S JAAR BT 222 19 JAM- 1877. Prijs in bureel of winkels 5 centiemen. Met de post of te huis gebracht2,50 's jaars. Vooraf Betaalbaar. Al wat voor DE WERSStóR bestemd is, moet vrachtvrij gezonden worden aan P Daens, opsteller, Leopoldstraat 77. Roome Eene indrukwekkende betooging hoeft zondag in he' Vatikaan plaats gehad. De H. Vader ontving namelijk de oud-bedienden van het gouvernement der Kerkelijke-Staten Een dezer cewozen amb tenaars heeft een adres yoorgelezon, waarin de handelwijze van het italiaansch gouvernement tegenover het pausdom scherp werd gohexeid. In zijn antwoord heeft Pius IX gezegd dat hij de Voorzienigheid dank baar is yoor de hulpgelden welke hij in staat is zijne dienaars toe te rei ken die hunnen eed getrouw zijn gebleven Vervolgens sprak Z H met afkeuring over de ontwerpen van liet italiaan3ch ministerie ten opzichte der katholieke Kerk. Te Roome, in de Bibliotheek van 't Vatikaan, zijn 100,000 gedruk te werken en 24,000 handschriften. Jn geheel Rusland zijn in d'openbare Bibliotheken maar 800,000 boekdeelon. Men schrijft uit Ninovo Zondag, 14de" dezer, had er te Dendermonde eene luisterrijke en tevens haruoerende plechtigheid plaats: De Inhulding namelijk, des portrels Tan den alomvermaarden en diepbetreu-deu pa'er De Smet. Te dier gelegenheid was er efcn schoon Concert ingericht, waarvan al de punten kundig werden uitge voerd Eene omstandigheidsrede, die de harten der talrijko aanhoorders van vreug de heeft doen kloppen, werd er uitgesproken door don E. H. Bestuurder der raansconjrega'.ie, die het voortreffelijk portret ten geschenke heeft gekregen, in welgepaste woorden herinnerde de spreker zijne aanhoorders, liet leven en de wonderwerken van dèn groolen Missionnaris, die zijn dierbaar Vader land, 'zijne geboortestad en zijne familie heeft verlaten, om de woedende zeeën over te varen, om in de wilde strekenen gebergten van Amerika, de kruisbanier te gaan planten, en duizend* zitlen voor deu Hemel te winnen. Met recht zijn wij fier, zegde do 12. H. Bestuurder, dat pater De Smet een inboorling vanDendermonde was. en vinden geene uitdrukkingen genoeg, om ons geluk ta beschrijven, nu wij het prachtig po'tret van den beroemden man in de schoon- zaal onzer Congregatie zien prijken. Bij liet aanschouwen van dit vaderlijk wezen, /.al de ziel der Congreganiston telken male bewogen wor den, en /.ij zullen /.icli g'dreren voelen om pater De Smet, zooveel zij kunnen te volgen; zij znllcn missionnarissen zijn,binnen de stad. door hun goed voor beeld, door den troost en bijstand die zij zullen brengen aan de öngelnkkigen en noodlijdenden van Dendermonde, en op dio wijze, wellicht moer dan eenen verdwaalde op den goeden weg terugbrengen. Daarop bracht hij hulde en dank aan den heer P. De Clercq, den vermaar den bestuurder van de Akademi s van 6choone kunsten der stad Ninove, die het prachtig portrotvervaardigd en aan de Congregatie geschonken heeft. Een langdurig handgeklap betuigde dat de spreker de tolk was geweest der gevoelens van de aanwezigen Dan beklom de hoer De Clercq het spreekgestoelte en werd door een dave rend gejuich en door honderdmaal herhaalde kreten van Leve Do Clercq begroef. Hij begon met zijne oude sladsgenooten te bedanken voor de eer die zij hem bewezen De lof, zeide hij, dien de Geachte B-sluurder mij koint toe tö zwaaien, is mij alleraangenaamst, mijn