten ▼roezen en de stam zoa niet verbranden in Juli. Xu, do 'vorst, de rijm, deaitto die opvolgoa l (I sa aar.l.oppji b: ireigen, veroorzaken dikwijls, i.o»r huriiica tegenstr jdigoa iavi)olrdc ziekt o cn het béden van do Vrucht. In den aangeduiden zin zijn door gemelden landbouwer reeds jare" achtereen prooven genomen, die altijd best uitvielen. Er zou nog een ander voordeel voor onze landbouwers uit dit systeem voortvloeien, Kien zou namelijk jaarlijks een dubbelen oogst kunnen hebben. Geut Maandag is er mooting geweest in Parnassus zaal. De roode vlag was uit den hoek gehaald EERSTE slechte nootdio roode ylag werd ten allen tijdo door schurken en bloedhonden in d'hoogte ge stoken men vroeg 't verplichtend onderwijs TWEEDE slechte noot is de werkman nog geen dienaar genoeg dat men vragen durft dat de Staat zich in zijn huis met zijne kinderen zou komen moeien ader en Moeder en zij alleen zijn meestor in hun huis, wel te verstaan, om God te geven wat God es den Koning wat den Koning toekomt. Men viel in die Meeting togen de Religie uit en tegen 't Christelijk Onderwijs. Ongelukkige verblinden indien de Religie daar niet was, waar zoudt gij gaan, ziek of zuchtig of oud geworden Indien de Catechismus aan uw kindoren niet geleerd werd, zouden zij u eerbied, steun, behulp zaamheid, liefde geven i Neen 't zou gaan Vader, Moeder zijn oud ze moeten de straat op Ik kan mijn brood winnen! Ik ga mijn próe houden; en als die oude ronkers, achter de stoof iets zeggen, dan trek ik er van door.. Gentscho werklieden, die in Parnassus geweest zijt, herkent toch uwe verblindheid Vlucht, veru.lit voortaan die verderfelijke bij eenkomsten Men doet er niets dan u 't strop aan den hols toenij-.en. Nooit heeft men zooveel faisani'cu te Brussel ge/.ien als heden zij kosten niet meer dan een vet kieken en zijn dus bereikbaar voor iedereen. De hazen dalen in prijs óndanks du sluiting d?i' jacht nad.-rtde sneppen in tegendeel klimmen in prijs. De bakkers van al de groote steden gaan uu ook Congres houden te Gent... Is 't om hun brood nog kleiner te maken of om zuiver goed te bakken Na Nieuwjaar zullen er geen zilveren 5flankstukken moer ge slagen worden. De censen gaan in Holland niet meer, zoodat vele men schen aan de grenzen overlast zijn van kopergeld. Er was o. a. een winkelier te Eecloo die d'andor week 'ne wissel an 700 tr. moest beta len en maar 1500 fr. in censen had.. Het Goevernement moest, voor eenigen tijd, aau de Nationale Banken belasten en ook aan de Statie oversten, van centen te aanvoerden, zelfs voor betaling van groote sommen. Petroollampen. Het geméenie-bestnur van Verviers, beeft aan al de inwoners een besluit doen uitdeelen, bevattende vo u-zorgen, te nemen ton einde de rampen ie voorkomen door de potrool veroorzaakt. Ziehier die voorzor gen. 1" De wiek der lamp moet zoo breed zijn dat zij gansch de buis vervult waar zij wordt ingestoken. 2" Nooit petrool gieten in eene brandende lamp de petroolbol moet altijd vol olie zijn, wanneer men de lamp ontsteekt. 3° De brandende petroollampen nooit van do eone plaats naar do andere dragen. -lJ Wanneer men de lamp wilt uitdooven, de wiek omneér draaien tot de lamp geen licht meer geeft dan gaat zij van zelfs uit. Noon op do lamp blazen om haar uit te dooven. U" Nooit petrool gieten op iets dat warm is. 7° Nooit petrool gebruiken om de stoof te ontsteken of om ze beter te doou braik.ou. 't Was tijd dat ze weg was. Ti t de schrijnwerker had liet fel op de borst zitten de doetoordie hem kwam bezoeken, schroef hom eene vesieatore spaansche vlieg voor. Daar zegde hij aan de vrouw, haai- hot brictken overhandigde, leg deze vesieatore óp de borst van uwen man als ze blazen getrok ken heeft, dan is liet genoeg, dan moet gij ze er afnemen. Das go.nl, mijnheer doktoer, zei Trien. ik zal het zoo doon.» Als de i. ju. tooi- wegwas, ging Trien bij Tist, speek te eens goed op h t papier ..en cat de doktoor haar gegeven had, en legde het op zijne barst. anderdaags kwam de doktoor Tist bezoeken Eb wel Trien, vroeg hij, nooit Tist niet fel gelamenteerd gisteren - Waai om, mijnheer doktoor Wel als ge hem die vesieatore op zijne borst gelegd hebt Neen, mijnheer doktoor, neen ik heb hem er niet het minste hooren van zeggen. Doch van den heelen nacht heb ik weoral niet kun nen slapen van zijn ellendig bassen. -> a Heeft de vesieatore dan niet getrokken Bij welken apotheker - liebt gij ze gehaald f Ik heb niets gehaald, mijnheer doktoor, ik heb er het visokathoke opgelegd, dat gij mij gegeven hebt. Hierop trad de doktoor, schuddekoppende de kamer binnen, onder zocht Tist en vond op zijne maag het bnofken liggen d.it hij daags te voren aan Trienvoor eene vesieatore te linlen, gegeven nad. (Tableau). 't Was tijd dat zij weg was Het medelijden dat de aalmoes volgt, is eene grootere gift dan de aalmoes zelf. Heus van mond, trouw van handelen, mag vrij wandelen door alle landen. Hij behoeft wel een sterke schild, die alle ding boantwoordon wilt. Liever geldeloos dan vriendcloos. Slecht gewonnen, slecht verteert. Wijze van d« lande, is geen schande. Spreekkamerken. Ontvangen uit'Oöstakleer 2,50 voor 1S78. E. il. '\V. Alles wei ontvangen dank!

De Werkman | 1876 | | pagina 2