Prijs in bureel of winkels 5 centiemen. ^Met de post of te huis gebracht 2,50 's jaars Vooraf betaalbaar. Al wat voor QE WERRttêr) bestemd is, moet vrachtvrij gezonden worden aan P Daens, opsteller, Leopoldstraat 77. t Is de Goede Week Wij genieten en Tieren den Góeden-Vrijdag! Goeden Vrijdag Welke gedachten verwekt gij niet in de stervelin gen die 't geluk hekken den waren God te kennen, te volgen en t'aanbidden! Heden is 't de droeve en tevens blijde Verjaardag, dat de Zoon van God, als Zaligmaker ter wereld gekomen, na bitterlijk geleden te hebben, om ons lij den min bitter ie maken, en om ons meer Bermhertigheid te verwerven, nu is t de Veijaardag dat de langverwachte Messias den Kalvarieberg optrok en daar de schandig6te dood stierf Goeden Vrijdag!... Iedereen gaat nu eens naar den Kalvarieberg, met de getiouwe Discipelen en d' Heilige Vrouwen, om de laatste Woorden, den laatsten Zucht des Zaligmakers op te nemen, om Genade en Bermhertigheid af te te emeeken, om een druppelken van dit H. Bloed in de ziel te ontvan gen! Goeden Vrijdag Iedereen denkt nu op de rampzalige menschen die on der t Kruis de mirakelen ziende, zoo versteend bleven dat zij den stervenden Jesus spot en hoon.naar 't hoofd wierpen Iedereen denkt nu op da afstam melingen der versteende Joden, op de Christenen die medewerken met de dui vels om 't lijden van dien Zaligmaker vruchteloos te makenEr zijn er, door al de eeuwen heen, geweest, er zijn er nu nog, en ze zijn tegenwoordig talrijk en stouten ze komen, de gedoopten in Christi, ze komen, als ware aposta ten, tot onder 't Kruis, met Longiuus. om de lans in dit Goddelijk Hert te ste ken Langs de lans van Longiuus vloeide water en bloed en de officier werd ziende en bekeerde zichMochlte hetzelfde op Goeden Vrijdag voor vele dier ongelukkigen geschieden Geeden Vrijdag Onze Meester hangt daar, in schijn onmachtig Hij verdraagt alles in zijne Bermhertigheid, maar achter "l Kruis zien wij reeds zijne Rechtveerdigheid glimmen. Wat moet hij in ons katholiek Belgenland niet verdragen! Geen dag komt op, of duizendo en duizende schriften randen Hem aan, lasteren Hem Welke schromelijke zaken zyn erop Half-Vasten niet geschied De Joden lieten zijne Moeder gerust onder 'l Kruis maar de Vrijmetsers en Vrijdenkers, zij bespotten en begekken die Vrouw van Smarte! Zal een Zoon strafieloos zijne Moeder laten beleedigen? Wat moeten wij niet vreezen, zoo onze Uitboeting min zwaar weegt, als de SchelmerijWat zal er van Belgenland geworden, als die Vrijdenkerij zoo triomfant blijft rondrij den als de goede soort alles niet in 't week legt om de verleiding tegen te houden? Geeden Vrijdag De aarde heeft, de steenrotsen scheuren open eene dikke duisternis bedekt de aarde vervaarlijke bliksemstralen flitsen neêr maar onder't Kruis staat men veilig, gerust, gelukkig. Heden nog zegt de Meester aan den goeden Moordenaar, zijt gij met mij in 't Paradijs Heden nog! Als de Zaligmaker zoo bermhertig is voor een Mooi denaar. die zich recht zinnig tot Hem keert, wat hebben wij dan te vreezen, die onzen Meester trachten te dienen en te volgen Er kome wat er wilmet Hem die het Licht, den Weg en 'l Leven is, hoeven wij niets te vreezenHy zal ons lijden ver zoeten en ons tot de blijde Verrijzenis brengen. Terwijl hier in België de winter zoo zachtekes is, schrijft men ons uit Italië geheel het tegenovergestelde Te Siciliën, waar men van 's menschen geheugen geenen sneeuw gezien had, ligt hij nu voeten dik, en niet ver van daar is'ne mensch ver- yrozen.... Aardige dingen! RUSLAND. Nooit heeft 't Geloof iemand doen lijden; al wat de slechte gazelten schrijven over Inkwisitie en folteringen, is louter uitvinding en schandige leugentaal integendeel, voor 't Geloof is er geleden van als Christus, op Goeden Vrijdag, zijn Bloed schonk om 't werk der Verlossing te voltrekken. Geen Land, geen Provincie, geen Stad, geen eeuw, geen jaar, geene maand of 't heeft Martelaars voor 't Geloof gehad.... Ten bewijze daarvan, hoort, waarde Koopers van ons Gazetje, wat een oogge tuige schrijft over 't geen ons Christene Broeders in Rusland en Polen, den dag van heden, moeten uitstaan: Schande! schande over Europa, zegt die schrijver; hoort hoe schrikwekkend de vervolging in Polen is ik zelf heb die land streken bezocht en de arme verdrukte lieden gesproken.; zij ver klaarden utldrukkelijk liever, honderdmaal liever onder den Turk te staan als onder den Rus, liever de oorlog hunne dorpen en vel den te zien verwoesten, als dit juk nog langer te dragen. Aan de kerkholsmuren waren nog de bloedsporen te zien van de slacht offers der Russen en ooggetuigen verklaarden mij hoe de kozak ken vluchtende vrouwen en kinders vervolgden en met hunne lansen doorstaken. In een ander dorp weiden de oudste boeren, tot aan hun hemd ontbloot en in 't publiek, ondanks de vreese- lijke koude, gegceseld, omdat zij geen Schismatieken wilden wor den. Eene jonge vrouw stierf den Marteldood, nadat zij 200 knoutslagen had ontvangende notjdige slokken moeten d' arme boeren zelf in hunne bosschen gaan afsnijden. Gansche benden soldaten liggen heden nog over'de dorpen verspreid, en begaan er euveldaden die niet konnen beschreven worden. Zij stellenzich meester in kerk en pachthof. Voor ieder kind, dat van schisma tieke Popen niet gedoopt wordt, moet maandelijks eene boet van 5 roebels betaald worden, totdat het kind bij de ketters ten doop wordt gebracht, iets wat zeer zelden geschiedt; al de katho lieke priesters zijn gebannen of in Siberië, maar de menschen doopen zeiven hunne kinderen. Als iemand sterft, wordt een soldaat bij 't lijk op faktion gesteld, omdat dit katholiek lijk door een Schismatiek zou begraven worden om dit te voorkomen, stelen de katholieken de lijken hunner Overledenen en begraven ze in 't geheim; de huwelijken geschieden voor een der oudste Burgers, die een kruis in d' hand houdt, waarop de geliefden malkaar trouw en liefde zvveeren't krielt in Polen van schisma- tische priesters, die er rijkelijk leven, terwijl de eenige ware Priesters zich verbergen of als knechten op de pachthoeven die nen, om in 't geheim bij hun volk te konnen blijven. Niemand wil de schismatische popen dienen, zoodat zij uii Rusland moeten

De Werkman | 1877 | | pagina 1