Misdaden, rampen cn ongelukken. «E&ggsi Voorzorg is fcetcr dan berouw. Antwerpen. Stormweêr. Het nieuwjaar zette zich slecht invoer hetgeen 't weer betreft. Reeds van 's morgens vroeg waaide een sterke wind uit hetZuid-Westen, die eensklaps omstreeks 10 ure tot eenen hevigen storm aangroeide, Do wimpel der vlag vanO.-L.-V. toren werd gedeeltelijk afgerukt terwijl het in de straten dakpannen en vensterruiten regende. Op dit oogenblik was het verkeer in de straten zeer groot, daar niets desmorgends zulk orkaan deed verwachten. Thans vluchtte elkeen voor het dreigend gevaar. Aan ongevallen ontbrak het er «iet. Inde Meistraat stortte ecno groote schouw van het arsenaal neêr op de Siut- Jacobsmcrkt is de spiegelruit der vitrien van een horlogiewinkol ver brijzeld en de schouw, bewoond door M. Cornoillo David, afgeruktin de Huikstraat is het zinkon dak van don likeur winkel van M. Vinck af geslagen hetzelve kwam in de straat te recht, slechts ep ecnige stap pen afstand van eenen lieer en eeno dame, die er gelukkig met den schrik afkwamen. In de static van 's lands spoorweg werd het glazen dak van de gare gedeeltelijk vernield, en het verbrijzeld glas op grooten afstand door den wind verstrooid.Op sommige plaatsen zijn de daken der huizen bijna geheel van hunne pannen on schaliën beroofd. Weinige gebouwen kwamen er zonder letsel af. Ook zijn er een groot getal hoeden en klak ken door den wind afgerukt en honderde meters hoog opgevoerd. De hoed van M. Janssen, kleermaker, die 's morgens op het Groen Kerk hof werd afgerukt, is in eenen hof in de Leopoldslei terug gevonden en op het policie-bureel besteld, waar de eigenaar hem dezen morgend is gaan haien. M. Peeters, schoenmaker, heeft in de Carnotstraat oene dod chignon gevonden. Op de groote vlakke plaatsen, kon men zich schier niet recht' houden op de Boulevards waren do voorbijgangers vorplioht zich aan do hoornen en banken vast te klampen, wilden zo niet door den wind worden meegesleept. Aan de Werf had er een hartverscheurend tooneel plaats een gela den binnenschip, dat voor de stad op anker lag, was losgeraakt en aan al de gevaren van het woedend element prijsgegeven de golven slin gerden het vaartuig op en neêr, terwijl hetzelve door den storm werd voortgedreven, en elk oogenblik met vernieling bedreigd. Aan boord van dit schip, bevonden zich do schipper met zijne vrouw en verscheidene kinderen, die allen in doodsgevaar verkeerden. Van op de kaai zag men de arme moeder knielend op hot dek mot hare kinders aan 't hart ge drukt, God om hulp sineeken, terwijl do vader alles in 't werk stolde teneinde zijn vaartuig te redden, doch dc man bleet machteloos tegeno ver de woedende elementen nog een minuut en zijne schuit zou togen eene groote bark stootcn en verbrijzeld worden. Dat men oorueele wat al angst en schrik deze arme lieden verduurden Gelukkiglijk kwamen er nog in tijds twee sleepbooten toegesneld, welke er in gelukten de schuit in veiligheid te brengen. Drie of vier andere vaartuigen zijn ver volgens insgelyks op sleeptouw genomen en in de dokken en vlieten ge bracht, zoodat er geen rampen te betreuren zijn. De storm heeft den ganscben dag voortgeduurd, doch met minder hevigheid in den namiddag. Ten 4 1/2 ure was liet hooge tij op de Or- telius-en Jordaanskaaien klom het water tot tegen de tweede rei hoo rnen. Op dit oogenblik geleek de Schelde aan eeno woedende zee de grootst? schepen werden door de golven opgelicht. En toch waagden eonige onverschrokken mannen, in kleine bootjes gezeten, zich voor hun vermaak in 't midden der Schelde 1 Aan volk aan de Werf ontbrak het ook niettijdens de foore was er zoo gecne grooten toeloop. In de dokken zijn geenc ongevallen te betreuren. Wij vernomen nog De vlag van O.-L.