Geen geluk zonder druk; wat blinkt, dat wringt. Op het oogenblik wordt gezegd dat toebereidsel» worden ge maakt om hel hoofdkwartier van Kischenefï naar de grenzen over te brengen. De gendarmerie en al de troepen aan het hoofdkwar tier gehecht, hebben bevel ontvangen zich gereed te houden om den 14 april te vertrekken. Men gelooft hier dat de oorlog spoe dig zal beginnen en men toont het grootste vertrouwen in de toekomst. Het leger is vol geestdrift. De Commercie gaat zoo slecht in Amerika, dat verscheide groote Sociëteiten van Stoombooten maar alle 14 dagen laten va ren, in plaats van wekelijks. Er is te Parijs ren schaap met een oog, staande thalven 't voorhoofd. Te Dessau had een werkman zijn gekwetste vinger in petrool gestoken vinger en arm begonnen te zwellen en de on gelukkige is ervan gestorven. Uit Holland schrijft men dat er d' ander week 600,000 ha ringen in de Zuiderzee zijn gevangen. Dientengevolge is de prijs verminderd, van 1 gulden 40 eens per 200 haringen, op 0,70 eens. En de haring was uitmuntend, schrijft men ons. Des te beterlaat hem maar komen Te Dresden, in Duitsehland, is eene ontploffing geweest bij eenen vuurwerkmaker zeven dooden, en gekwetsten; te Madrid is een bakker tusschen zijne beddelakens versmachtdoorscholmen van dieven die hem daarna bestolen hebben, en aan de boorden der Leie, in Belgenland, wordt nog altijd veel genover gedronken, t e veel, om braaf, gezond en wel per kas te blijven t' Antwer pen hebben de Geuzen zondag avond hun slecht karakter nog eens getoond de Meeling hield deftig Feest voor de nieuw Ge kozene, M' Osy, een achtbare werkmansvriend, en staan die loe ders van Geuzen daar 's avonds niet, haagsgewijze, gelijk t Oos takker, om rustige menschen, ja zelfs vrouwen, te bespotten en te mishandelen. Een goddelooze meusch is gewonelijk een lafaard W' hebben 't gezien van in d eerste lijden af, hoe de soldaat van Caïphas den gebonden Zaligmaker eenen kaaksmeet gaf. hoe de Kerkvervolgeis 'eêre maagden en kinderen op de pijnbank brach ten, en zelfs na hunne daod, de Christenen nog lasterden en t' Oostakker, waren T geen lafaards, de gewapende Geuzen, die, twintig tegen drij, onverhoeds op afgematte reizigers, en bij voorkeur op ouderlingen vielen zijn 't geen lafaards, de slecht advokaten die niet kunnen zien dat eene moeder of een kind naar Lede, Halle of naar Seherpenheuvel gaan troost zoeken.... Van Scherpenheuvel sprekende, vv' hebben bij Mr Meert in de Klap- straat t'/valst. de rijke Offerande gezien, welke de Vereenicdb Werklieden aan O. L. V. van Scherpenheuvel gaan offeren.... Als de werklieden iets met hart en ziel doen, dan is 't wel gedaan.. Er is rond Antwerpen een wild zwijn gescholen dat 150 kilos weegt. Een geval van vergiftiging door groene verf is te Luik ont staan. Een werkman was in een huis geschilderd papier gaan hangen van reeds oud maaksel en zoo gezegd kopperroetskleur. In de nacht gevoelde hij de eerste aanvallen van een begin van vergiftiging, maar dank aan eene krachtige behandeling volgde de genezing spoedig. 0^ d'Antechristente Gent gaat er vvcêr een katholiek kerkhof gesloten worden.... Die op ongewijddeu grond willen liggen, aal ze't doen maar de menschen na hunne dood van de zegeningen der H. Kerk willen berooven, 't is lielsch In Azia is de keelziekte en de scharlaken koorts onder de menschen, en de veepest onder de dieren en de vechtzic-kte onder de vorsten.... T Ziet er lief uit Maandag, 23 April, wordt de nieuwe Burgemeester van Audenaarde ingehuldigd.... Men verzeker'., gesteund op 's Mans verleden, dat hij een ware Vader voor zijn volk wezen zal. Door die rampzalige oorlogsgeruchten is de prijs der bloem maandag te Leuven 2 fr. per 100 kilo opgeslagen. Te Hessen, nabij Hasselt, is een jongsken van 4 jaar, al spe lende, in eenen ketel kokende water gevallen en er als lijk uilge haald. De moeder ligt in doodsgevaar van smart en de vader is halt zinneloos van droefheid.... 't Was hun eenig kind Pruisen had 't bevel pegeven van Kardinaal Ledochowski te Roomen gevangen lu nemendoch Z. H. Pius IX. hi-rvan verwittigd, heeft den Doorluchtigen Belijder des Geloofs eene schuilplaats gegeven in tVatikaan. Den IS dezer is t' Oygem (West-VI ui de Leie getrokken 't lijk van een meisje van 16 jaar; sedert 1 april vras zij ten liaren huize verdwenen. Men veronderstelt dat wanhoop de ooi zaak is harer dood Zondag aanstaande. 22 april, zal er te Erembodegem om halt dry ure, een prachtige Standaard ingehaald worden, voorde Congregatie der jonge dochters DeStandaard zal gewijd worden door den zeereerw. Heer Déken, in de kapel van O. L. V. ter Muren, en vandaar rond het dorp processieeewijs gedragen worden naar de Kerk, alwaar een plech tig Lof zal geschieden,"gezongen door de Conereganiston, en voor het Lot Sermoen door den Kerw. Heer Claeys, professor vanjhet klem Seminarie van Sint Nicolaas. CENT, 16 april. - Het üjarig kind vaneenen werkman to Lecle- berg, was sedert 10 dagen uit zijn huis verdwem-n. Niettegenstaande de vlijtigste opzoekingen, .wam het kind niet te voorschijn. Zijn lijkje is zaterdag op het grondgebied van Merclboke uit de Schelde opgetro Ken. Vermoedelijk zal het kind te dier plaatse gespeeld hebben en in t water gesukkeld ziin. Een jonge priester is gisteren avond, omtrent 6 ure, aan de Dam poort, door eenen liberaal op eene onbeschofte wijze beleedigd. DE SPAARZAAMHEID SN DE SPAARKASSEN. Op welke manier kan iemand de spaarza imheid oefen»*n Op twee manieren, eerst, gelijk in den ouden tijd, met geld opeen te hoopen, te laten beroesten ofte delven in den grond, zonder do minste winst of voordeel. Eone tweede manier, reel beter, is ran mede te doen in eene spaar kas 1. Uw geld wintdaar 2. Uw geld is bij u nietgij zult min ge negen zijn het te verteoren enalzoo een schoon kapitaalken bijeenkrijgen. Opdat dit kapitaalken, met zooveel moeite en na lang werken en zweegen vergaard, niet teenemaal wegsmelte als de Ziekte ons komt bezoesen, is 't geraadzaam doel te maken van eene sociëteit van onder- lingen bijstand, die hulp geeft in ziekte, zoodanig dat op die manier het gespaard geld kan ongeschonden blijven. Ik weet het, schrijft hiar M. Van den Driessche, in vele steden van ons land, waar sociëteiten van onderlingen bijstand bestaan, zijn er vooroordeelen en valscne gedachten tegen verspreid, welke dikwijls ongegrond zijn. Zulke sociëteiten zijn in hun eigen goed om hot stoffelijk voordeel dat zij den werkman doen; en politiek el ijk gesproken zijnzijgoed of slecht, volgens deze, in wiens handen het bestuur is; maar alszuli.e sociëteiten erkend zijn door het gouvernement, en dat zij onder de bescherming staan van een katholiek gemeentebestuur, en dat zij op den grond der menschlh vendheid blijven, mij dunkt dat er geene redens kunnen bestaan om welke de werklieden niet zouden mede te ïoen en er de voordeelen niet van genieten. Indien zulita erkende sociëteiten in handen waren van mannen, die meer of min onze tegenstrevers zijn, en indien zy neigingen hadden die inrichtingen van den menschlie venden op den politieken grond te bren gen, ee- katholi»k gemeentebestuur heeft ten gevolge der wet van 3den april 1851 krachtige wapens om die sociëteiten op don waren grond wader te brengen, en indien deze, die belast zijn met de algemeene be langen hunner onderhoorigen, om ijdele uitvluchtsels uitde vergunningen der wet geen voordeel trekken, zij blijven aan hunne plicht te kort, en men mag zc vergelijken aan soldaten die in oorlogstijden de wapenen in de seheede laten beroesten Onze vrienden kennen die inrichtingen niet genoeg en dikwijls doen zij er de belagchelijkste opwerpingen te-en, en wel bijzonderlijk tegen de spaarkassen waarvan ik heden spreek de rijken weten beknibbe lingen, de armen weten er, men is er bevreesd van, zonder reden, of beter de meeste reden is gemeenlijk dat men zich de moeite ontziet van ze op te richten. W£ @©üiL©@. Trien. Lo, zouden ze vechten Lo. 'tSchijnt, Trien. Trien. 't Is nu den Rus en den Turk. Lo. Ja, den Rus en den Turk Trien. Twee gebaren L<>. Ja, twee groote landen. Trien.Ge ziet nog al dikwijls dat groote mannen groote rusiema- kers zijn. Lo. D' ambitie, kind, is een leelijke beest, en een gulzige maag is nooit voldaan. Trien. Wat mogen die twee kerels tegeneen hebben? Lo. Och, watzuden wij zeggen, kind"? 'k en moet u niet zeggen wia de Rus is de kozakken zijn gekend. Trien. Ja, voor hunne wreedheid enroovcrij. Mijnpeken zaliger Ons Heer wil zijn lieve ziel hebben, heeft er ons zoodikwijlsvan verteld. Lo. En wij iezen in de gazetten hoe dat d'arme Polakken ge- marteriseerd worden door Rusland. Trien. 't Is zonde en de geburen laten dat toe. Lo Laten dat toe;'k ga u iets anders vertellen: ge ziet nog al dikwijls dat 'no slechterik móest van al te berispen heeftwelnu, Rus land zit daar sedert eenigén tijd te zatren op Turkije, opde mishandeling der Christenen in dat land, op 't slecht huishouden van den Turk. Triwn. Doet hij! Lo. Ja, en bijzooverce dat Rusland al de landen van Europa bijeen geroepen heeft. Trien. - Ons ook. Lo. Neen, wij blijven neuter. Trien. Gelukkiglijk Lo Bijeengeroepen heeft om den Turk ziin huishouden in orde te brengen, na den opstand van Serbië De Mogendheden hebben geklapt en geschreven, maar nu komt de Turk zeggen dat hij met al die klodden geeii affairen heeft, dat Rusland niette zien heeft in zijn land; en daar mee is 't er op! Rusland, dat al lang gereed was voor den oorlog, strijkt zijn grove knevels; de kozakken doen hun beerenvellen aan en alle dagen kan de telegrafist ons de tijding brengen dat in don Oos ten 't menschen bloed stroomt gelijk 't water in de beten. Trien. üeereuit den hemelWat droeve zaken! Er zuil n weer vele moeders en vrouwen in druk en pijl zitten. Le. Als g'eroppeist, is er iets wreederdan de oor- .~g? zijn 'teen stekelverkes die hun volk, zonder nut of nood, naar een bloedbad zenden? Trien. Ze moesten de keizers van Ruslaud en Tur kije man tegen man doen vechten. Goliath vocht wel tégen David. Lo. En ze zoggen dat de oorlog tegenwoordig zo# wreed wordt met al die moordtuigen, dat de jongens er vallen gelijk da koornairen onder de zeissen Trien. Als 't maar geenen generalen oorlog wordt. Lo. 't Is te vreezen; want de oorlog is een straf, en Trien, mijn Trien lief. als g'eens hoort en ziet wat dat erin ons eigenland tegen God en zijne kerk gedaan wordt. Trien. 't Is wreed' 't is wreed! de boosheid gaat ver. Lo. Trien, stelt u in de plaats van Ons lieer ;gezijt zoo goed voor de menschen, en als de menschen uw goedheid misbrui, en en ulasteren, zoudtgij ook bijtijd niet eens uwe Vrede intreki<en en de menschen laten hoebbenen toebb'cn, doebberenen sukkelen, moorden en duivelen, gelijk blinden cp een potjesmei'Ki

De Werkman | 1877 | | pagina 2