BIC4R00, \m nmm. Als't geluk u lacht, staat op de wacht;. -<p©éS3t Echt Terhaal uit onze dagen. 16"* Vervolg. Ricardo zat in den Biechtstoel, de Priester opende zijn vensterken en zegde De Heer zegene u! Geloofd zij Jesus-Christus De geloovigen in Italië antwoorden dan Amen maar Ricardo zegde met vurigheid Mijnheer, g'hebt hier voor u een sektaris,... esn moordenaar,... een meineedige,... een verrader! Maar toch, sprak de Biechtvader, maar toch een kind dat tot zij- ■en vader terugkeert. De Hemel is in vreugd.als een verdwaald schaap ia 't vaderlijk huis wordt gebracht. Ricardo bleef e6nige oogenblikken, overmeesterd door zijne tranen. Ik mag dan hopen, zegde hij eindelijk, dat God al mijne boosheden en misdaden zal vergeven Niet alleen hopen, mijn kind, maarzeker zijn. de goddelijke Berm hartigheid is oneindig... Er is gcene misdaad, alVerdiende zij honderd maal de hel, of 't bloed van Jesus-Christus kan die misdaad uitwisschen. O Godlwelken troost voor mij Laat ons God bedanken, mijn zoon dan, geholpen door den Biechtvader, begon Ricardo zijne biecht die in 't diepste geheim verbor gen blijft en waar wij niets van weten dan hetgeen hij zelve later aan zijnen vriend Engecn mededeelde. XXXIII. Genade en wraak. Ricardo sprak zijne Biecht, bleef lang bidden cn keerde rond den noen, in den vrede en de blijdschap zijner zlei, huiswaarts. Mijnheer RicardoMijnheer Ricardoriép madame Rita hem van verre toe Uw vriend is toegekomenhij wacht u hier! Ricardo vond indcrdaad zijn goede en teedere vriend, drukte hem in d' armen en deelde hem zijn geluk meê. Eugeen, zegde hij, welke gratie! welke gratie nu ben ik we derom Christen en ik zal het blijven, al moest het mijn bloed kosten.... Mijne ketens zijn losgerukt.. Eu Rieardo vertelde alles wat hem voorgevallen was. Eugeen, wat heb ik daar een heilige ziel van 'non Biechtvader go- vonlen Hij was niet verschrikt noch aangedaan over mijne boosheden hij behandelde mij als een oude kennis, als zijn broeder en sprak mot zooveel zoetiheid dat ik er nog verwonderd van ben.Morgen ga ik terug om mijn toekomend leven te schik mn G' hebt zeker een generale biecht gesproken Eene generale Biecht'!1. 't Is hij die ze voor mij gedaan heeft "Want nauwelijks had ik hem gezegd dat ik vrijmetser was, moorder, verrader, als hij mij beg in te ondervragen en voor mij gansch mijn leven ran seiialmstiukeuen boosheden openlegde. En 'tis juist dezen morgend dat gij u voor de eerste maal gebiecht hebt Ja, 't was leen van mijn eerste of tweede jaar in d' Universiteit. Hoe kon hij dan uw leven kennen Dat weet ik niet? Maar 'tis gebeurd zooals ik u zeg Ik moest maar ja of neen zeggen... En hoe meer mijne boosheden voor den dag kwamen, hoe meer mijn hert verligtte, op 't einde was ik als een ander» mensch. God zij geloofd, Ricardo't Zijn de vruchten der gebeden uwer Moeder in 't Paradijs. Ja, ja zeker. I.c hob mij ook gebiecht van de oorzaak harer vroeg tijdige dood ge wee® t te zijn.. Z'is van verdriet gestorven.. Armemama! Eu Ricardo begon opnieuw te weenen, gedurig herhalendeO, de booswicht, de eerlooze dien ik geweest ben Eugeen voegde zijns tranen bij die zijns vriends, en vroeg korts na dien, om hem te verstrooien Ricardo, wanneer dineert gij gewonelijk? G' hebt gelijk... excuseert mij... Ik zelve ben nognuchter... Kom, vre zullen naar mijn gewoonlijk hotel gaan, naar de Trc Ladroni. Daar gekomen vroeg Ricardo aan den gar?on Wij zouden eene afzonderlijke kamer willen om te dineeren. Goed Mijnheor. Gij kent het huis, gelief op N 9 te gaan. Kon diner voor twee, naar gewoonte Ja, maar eene potie meer en iets voor dessert. .Ricardo vroeg nieuws van de kennissen uit Forli en vernam met droefheid dat vele jongens, door hem aangewerfd voor den oorlog, niet teruggekeerd waren. Dood vroeg Ricardo. Een.gen. