ra vigg«!tc>a giv.oml on vet op ta kwaekon on misschien te di-esseei'on, ja maarniet om chiislene menschen op te brongen.... Kr is tegenwoordig geen gebrek aan dwaashoofden! aNTWERPEN. I)e loting dor Miljlianen in 1857 geboren,is dijns- dag begonnen't hoogste Nr was 181G, het laagste Ö5ft. Men kweekt oproerlingen bijna eiken avond doorkruisen een 50tal school i.apen de stad, zingende 't liedje van Abbamelou. Zelfs zijn die jonge miskweekterikken al gaan schuifelen voor ecne Katholieke school! En de Wet, en d'Ouders en de Meesters laten dit toe Maandag nacht, rond 1 uur, werd een persoon aan de Werf door onbekenden aangerand en in 't water geworpen. De man riep om hulp. doch werd niet gehoord; eindelijk, na lang spartelen geraakte hij uit 't slijk water, doch moest 't verlies zijner leerzen betreuren. Do os die den prijs gewonnen heeft, woog 7U5 kilos en het verken, 220 kilos. De Misdaad van Sivry. Rijsol, 22 januari. Oblain en Crochon zijn aangevangen met bekentenissen te doen. Cro- clion heeft hot eerste de misdaad van Sivrj bekend en zonder de minste ontsteltenis al de omstandigheden verhaald, waarin dit afgrijselijke drama werd gepleegd Aalst Maandag morgend, ten half vijf ure, is hier brand uitge borsten in de Zonnastraat, ten huize van den schrijnwerker Albert Podevyn de brand begon op den zolder, waar eene groote hoeveelheid bert lag, en roeds schoot do vlam door de pannen, als do geburen eerst, en daarna de dappere Pompiers kwamen afgestormd, en er in gelukten, het huis zelf, waarvan het dak in vuur on a lam stond te redden. Het huis behoorde toe aan Mevrouw van der Noot het verbrandde hout was verzekerd. Men beweert met veel grond van waarheid dat eenige klieven in de schouw, het vuur aan 't hout zullen gestoken hebben. Moord te Laarne. D'ander week is er eene moord gepleegd te Laarne, in de wijk genaamd Eeckhoek, een kwartuur van de dorp plaats Pieter De Meyer, een man van 78 jaren, was 's avonds in een geburenhuis wat gaan klappen en in 't naarliuiskeereii, op eenige stap pen van zijne woning, tusschen 8 a ure, is hij aangevallen, zwaar ver wond in het hoofden dan in eenen gracht gesmeten. Zijn broeder, die naar 't dorp om brood was gegaan, hoorde gekerm, kwam nader, trok den gekwetsten eruit en herkende welhaast zijnen broeder. De doodelijke gekwetste heeft een dag later den geest gegeven, zonder nog een woord te konnen spreken, 't Parket van Dsndei-.nonde is twee dagen ter plaats geweester is een naarstig onderzoek gedaan en zondag 11 is een persoon aangehouden en naar Dendermondo ver voerd. Dijnsdag zijn er nog 13 getuigen van Laarne naar 't verhoor moeten gaan. De aangehoudene behoort tot eene achtbare familie. OPSTAND IN DE FABRIEK TE LOTI1. Vrijdag was in de groote weverij van Loth, aan dc wevers van merinos eenen afslag aan gekondigd, tot 2 fr. in de week belooponde. Zaturdag stonden dc werk lieden daarvoor op oen bediende werd aan 't hoofd gekwetst de gen darmerie van Hal en Brussel moest komen; doch heeft weinig te ver richten gehad al 't volk heoft zijn werk hernomen, behalve een Tülal, die schinken, drinken en malkaar opmaken.... 