RICARDO, l)Ëi\ YI(!.I11\(;0\. Moet eerst d'hand op z ijn harte leggen. Echt verhaal uit onze dagen. 5da Vervolg. Als de vrijmetselaar, die u ontmoet, zegde Licinio, van denzelfden graad is dan gij, dan zal hij u ook het woordeken drijhobk toespreken. Antwoordt hij u winkelhaak, dit beteekent dat hij eenen huogeren graad bekleedt. Ik raad u ook straf aan vau eonen stokje te koopen, welken wij bambucii noemen; ziehier waarom Indien gij dringende behoefte naar geld hebt, ga maar in 't eerste koffijhuis het beste en pla- ceert dien stok in uwen hoed, derwijze dat de appel in don hoed zij. Bemerk wel dat uw hoed op den stoel of de bank nevcr.s u moet staan. Als wij allen te Bolonië zijn, zal ik u de plaatsen onzer bijeenkomsten toonen. In afwachting, neem deze 25 goudstukken; er zalu geld gewor den, in evenredigheid der diensten welke gij ons bewijzen zult. Ricardo vertrok dan naar Bolonië, endaar, in zijn oud logist afgestapt vernam hij dat Griselda in 't hospitaal lag, gevaarlijk ziek en dat zij' gedurig vroeg om hem te zien. Ricardo begaf zich naar 't hospitaal en vond er de ongelukkige in eenen rampzaligen toestandhaar wezen was met stinkende z wcci-eu bedekt. Hem ziende barst zij in tranon los «Och, Ricardo, zegde zij, 't is God die u zendtvergiffenis, vergif fenis! ik heb als werktuig uwer verleiding gediendIk ga sterven, maar ik kan niet gerust zijn, voordat ik, zoovoel mogelijk, mijne schan dalen heb hersteld Meer kon 't inonsch niet zeggen; de tranon verdoofden haro stem; Ricardo vertrok vol* aandoening en droefheid, en eenige.dagen nadien werd hem den brief gebracht van wegens Griselda, dre reeds in lijken lag. - Voor Ricardo, stond er op, na mijne dood. In dien brief legde zij hem geheel het. plan uit, waardoor hij in de logie was getrokken. Zij verwittigde hem dat de Franschman, Lieinio en nog ander jongelingen alles geschikt hadden om hem te verleiden, dat hunne vriendschap slechts schijnbaar en tconemaal valsch was.Wacht u van die verleiders, schreef zij mijne bitterste droefheid is van beu tot werktuig gediend te hebben. - Ricardo was getroffen en verbitterd bij het lezen van dien brief maar terugkeeren kon hij niet; de Vrijmetselarij had hem reeds te sterk overnet. Ten anderen, hein was kennis gegeven dat den dag op w»lken hij de logie verliet, dë Justicip weten zou datliij de moordenanr van Bagnacavallo was. Drij broeders stonden gereed, als ooggetuigen, hem als moordenaar aan te klagen, en ovormijdelijk zou zijne veroordeeling geweest zijn. Ricardo vernam dan dat de Vrijmetselarij op alle plaatsen een groot etal getuigen ten haren dienste had, bereed om alles te zweren, wat e sekte mocht gebieden.... Ricardc sidderde van schrik maar hij was gevangen en geketend; verliet hij de Vrijmetselarij, 's anderdaags, éen uur nadien, stond hij tusschen den ponjaard der wrekers en het mos der Justicie! Zijne Moeder, iedereen zou hem als moordenaar kennen En om zulke ketens te dragen, verlaten zoovele jongelingen do vrij heid der kinderen Gods. Men kan zich niet inbeelden, zegtdo italiaansche schrijver, op welke wijze do Vrijmetselarij, na duizend middelen van verleiding, de vrees, den schrik gebruikt, om haro slaven 1n bedwang te houden Op straat, in 't koffijhuis, op den Schouwburg ziet inen die jongelingen met lachend gezicht en met zekere vrijheid; maar in de duistere vergaderingen, onder d'oogen der Meesters, daar wachten zij al bevende de bevelen af die gaan gegeven worden. En aan doze bevelen is goene tegenspraak. Er is geen Meester, hoe barbaarsch ook, die zijne knechten ol slaven zoo ruw en onbeschoft behandeld, als de Vrijmetselarij hare ingewijdden. XI. Tweede jaar in d'Universiteit. Ricardo !s terug in d'Universiteit. De studie gaat op verre na zoo wel niet meer als vroeger, en hij moest al zijne wilskracht gebruiken om deze moeielijkheid te overwinnen In 't