Voorzorg is beter dan berouw. ^-'Vosaws van te zeggen, 't is een groote onvoorzichtigheid en een groote domheid i van slechte schriften te lezen. Helaas! ik moet het doen en 't is ieder maal met droefheid! JUBILÉ VAN Z. H. PIUS IX. In Mei 1877 zal 't 50 jaar zijn dat Z. H. Pius IX Bisschop is gewijd. Ons Heer Beschermt zienelijk. zijnen Dienaar. Pius IX overtreft in regeeringsjaren al zijne voorgan gers. Dit merkweerdig feest zal .met luister gevierd worden. Waar schijnlijk zal eene sterke Deputatie Belgen naar Roomen trekken. Als de prijs niet t'hoog komt en als de reis niet te lang duurt, over jaar zou ik gezeid hebben: 'k ga meé; maar nu zeg ik: Wij zullen nog zien! Ander tijden, ander manieren en gelijk'tliêken is, moet het gezongen worJen.... Als 't raisonnabel geschieden kan, 'k ben zeker dat een groot getal Vlamingen den onsterfelijken Pius IX zullen willen zien.... Hoe veel zou dit wel kosten zult ge mij vragen. En 'k zal u antwoorden Alleen zou 't gij met geen 800 fr. doen maar, in groot getal, b v. met 1000, zou die som meer dan den helft verminderen.... God geve ons tijd en gezondheid, en een spaarpotteken om te naaste jaar Italië en Itoome en Paus Pius IX en 't Graf der Apostelen te mogen zien, om den grond te mogen kussen waar in d'eerste tijden zooveel Christenen hun bloed voorhnnnen goddelijk en Meester hebben gegeven.... 't Dunkt mij da'k zal kunnen meegaan, en al onze lezers zullen er profijt uit trökkèn. Er komen ons vreeselijke tijdingen toe over d'atbranding van den theater te Brooklyn, in Amerika. Er waren 1050 personen in de zaal. Eene actrice stond juist op het tooneel, als zij boven haar hoofd vuur zag. Ze meende dat het alras ging gebluscht zijn en ging voort met spelen. Doch alras klonk het geroep in de zaal: Brand! brand! de schrik kwam onder 't volk: men huilde, liep, worstelde om weg te go- raken; vele vrouwen vielen in onmacht; bijna al do geringe menschen, van achter zittende, konden vluchtenmaar de personen der eerste klassen hadden den tijd niet; een dikke rook vervulde de zaal, balken en stukken muur vielen néér. Hartverscheurend was dit tooneelbuiten stonl eene beangste me nigte, zoekende naar vrienden en kennissenbinnen de zaal worstelden er honderde togen de dood. Ten 3 ure was men 't vuur meester; ten 4 ure kon men de benedenpoorten openkappen en't eerste dat de pompiers zagen, was eene menigte verkoolde lijken, op detrappen en in den gang; 23U lijken zijn reeds herkend 70 andere liggen nog te zien in eene openbare plaats. De oorzaak dier vreeselijke ramp is nog niet gekend. Een Russische Prinses reed d'ander week te Parijs, in Boulonje* bosch, in een rijtuigje bespannen met vier prachtig? ezels, van Egyp tisch ras. Dit gerij kostte de bagatel van 32,000 fr. de prinses niet meegerekend. Er is te Parijs 'ne witte meerlaan, voor welke zijn meester ÏOOO fr. vraagt.... 't Is veel.... Hij kan waarschijnlijk schuilfïien in alle talen. 'nen Bakker van Chateaudun heeft 't groot lot gewonnen, honderd en vijftig duizend fr., in do Trekking van Parijs... Ge zult den paal 'ne post zien pakken D'Hollanders hebben op 't einde van d'ander week al;eenigodagen vorst gehad; op vele plaatsen werd het ijs reeds bereden. Te Emmen, ook in Holland, is eene ziekte onder de varkens, waar van de aangetaste dieren na korten tijd sterven. Er zijn landbouwers die daardoor geen wintervarkens meer bezitten. Storm op zee. Op veertien dagen zijn in de Noordzee 120 vaartuigen vergaan; 200 menschen zijn in de golven omgekomen. Te Reeth is een hoove afgebrand van 13,OHO fr. waarde en men schrijft die ramp toe aan vuur'densters, uit de schouw eener lokomotiof voortgekomen... M^n zou wel doen te onderzoeken hoever de glensters der lokomotieven op de daken kunnen vallen. D'ander week is te Erbs-Querbseenegroote pachthoeve afgebrand, 200 zakker; tarwe, 8 paarden en 18 kooien werden verbrand. De oorzaak is nog niet gekend. Deftige Feestviering. 