-Vrouwetoren is op den middag ingehaald men mendieeft vruchteloos gepoogd dezelve to vervangen. Op den buiten heeft de storm insgelijks voel schade aangerichtmen zegt dat er in den omtrek, schuren en stallingen gedeeltelijk vernield zijn, docli van ongelukken hebben wij niet gehoord. In de Zoölogie zijn verschillende glazen vogelenkooien en vluchten erg beschadigd een groot getal ruiten verbrijzeld en de stukken glas op grooton afstand verspreid. De glazenmakers cn metsers zetten het jaar goed in; er was heden werk in overvloed. Op de Mcir is een voorbijganger door den windopgenomen en op twee meters afstand tegen den grond geslagen. De man bekwam erge kneu zingen en ontving de eerste zorgen van M. do geneesheer Bessems, ten huize Yan M. Loos Clacssens." Op don hoek van de Meir-en Wiegstuaat, in oenen sigaar winkel, is er eene schouw afgeslagen. De dienst van den overzetboot was gisteren namiddag van 21/2 ure tot 5*1/2 ure opgeschorst. Dijnsdag voormiddag, ton 10 1/2 ure, op de Teniersplaats, werd het bovengedeelte (kap) van eene vigilant, waarin twee,personen zaten, door den wind afgeslagen. Men hoort rond Kortrijk van konijnendieften zonder einde. En toch voor veel geringo lieden is een konijntje zooveel als een koetje voor meerderen man. De konijnendieften zijn een begin, 't Legt aan om nog slechter te vol gen. En toch, 't zijn dezen niet die stelen, die nood hebben. Rond Charleroi en dieper de Walen in, h oort men niets dan van stelen en branden cn moorden straks mogen de treffelijke menschen eronder hun frak. een harnas gaan dragen.... Uit welke ^oorzaken mo gen die vermeerderingen van schelmstukken komen? Uit gebrek van Religie eerst en vooralen omdat do Familiegeest er kapot gaat door £ct werk der vrouwen en kinderen in de koolmijnen. Er is Waibes, in do Walen, 'ne mensch gestorven van 't genevor- drinkenj's avonds baddoprij 27 grooto druppels ingelapt en 's morgens vondmen hem stijf en koud. D'ander week is te Schaarbeek een ontvanger der tramwaij van het rijtuig gesprongen, als 't nog rijdende was. 11 ij viel ten gromte het hoofd voorover en was 's avonds een lijk. Wachten, wachten, men schen, totdat de trein of 't rijtuig goed staat. Doornik. Een man levend verbrand. Op Kerstdag rond 4 ure van den morgen, werden de inwoners van Wacken'nabij Doornik, eens klaps door de noodklok gewekt. Een brand was uitgeborsten in een huisje, bewoond door Frans Maes, metser, jongman, alleen zonder ouders noch knechten wonende. Aanstonds was het pompierkorps ter plaats, en in min dan eene halve uur had men hot vuur bemeesterd en men kon in de woning dringen. Daar bood zich een schrikkelijk schouwspel aan de menigte van alle kanten der gemeente toegesneld. De ongelukkige Maes lag uitgestrekt nabij den trap die naar den zolder leidt en hem tot slaapkamer diende. Geheel zijn lichaam was als een brandwonde, zijne oogen waren uitge brand en zijne onderste lidmaten waren als verkoold. Men veronderstelt dat Maes, dronken, laat zal te huis gekomen zijn, dat hij zijn lamp zal hebben laten vallen en aldus brand veroorzaakt, waarin hij liet leven verloren heeft. Constitution Luik. De Journal do Liége bevat het verhaalvan een droevig voorval dat te Rendcrux Saint Marie heeft plaats gehad. De genaarodeAndri.es Allier, zager, was Buiten huis bezig met werken, terwijl zijno vrouw afwezig was om bij eene begrafenis tegenwoordig te zijn. De twee kinderen, een jongen en oen moiskeu, welk laatste het oudste was cn dat slechts vijf jaar telde, waren in huis opgesloten Onder het spelen greep het jongentje eenen brandenden tak van den haard en sloeg daarmee op den rug zijner zuster. Deze sprong ten gevolge der pijn. welke de brandwonden veroorzaakten, in liet bed, onder het slaken van snijdende angskreten, terw'yl het knaapje ai huilond naar eene tweede vertrek vluchtte. De geburen kwamen toegesneld en zagen door het venster, dat do heele kamer vol rook was. Zij hakten do deur neer, en verhaastten zich de kinderen te redden Reeds stond het bod waarop het meisje gevlucht wae in brand. liet vuur werd spoedig goblusclit, maar liet kind be zweek, niettegenstaande allo zorgen, den volgenden morgen. Vrijdag avond is in Amerika, Ashland oen-reizigers trein door ecno brug gestort, well e over don Ohio ligt. De trein viel van eene hoogte van 75 voeten in den stroom. Verscheidene reizigers verloren het leven en 22 gewonden werden opgenomen. Te Elberfell, in Duitschland, is een fabriekwerker yan 32 jaar tot de doodstraf veroordeeld om, in eene vlaag van razernij, zijn kind van elf weken den schedel in stukken geslagen te hebben. Terwijl in Amerika de komedie van Brooklyn afbrandde en rond de 300 lij «.en leverde, viel in Sacramento California,eeno theaterzaal in, terwijl er zich 1.00,00 personen bevonden. 