C Wie van een het tegenwoordig Christene Volk, die Man heeft zoo dapper ge streden en zoo moedig geleden, dat uit honderde duizende harten dagelijks den zucht opgaat: O, mochte Pius IX, vooraleer naai den Hemel te klimmen, mochte Hij met zijn Christene Volk, met de millioenen werklieden die hem eeren en beminnen, die voor hem hun leven zouden geven, mochte Pius IX den triomf der Kerk zien!.... Er wordt gezegd en geschreven dat die Triomf niet komen zalDwalingdwalingGod laat zijne Kerk beproeven en verdrukken, om onzen moed op te wekken en onze verdiensten te vermeerderen; maar even als achter den kalvarieberg volgt de glanzende Verrijzenis, zoo zien wij ook, na tijdstippen van lijden, voor de Kerk tijdstippen van glorie volgenGelukkig die in 't Schipken van Petrus zittenz'hebben niets, neen n ets te vree zen.... Men strooide deze week te Parijs uit dat de Paus overleden was; doch er is daar niets van wij nemen onze inlichtingen uit de beste bron, en moester iets bijzonders gebeuren, onze geeërde Lezers zullen hel van ons eerst weten. Er is t'Hekelgem eenen brief toegekomen uit Alchin, van eenen Brabanter die zich daar bij d'Hollandcrs g'engagecrd heeft en nu ziek ligt in 't hospitaal. De zaken van Holland gaan daar maar zeer stillekes vorenuit. 't Riskeert nog die kolonie te verlie zen Te Grembergen is deze week, maandag, ten halver zeven 's morgens, de woning en stalling afgebrand van M. Pieler Van Laeren, vlas- en keinpkooper. Meubels en beesten zijn gered, maar 't vlas en de kemp is eringebleven. Oorzaak, ons onbekend. Er is weêr t'Antwerpen 'nc jongeling onder de wielen van den Tramway geraakt en erg aan aim en been gekwetst. Hij had zaturdag moeten loten en was erin gevallennu is hij onbe kwaam tot den dienst. Virginie Verstappen, een vrouw van 40 jaren, is door d'As- sisen van Antwerpen tot 5 jaren gevang veroordeeld om haren man met een hamer op 't hoofd geslagen te hebben, en zóó erg gewond dat hij er van gestorven is't Mensch had de slechte gewoonte van te drinken. De cei'w. heer 11. LamLrccht, doktor in de godgeleerdheid en professor der hoogeschool van Leuven, is lot professor en be stuurder in het bisschoppelijk seminarie te Gent benoemd. VERVIERS, 29 jan. Zondag morgend had er eene botsing plaats tusschen twee treinen op de linie tusschen deze stad en Aken ter hoogte der statie van Welkenraadt. Vier rijtuigen cu eene der lokomolieven werden verbrijzeld en vier reizigers be kwamen wonden. Een aantal opper- en lagere officiers van het leger, hebben bericht ontvangen, hunner op pensioenstelling, tegen 2G Meert aanstaande. Er zullen dus, binnen kort een aantal bevorderingen in het leger plaats hebben. 't Is toch tamelijk gevaarlijk duiven te stelen. Wanneer zulke diefstal bekend geraakt, loopt de schuldige zware straffen op. Zekere- Mcysmans, grondeigenaar te Brussel, is voor een dergelijk feit veroordeeld tol eene maand gevangenis en 26 fr. boete. Wacht u yan da m^nschen tliu altijd op een andermans kap bezig zijn; wacht u vooral van de nienschen dia da Religie of't Gacstaliji beknibbelen; de tong van die nienschen slaat valseh; er is iets krom in hun tiert, iets tegen het zesde of zevende gebod. Er is d'ander week te Drongen 'nen barreelwachter overreden, eon be jaard man, die in 't kort ging gepensionnoerd worden. D'ander week was er iu Holland een dwaas lomphoofd van 'ne vent en die prij ging da wadding aan 't was juist bij den twetven, van op eiken klokslag "nen druppel genever uit te drinken. De klok had reeds 10 keeren geslagen en 't wanschepsel had 10 druppel» binnen; de elfde slag weerklonk, hij dronk zijn elfde druppel uit,.. maar viel dood op den grond. Hij had zijne pocherij inetde dood betaald Ons Heer vergeve 't hem! LONDEN, 27 jan. HOPDe markt is tamelijk weinig leven dig, eventwel blijven dc prijzen ondersteund zonder verandering vast. Do beschikbare voorraad is tamelijk groot, doch de vraag is gematigd. In de Noordsche landen is 't buitengewoon koud, en de sneeuw ligt zoo dik dat d'ijzerenwegen er onuer begraven zijn.... Als die ijskorst naar ons niet afzakt! De keizer van Rusland is niet welhij heeft een ziekte in de nieren; de man is van 't jaar 1818 en keizer van 't jaar 1855. Te Weenen liep deze week't gerucht dat Rusland begint te ont wapenen. Tc Moscou is eene affiche uitgeplakt door welke't rus- sisch volk eene Grondwet vraagt, gelijk aan die welke Turkije voor zijn volk bereidt.... Dat is anders gesproken De kleine Napoleon moest gisteren in Frankrijk loten; 't manneken is zoo teêr dat hij in de warme landen moet verblijven, 't Goevernement is er niet ontevreden over; want, moest 't Napo leonsken erin vallen en soldaat worden, hij zoügroote propagande in 't leger kunnen maken. Tc Marseille is een schrikkelijk ongeval gebeurd door d'on- voorzichtigheid van den beenhouwer Petit. Zijn gebuur, een blik slager, had voor -tij"? deur een ledig pciroolvat tc koop gezet. r kwaad wil zeggen, Twee boeren, die 't wenschtten te koopen, vroegen aan den blik slager wat middel er was om den pet rooi reuk eruit te krijgen. De blikslager antwoordde dat zij den bom moesten inslaan en het in brand steken. Daarop nadert Petit en willeuae wijzer zijn dan al de andere, steekt hij een brandend tosfoorken door het kraangat: 't Vat is leeg, zegt hij, er bestaat geen gevaar. Aanstonds had er eene hevige ontploffing plaats; de duigen van 't va', sprongen aan stukken en wierpen Petit en den blikslager ten gronde; de blikslager stond ongehinderd op, doch Petit bleef bui ten kennis liggen, 's Andérdaags is hij aan zijne wonden bezwe ken. Moord van Sivry. Oblain, door wiens schuld de gendarm te Drongen zoo ongelukkig aan zijn dood kwam, Oblain zit vast te Rijssel en zijn medegezel Crochon komt volledige bekentenissen te doen over de moord van Sivry. Hij en Oblain waren gegaan om daar te stelen Crochon wilde zijne handen met geen bloed bezoedelen, maar 't Is Obtain die Mr Meurant en zijne meid heeft vermoord op vreeselijke wijze. Crochon en Oblain zijn geconfontrcerd, en na nogmaals de mis daad veropenbaard te hebben, sprak Crochon biltere verwijtingen uit tegen zijnen gezel. «Zonder u, zegde hij, zou ik mijnen ouden vader niet onteerd hebben.... Gij weet dat ik eene brave Familie 'heb. Crochon is halfzot van wroeging. Oblain is de eenige zoon van een kapitein der douanen. Die vader is gestorven van verdriet wegens 't wangedrag van zijnen zoon. In een Oosten rij ksch blad wordt het volgende medegedeeld: Eene welgestelde weduwe ten 'platten lande kreeg van een goeden bekende den raad, al haar vast goed te verkoopen, in de stad te gaan wonen en daar het leven te genieten. De vrouw gaf hieraan gehoor en verkocht hare goederen. Toen de raadgever wist dat de weduwe de kooppenningen had ontvangen, kwam hij 's avonds laat aan de deur kloppen en verzocht haar, spoedig open temaken, daar een groot ongeluk gebeurd was. De vrouw, hoewel niet vrij van achterdocht, opende de deurzoodra de man binnen was, sloot hij de deur achter zich en stak den sleutel in zijn zak. Daarop wierp hij een bijl, een pistool en een strop op de tafel en vroeg aan de weduwe op welke wijze zij wilde sterven. Zij viel voor hem op de knieën en smeekte hem haar het leven te laten; zij wilde hem al haar geld geven en niemand een woord van zijne handelwijze zeggen. Doch de wreedaard had geen medelijden en drong er op aan, dat zij zou kiezen tusschen de verschrikkelijke moordtuigen. Ten slotte koos de verschrikte vrouw den strop. Nu bond de man haar de handen te zamen, klom op de tafel en trachtte met zijn bijl een opening tc maken tusschen de balken van de zoldering, ten einde den strop om een balk te kunnen slaan. Met veel moeite gelukt» het hem eene opening te maken; hij stak' er zijn arm in, doch kon dien niet weder er uit krijgen. Nu werden dc rolden verwisseld: de boosdoener smeekte de vrouw hem te bevrijden. Doch zij liep naar het venster, stiet, daar haar handen gebonden waren, met het hoofd een glasruit in en riep om hulp. Dit geschreeuw werd gehoord, en spoedig was een hoop volk voor het huis bijeen; de deur werd opengebroken, de roover uil zijn benauwde positie op onzachte wijze bevrijd en aan het gerecht overgeleverd. Drij groote rampen in Engeland. Te Branworth, is 't vuur in eene koolmijn gekomen: 15 mannen verslikt. In Schotland is't water in eene mijn gekomen4 mannen verdronken en 4 paar den. Te Clamorgan zijn de eigenaar eener mijnen de opperinge- nieur door een jachtwiel opgehaald en tegen hel dak dood gesme ten. C'cst ca! straks zal men de peerden in 'i rijtuig zetten en de koetsiers in 't gareel willen leggen; zijn er nu geen ongcloovige menschen, liberpenseurs die aan't werkvolk willen komen hunne familieplichten leeren!.... Met zulke gasten geraakt'ne mensch van den kant in den gracht. Te Egeln bij Maagdenburg zijn 50 schapen in de siroop, verdronken. In een nabijstaande suikerfabriek was namelijk een bassin met 150,000 centenaars siroop geberstendeze overstroo ming spoelde het huis van den fabrieksdirekteur weg en de 50 stomme dieren, die in de nab.jheidstonden, hadden een «zoeten» dood. Ten gevolge van dc uitbreiding der runderpest in Duitsch- land is te rekenen van heden de invoer in Engeland verboden van vee, vet, hooi, huiden, noorens, mest en vcrsch vleesch, komende uit Duitschland en uit België. Dendekmonue, 30 jan. Men meldt dat op 5 februari de spoor- wegsektie Hamme-Sint-Nikolaas, voor den reizigers- en koopwa- rendienst zal open zijn. Zondag nanoen is op de linie van Antwerpen en Brussel, nabij dc statie van Schaarbeek een koopwarentrein ontriggeld. Verscheidene rijtuigen werden op den spoorweg omgeworpen doch het vervoer der reizigers onderging hierdoor geenc vertra- erirg.

De Werkman | 1877 | | pagina 2