't Is t'Antwerpen geschied en onze troepen riskeeren erdoor op den klap te komen. Maandag, in d'eerste mis der Kapucienen, kwam er 'nen dronken soldaat met den shako op 't hoofd, de kerk in en recht naar den outaar. De verontweerdigde me nigte dreef den rampzaligaard buiten. 's Namiddags, ten halver vier, zatentien soldaten der infanterie,waar 2 kaporaals bij waren, in 't Kraantje op de St-Jacobsmarkt; z'hadden er 6 glaasjes genever gedronken en weigerden te betalen; de bazin was alleen thuis; z'had reeds veel last met de soldaten gehad omdat zij do potie aardappels niet wilde laten opeten die voor haren man gereed stond. 't Mensch vroeg nog eens haar geld van do negen druppels. Op die redelijke vraag trok een der kaporaals zijnen sabel en begon van al do meubels kipkap to maken; eenigo mensehen die daar zatén, vluchtten langs achter weg, en de vrouw, met hare kinderkes alleen blijvende, werd mishandeld en de bierglazen en vensterruiten vlogen in stukken. De wooste kerels gingen verder en verder, als eenige kloeke jongens uit den Zwanengang bijsnelden en de twee kaporaals op den grond legden. Daarna kwam de policie en maakte proces-verbaal op.-, Hat vertier beliep maar tot 5U centiemen; de simpel soldaten weiger den niet van te betalen. Een soldaat, wiens hand opengekapt is,zegt dat hij deze wonde bekomen heeft met een sabelhouw af te weèren die naar do bazin ging. Do aangerichte schade is nog al groot. -JjAso, Kortrijk heeft nu 28 duizend zielen on oneffen. In de zestienste eeuw waren er 41 duizend, doch door de schuld der Geuzen, die brawee- len, kwain 't getal inwoners op SÜUU. Kan 't min dat er dan op de Justicie gosproken wordt 't Kint.die groote leire, wordt in 't gevang prinselijk behandeld, cn daar t'Antwer pen hebben ze zondag nacht 'ne schoenmaker half gekleed in 't kot laten zitten. De sukkelaar moest van 't gevang naar 't hospitaal. Er gaat nu te Roomen, tegen Victor-Emmanuel, een Republikaan- sche gazet verschijnen, ondersteund door verscheidene leden zijner Ka rn ^r... Onrechtveerdig goed gedijdt niet. Er wordt in Italië geklaagd dat zelfs de telegraf niet meer vrij is. Zoo gaat het Garibaldi riep om zijn keel te scheuren dat Italië met hem naar de Vrijheid trok on nog nooit is de Slavernij er grootergeweest Luik. De beurs Of het leven. Zaturdag avond keerden eenig werklieden uit Jen omtrek van Oitignics naar bare woning terug. Allen ware bij elkander, uitgezonderd een enkele die een eind achterop aankwam. Eensklaps stond er voor de/.e een man die hem bij de keel greep en de ge bruikelijke woorden der straatroovers liet booren. Uw geld of uw leven. Laat mij los, zegde de werkman, terwijl hij zich verhaastte zijn geld uit den zak te halen en dit aan zijnen aanvaller te overhandigen. Terwijl echter de aanvaller de hand uitstak om de beurs te grijpen, kreeg hij zulken geduchten slag op het hoofd, waarmede de werkman gewapend was, dat hy suisebollend ten gronde viel. De werkman riep zijne makkers ter hulp en dewijl wij de afstand naar het dorp slechts gering was, werd daar heen gezonden om de gendarmerie te verwitiigen. De brigadier vond den kerel in bezit van twee dolken, twee draaipistolen en een dievenfluitje. Zoodra dit laatste tuig in handen van den gendarm was, verzocht hij de werklidn zich schuil te houden en zoodra dit verzoek vervuld was, galmde een schel gefluit door de lucht. Onmiddelijk daarop sprongen zes kerels te voorschijn, want. die schelle toon was het afgesproken teeken dal de kapitein hunne hulp behoefde. Zy hadden echter ditmaal slecht gerekend, want in plaats van eenige reizi gers welke moesten uitgestroopt werden, vonden zij zich ingesloten tusschen eene groep vastberaden werklieden en de gendarmen. Ia een oogwenk waren dnj der straatroovers vaslgegrepen en gekneveld, terwijl het aan de drij andere gelukte door het hosch heen te ontsnappen. Tot nog toe is de poliue er niet in gelukt de hand op de drij schurken te leggen. By koninklijk