Abonnementen voor de Werkman worden ten allen tijde aangenomen. Moordtooneelen te Schaarbeeck. Wij lezen in den Courrier de Bruxelles Het is schier eene gewoonte te zeggen dat geene enkele der eerste kennissen rond Brussel kan afloopen, zonder dat zij aanleiding heeft gege/en tot eenig gevecht of bloedig tooneel. Onder dit opzicht zal de beruchte kermis van Dieghcm, verleden maandaj gevierd, niets afnemen van de treurige vermaardheid harer voorgangsters. Verleden maandag op het oogenblik dat de sedert onheuglijke tijden gekende herberg Jerusalem met volk was opgekropt en aldaar een bal begon, greep er een ijsselijk drama in die herberg plaats. Zekere Rodoli Versweg sel, beenhouwersgast, 18 jaren oud, wonende in cle Lange Zandstraat, doch tijdelijk vorblijvende te Schaarbeeck, kwam de dans zaal binnen, alwaar hij de genaamde Melanin Engle- bert, een buitenmeisje waarmode hij liefdesbetrek kingen had, ontmoette. Op de weigering van dit meisje, mot hem te willen dansen, verbood hij haar, vergramd, eenige andere uitnoodiging tot dun dans te aanveerden. De vader van hot meisje kwam tusschen beide en verbood aan den beenhouwersgast nog tot zijne doch ter te spreken. Toen debeenbouwersgastuitleggingen vroeg over de oorzaak van dit verbod, antwoordde de vader dat hij hem aanstonds in de herberg, die uitlegging zou geven. De jongen ging inde herbergkamer alwaar hij de moeder van Melania ontmoette, welke hem zegde dat zij hem verbood nog met hare dochter te spreken, omdat hij een dronkaard en een Josboi was. Hierop kwam de vader binnen, die, den jongen ziende, hem vastgreep én ten gronde wierp. Getuigen bemerkten dat deze laatste gebaarde vuistslagen aan zijnen te genstrever toe te brengen, terwijl hij hem integendeel messteken, in de richtingvan hot hart toebracht Eene vrouw bemerkte alsdan dat hij met een mes was ge wapend. Een der omstaanders, Labeux genaamd, wierp zich op den moordenaar, greep het wapen vast en werd men weet niet hoe erg aan de hand gewond Vader Englebert werd gansch bebloed opgenomen en in een soort van schuur gedragen, welke tot hulp bureel aan de polioie dient, alwaar de ongelukkige onmiddellijk den geest gaf. Wat de moordenaar aangaat, hij werd ounnddelijk aangehoudenen verklaarde dat hij rond 3 ure was uitgegaan en zich van een mes had voorzien mot het inzictit zijnen medeminnaar te dooden indien hij hem ontmoette in gezelschap van Melania Engleb-rt. Dijnsdag heeft liet parket van Brussel zich net den moordenaar ter plaatse begeven, en eon on lerzoek geopond overliet feit dat zoo plotseling de verslagen heid in de kermis heeft gebracht. De medeminnaar, een jongeling van Schaarbeeck, genaamd Emicl X..., heelt verklaard dat hij nietnaar het bal was gegaan, alwaar liet meisje Englebert zich bevond, omdat de beschuldigde gedreigd had hein te zullen dooden, indien hij hot ongeluk had hem aldaar te ontmoeten. De moordenaar zegdo spijt te bobben den vader van het meisje te hebben gedood Toen men hem onderzoekende eene koord uit zijnen zak haalde, zegde hij dat die koord bestemd was om er zich raeêop to hangen, dan zelfs wanneer hij niemand zou ontmoet hebben van degenen welke hij zocht. Een derde persoon werd lichtgewond, byhetmoord- tooneel in de herberg M Labeux, die erg a m de rechterhand werd getroffen, is naar het Sint-Jans