Te Wieze wordt de groote kampstrijd met den kaatsbal cp 10 April naast, om 3 ure namiddag geopend, door de vijf gebroe ders Verdoodt, van Moorse), die spelen zullen tegen de vijf gebroe ders Van Hove, van Wieze. De muziekmaatschappij zal hun op het spel voorafgaan, en het feest zal aangekondigd worden door het geschut des kanons en eindigen door het opstijgen van eenen allon. Daar zal veel volk zijn. Zondag, 8 april, geeft Professor Claeys een voordracht voor 't Davidsfonds van Buggenhout over 't jaar 1777 en zijn almanak. Het Vaderlandsch liéd, door d'heeren van Buggenhout ge maakt, is t' Audenaarde op een groot concert gezongen en heeft er veel succès gehad. Ze klagen t'Antwerpen dat de Policie zoo stout is en zoo strabant om bij deflig volk huiszoek te doenElk huis moet een geëerbiedigde plaats zijn. Vlaanderen levert den reiziger heerlijke gezichten; eene der schoonste is op de route van Denderleeuw naar Ninove en Gee- raardsbe/gen: die prachtige weiden, den kronkelenden Dender die zoo helder boven die groene vlakte zijne kristaiijnen waters verheft, en hooger op, die lachende dorpen. Eene dier dorpen is Pamel, het oud vermaard Brabantsch Pamelwij spraken deze week van Pamel: er is daar iemand gestorven, die eene melding in de gazet verdient milliounairen en machtigen sterven; wij zwijgen ervan msar de man die zich door deugden en kennissen onderscheidt, de man die ziel. in g'heel 't omliggende door zijne gedienstigheid doet achten en onderscheiden, op zulken man zijn graf spreken wij een woord van lof en daarom vermelden, wij hier den eerzamen en alomgeachlen heer Joset Stockman, die maandag te Pamel begraven werd, te midden van eenen nooitge- zienten toeloop. Stockman was de hulp, den raad, den steun van velen zijn leven werd door "Profeet David beschreven, psalm, 3, IIIWelbehagelijk is aan God de menseh die medelijden heeft en uitleent; hij zal zijne woorden met oordeel beschikken; want hij zal in eeuwigheid niet wankelenHij ruste in vrede Ze spreken van tegen Heyst een stad te maken welke men nieuw Kntwcrpun zou noemen.... 't Ware een geweldige krak voor onze groote Handelsstad. Op den naamdag van keizer Wilhem zijn, in eene stad, 40 soldaten gewonden naar'tgasthuis gebracht... Voorbeeldige broe derliefde. Op den eersten april waste Brussel, ter Beurs, uitgestrooid, de volkomen vrede in 'tOosten.... 't Gerucht kwam van eenen spotter, doch hij riskeert den Procureur du Roi aan zijn been te hebbenwant door dit valsch gerucht konden vele koopmans gereneweerd zijnSpotten is goed, als 't geschiedt zonder na deel of schade aan de gezondheid, d' eer, de faam en d' intresten van den evennaasten. LOKEREN, 1 april. Eenige dagen geleden werd een huisgezin uit het Bosmanstraalje bijna vergiftigd. Men weet vooreerst de oor/.aak aan het brood toe, doch dit was niet aanneomelijk, wijl er alsdan ook andere slachtoffers zouden geweest zijn, die van hetzelfde brood geëten hadden. Zoo het schijnt, zou men koffie gemaakt hebben in eene vuile koperen kan en zu'ke oorzaak is geinakkclij-er om begrijpen. Gelukkig zijn ergeene ongelukken to betreuren, en heeft de doktor D L'hollander in tijds het kwaad kunnen bestrijden Te Gent worden slechte komediestukken gespeeld om 'tvolk op te ma ken en onder den naam van liefde van 'l volk, ber-idl de werker daar de ruien der nijverheid en der orde Oorlog aan da rijken! zegt de werker. O gi dommen of boozen kwispel Genomen nog dat uw volk het orde en den eigendom omverwierp, kan dit blgvea duren? Komen er haast geen nieuwe rijken?.. De groote Jacobijnen dor jaren 90 werden trotscher dan de kasteel- heeren en staken zich, onder. Napoleon 1, in eene cêlmansplosnje. werker, wij verklaren u dat er geen