doelwit nogtaus is geenszins ge weest, bier uwe lofbefuigingen te bekomen, noch mijn talent van schilder ten toon to spreiden. Ik heb U het portret geschonken, alleenlijk om een blijk te geven van mijnen eerbied voor deu grooten held, om het beeld van. mijn-n be- roemdeu stadsgenoot, aan het nageslacht immer voor oogen te stellen en te vereeuwigen. De begaafde redenaar, dat is bij zoowel als talentvolle schilder had nog niet-uitgesproken, toen reeds het Leve Ds Clercq. door honderde monden we-d aangeheven, en hem don waraston dank zijner toehoorders werd toege sproken. X. De Aartsbisschop van New-IJork heeft naar Roome ge chreven dat hij in Mei met Amerikaansche beèvnartgangers don zegen van Z. H. zal komen vragen, 'T en gaat niet wel in'Spa je en er is daar geencn goeien fond, in dat land Schuld en ontevredenheid Ze moesten don Carlos genomen hebben! Maar do slechte advokaton en de va Ische generaals waren daar togen, omdat ze dau 't volk niet meer zonden hebben kunnen be driegen. Te Parijs is eene gravin gestorven iu den ouderdom van Ml jaren. In vele steden van Rusland'slabakt de handol vreeselijk.Te Kazen staan de winkels den helft leeg, en overal ziet men affichen van deur waarders aangeplakt, om den uitverkoop aan te kondigen. Te Moscou en Penza zijn vele faillieten. Te Parijs zijn reeds twee rijpe aardbeziën geplukt. Men verwacht te Parijs den rajah van Delhi. In Engeland dosertecren er uit 't leger, gemiddeld 20 per dag. In dc kiezingen van Pruisen liggen do Socialisten boven.... 't Is droef. Rusland afgeschilderd. De strijd tusschen Rusland en Polen is eencn strijd tusschen trouwloosheid, valschheid en moord,tegen gebed, geduld en martclio Peter de Groote, waarop do Russen zoo zeer boffen, was al zoo groote dwingeland als al de andere. Eens, in 1705, bezocht hij de stad Polock, waarde H. Bisschop Josaphat honderd jaar te voren voor 't Geloof was gemarteriseerd Petorde Grooto ging het klooster bezoeken» waar die heilige man vennoord was en er zijn grafzerk ziende, vroeg hij Wie is deze heilige en wie heeft hein doen sterven? Sehismatiaken uwo sekte, antwoord de de kloosteroverste. Zoo, riep de Keizer, wij zijn tirannen Peter- de-Groote trok zijn zwaard en stak het in de horst van den kloostero verste die dood neerzonk, nevens de graftombe van den II. Josaphat. Gij zult nu twee Josaphats hebben sprak de Keizer al spottende. De Konsul van Holland te Carthaj»sna, Amerika, is aldaar met zijn zoon en nog twee personen vermoord, doodgekapt met sabels... Zijt dan grooten man Alton, 14 jan. De runderpest is alhier uitgeberston de uitvoer van het veo is totaal opgeschorstDo ziekte is door den invoer van vreemd vee overgebracht. Verschrikkelijk Tweegevecht. Een gruwelijk drama speel de gisteren morgend (boulevard Féreiro),te Parijs. Zekere M. Cotteau werd eensklaps door zijn oigon hond, een ontzag gelijk huidog, aangevallen. M Cotteau greep een mes en verdedigde zich zoo goed hij kon, terwijl hij om hulp schreeuwde. Dit verschrikkelijk gevecht duurde ongeveer vijf minuten. Toen men toegesneld kwam, was de hond dood, getroffen door twintig messteken, doch zijn meester had veertig beten ontvangen. Zijn toestand wordt als wanhopend beschouwd. -• De OVERSTROOMINGEN hebben te Londen alleen 12 millioen schade veroorzaakt. In Holland lijden z'eok veel van 't hoog water.

De Werkman | 1877 | | pagina 1