Wle van een atader kwaad wil zeggen, ook riskeeren van zonder afgeteekende papieren .naar 't ander leven te trekken Er zijn te Luik weeral twee personen gekwetst door het uitbla zen langs boven van eene petroollamp. Men passé toch op! De wiek omlaag doen, een beetje wachten en dan stillekens langs onder blazen. Er moet in de omstreken van Lede eeno goede ingerichte dieven bende bestaan, want wekelijks worden or tot Lode dieften gedaan, be- zonderlijk inde konijnen.D'anderweek zijn de konijnen gestolen vanLouis De Craocker, JBlc Van der Steen en Amand Timmerman. Daarbij de savoijen van Alouis Van der Steen en van d'heer F. Props, alsook eenige lileedingstukken van B. Van den Abbeele. Er moet eene oog gehouden worden bijzonderlijk op de konijncnkoopers. De veldwachters zouden niet slecht doen wat meer des nachts uit te gaan. SLANCF.NnF.CEN. Men leest in een amerikaansch dagblad De depechen uit Memphis berichten, dat in deze stad een stormregen is gevallen dien het bijzonder onaangenaam was op den rug' te krijgen, daar het water vermengd was met .kleine levende en kronkelende slangen. Deze kruipdieren waren tus- schen eenen voet en achttien duim lang. De oudste bewoners dei- streek zijn door de reporters ondervraagd, en hebben verklaard dat zoo iels, bij hunne wete, nog nooit was gebeurd. Wij gelooven het geerne T'Erpe was er eene rijke boerenfamilie, te gierig om t'eten en die een hesp zorgvuldig in de schouw bewaarde doch ter wijl die fokkers spaarden, was er 'nen uil gekomen, zoo fijnekes d'hesp afknagen, dat er slechts de beenen overbleven en den spotlach der geburen. BRliSSEL, 6 febr. Zaterdag nacht verliet te Anderlecht, ze kere J. D. Gochet, metsersknaap, eene herberg dier gemeente, in gezelschap van zekeren H. Smet, oud 17 jaren, insgelijks te An derlecht wonende. Zondag morgend vond men Gochet, niet ver van de herberg, op den weg dood liggen. Het slachtoffer had diepe wonden aan het hoofd en was zooeven gestorven toen men hem vond. H. Smet, de vermoedelijke moordenaar, is aangehou den. Getuigen beweren gehoord te hebben dat Smet zijn slacht offer met het hoofd tegen de steenen van het gaaupad sloeg, ter wijl hij riep Hij moet door mijne handen sterven. NAMEN, 6 febr. Gisteren avond had in het Collége de la Pain eene gazontploffing plaats, waardoor hel dak eener gaanderij werd afgeworpen, deuren en vensters verbrijzeld en meer dan 600 glasruiten gebroken. Er is geen enkel ongeluk le betreuren men gevoelde enkel eenen schok. Nf.w-IJork, 5 feb. Wij hebben hier een der vroegste, der aanhoudenste en der hardste winters die wij in de laatste jaren kregen. Sinds bijna 3 maanden vriest het zonder ophouden en sedert 2 is de grond met sneeuw bedekt. Men moest de straten van New-lJork zien Men geeft jaarlijks 700,000 dollars uit om de straten schoon te houden. En toch gelijkt de stad aan eenen vuilnishoop Er is in Duitschland een -proces tegen S3 burgers van Muns'er die openiijk verklaard hebben dat zij, de wet op of neêr, 't Geestelijk willen volgenStraks zal 't in Pruisen gaan gelijk in Frankrijk onder de Jacobijnen Te Neuslad ging er ne school meester biechten 't moest maar 'nen heelen gemeinen zijn, gelijk men er onder alle standen vindtin de beste partij land is hier en daar 'ne molhoop laat ons nu voortspreken van onzen schoolmeester de vent ging te biechten en