druppel volksliefde in n of in uwe opslokers is... Verbeter den toestand van't volk, werk treffelijk oniden loon in evenredig heid der noodwendigheden te brengen maar laat die dwaze dingen van kant; z' helpen 't volk van den kant in den gracht. DRONKENSCHAP. Te Notre-Dame-du-Hamel (depa? tcment der Eu re) woont eene familie, bestaande uit diij personen, vader, mot-der, en eene doel.ter die zich alle drie aan dronkenschap overgeven. Verleden zondag hadden zij weer aan dim ongelukkigcn hartstocht toegegeven, en waren bij den haard inslaap gevallen. De kleeren der dochter, die het dichtst bij zat, vatten vuur en in een oogwenk was zij omringd door vlammen. Eenige uren later stierf zij, in ijselijke pijnon, aan de gevolgen harer wonden. Zwitserland. LIEFDADIGHEID. Het klooster op den St-Go- thard heeft gedurende het jaar 1875-76 ontvangen 15,230 fr., ends uitgaven hebben bedragen 15,880 fr zoodal ook op den laatsten dienst een tekort is van 650 fr. Hel aantal behoeftige reizigers, door het klooster op den tocht over den borgpas gevoerd, bed-oeg in den loop van dii jaar 17,847 personen 4139 reizigers zijn gedurende dien tijd geherbergd en deze hebben aan de in richting hun steun veileend. In Egypte en ander landen builen 't Christene Geloof, ver- koopen ze nog altijd de vrouwen... En de Geuzen willen ons naar denzelfden toestand terugbrengen DOM, STOM EN NOODLOTTIG. Er is te Rochefort een matroos geweest die verweddige van ten 12 ure, op eiken klok slag, een glas gencvcr te drinken. De wedding begonmen plaat ste'1 2 volle glaasjes op tafel; de matroos begon te drinken; na den tienden druppel binnen gelap'. te hebben, viel hij achterover; eenige oogenblikkon nadien was hij een lijk. Een ander ge- vencrdiinker, bakker van stiel, in Amerika, heeft zijn vrouw en zijn kind van 2 jaar vermoord. De volkeren uit zijn gebuurte wa ren zoo hevig verontweerdigd dat zij 't gevang belegerden en hem wilden ophangen. De naarrt van dit helsch monster is Wetzel. Een vADEitmoord, die in 1869 teFaramans een fransche Pa rochie, gepleegd was, is nu uitgekomen 't was de zoon die zijn eigen vader had kapot gemaakt, om aan zijn geld te komen.... 't Kwaad komt uil, al moesten de kraaien klappen De telegram brengt ons slecht nieuws uit Genua: groote ellende heerscht daar onder 't werkvolk; met honderden door- loopen zij de stralen, roepende: Fame de hongerBetaal oris niet, zeggen zij aan de aannemers en aan de overheid maar geef ons brood, niets dan brood, wij sterven van honger 'l Is wreed alzoo moeten spreken Moyaux, de moordenaar van zijn eigen kind in Parijs, heeft zich willen kapot makenDe knaging, menheeren! deknaging! Te Parijs, in de rue du Corbeau, heeft men uit eenen beerput 't lijk van een kind gehaald, in stukken gesneden. Jowis Lewis, een Engelschman, is dood... Bah! bah! zal men zeggenwij kennen hem niet; ja maar, asteblieft, laat mij voortgaan: hij heeft zijn fortuin, 5 millioen, aan Amerika gelalen, om dat land f helpen zijne schuld betalen. In Zwitserland hebben de Radikalen nu't huis gestolen, ze geven er 'nen anderen naam, maar 't is stelen, dus, 'k repe teer: 't huis gestolen van Mfr Mermillod, welk die Bisschop met zijn eigene penningen had doen opbouwen. Van uit zijn balling schap heeft die Bisschop dit feit bij de justicie aangeklaagd.... Is 't te verwonderen dat de dieven uit den grond komen, als de Goevernementen zelf alzoo handelen Er zijn in Amerika 33 Aartsbisschoppen of Bisschoppen, 3,183 Priesters, 3,463 Kerken, en 1,693 Kapellen; 74 semina- riën; 1,404Kollegiën; 203 Vrouwenkloosters; 48 manskloosters; 130 Weezenbuizen; 49 Hospitalen.... In Amerika bemerkt men gelijk in Engeland en overal, dat de beste Protestanten zich