Wie van een and( Herzele. Vrijdag morgend is een der braafste inwoners dier ge meente, Madame Dooreman, dood gevonden. De achtbare overledene, schrijft men ons, is met veel lof en gebeden begraven, omdat zij zoo lieftallig en vriendelijk was, on bijzonderlijk zoo goedhertig voor don armen. Rond Elerzele krijgen z'ook die slechte manieren van aanpakken en inbreken. In de Diepenstraat van Hautcm naar Herzele is een man aangeraml 't geld of 't leven, doch hij heeft zich zoo moedig verdedigd dat hij geld en loven behield. Bij den Notaris De Vuist, te Borstbeke heeft men 's nachts willen inbreken. Eene verschrikkelijke brandramp is d'ander week, vrijdag avond, de stad Antwerpen komen treffen. Ten half negen werden de inwoners der stad en omliggende gemeenten in onrust gebracht door een onmetelijke vuurgloed die zich in de lucht uitbreidde, en de kerken alsook do tóppen van al de grooto gebouwen als bij klaren dage ver lichtte. 't Was de grooto rijspclderij van Mr Eisen, Blauwbroekstraat, die in brand stond, en' die bijna geheel en gansch is afgebrand Toen 't ge» rueht liep, dat de ketel ging springen leverde de plaats der ramp een ijs verwekkend tooneel rond die groote rijspclderij staan y.^le kleine huisjes, wier bewoners niet den grootsten schrik bevangen, hunne vrouw, kinders, meubels trachtten te redden doch het ketolspringen was niet te vreezen, want men had reeds de kraas opengezet en 't wa ter laten afloopen. Ten half elf waren de vier vo-diepingen van 't gebouw ingestortdo schade van de koopwaren alleen wordt geschat op325,000 fr. De zwarte pellen van don rijst zijn geworpen totover de oude stad. Men denut dat de brand ontstaan is aan den luchttrekker der maalmolens. Zaturdag morgend was 't, alsof al de bewoners der omliggende stra ten aan 't verhuizen warenzij droegen al de meubels, welke zij 's avonds te voren buiten s'huis hadden gesleept en in veiligheid gebracht, terug in hunne woning. Mr Eisen heeft beloofd aide schade to betalen door deze menschen ereleden. Die Mr Eisen moet een edel hart hebben Dat komt van den ijzeren-weg in 't midden der straat te brengen. D'andor week werden op 't Kiel, t' Antwerpen, twee kinderen overre den, en maandag kwamen twee kinderen uit, school een meisje van 7 jaar mot haar broêrken van 4 jaar. Aan de lveizerslei kwam een Ame- rikaansche ijzeren weg gevlogen. Het meisje werd omgeworpen en onder do wielen haar hoofdeken verbrijzeld. Hetjongsken kwam er met lichte kneuzingen af. Men oordeèle over do droefheid-der ouders De Policie onderzoektmaar 't kind is toch dood. D'ander week werd een persoon t' Antwerpen zoo erg door zijne vrouw met eene koolschup geslagen, dat men hem naar 't gasthuis moest overbrengen. Brugge 15 jan. Verleden zaterdag was vro iw D van Blan- kenbergc, met hare twee kinderen op reis naar Veurne. Troon de trein uit de statie van Avokapelle vertrokken was en zich reeds op zekeren afstand dezer gemeente bevond, ging eensklaps hot portel open van den waggon waarin zij zich bevonden, en een der kinderen viel er uitde moeder sprong het achterna De trein kwam in de statie te Veurae, alwaar men van het knaapje dat in den waggen gebleven was, vernam, wat er was voorgevallen. Aanstonds begaf de statie-overste zich op weg en vond de vrouw en het kind terug De eerste had kneuzingen en won den bekomen nogtans is allo hoop op genezing niet verloren wonder is het dat het meisje ongedeerd gebleven, en mot den schrik er van af gekomen is. Dinant 15 jan. Een bloedroodo stortregen, is gedurende een dezer laatste nachten te St-Jan i:e-la-Mer gevallen. Dit verschijnsel, is echter niet nieuw, men heeft hot reeds herhaalde malen in vroegere een wen waargenomen. Er is een nieuw mnehicii van 1 otterzetterij uitgevonden. Frasen, de uitvinder, beweert dat men ermeè 10 a 12,O0<> letters per uur kan zetten.... Wij schrijven dit over, maar 't is geen punt van ons Geloof, hoorde wel D'ander week is er bijna gestolen in de pastorij van Stavelot. Als do Pastoor en de meid afwezig waren, was er 'nen dief in de knken geraakt en bezig met stelen de meid kwam juist weer en do dief maa ste zich weg den zolder op. Wat verschrikte de meid nu als zij op enen stoel