«üenstboden doen koir.en. Het drogen des scapuliers, bet bidden d$s Rozenkranzesde groet Geloofd zij Jesus-.Christusen bijzonderlijk de devotie tot het H. Hert Jesu zijn streng verboden; menige Polak is reeds wegens die zaken naar Siberië gestuurd. De overblijvende doen hunne gebeden in 't geheim en blijven vast in 't Geloof. Ja, 't is ongelukkiglijk, jammerlijk waar! Te Comen is eene MOEDER met haar twee Kinderen verbrand 't was avond en vrouw Clarissa ging in de gebuurte met de kaart spelen, haar twee kinderkes thuis latendeJulicken, een meisje van 5, en haar broerken ▼an 1U maanden. Hoe dat nu gekomen is, weet niemand maar toen de moeder terug naar huis toe keerde, zag zij hunno woning in brand staan en.hoorde de smartkreten harer kinderen; niets raadplegende dan haar moederlijk gevoel, springt de Moeder in den vuurgloed... 't plafon stort in geene redding moeelijk; or komen brandspuiten; de Vader verneemt de ramp; hij wilt in ele vlammen springen drjj mansmenschen moeten hem tegenhouden... 's Anderdaags vindt men drij verkoolde lijken m de puinhoopen Arme, droeve Vader SCHRIKKELIJK GEVAL. Zondag had er hier een verschrikkelijk ongeval plaats in den amigo, schrijft het Handelsblad van Antwerpen. Ziehier de inlich tingen, welke wij ontvangen, altijd genegen om cene gegronde rectificatie op te nemen Een oude Vader en Moeder, Struys gcheeten, de eerste 64 en de tweede 60 jaren oud, hadden een eenigen zoon, een kostwinner, Basliaan Struys geheeten, wer kende in hetchokolaatlabriek van M. Meurice, Herenlhalschestraat. Basliaan Struys ging zondag, kwart voor 11 ure, naar zijne lon- maatsehappij in'de'Ridderstraat, en aangezien hij daar ten half 12 zijn moest, stapte hij watsnel door, zoodat hij tamelijk warm in het gezelschap aankwam. Ook voelde hij dat hij onpasselijk was, en wilde naar huis kee- ren, toen hij ten 12 ure in de Hoogstraat viel. Ongelukkig als een werkman in de straat valt, denkt iedereen dal hij dronken is en de policie verkeerde dan ook in dat gedacht en bracht den jon geling, gansch beslijkt, naar het stadhuis. In den amigo werd echter doctoor Fremie geroepen, en deze gelastte het overbrengen van den persoon naar het gasthuis. Daar echter moest Basliaan Struys geweigerd zijn, aangezien men al wéér dacht dat hij dronken was. Men bracht den ongelukkige naar den amigo, terug, en men legde hem op eenen schof strooi. Volgens de vader en de moeder verzekeren, zijn zij driemaal in den namiddag aan den amigo ge weest om hun kind te rek.ameeren. Waarom heelt men hun de aflevering van den ongelukkige geweigerd Waarom is er niet toegegeven aan de redelijke vraag van die bedroefde ouders Door tusschenkomst van M. V.., in de Hofstraat, is men er ein delijk des avonds in gelukt den armen jongen meê te nemen. Men vond hem op zijn stroo liggen, erg in 'l zweet en den broes op de lippen. Naar huis gebracht, is Bastiaan ten 4 ure overleden en nu be- wcencn vader en moeder hun geliefd kind, hunnen broodwinner. Doctor Fremy, later nog geroepen, heeft verklaard, dat Bastiaan Struys aan eeue geraaktheid geleden had. Wij besohuldigen niemand, er is hier zonder twijfel een sa menloop van noodlottige omstandigheden, doch liet is en blijti eene waarheid dat men niet zelden zeer licht omspringt met de werkman. GENT, 26 meert. Gisteren morgend, rond 9 ure, is nabij de statie van Meirelbeke een groot ongeluk gebeurd! Pieter bruinse- rade, oud 72 jaar, werkman der statie, en sedert 40 jaren in dienst, was meleene depeche naar Meirelbeke gezonden Hij ging langs de spoorbaan en ongelukkig ontmoette hij den trein van Moescron, die hem