vraagt uitleggingen over de nieuwe godsdienstige wetten de Biechtvader spreekt volgens zijn geweten gaat de schoolmeester nu naar de Justicie niet en klaagt hij er den Priester niet aan van opstand legen de wetten des lands. De Man Gods is veroordeeld tot 100 marken boet of 10 dagen gevang. In Amerik. is de gelddorst buitensporig groot, onder aide volksklassen overal ontmoet men grove bedriegerijen, die de Republiek in 't grootste gevaar brengen.... Ze lezen daar ook zeker meer de romans dan den katechismus. In don Staat Mainè, Amerika, is eene wet nitgeveerdigd tegen het vloeken. In de week is de boet eenen dalier en 's zondags twee.. Moesten ze dat hier doen, de Koning zou gcenen weg weten met zijn geld.... 't Is waarlijk schande gelijk er in sommige streken gevloekt wordt... Overal waar 't boekje van Mr Jongenelen gelezen wordt, zal dit wraakroepend vloeken opbonden.. Wij hebben eene nieuwe zen ding van die boekjes gevraagd. MrVan Moer, gelieft ze te zenden, met eenige Novities, 'gelijk ik u gevraagd lieb. Te Parijs plakken ze nu afllchon op de rugzijde der banken van d'opcnbaro wandelingen De kleine Napoleon is niet komen loten.... Een teeken dat hij aan zijn nationaliteit van Franschman verzaakt. Het efteklief van het turksch leger, in het vilayet van den Dooau, bedraagt 60,000 man. Men schat de totale legermacht der Turken, gelegerd langsheen den Donau op 240,000 man. Een der helden vau^'Sinxendag, een der laffe aanranders der Xaverianen, is nu te Gent weggeloopett met 18,000 fr. van een andermans geld hij laat zijne oude moeder en zijne vrouw in bittere armoede.... 't Is een eer door zulk een volk aange rand te worden De dierentuin van Brussel werd maandag te koop gesteld. Er was geen enkele kooper. Uit den Oosten is geen ander nieuws, tenzij dat de opperminis- ter van Turkije zijn demissie gekregen heeft en daarbij nog aan gehouden is. Rusland heeft 'nen brief aan de Mogendheden gezonden, over zijne handelwijze jegens den Turk. Engeland heeft er op geant woord, beleefdelijk, maai posilievelijk: Rusland, ik zal in volle vrijheid zien en afwachten. Groot Kaff'é-Konyres I. PREFATIE. Jacoba. Welgekomen, Nicht Tavie, rap gezeten. En wat nieuws? Tavie. Och Heere, moet 'ne menscli tegenwoordig; achter 't nieuws loopen Komt cr nog goed nieuws Maar, waar zullen we dat schrijven Siska is liier nog niet. Jacoba. Go kent ze, nichter is zooveel order in als in een Bank. Tavie. Ja, nicht Jacoba; hoe is 't nu met die Banken springen ze nog altijd voort? Jacoba. De fransche gazetten staan or vol van. Tavie. Och, nicht! die fransche gazetten; 'k en make niet veel kas van dat uitlandsch goed. Mij dunkt mij dat 't veel beter ging in den tijd als er zooveel Fransche gazetten in 't land niet kwamen. Jacoba. 't Is de mode, Tavie; gelijk het in de steden mode wordt van me 'ne grooten bult op 't lijfte loopen en gedarmshoeden te dragen. Tavie. Ja maar, dunkt u niet dat die moede van 't Fransch onder 't deftig volk begint te verminderen Jacoba. Was 't niet zot ook Hoeveel rijkeliën kinderen vindt men niet die nog achter d«n waal nit Charleroi stonden om Vlaamsch te sproken en te schrijven.... Die Siska! die Siska! de kaffé staat al op gegoten 't Zal een lekker potteken zijn, nicht. Tavie. En opslaan, dat hij doet, niet waar, Jacoba; indien de Keizers en Koningen peisden om d'eetwaren