hare klak vond. Nogtans, zonder van iets tc gebaren ging zij weg en keerde terug met drij gendarmen. Zij vonden den dief in den kolder, waar kadé 't een en 'i ander meende te pikken. Hij is nu zelf gepikt, De gouverneur van Namen Baron de Mcvius is overleden, 't En wak geencn apostaat van zijn geloof, gelijk vele rijke mannen van onzen tijd Hamme Niet ver van die gemeente gingen er deze week twee lelie, bejaarde, g'experimenteerdo dienstmeiden, professors in 't vak, zc gingen om twee eens spellen dio thuis volstrekt noodig waren, de spellen werden het lapt. en hoeveel brachten z'er thuis Geen eene 't SPREEKWOORD WEL TOEGEPAST. Trien, ge moet verhui zen, werd er aan een oude meid gezegd. Och, menkcero, laat mij toch blijven. 't En kan niet zijn, ge moet verhuizen. - En mag ik weten waarom F Hoort ge zijt 'ne puit. Och, mijnheer, kent gij 't spreekwoord niet die 'ne puit wegzendt, krijgt een padde in deplaats! En Trien mocht blijven. E r ra ta. In den uitslag-Prijskamp St Gilles stond M. J. Verhulst; 't moest zijn P., onzen Vriend Prosper, van Nieuwerkerken. Beslag De generaal X en ik zijn schoolkameraden geweest, zegde Meester Windbuil. Zoo zoo in welke school dan in de militaire Neen.... 't wasin de Zwemschool. OPVOEDING EN ONDERWIJS. Geëerde Werkman: Het is hedendaags meer noodig dan ooit, veel bezorgdheid in het werk te leggen om uwe kinderen in de gehoorzaamheid op te leiden De revob tie heeft, don opstand aangepreckt tegen alle gezag, zoo gees telijk als wereldlijk togen de overheid en de wetten, tegen de patro nen en werkbazen, tegen de ouders en voogden. De volgende regels neino men in aandacht, om gehoorzame, kinderen tc kweeken-. P Gebied! en verbiedt hnn zoo weinig mogelijk, en leg hun geen loo- den prangend korslijfop, maar laat hun eene zekere vrijheid van han delend Vele Qttders houden nooit-op van knorren en morren, on maken dat hare kinderen niet weten wat ze doen of laten moeten en zoo nooit kwaad wil zeggen, a~ overschreden en uwe weinige voorschriften niet nakomen dan moet gij mot vastberadenheid eischen dat uw wil volbracht worde. Om geene redens moogt gij hiervan afzien of u laten overhalen, noch hen laten met hun hoofd spelen. Wacht u wel in dit geval van aan hunne tranen, aan hun geschreeuw, of aan hun pruilen of kwaadluimigheid toe te geven. Moestot gij u laten ovorhalen, Uoo is het gedaan mot do gehoorzaam heid uwer kinderen:jzij worden meester in uw huis.ïen zullen beproeven het ook te worden in do school. Telkenmale dat gij aan hun willeken zult weerstand stellen, gaan zij hun geschrei er getier hernomen, oin u to ontwapenen. Bespaar uwe geliefde kinderen deze lastige en verderf- lijke gewoonte, met u eens en voor altijd meester te houden. 2' Vraag uwe kinderen ook niet af wat zij verlangen, maar geef hun wat hun betamelijk noodig is. Geef hun dat voedsel, koop hun die klee- deren, welke gij zelf voor hun welzijn-verkiest Uw wil moet heerschen en niet dogene der kinderen. 3" Vader en moeder moeten het eens zijn. Slecht en zeer slocht is het, dat de eene toelaat wat do andere verbiedt, of dat de eene zich verstoord toone als de andere de kinderen doet gehoorzamen. 4" De gehoorzaamheid is eene plicht, en do kinderen moeten In het volbrengen ervan voldoening smaken, en te vreden zijn om het genoe gen dat zij erdoor aan hunne ouders geven. Beloont dus uwe kinderen met met cenig geschenk, als zij gehoorzaam zijndruk slechts uwe tevredenheid uit, en de inwendige goedkeuring huns gewetens zal en moet hun ecnige en grootste icon wezen. 5' Geef geen uitleg over uw gebod of verbod beredeneert niet, om gelijk te hebben. Men moet de kinderen geleiden met weinig bewoor dingen. Anders zouden zij bevroeden dat gij hen ontziet, of verlegen zijt voor ongewilligheid. G' De kinderen moeten overtuigd zijn, dat men hun welzijn betracht, dat men maar hunne gehoorzaamheid eischt om hun gelukkig te maken. Alzoo zal men hun vertrouwen en hunne liefde hebben, waaruit de ge hoorzaamheid als van zelfs voortvloeit 7" Wees ook niet al te eischend leg niet op wat dc kinderen niet wol kunnen volbrengen en als zij met goeden, wil eene opgelegde straf vol bracht hebben, toont u bevredigd Anders zoudet gij hen ontmoedigen en ze stijihoofdig maken. 