besluit van den 15 December wordt eene subsidie van 10,000fr. aan het bestuurder burgerlijke hospitalen van Hammetothet bouwen van een hospitaal toegestaan. De sociëteit Bassins Houillers is nu ook gereneweerdalles is verloren, kondigteen harer chefs, Philippart, aan; onze eer alleen blijft gered. Sluiting der jacht. Krachtens het ministerieel besluit van 16 .Augusti laatstleden, is de jacht na 31 dezer maand niet meor toegelaten nogtans zijn de klopjachten op groot wild, even als de jacht op de konijnen in de bosschen toegelaten tot 31 januari 1877 en de jacht op het waterwild is open tot 30 April. Uit deze schikkingen, in overeenstemming gebracht met hot reglement der insectenetende vogelen, als volgt 1* Te rekenen van 3 Januari is het verboden te koop te stellen, te verkoo- pen, rond te venten ofte koopen (A.) Hazen, fezaten, patrijzen, kwakkels, korhoencn. veldboenen, of wachtelkoningen eu boschhanen (B,) Allerhande soorten van wilde vogels, behalve vreemd» cn schadelijke vogels, vermeld onder art. 0 der verordening van 25 April 1873; 2° De verkoop, het vervoer enz, der reebokken, herten of damherten, blij ven toegelaten tot den 3 Februari eerstkomende. 3# De verkoop, het vervoer, enz.der watervogels, zooals kievetten, snep pen, enz., blijven toegeloopen tot 3 Mei eerstkomende. A la bonheur toemaar een financieman heeft uitgerekend dat de bankroeten en bankspringingen in Europa sedert 1 Juli 1876 een verlies heb ben veroorzaakt van 6 a 7 milliards..Welke scliroomlijke som. Saxen-Coburg-Gotha, van waar onze oude Koning was, gaat nu geheel en gansch oen internationale Regeering hebben. De troonopvolger is een Engelsclinian, zijne vrouw eene Russische en de jongste Goburger Prinses is den 25 Nov. 11. op 't eiland Malta geboren... Vreemd-of inlandsch, al gelijk, als 't bestuur maar goed is. Men heeft 't Prison van Charleroi vergroot en nog is het veel te klein d'ander week deed de gendarmerie 47 veroordeelden naar een ander gevang, <n 's avonds waren al de plaatsen reeds ingevuld. Woensdag avond heeft het t'Aalst gebrand in de mekanieke lijnwaadl'abriek van M. C. Liebaut, aan den ouden Dender. Wij verwachten verdere inlichtingen. M. De Beueker, van Antwerpen, den grootsten Vlaamschen Redenaar, heelt zondag in den Kring van Ledeberg,anderhalf uur gesproken over de wonderen van de Schepping en de oneindige grootheid van den Schepper; iedereen was diep getroffen en, zoo men ons schrijft, trotsch van Katholiek en Vlaming te zijn. Brussel Zaterdag avond heeft de petrol nogmaals bijna een groot ongeluk veroorzaakt. Delvigne, timmerman, werkte op zijnen zolder in de Hoogstraat, terwijl de plaats verlicht was met eene petroollamp. Om eene of andere reden ging de timmerman naar beneden, en in tusschentijd viel de lamp ten gronde, brak en stak de krollen in brand. In eenen oogwenk stond de geheele zol der in lichte vlam. Dank aan de hulp van pompiers en geburen werd echter het vuur overmeesterd, alvoren dit groote schade had aangericht. Z. D. de kardinaal aartsbisschop van Mechelen is zaterdag avond te Laken aangekomen. Eene der medeplichtigen aan den diefstal bij madame Duprez te Anderlecht, de genaamde Anihoons, welke door het assisenhof bij verstek veroordeeld werd tot 5 jaren gevangenis, is te Sint-Jans-Molenbeek aangehouden. Kardinaal Patrizzi. Even als zijn Meesier, Pius IX was de over- ladene Kardinaal ee» voorbeeld van naastenliefde. Over êenigen tyd ging een Priester hem den nood klagen eener Familie uit Roomen Ja, ja, sprak de Kardinaal, dio Familie moet geholpen worden. Welke datum hebben wij vandaag? Den 22"'n Eminentie. Och Heere ja den 22*'"1...en ik heb niets meer, en ik zou moeten wachten tot den 30... Neem, hier is mijne goude keten... Verkoop zo en geef 't geld aan die Familie. Over eenige jaren werd hem een zilveren servies geschonken de Kardi naai nam zaan; doch eenige dagen nadien was 't leeds verkocht voorden armen,

De Werkman | 1876 | | pagina 2