't Is pijnlijk, in 't pitjen van de winter, zijne daghuur zien verminderen, maar geweld gebruiken is altijd af te keuron. Wat zal er nu gebeuren, als die 170 man blijven drinken en schinken Al 't andor yoIk zou zondor werk komen....'Wij kennen den grond van 't geval in kwestie niet, en zullen dus niet zoggen wie gelijk heeften wie ongelijk. Leuven 23 jan. Zondag avond was een Duitscher, die tot 15 jaren dwangarbeid veroordeeld is, uit do gevangenis alhier verdwenen; doch men vond hem weldra terug in het kiekenkot van den bestuurder der gevangenis. "HEII.IGSCHENDERIJ TE I.U1K. Zondag, onder d'Hoogmis juist als de Priester zich naar 't volk keerde voor 't Orate Fratuks, werd er in de Kerk ceno revolverscheut gelost op een der deftigste in woners Louis L. Groot was do schrik in de Kerkde getroffene viel neèr, vele personen vluchtten de Kerk uit,Jen eenige moedige mannen grepen den booswicht vast. 'tls 'ne zekeren Josef Tolman, oud 58 jaren, die zich wilden wreken op den gekwetste over een erfdeel, 19 jaar geleden, en waar Tolman maar ingekomen was, door de goedheid der Familie. Er waren nog 5 kogels in den revolver en Tolman had er nog twee in den zak. Louis L. is in den hals getroffen, doch niet gevaarlijk. In vele walendorpen rond Charleroi, durven de bewoners 's avonds bijna niet meer op straat komen, uit vrees voor dieven en moordenaars... Is dat beschaving, gelijk de hedendaagschc schriftgeleerden zeggen Zullen ze nu met ons niet moeten zeggen Buiten de Religie is geene beschaving. De feiten bewijzen liet. Zoo gaat hetTe Burgsteinfurt woont een grijsaard van 85 ja ren, die den slag van Waterloo meegemaakt, ja zelfs hem gewonnen heeft. Ziehier hoe Gelijk bekendis, hadden de Engelschen den 10 juni 1815 een zvvaren strijd te strijden. - Ik w enschto wel, dat het dat het avond was en dat de Pruisen kwamen, - zuchtte Wellington. Tegen don avond kwamen de Pruisen, .eerst Biilow, later Biüehêr, en wierpen zich op de rechter flank van de Franschcn. Bülow bevool zijne ordonnance trompetter Orland con signaal voor de ruiterij, wolk signaal niet dat van den aanval was. Orland bad echter blijkbaar verkeerd verstaan, want hij blies wei degelij Valt aan! En men weet dat juist die aanval den strijd besliste en den geallieerden de zegepraal schonk. Later is Orland. tótvvk-n Bülow den volgenden dag zegde: Orland, dat zal ik nooit vergeten, gerechtsbode geworden cn thans loeit de man van een klein pensioentje, vergeten en blind te Burgsteinfurt. Wellington, Blücher en Biilow hebben zelfs nooit meer gedacht aan den man, die ofschoon on wetend, het meest bijgedragen bad tot den val van Napoleon. Te Nancy, in Frankrijk zijn'd'ander week twee personen in eenen brand omgekomen, en'niet ver van daar zijn 11 huizon, 7 schuren en 9 stallen afgebrand. De dagbladen loochenen do bowcering der duitsche drukpers, als zou Frankrijk groote aankoopen van graan doen in Hongarië. Te iV'aicliiefiiies, een groot dorp nab'j Chailoroi, staan 300 tn uienlis o/uia ongeiotSalijü i iS(.«iaiiS t Siriat ge drukt! D'eerste Katholieke Universiteit van Frankrijk is te Rijssel plechtig geopend.... Men verwacht een oneindig goed van die instellingen en niet zonder rede De leergang van godgeleerdheid voor wereldlijken is te Brussel geopend door den E. P. Schouppe meer dan 70 Heeren waren bij de eerste les tegenwoordig dagelijks komen nieuwe inschrijvingen bij.Deze leergang zal ongetwijfeld veel goed slich ten. Men is mis, zegt een blad, als men denkt dat het weer dat wij hebben aan den landbouw nadeelig is er zijn voorbeelden van zachte winters, onder anderen die van 1807, 1851 en 1852, welke door goede oogsien zijn gevolgd geweest. Het weer dat aan velden zoo wel als aan menschen nadeelig is, is 't weer dat alle minuten verandert. Slecht Nieuw. In degroote ijzerfabriek van Jupille, te gen Charleroi, is 't werk opgeschorst. Er is te