te doen afslaan, ze zouden beter doen als nu Wat doen ze nu Als Ons Heer en zijne heilige Kerk kruisen Jacoba. En de burgers reneweeren. Tavie. Als ge dat eens leest van Italië hoe dat de Paus, dien def- tigon Man, daar mishandeld wordtEn in Pruisen is er geen Christene Vrijheid meer Jacoba. G'hebt er ook in 't land, ja zelfs in ons dorp, die 'ne Prui- sisclien wind ingeslikt hebben, die met d'Heilige Kerk niet meer te vre de zijn. TAvie. Wie doet dat domme windbuilen, langstekanten, krot- mans, met embras om g'heel do wereld to bestieren Jacoba. Dat z'eerst eens hun eigon hart naarzien. Tayie. Er moet een nieuwe Kerk z\jn voor die sullen. Een geu zen heilige Kerk Die Siska die Siska Jakoba. En hoe spelen ze daarmee uit Zie 'no koer in de Walen, hoe 't gaat Ze maken niet meer kas van 'ne mensch dood te steken, Is een tas kalle te drinken... Maar zijt zeker, in Vlaanderen en zal die Kerk niet pakken. Tavie. Is 't waar hebben ze niet ver van Roesselare een prote» stantsche Kerk gemaakt en hebben do Geuzen van Gent en Brussel karitaat gestaan voor die prockio van Lucifer I-Ia uaar is Siska i- Jacoba. Wel Siska toch ge zijt al een dik kwartier achter uwen tijd. Siska. Zwijgt 'k heb daar een allebadekon g'had met onzen huis- moester! Hij zal wol zeggen Siska, mó beur stoute tong; maar dat een vrouw haar tong niet en had, ze lag g'heel en gansch Jonder de voet. Jacoba. Ge zuitons dat aan tafel vertellen, Siska; de pottekes zijn volgeschonken vriendinnen, er is kaffé en korentebrood ad libitum. Voorledone week zegden wij(I) Dat onder alle de verspreiders van den Werkman den heer Tetriis Van Laer, verkooper van katholijke bladen te Dendcrmonde, verdient, bij uitmuntenheid, aangewezen te worden, en wij voegden er bijdat lnj wekelijks meer dan twee honderd afdruksels verkoopt en wij hem hierom, als erkentenis en aanmoediging, in geschenk, oen prachtig Geloofd zij J. C. geancadreerd, afzonden. Petrus is eenen gewezen Pauselijken Zonaal', vol moed cn ieverin het verkoopen zijner katholijke bladen zegt hij nooit: het is genoeg, maar vooruiten nog meer, leve de waarheid en Petrus komt ons nog een grooter tal afdruksels te vragenhij is nu op den weg om de 300 te be- reikeu, kan hij er toegeraken zoo zenden wij hem éem nieuw geschenk, met eeremelding in ons blad. Nu, Petrus den zouave, opgepast en enavanl marchc. (1) Hier maken wij onze reserven voor wat aangaat St. Nikolaas. Men schrijft uit Meerdonck. Het beeld van O. L. V. van Lourdes, dat op li t einde van den verle den zomer alhier geplaatst is, krijgt meer en meer toeloop. Dagelijks komen hier bedevaarders van alle kanten des lands van Waas en uit Zeeland toegesneld. Op Lichtmis laatst kwam een honderdtal vrouws- Eersonen eener naburige gemeente de hulp onzer goede Moeder door ge- eden en lofzangen afsnieeken. Zonder menschelijk trokken zij al biden- de door het dorp heen Elkeen was getroffen door deze plechtigheid. Parijs, O Feb. In het jaar 1867 stelden 15,969 Fransehen op de parijzer 'wereldtentoonstelling hunne fabrikatie ten toon.Thans zijn voor die van 1878reeds 18,000 inzendingen toegezegd, welk getal nog aan zienlijk zal worden vermeerderd. Dresden; 6 Feb. 1877. Do veepest is alhier uitgeborstenal de noodige maatregelen zijn genomen, ten einde de uitbreiding dier ziekte tegen te gaan.

De Werkman | 1877 | | pagina 2