aan stukken reed. RUSLAND. Lijfstraffen. Niet zonder verwondering zal men vernemen dat in sommige landen van ons« overbeschaafd Eu ropa nog zulke wreede midde'leeuwsche straffen in gebruik zijn als die welke in de wetgeving van Fijnland staan ingeschreven. De diefstallen, klein of groot, worden aldaar met den dood door verworging gestraftde moord, de opsluiting, de vrouwen- root, de plundering, de waarzeggerij, enz., hebben voor den schuldigede afkapping van de rechtervuisteu vervolgens de onthoofding tengevolge, waarna het lijk wordt gevierendeeld in dien het dal van eenen man, en cp een houtstapel verbrand in dien het dat eener vrouw is. Thans echter heelt eene deputatie van Fijnland zitting verkregen in den algemeenen raad van Rus land, en eerlang zullen wetten voorgesteld worden, om die rechts pleging te verzachten. In den Bom-: dkii Xavkiuanen sta?.n geweldigschoone artikels, géschreven door eenen Bestierder van Vlaanderen, ten voordeele van de hei oprichting der oude Christene Gilden Bond in Frank rijk, waar gezien en ondervonden is hoever de arbeider komt als de Religie 'hem niet leidt en bestuurt, en hoe zeer geheel de sa- menlevingdoor hei onchristelijken der werkende klas geschokt en geteisterd wordt, in Frankrijk bestudeert en bewerkt men die gedachten, in gazellen, boeken en vergaderingen; in Frankrijk gaat u.en verdei congressen worden er gehouden, bijgewoond door rijken en nobelen, om de werkhuizen en fabrieken een christene hervorming te geven; in Frankrijk zijn fabrieken, waar de meisjes, als pensionnairen eener kostschool worden behan deldFrankrijk opent zijn oogen, als het in den diepen en vervaarlijken afgrond van 't volksbederf ging rollen moeten de Belgen, bijzonderlijk de Belgen der groote steden voor dien zelf den afgrond staan, eer zij zich voor goed aan-'t werk zullen stel- len? De Keizer van Pruisen is 81 jaar geworden, 't Is nog een struisch man voor zijnen ouderdom. In Frankrijk is een nieuw vernielend insekt in de wijnber gen gekomen en uil Ceylon en Sumatra wordt geschreven dat de bladziekte zich aan de koffijboomen vertoont. Doch te Java, van waar de meeste koffij komt, is die achtbare vrucht ongeschonden. God zij gelofd! Want, indien de menschen nu hun potteken kaffé moesten missen, ze droogden uit van verdriet. Nu ligt Rusland in 't sjeel met Montenegro, om den vrede van dit land met Turkije te beletten. Engeland doet deftige de- voiren opdat de Rus zijn wapens zou Ièerleggen. Tot heden is dft niet gelukt. ROOME. De H. Vader heeft weêr een brave Dienaar en Vriend verloren, Mgr de kardinaal Nardi, een groote taalkundige en een dappere gazetschrijver. Zelfs Protestanten uit Engeland spreken met den grootsten lof van dien-man. Hij ruste bij den Heer in vrede. Z. H. Pius IX lijdt aan eene zwakheid der beenen, doch zijn toestand baart geene onrust; de Paus is 83 jaar en zulke hooge ouderdom brengt ziekelijkheden meê. De mensch komt al lijdende op de wereld en hij gaat ei al lijdende at. De H. Vader is van de lastigheden der Adamskinderen niet ontslagen, maar, voor wat de ziel aangaat, toont Hij eeue buitengewone 6lerkte; M8r de Kardi naal van Mechelen, als Hij onlangs van Roome kwam, zegde in 't publiek: Ik heb Paus Pius IX, onzen Vader, gezien; er is iels won derbaar in dien Man. Kronijk der Misdaden in Frankrijk. Een in vrijheid g ülelde galeibo'et, mot name Hnultcjcur, wonende to Aven- nea-le-Corupte (departement Pas-de-Calais), heeft oyn moordaanslag begaan op zijne vrouw, die hy ceisl met eenen hamer heelt neergeveld en vervolgen» met een halflioui op het hoofd geslagen. Dan, haar dood wanende, is hij naby zijne woning in e.