gasthuis gebracht, alwaar hij eene zeer pijnlijke heelkundige operatie heeft moeten ondergaan. De gadoode is een genaamde Petrus Englebert, oud 45 jaren, meester-werkman in eene fabriek van gar- kompteurs; en wonende in de Thiéfrystraat, te Schaarbeeck. Zijne dochter, de onvrijwillige oor zaak van den moord, is 21 jaren oud en een zeer lief meisje. Het moordtuig is in beslag genomen, het is een dier kleine messen, waarmeêde beenhouwers het vleesch van de beenderen snijden. De moordenaar is dijnsdag avond in de gevangenis der Kleine Karmelieten opgesloten. De Spaarzaamheid en de Spaarkassen. Indien de Vader do deugd van spaarzaamheid bezat, hij /ou den Zondag te buis blij- en bij vrouw en kinderen en daar gelukkig Zij n. Indien da zonen de deugd van spaarzaamheid bezaten, y.ij zouden geen geheolo nachten cu dagen in de heiberg blijven de Zondag hun meeste plez er le huis zijn bij Va der en Moeder en ander» leden der familie. Indien de dochters de deugd van spaarzaamheid bezaten, zij zoudt zich te vreden houdenin hun geringen staat en zich geens zins overleveren aan ijdele prachten zoo geen groot deel van het gewin van liet huisgezin doen verdwijnen met zich te versieren boven hunne conditio. Gelukkig nog indien het gewin van huisgezin toereikend is om haren ijdelen drift tol ijdelheid en glorie te voldoen want andersins aanlokselon tot bederf, welke gevaren komen die on j gelukkige schepselen niet tegen en indien de geest van I spaarzaamheid in hen die ijdele drift tot glorie niet heeft i overwonnen, tol welks middelen kunnen zij alsdan haren j toevlucht niet nomen Het is niel noodig breedvoeriger deze vraag te beantwoorden, iedereen verstaat en weel het beter dan het kan gezegd vordeu. Ziedaar, buiten 't geld. twee voordeelen welke de j geest van spaarzaamheid verschaftTen eersten, de jeest van ORDE en ten tweeden, de geest van 't FA- VIILIELEVEN. M. Vandcndriossche geeft nog een derde voordeel der Spaarzaamheid, 't is de geest van Zorg en Voorzienigheid ouder de Volkoren te ver spreiden. Het is niet noodig to zeggen hoe liet is bij I velen: voor't meeste deel der armen is het spreek- I woord, de dag van morgen zal voor zich zeiven .zor- gen, eene waarheid; geene voorzienigheid, geen de minste zorg voorliet toekomende, men stelt verteering 1 naar necringhoe groot het gewin ook zij, het gaat j effen aan weg, en als ouderdom, nood en ziekte zulke huisgezinnen komen bezoeken, men is onvoorzien, en men moet zijnen toevlueht nemen tot de goede men- schen om hulp te krijgen ofwel men gaat naar't Arm bestuur. Zul. s is de dagelijksche gang bij vele werk- j lieden. Menige familien zijn er die, indien zij spaar- j zaam waren en zorgden voor de toekomst, in weinige jaren hnis en erf zouden bezitten. Maarzij blijven j altijd e\en rijk, en de minste nood of beproeving brengtf zo tot armoede. Luistert eens, zangliefhebbers, hebt gij reeds inge- teekend op d' liederen van Amatus Joos, waar ik u over eenige weken over sprak 't is maar, do inschrijving •dt mei dun 15 april gesloten en 't is tijd er naar uit te zien zoo gij het nog niet hebt gedaan en ik zeg bet u, doet gij 'l nielgy zult liet u later beklagen als gy het boek eens in handen krijgt. Luistert, wilt gij een der kluchtige liedjes hooren? Jantje de Leugenaar. Jantje Klaas in zijn gebuurte Heette Jantje Leugenaar, In het liegen, iu het di ukken Was geen slimmer kunstsnaar Gaf hy cijfers, gaf bij sommen, Elkeen kende hem daarbij, Om het cclite woord te hebben Deelde men 't getal door drij. Jantje wilde een dochter huwen Van een vreemden rentenier Hoeveel hebt gij, vroeg de vader? Wel, een bunder land of vier. Neem ze vry dan voor uw gade, Wedersprak de grijsaaid blij 't Was hem niet te weet gekomen Dat hij deelen moest door drij. Janije thans in echt getreden Vond hel menigmaal van pas Eene som te kunnen spreken Die niet al te klinkend was Daarom wendde bij de zijde Van zijn vroegre schelmerij En, in stede van ts dubblen, Deelde hij nu zelf door drij. Daar hij in zijn buiionwandling Duchtig feest hield met zijn keel, Kwam hij dikwyls bij zijn gade Met een zware pint te veel Dorst zyn vrouwtje hem dan vragen: Hoeveel pinten leegdet gy Tien, klonk Jantjec haastig antwoord, Als hij had gedeeld door drij. Na verloop van lange jaren Kwam de dood bij Jautjeu ia En zij vond hem grijs van haren Maar nog met den eigen zin. Zeg mij sprak zij, zonder^liegen Hoeveel jaren leefdet gij Dertig, sprak haar Jantje treurig Als by had gedeeld door dry. Dertig jaar, wie kan 'tgeloovcn, Sprak de dood verblufi aan Jan Van waar dan die stijve leden En die grij/.o hersenpan Zeker tolt gij meer dan tachtig, Zeker Jantje fopl gij mij, Maar vergeefs bij mij gelogen Ik en deele niet door drij De inschrijving is nog open tot 15dcn April men zal j die 45 liedjes omvangen, inits zijnen naam en 90 centie- J men op te zenden aan Lode wijk Joos, onderwijzer te I Hamme, (bij Deuderinonde). FONDS E N. Bei.g. Leening 4 th. 1871 101,00 3 th. 1873 76,50 Gem. krediet. 4 1/2 th. 103 50 Brussel, leening 1867 3 th. 88,50 1873 3 th. 9^,85 1874 3 th. 95,00 Gent, leening 1868 3 th. 90,50 Markten. Dendcrmonde, 's maar Lijnolie 100 kilos. Kempolie, Raapolie, Lijnkoeken, Kempkoeken, Tarwe, Rogge. Boter per kilo 5 idags. 57.00 ,C0 82,50 24,00 16,00 -,00 -,oo 1,66 a 2,90 Leuven, 's maandags. Tarwe, 29,- Rog. e. 20,— Urouwershaver, 21,50 Voedi-rhaver, 21,- Boter 1/2 kilo, 1,60 Bloera (fyne.) 39,00 Kortrijk, 's maandags, Witte Tarwe, Rogge, Boter, 1/2 kilo, Eieren, 25 22,50 —.00 1,50 1,70 Aalst, 's zalurdags. Tarwe per 1 hect.32 1. 50 c. Masleluin, Rogge, Aardappels, Hop, Eieren, Boter, Vlas, 4 h 5,00 Nir.ovo, 's dijnsdagi Tarwe, 100 kilos, Rogg". Haver, Boom: n, Boter per kilo, Eieren per 26, Koolzaad, Lijnzaad, 29,00 26,00 —.03 20,50 11,50 684.50 1,80 10,80 Viggens, 40 k 50 29,50 19,50 22,t 0 23.50 3,00 1,75 41,50 41,50 St. Nikolaas, 's donderdags Per 106 listers Witte Tarwe, Rcode, Rogge, "Boekweit. Paardebooaen, Vlas 3 kilo, Boter kilo. Eieren da 26, Hooi 300 kilos, Aardappelen 4,50 6,00 3,43 2.0Q 5,5o 19,00 Mechelen, Tarwe, Rogge, Boler, S'.rooi per 100 kilos, Vlas 3 kilos, Veemarkt, Inlandsch ras 55 stuks, van 210 tol fr. 400 Vreemd ras 300 stuks van 395 tot 860. Geeraardsbergen, Tarwe 100 kilos, lAasteluin, Rogge, Ruw vlas per kilo, Boter p«r kilo, Tabak grooten id. kleinen. 7.90 5,CO 26.59 22,50 19,0 1,20 02.60 Hamme, 's zaturdags. Kemp por 11 kilos, 11,70 Boter, per kilo, 3.54 Aardappelen, per 100 kilos, 09,11 Lokeren, 's woensdags. Per 106 liters. Witte Tarwe, Roode, Boter 4/2 kilo. Haver, 27 .00 17,50 17,50 Aalst, snelpersdruk, van Daens-Mayart

De Werkman | 1877 | | pagina 4