be- keeren, terwijl, als er iemand van katholiek piotestant wordt, het een der slechtste en gemeenste is. In Engeland zijn 9 Aarts bisschoppen en-70 Bisschoppen, 1,334 kerken en kapellen, 69 mans- eu 233 vrouwenkloosters; in de Kamer der Lords zetelen 23 katholieken, en in de Kamer der Gemeenten, 36.... In d'Uni- versiteit van Oxford zijn op korten tijd 80 190 der uitslekendste Leeraars katholiek geworden.Alles voorspelt,schreef de Maistre, dat eene groote godsdienstige beweging uit Engeland zal komen.» Muizennest van rbankbriefkens. De fransche dagbladen vertellen Een landbouwer van Omerville, in het land van Caux, had in zijne kas eene som van 9u0 frank in bankbiljetten geplaatst, namelijk vier van 100 frank en een van 500. Zekeren dag had de man geld noodig, en opende zijne kas om iets van zijnen kleinen schat af to nemen, doch hij vond niets meer dan eenige weinige stuks- keus van de bankbrieven de muizen waren met de fortuin van den s.ikkelaar door. Wat nu gedaan? Hij ging zijnen eigenaar vinden, die meekwam en aide slukskens die de knaagdieikens hadden laten ligg'a, zorgvuldig in een pak deed dal hij naar de Bank zond, alwaar men, doch vruchteloos, trachtte do biljetten weer aaneen te krijgen. De Rank gaf he' daarom echter niet opde ondervinding immers leert dal de muizen g.-en fijn papier opeten, doch hetzelve gebruiken om er hunnen nest meê te behangen het zou dus misschien goed wezen de plaats te onder zoeken waar de muizen en hunne familie logeeren. Dat was een lichtstraal. De landbouwer haastte zich een ouden muur vol gaatjes, waar de knaagdieren wuonden, te doen afbreken, en in het diepe dezer schuilplaatsen vond hij de ontbrekende stukken zijner bankbiljetten waarvan da weerde ham dan ook aanstonds vergoed werd. Dat is een heel schoon vertelsel voor den 1 april Dieven in de Klem. Sedert gei uirntn tijd werd M Wildemauwe. landbouwer te Oedelem, ge waar dat zijn aardappelkelder, alhoewel onder {slot, bijna elkm nacht door dieven bezocht werd eenige dagen geleden vond hij zijnen hond gedood, en dit verwekte hij hem onrustbarende vermoedens. Er werd op de hoove bij nacht gewaakt en deze wijze voorzorgd is met den hesten uitslag bekroond wam in den nachle van 22 tot 23 Meert, om streeks 2 ure, ontwaarde de dienstbode, met die bewaking gelast, twee sche'.- n.en die heimelijk op de hofplaats drongen, den kelder naderdin on bij mid del van een valschen sleutel binnengcraakten doch niet zoohaast waren zij beneden of de waakzame landbouwer, door zijnen knecht verwittigd, >jlde voorzichtig ter plaats, stiet de keldordeur too, schoef den grand-1 dicht en alzoo werden de kerels op hector daad betrapt, als hot ware in eene val ge vangen, alvvaai hun drie uren tijd gelaten is geworden om elkaar te troo3- ten en 'na le danken over het lot dat hun te wachten stond. Toen men hen des morgends uit dit somber verb'ijf kwam halen, hadden z.g gepoogd te ontsnappen door het maken oener opening in den muur doch vroegtijdig in het werk gestoord, was die ontsnapping uiet gelukt Nog denzeifdon dag zijn oio kwaaddoeners, welke dadelijk lurken l zijn, en waaronder zich een oud-veroordeelde bevindt, naar jBrugge g«vo;rd en ter beschikking ven den prokureur dos konings gesteld. RARETEIT Te Lede is deze week oen huwelijk ingezegend van twee oude Echtelingen beide geboren in het jaar 1808; de man vveduvvaar mol vier gehuwde kinderen, woonde iu zijn huis alleen, de vrouw weduwe met negen gehuwde kinderen, woonde insgelijks in haar huis alleen; zondag zal er tot Lede Ovuimpeïn.het huis van den bruidegom een feestmaaliijd bereid worden voor dertien huwe lijken allen kinderen van het jeugdig paar; wij vvenschon hun veel geluk en

De Werkman | 1877 | | pagina 2