8' Toon geene voorliefde voor het eene kind, maar dat allen, zonder onderscheid, uwe bevelen nakomen. Als gij zoo handelt, zult gij er mogen op rekenen gehoorzame kinde ren te hebben, en niet moeten verwachten in uwen ouden dag metbittero tranen to zullen bewoenen, dat gij uwe kinderen gespaard hebt uit vrees van hunne traantjes. liet is beter dat Tiet kind, dan dat zijne ouders weenen. Sint-Agnès. Zondag is 't 1172 jaar geleden dat Agnés, om zoo te zeggen oon kind, van eêla en rijke ouders, onthoofd werd, omdat zij geenen wierook aan d'afgoden wilde opdragen. Te Roome op de plaats waar die r-ine Maagd zoo kloekmoedig voor 't Geloof stierf, is nu eene prachtige Kerk 't barer eer gebouwd D'Heilige Agnès is een exempel voor allo christenen Heerc, zegde zij, uw woord alleen het is mij zoeter dan honing Als ik maar ten laatste iu do haven der zaligheid aanlande, wat schoeit het mij, of jk ge leden heb, en hoeveel ik geleden heb En die edele dochter gaf haar bloed tenbrsto, en korts voor hare martolie, gebeurde t' haren gunste e-;n groot mirakel,... Wat moeten er vele chrisUue mannen voor die dochter beschaamd staan Zij vree/.en hun christen hert te tonnen,niet voor de pijnen en de dood, maar voor den spotlach van oenigo dwareiikken, die beter zouden doen slille- kes Ie zwijgen, omdat zij alleen bespottelijk zijn. Wij gelooven hetgeen God veropenbaard heeft en de H. Kerk voorhoudt, en de vrijdenkers, zij gelooven zonder onderzoek, hetgeen een slechte vreemde kerel schrijft Wij zullen daarvan een voorbeeld aanhalen, 't Is een godvruchtige meening, dat Ons Lieve Vrouw te Lonrdas is verschenen.Er zijn te Lourdes vele mi'akelen ge beurd. dio in 'l lang en in 't breed beschreven en getuigd zijn. Wij gelooven dit, omd.it, na een grondig, langdurig onderzoek, de echtheid dier zaken be wezen is.... N'u is er daar te Paiijs een onbekende vent die schrijft dal er te Lourdes in de rots, o me vrouw van gemeen gedrag is geweest hij schrijft dit zond-r een onkel punt der verschijning, zonder eene wonderbare genezing t« wederleggen,... en aanstonds.op 'l woord van d'en onbekenden venl, al de slechte gazetten gelooven dit vastelijk, al de slechte kerels nemen d t aan als een punt van ons Geloof. Gelooft mij, menschen, do wereld der vrijdenkers en der bospótteis van 't Geloof is een ZOTIIülS er is daar zin, noch rede, noch eer, niets dan tastbare domheid.. En die domhoofden willen in alles don bovenzang! Ziet maar eens dien franschen brelleur op 't convoi, de £hronique in d'hand omdat bij die vuiligheid leest, daarom alleen- mec-nt hij een geleerd, een groot man te zijn al wat die voddc hem zegt, plapeert hij in zijnen kop, zonder eenig onderzoek te doen van 't politiek woel hij al de geheimen als een theologant spreekt hij over godsdienstige kwesliën.... Ziet hem daar zitten, den hoovaai digen, dommen kwast Eu 'k wed er mijn beste frak voor, in een serieuze samenspraak zou hij tegen 'ne koeyongeu bot staan.... Beslag, wind, waterverf, papieren-bersens, zwelsel, paphei terij, dal is alles wal gij in cn aan dien muscadin vindt. Den 21 Januari 1793 werd Louis Seize te Parijs geguillotineerd, door de mannen die als kenspreuk aannamen Vrijhei/I, Gelijkheid m llroederlijk- heid AZ1E. Uit de laatste berichten uit Calcutta blijkt, dal de hongersnood zich doet gevoelen in dc gewesten van Bombay, Madras en Decean. De getroffen distrikten hebben niet bet vierde gedeelte van den gewonen oogst opgeleverd, en de plaag zal, naar liet schijnt, nog verschrikkelijker wezen dan in 1874. In Holland is de Koninklijke Familie erg beproefd. Het tweede zoontje van prins Frederick is van de keelziekte gestorven en het oudste zoontje ligt ziek van dezelfde kwaal... doch 't is nu een weinig aan de beterzij... De kruiskes trekken overal binnen. In Amerika is eene botsing geweest tusschen twee treinen van eenen ijzeren weg, die'boven eene stad loopt. Gelukkiglijk is niet een der treiuen ontriggeld. Slechts een mecanicien die. als hij 't alarm boorde, op den grond sprong, beeft inwendige kwet suren bekomen, die voor z'jti leven doen vreezen, i

De Werkman | 1877 | | pagina 2