Verschijnt alle Vrijdagen. 5 JAAR Fr 218 22 BEG Si^OÏ •-TJ j £3" C5 O p -Sï -O 5 O O Prijs in bureel of winkels 5 centiemen. Met de post of te huis gebracht 2,50 's jaars. Vooraf Betaalbaar. Al wat voor DE WERKMAN bestemd is, moet vrachtvrij gezonden worden aan P Daens, opsteller, Leopoldstraat 77. Rusland zoekt tijd te winnen, zegt een Engelsch dagblad, om dat de Keizer een dezer dagen ondervonden heeft dat hij, in sol daten en legerbehoeften, zoo sterk, niet was, als zijne schrijvers het opgaven. Napoleon til heelt 't zelfde geval gehad in 1870. Om niet te-varen geiijk Napoleon, heeft de Keizer van Rusland aan Gortchakoff order gegeven van de zaken wat te slenteren. Aangaande de houding van Turkije vinden wij in de engelsche dagbladen de volgende tijding, gedagteekend uit WeenenBe richten uit Konstantinopel melden dat de groot-vizier Midhat- pacha en Safvet-pacha besloten zijn zich te verzetten tegen de ontwapening der Mahometanen, de verbanning der Girkassiërs naar Azië, de aanneming der slavische taal als officieele taal, de inrichting van een slavisch leger, de bezetting der oproerige provinciën, om het even door welke mogendheid en eindelijk tegen de kontroleering van het bestuur door eene internationale kommissie. Men zegt dat de wapenstilstand zal verlengd worden tot den eersten der maand Meert en in Turkije is het Ministerie veranderd in eenen zin Yoordeelig aan den vrede. Des te beter De Conferentie blijft bij 't gedacht van Belgische troepen te vragen om voor eenigen tijd Bulgarié te bewaken, 'ne Rus, Schwoulalof, komt daarvoor naar Brussel. Onze soldaten zouden daar, onder debescherming der Mogendheden, de binnenlandsche rust moeten handhaven. Rusland ziet van de bezetting door zijne troepen af, en Engelaud doet deftig zijn devoiren om den Tui\; gevoegzamer te maken. Wenscht Rusland rechtzinnig den Vrede Den Vrede, dien kostbaren Pand, dien Schat dor schatten Of zoekt Rusland maar tijd tc winnen??? Gewichtig vraagteeken. RUSLAND. De Handelstoestand. Uit Moskou wordt aan de Köln. Zeitung geschreven De algemecne stremming in handel en nijverheid doet zich vooral gevoelen in do aanzienlijke fabriekdistrikten van het gouvernement Wladimir. Een aantal vroeger steeds bloeiende fabrieken staan stilduizenden werklieden worden afgedankt; verschei dene van ouds gerenommeerde firma's hebben hare betalingen gestaakt. De bepaling dat de invoerrechten voortaan in goud moeten worden vol daan, is voor den handelsstand een drukkend bezwaar. Door dezen maat regel, gelijkstaande met eene varhooging van 30 per cent, zal niet slechts de°invoer verminderen, maar tevens, door de vermindering der weerde van het papier, 't reeds geschokte krediet des lands verzwakken, zonder den beoogden uitslag op te leveren. Buiten den handelstand zijn er velen, die als warme patriotten den maatregel toejuichen, als zijnde huns in ziens een middel ter verheffing der inlandsche nijverheid. Intusschen hebben vele dames reeds besloten, voortaan geen buitonlandsche zijdon stoffen, kunstbloemen, enz. meer te gebruiken. Of echter de inlandsche fabrieken bij den maatregel der règeenng baat zullen vinden, is eene andere vraag. Jaren geleden heeft er ook iets dergelijks plaats gehad, doch geen nut opgeleverd. De toestand van den handel wordt inmiddels verergerd door de stremming van het spoor wegverkeer met het buitenland, ten gevolge der mobilisatie van troe pen, waardoor op de oostelijke an zuidelijke spoorwegen het vervoer van goederen is gestaakt. Deze belemmering is niet altoos noodzakelijk, maar veelal het gevolg van do buitengewoon wanordelijke, gebrekkige regeling der mobilisatie. Het blijkt nu, dat erbij demobilisatie tegelij kertijd nog te veel moet georganiseerd worden. Er wordt een dag en uur bepaald voor een militair transport; de treinen staan op het aange kondigde uur gereed, maar er komen geen troepenen het duurt dagen, soms weken, eer deze aanwezig zijn. Desniettegenstaande blijft het goederenvervoer ook in dien tusschontijd verboden. Aan den nieuwen weg van Iinasnowodsk naar Khiwa wordt krach tig voortgc werkt. Deze weg is niet slechts bestemd voor oene handels- baan, maar ook en inzonderheid voor de militaire kommunikatie met Midden-Azië. Langs den geheelen weg worden putten gegraven. MADRID, 18 december. Een dagblad van Bilbao, de Moticiero, meldt dat do russische fregat Peter de Groole te Santander is aangeko men en zich naar Noord-Amerika begeeft om er wapens aan te koopen. Kunst. Er wordt met veel lof gesproken van het nieuw ge zang door M Lowet, van Aarschot, en van een nieuw Kerstlied,muziek van M. Van Wassenhove, woorden van M. Meskens, beide Sint-Niko- iazenaars; 't Gezang door Lowet, eene roorende smeekbede op schoon muziek gesteld, is bij ons te bekomen, aan 0,50; wij ontvangen postze gels in betaling. De dierentuin te Brussel, groot 9 hectaren, 4 aren en 12 centiaren, wordt definitief verkocht den 5 Januaride instel is 2 •millioen zeven honderd duizend franken; de centiemen weetik niet D'hop goldt overjaar in Duitscliland 120 ii 140 marken (een mark doet 1,25) en nu kan men onder de 600 marken geene hop koopen. Wij nemen dit bericht, uit de duitsche gazet Bocholter Volksblatt. Wie mogen in de Werkman schrijven Prir.eipaalijk onze Vrienden en geachte Uitvurkoopers, en al onze velbeminde Lezers, mits de conditiën t' onderhouden: onzen program volgen koil en bondig zijn; zich doen kennen, 't Is onnoodig ons naamloozo brieven te schrijven. Hoe kunnen wij daar trouw in hebben Neen kaarten op tafel on recht voor de vuist, gelijk in 't oud vlaamsch Vaderland. 'k Hope. met den bijstand, dat ied reen dit wel zal verstaan hebben en blijft met hoogachting. Oostenrijk had in 18G8 257S millioenen schuld, en in 1876 was die schuld tot 2710 millioenen geklommen ergo, eene jaarlijksche vermeerde ring van 114 millioenen. Te Berlijn, in 't Aquaiium, is eene reuzenslang, van 22 voet lang en met zulke buitengewonen appetijt, dat zij in eene maaltijd 12 groole. honden binnenspeelt, met beenen en al. Men schrijft uit Oggersheim Pruissen dat pater Alfons, die overjaar zijn klooster had verlalen, om bij de sektarissen te gaan, dat cie Priester zijne dwaling heeft bekend en ootmoedig gevraagd om terug in zijn klooster te mogen komen.... Er is groole vreugd in den Hemel, als het verloren schaap terugkeert. Er is ie Brussel een muchien beproefd en wel gelukt, om den trein in volle snelheid op 15 seconden te doen stilhouden. Er is te Londen eene vrouw die in eenen prijskamp voor advokaten Primus is geweest. Echter mag zij niet pleiten, maar alleenlijk consulteren

De Werkman | 1876 | | pagina 1