-neu put gesprongen, alwaar hij verdronken is. De doctors hopen dat de vrouw zul kunnen gered worden In eene gemeente van hot departement der Loire, is een agent van het ok- trooi schier doodgeslagen door smokkelaars, in tegenwoordigheid eener me nigte van toeschouwers die het hebben laten ge.beuren zonder eenen stap te verzetten De moedige agent is echter, zoo msn hoopt, niet doodelijk gekwetst.. Een onderzoek is geopend, men zal pogen niet alleen de daders te vervolgen, maar ook eenige der toeschouwers van dit afschuwelijk tooneel, die zich zoo onverklaarbaar gedragen hebben Nabij Marseille is eene gruwzame misdaad gepleegd die zoodanig veel over eenkomst heeft met die van Billoir, dat de schuldigen klaarblijkend hun voor deel hebben gedaan met de bijzonderheden over deze zaak die in da gerechts zaal zyn bekend gemaakt. Men heeft namelijk aan den zeeoever het lijk ontd-kt van een m uwe in stukken gesneden vrouw. Armen en beonéB waren afgesneden, de romp was naakt, open gesneden, uitgebloed on met zorg gewasschen H«l aangezicht was der wijze doorkerfd en verminkt dathet onkennelyk was. Niettegenstaande dat, weet men reeds dat de vermoorde zekere w' Doyeris, 45 jaren oud, krut- denierster in de rue dé la Rójiubltque. Hare zeventienjarige dochter Marie on zekere Vitalis. 25 jaren oud, zijn aangehouden Vitalis en Mariebemiiiden elkaar, naar 't schijnt, en do weduwe verbette zich togen dat huwelijk. Dit is de oorzaak der misdaad. DE SPAARZAAMHEID EN DE SPÜARHASSEK. Een ander voordeel der spaarzaamheid, schrijft de Onderpastoor A uu den Diiessche, is van deu geest dor familie te doen herleven on te bewaren. Over vijftig, zestig jaar werkte gehool het werkmanshuisgezin ten huize Vader on Moeder met de kindera bleven te samen de zonen werkten ondorde waakzame oog van Vader, de dochters onder de waakzame oog va i Moeder en zoo wiurdeu /.ij te samen iu eer en deugd en in de voorvaderlijke eenvou digheid opgebracht tol die zy zelf oenen staat aangingen, en op hunne beurt Vader eu Moeder des Huisgezius werden, om zoo de gevoelen van Godsdienst, orde eu werkzaamheid, die hunne familie eigen waren, als oen kostelijk ert- deol o er te z-tien van geslacht tot geslacht. Hoe wel, hou schoon gezegd _j Nu wordt de hedendaagsche^toestand in de nijverheidssteden beschreven, waaaidoor Vader, Moeder en kinders gescheiden zijn, en maar's avonds thuis om hunne vermoeide linialen de noodige rust te geven. Een dag alléén, de Zondag blijf, nog over om den geest vaa lamilie in dit huisgezin te bewaren indien zij dien dag wel overbrengen cn te samen de vreugden van 'tfamilielaven iu 't vaderlijk huis smaken,die geest zal met verloren gaan maar 'k vraag het u, hoe is zulks mog lijk indien de deugd van spaar zaamheid in die familie met hoersch' Indien do Vader een geldverkwister is, zal hij den Zondag te huis zijn in familie hij vrouw cn kinders? Geensins maar vau 's morgens vree, gaal nij naar de kroegen toi. den nnddag, s noens komt hij haastig eten, gelukkig als het noenmaal eindigt zonder twistjen nauwelijks zijn de gene verdampen door d. n noeuslaap vervlogen ol by gaat weder naai de herborg lo't laat in den nacht. De vrou w van" haren kant met har. minder- jarige kinderen volgt J.kwijl den man naar de herberg cn terwijl Va ler en Moeder zoo huis en haardstede ontvluchten, waar zyn do oudere zonen en dochtersOp de :e vraag kan eenieder gemakkelijk antwoordem... AJd wat verandering zou er iu die familie uiot i ziii de sn arzaamheid oet ndo! meien ie'dor lid van dat huisge-

De Werkman | 1877 | | pagina 2