Parijs eene portierster ede 6 dagen in lethargie ge legen heeft en eindelijk door de zorgen van eenen bekwamen doctor tot hel leven teruggeroepen werd. Men maakt te YYoohvich, in Engeland, een kanon van 40 voet lengte en 162,548, kilos zwaarte. Wij lezen in de groote gazellen dat er in Amerik eene kat honderd jaar eenige maanden oud geworden was... Wij leveren dit nieuws gelijk hel ons aangebracht wordt, WREED GEVAL. Op een prochie nabij Hoei, werd een jongeling van 48 jaar begraven. Als de grafmakers de doodkist mei hel lijk in bel graf lieten dalen en hetzelve met aarde begon nen te vullen, hoorde men doffe slagen in de doodkist, de doode was levend geworden Dc burgemeester werd geroepen .deze kwam aanstonds, deed de aarde wegnemen en de doodkist op halen men rukte er hel deksel af en vond den ongelukkigen jongeJii g, die zich inde kist hal omgedraaid.... doch hij was vei smacht 1 THIELT. 'tls slechten lijd, zeggen de menschen, men hoort anders niet tenzij van aanpakken en inbreken. 't Is nog al een beetje waar, en 't staat bovendien op geen bete ren. Maar, dat dc aanpakkers overal vaarden gelijk a Idaar, zij zouden haast alleman in vrede laten. Hoort wat er dezer avonden is gebeurd: Dc genaamde De Vreeze, landbouwer te rbielt, niet verre van 't Geloovc, bad eene veexze verkocht, en hij kwam er in 't val avond meê naar stad, om de beeste te leveren in d'herberg het da»rekt, einden d'IJperstrate. De Vreeze had zijne zaken verricht en zijn geld ontvangen, 280 frank, en keerde rustig weder naar zijn huis. 't Kon toen rond ten zeven van den avond zijn. Gekomen langs de ruijsseleedsche kalseide, in de leegte een einde over den Roozkroom, wierd De Vreeze al - met eens vastge- snaakt door twee kerels. Uw geld of uw leven zeiden ze. Jamaar, De Vreezeen is geene kat om zonder handschoenen te grijpen. Hij wringt hem los den eenen kerel geelt hij eenen slag op de kake, dat hij in de modder stuiftden tweeden dient hij eenen trek toe met zijnen stok, dat hij ook in d aarde bijt, al ker mende van de pijne. Maar ziel, van uit den gracht nevens de kalseide, springen er toen twee andere mannen uit, die insgelijks op De Vreeze vallen en zeggen Nu is 't gedaan met u De Vreeze behoudt al zijne tegenwoordigheid van geest en ver weert hem ook dapper tegen de twee versche baanstroopers. Als dezen gevoelen hoe de vuist en dc stok van De Vreeze vreesel.jk toetrekken, oordeelen zij bet geradig van 't liazepad te kiezen. Zij springen over den kalsijdkjk en vluchten de stikke- waart op. Maar de Vreeze springt ook over den dijk cn zit de kerels ach terna. De moedige man en kon ze eventwel niet gauw inhalen hij vond het bovendien niet geestig van lang over dat natte land te loopen, in den'donkeren, en hij keerde wederom. Rustig zette De Vreeze toen zijnen weg voort en kwam onge deerd tehuis. De Vreeze heeft zijne aanranders niet berkend. De BOTERTAR1EVEN, van Mr Avoux, te Geeraardsbergen reeds overal verspreid, worden zeer geprezen. Men ziet er op éen. üogenblik, den prijs der boter van 't kleinste tot 't grootste gewicht, in stuivers en in franken. Nikt Slecht. Wat is de afstand van de aarde tot de maan vroeg een leermeester aan een zijner leerlingen. Dc jongen, zich achter d'ooren krabbende Maar meester, dit hangt af ofdebeenen lang of kort zijn. Men vreest dat de Vesuvius weêr zal gaan vuur spuwen de rook komt reeds omhoog.... De langen tongen, die laster uit- snnven. zi:n vee! iv.cer Ij vreezen dan den vuurberg.

De Werkman | 1877 | | pagina 2