Misdaden, rampen en ongelukken. 5 J/LAR 1° 225 9 FEB- 1877. Prijs in bureel of winkels 5 centiemen. Met de post of te huis gebracht2,50 's jaars 'Vooraf betaalbaar a bcs-l QE WERffl bestemd is, moet vrachtvrij gezonden worden aan Uit het Gulden 'boekje. Al wat gij zeggen -wilt, overlegt dat eerst in uw hertwant de tong van veel mensehen gaat voor hunne gedachten. 't Is gemakkelijker oude schoenen wegwerpen als oude zeden. Niemand zult gij armoede of ellende verwijtenwant 't geluk en 't ongeiuk is gemeen en het toekomende kan niet tejvoren gezien worden. Wees niet haastig om te beschuldi gen, want dat is hatelijk; ofte berispen, want dat verwekt de gramschap. Wats' hebt gij te vreezen van een sterlelijken mensch? vraagt Isaïac. He den is hij en morgen verschijnt hij niet meer. Vrees God en gij zult voor de mensehen niet beven. UIT ROOMEN wordt ons geschreven dat Pius IX een groot ge- tal Fransche Pelgrims heeft oulvangen. Een Geneesheer, die zich onder de Pelgrims bevond, zegt van den Paus het volgende: Er is iels wonderbaar in dien mensch, niet zoozeer in 't lichaam, dat hetgene is van ne gezonden en kloeken ouderling, maar in t hoofd, dat jong blijft, zonder eenig teeken van ouderdom'of van verzwakking. De zee, dit woelend element, door 'ne slechte wind voortge- stuurd, heeft dander week zijne waters over een deel van Holland en over d oevers der Schelde in Belgenland geworpen. Groot zijn overal de rampen geweestin Holland zijn gansche dorpen over stroomd en wij lezen in de gazetten van wel 30 mensehen die in t water omgekomen zijn; de stoffelijke verliezen zijn niet te be schrijven. In Belgenland zijn t' Antwerpen, de Polders, Deuder- monde en «ijn omliggende die meest geleden hebben. Te Dender- motide stond het water in verseheide st/aten uvec voet hoo0-; men SnAAAl^e'lh-01e,lelilldekelders^il1^' ei' is éen koopmandie 20,000 Ir. schade heeft. In verschillende volkswijken waren de bewoners van alles beroofd en zouden schrikkelijk geleiden heb ben zonder de lotweerdige hulp hunner medeburgers. Er is no°" vriendschap, nog liefde in de werelddi: ziet men vooral in openLare rampen.... Het water is nu teruggekeerd, doch men lette wel op van de overstroomde huizen en kelders wel te doen uitdroogen, want de waterachtige dampen zouden ziekten konnen veroorzaken; rhumatismus, koorts, almanakken in 't lijf, typhus- sen, enzMen is nu verwittigd. Te Groeningen vond men de lijken van eene moeder en hare drij kinderen. ÜGor den dijk van Vierhuizen was een gat van 30 meters, en uren ver zalen de landslieden op hunne zolders. Te Nieuw-Beerls, tegen Pruisen, zijn 21 lijken opgehaald. Kor tom, t is een onbeschrijfelijke ramp geweest, in Holland. I" Limburg, te Beeringen, is weer een kapel bestolen t Geen de brave zielen daar geofferd hadden, is door lompe die ven geroofdWat zullen die kerels op hun sterfbed doen t Gestolen goed moet toch weergegeven worden. Oostenrijk is de gemeente Sleinbruck gedeeltelijk onder komen 66nen rotsbe,'g vernield- 39 personen zijn omge- BRUSSEL. Zondag morgend hadden twee jonge kinderen, welke door hunne ouders alleen waren gelaten, eenen stroo- opsteller, Leopoldstraat 77. zak in brand gesteken, die naast de stoof lag. Gelukkig kwam de vader in tijds thuis om de kleinen te redden doch de rook van het brandend stroo drong in eene andere kamer, waarin zich vier kleine kinderen bevonden. De rook was zoo dik- dat niemand er door heen durfde dringen om de kleinen te redden, toen twee pompiers naar boven liepen, tastend de deur zochten, dezelve openbraken en de kinderen, die reeds in bezwijming lagen, van een ge wissen dood redden. Er is te Gent weer 'ne man naar 't ander leven vertrokken, zonder zijn papieren in regel gesteld te hebben.... Op St. Amands- berg wilden zijn konfraters wat slechten praat vertellen, doch de lieer Burgemeester gaf bevel van te zwijgen en de christene dood te eerbiedigen. Meenen, 5 Februari 1877. De lezers van de Werkman zullen zich nog wel herinneren de wreede handelwijze van drij jongelieden ten opzichte van Henri Tanghe, metser van stiel, die op 24 september 1876 buiten de IJperpoort, tot Meenen geslagen en gesieken wierd dat men hem naar 't hospital moest dragen waar hij op lcu December 1876 is overleden achterlatende eene vrouw en 4 kleine kinderen. Woensdag, 29 Januari, zijn de daders veroordeeld. Emil en Victor Billet, twee gebroeders, ieder tot 3 jaren gevang en Henri Mahieu tot 4 jaar tegenwoordig geeft men kleine straffen voor groole misdaden. Somtijds vind ik in uwe gazet schoone en rare parols, geestig om lezen, maar wilt gij eens iets raar zien? komt uaar Meenen; bij de We Geskière, op de markt, leeft eene musch zijnde 43 jaren, die juist het gezang der canarievogels volgt. Dit beest is het vermaak des huishoudens en voor weinig geld niet te koop. Lippen Boucher, den kapitein der Zwarte Bende van Hene- gauwen, die in 1862 tot de doodstraf was veroordeeld, komt in 't Prison van Gent te sterven. Zondag avond ten halver elf, vond men in een huis der St. Lieyensstiaat te Gent, aan den trap, het lijk van den genaam- den De Vos arbeider, oud 70 jaren.... Een uur te voren had men hem dronken gezien iu eene kabberdoes willende naar zijn slaapkamer gaan, zal de ongelukkige achterwaarts over van den trap gevallen zijn... Dien genever! dien genever Er worden rond Aspelare, Voorde, St. Anntelinckx, Lede enz., vele kleine diefstallen gepleegd, van kiekens, konijnen enz., Van 't klein geraakt men in't groot en alzoo in 't Rasphuis.... Daaibij, vergeten die mensehen hun Religie Hoe klein ook de diefstal zij, zonder restitutie, geen vergiffenis,... 01 willen ze zich

De Werkman | 1877 | | pagina 1