7 personen werden als lijken opgetrokken en het getal verwondden beloopt reeds tot 10Ü. In Rusland te St-Petersburg, heeft eene bende studenten, binst den Dienst, in de kerk, alkrbaiiuc g-uzoryoii vurioonu: beelden in stukken geslagen, enz. Daarna zijn ze met de roode vlag opgetrokken, al roe pende Leve de Vrijheid H eg dc lieizer Veel au uie lekkere gasten zitten al in Siberië.. 'k En versta mij uit de grooto studenten niet.! in plaats van te studecrcn, wilt dat volks ken de wet geven en rumoer n.aen Brussel. D'huizen slaan af te Brusselep St-Gilïes zijner ten minste üoolcêg. Op de Beurs hebben de tijdingen uit den Oosten eonen goeden indruk teweeg gebracht. Er is een fransclie Communard aangebonden, die te Brussel een geheim Berghuis had gehouden. In Frankrijk was hij tot 5 jaar gevan genis veroordeeld. Tc Brussel is eene zonderlinge wedding geweest. Een brouwers gast heeft gewed dat hij in twee uren al de bolvards rond de stad zou coor.oopen, eene ijdele ton die 235 liters kan inhouden, met eene enkele hand scliuinsch lollende. De ton mocht hem maar 2 maal ontsnappen. De brouwersgast heeft zijne wedding gewonnen. De groote klok van Mcerdonck heeft den 21) December wel een lialvo uur geluid voor het 100,u kind dat dees jaar in de kerk gedoopt werd. Er zijn maar 49 overlijdens geweest. Er is te Stolberg,' bij Aken eene fabriek waar afval van leêr bij - eengcsmolten worlt om er schoenen van te maken.... Nu verwondert liot ons niet meer dat de schoenen van vreemd leêr, goen tweede zool of achterlap konnen verdragen. Er is te Parijs een sociëteit ingericht, welkersleden zich bij no- tarieeleu akt, op boet van 50,000 fr., verbinden van niet te trouwen. IIoo grooter stad, hoe grooter zotten Londen. Koningin Victoria is mei groote plechtigheid Keizerin Yan Indië geproclameerd.... Proficiat Onderpastoor De Lancker. De gemeente Proeven heeft dins dag laats een schoon feost gevierd Een prachtig banket is door het gemeentebestuur aan den heer Onder pastoor De Lancker gegevon geweest,waaraan 100 uitgenoodigden deel namen. Aldus heeft gemelde bestuur de snoodo lasteringen gewroken waar van den heer-DoLancker het slachtoffer is geweest van wege de geuzen. Eere zij aan u Proven Eere aan de inrichters van dit lieve leest Welke éonrme sommen in de laatste dagen door den pet rooi ge wonnen zijn, bewijst het volgende voorval. Een koopman uit Bremen had verleden jaar, door slechte speculation in den pctrool, niet alleen zijne fortuin verloren 300,000 marken, maar ook nog $420,000 marken, die hij schriftelijk beloofd had uit te betalen. Bij het begin van den groo ten opslag over eenige maanden, had hij reeds 00,000 marken van die schuld gekweten den dag van vandaag heeft hij niet alleen zijn schuld ten volle uitbetaald, maar zich nog eene fortuin gemaakt van 000,000 marken!.. 'tGeld is tegenwoordig met werken niet om winr.on.... neen, 't confrater, maar met werken is nog niet eenen gereneweerd, maar met speculeeren wel Wekelijks worden, den ganschen aardbol door, 4 raillioen 312,000 brieven verzonden, dus eiken oogenblik 3(50,dl 0 brieven; dit maakt voor geheel het jaar een verbruik van 25 millioenen kilogram men papier. "T was te gelooven. Een vader, moede over dc poesjerijen van zijnen jongen, berispte hem:" Jongen, jongen,» zegde hij, «dat moogt gij iiiet doen dat hebt gij mij immers nooit zien doen als iic jong was.»

De Werkman | 1877 | | pagina 2