begin van November koerdeLicinio terug naar Bolonië en trachtte zijn gezel weeral naar de theaters ea koffijhuizen meê te slepen. Maar Ricardo kende hem nu en weigerde met vasten wil. Men leert daar niets in die theaters en in die koffijhuizen, zegde hij 't is goed voor los bollen, maar studenten, die in de Wetenschappen willen vorderen, moe ten daar vandaan blijven. Licinio antwoordde' 't Is welspeel maar mot uwen kop. In zekeren zin, g'hebt gelijk; ge weet waar ik woon, en de dagen onzer bijeenkomsten zullen u bekend gemaakt worden. Maar, wat zal Plautilla zeggen? Is zij mijner weerdig, dan zal mijn gedram hare goedkeuring ver werven éen of tweemaal in do week zal ik haar zien, dat is genoeg. Wij zullen zien of gij uw woord zult houden. Ricardo hield zijn woord en de faam van een der beste leerlingen van de Universiteit. Zekeren dag, rond Kerstmis, ontmoette hij zekere student Lentulo, die voor hem ten huize der markgravin ging. 't Geval wilde dat zij kennis werden, cn malkaar vele geheimen toevertrouwden. Van hem vernam Ricardo dat hij ook bij zijn aankomen ter Hoogeschool, door Lf- einio was aangetrokken geweest, bij den Franschman geleid, door Gri selda geholpen, door de markgravin de hand van Plautilla beloofd, en te Ravenna, in 't zelfde buitengoedje, bij do* Vrijmetselaars ingelijfd. En daarna? vroeg Ricardo. Na mijn geest en mijn hart bezoedeld to hebben, heeftdie deugenieto van Plautilla mij laten loopen. Ricardo verstond dat hem hetzelfde lot te wachten viel. Licinio, zegde Lentulo, heeft reeds d'oog op een ander lichtzinnig duifken van Imola, om er een nieuw slachtoffer van te mal en. Hevig was de gramschap van Ricardo; denzelfden avond nog schreef hij aan Plautilla een kort briefje, om haar te laten weten dat alle betrek king tusschen hem en haar afgebroken was. «Ik zou u aanraden, voegde hij erbij, dit stieltje te laten varenwant gij zult altoos geen Leutulo'sen Ricardo's tegenkomen. Plautilla antwoordde niet; wat gaf het, aan haar en aan do logie, dat Ricardo zijn afscheid vroeg hij was toch goed en vast geketend. XII. De Vasten van 1853 en verdere gevolgen. Een jaar ging voorbij, Ricardo studeerde vlijtig voort en werd een der Primussen van d'IIoogeschool. Licinio vroeg hem niet meer voor de vacantiën hij ging dus bij zijne Moeder eenige dagen verblijven, en de rest zijner vrije dagen overbrengen bij een zijner bloedverwanten'te Ber- tinora; zonder knaging kon de jongen zijne moeder niet aauschouwen de arme vrouw leed en zweeg. Een weinig later werdJRicardo assistant in een hospitaal te Bolonië I cnoemd en denzelfden dag ontving hij een briefje van Licinio, waarin deze woorden kwamen Als gy zoon wilt zijn van 't licht en wezerit- - lijk onze broeder, herinnert u dan dat uwe plicht is de priesters en al do mannen der zwarte bende die onder uw handen vallen, to ver- minkeii. - Ricardo sidderde als hij dio woorden las O de tiogersde menscheneterssprak hij tot zijn oigon en die monsters geven zich uit voor vrienden der samenleving! In den loop van dit jaar werd door 'ne geleerde pater Jesniet de Passie gepreekt. Hij was buitengewoon welsprekend; bijna al de jonk heden gingen zijn sermoenen hooren Ricardo ook en was getroffen; er zat nog iets goeds in dit hart. En in de nagelatcne nota's van Ricardo staat te lezen dat hij den 28 Maart dien Pater ging bezoeneu, om over de zaken zijner ziel te handelen, en goede voornemens maakte. Maar, heiaas! de suikken waren to behendig en te vast rond zijne ziel gelegdhij kon uit do klauwen zijner tirans niet. Oh, schreef hij, indien ik den moed had, mij voor acht dagen in een klooster to gaan opsluiten, om eene zalige retret te doen.... Maar achterna?» Daarachter zag hij den ponjaard der Vrijmetselarij en er was bij den armen jongen geone spraak van bekeeren meer. Eenigen tijd nadien, Ricardo had eenen hoogen graad in de Genees kunst bekomen, benevens liet diploom van Chirurgijn, en hij maakte zich gereed tot het Doctoraat, toen hij op zekeren da» eenen brief ont ving, in geheimo cijfferletters, met puntjes in drij hook geplaatst. Deze brief behelsde het volgende Op straf des doods is het u hovolen van Bolonië naar Turvu te vertrekken, om de voetstappen van Vitaliano te bewakenVindt gij hem weèrbarstig (neghittoso) voert het be- vel uit.... De 0. C. zal u de copritori en bet noodige geld verschaf- i'en... GagehoorzaamtGeene verschooning wordt aangeno- men. Een bliksemslag zou Ricardo niet erger getroffen '.'hebben als deze briel"; doch, hem niet gansch verstaande, ging hij bij Licinioom verderen uitleg. 't Is een brief van or.zo overheid, zegde Licinio Neghittoso wilt zeggen dat Vitaliano aan een hunner orders niet gehoorzaamt heeft. Gij zijt aangesteld om hom te poignarderen. Camillus zal u geld geven en de mannen aanduiden/die u zullen bijstaan. Maar da£ men mij ten minste mijn doctoraat lato passeeren, ant woordde Ricardo. Daarna wil ik alles doen, wat men vraagt. Wat zal mijne moeder zeggen? Hoe kan ik haar gerust stellen? Wordt voortgezet. Sterfgeval. Te Gent is in den ouderdom van 71 jaren, godvruch- vruchtig overleden, de zeer eerw. heer L De Mulder, titulaire kanu- nik, deken van het kapittel, vikaris-gcneraal en voorzitter van hethis- schoppelyk seminarie van Gent, ridder der Leopoldsorde. Deze vrome en geleerde priester was hekend als een bij uitstek liefdadig man, en zijn verlies zal in ons bisdom diep goyoeld worden. De lijkdienst, ge volgd van de begraving, had woensdag plaats in do hoofdkerk 'vau St. Baal's en werd bijgewoond door een ontelbaar gotal heeren Gceste- kon. Meenen, 24 Januari 1877. Heer Opsteller. Vrijdag laatst is een hofstede afgebrand tot Haluin (Frankrijk) bewoond dooi de binders Lamailre niet alles^vat er in was; 17 koeien, van de schoonste der streek, lagen verkoold 2 peerden geborsten; de zwijnen verbrand, en katten en bonden, alles is dood niet moeite hebben de bewoners zich kunnen redden de brand begon in bet midden van de nacht; de schade wordt gerekend op 000 fin; niels was verzekerd der meubels, noch graan, noch beesten; de gebouwen alleen waren verzekerd. De kwaadwillige baud schijnt bier zijne rol gespeeld te hebben. D'ander week is te Namen een werkman het hoofd tusschen twee waggons verbrijzeld. 'k En versta mij uit Europa niet moer Leest en oordeelt, aller liefste Lezers In Zwitserland komt de groote Raad een bevel te geven, waardoor het aan de vreemde Priesters verboden is, zcJfs in bijzondere huizen, eenigen Goddclijkeu Dienst te verrichten Ons Heer en de 11. Mis willen beletten En dan 'is men verwonderd als er kriemen zonder getal in 't Land komeu, en bankkroeten om Rotschild te reneweeren. Rome, 24 jan. De Paus heeft zondag eene bezwijming gehad. .Maandag heeft hij zijne kamers niet verlaten, docli gisteren morjrend wilde hij volstrekt gehoor verleenen, hetgeen lator eene nieuwe bezwijming veroorzaakte. Giste ren nogtans heeft hij nogmaals eenige personen ontvangen on vandaag heeft hij bevel gegeven voor nieuwe ontvangsten. Onder al do verspreiders cn leurders welke de M erkman verkoo- pen, verdient de heer Petrus Van La er, te Dendermonde, aangewezen te worden, daar hij nu meer dan 280 afdruksels per week verkoopt. Wji komen hem als aanmoediging een geschenk te zendon, een prachtig in gelijste prentGeloofd zij Jcsus Christus Te Scherpenheuvel is overleden eerifen jongen heer onderpastoor van 28 jaren. Markten. D'hop staat 107 er komt nu te Londen hop uit Ame rika De Petrool slaat nog altijd af, t'Antwerpen. Do Kalveren op voet gingen gisteren t'Antwerpen van 1,05 tot 1.15; Tarwebloem, eerste kw. staat 40 a 41 fr-; tweede kw. 88 a 40 fr.i Roggebloem 88 t'r. Te naaste week zullen wij me'ne liedjeszanger afromen.

De Werkman | 1877 | | pagina 3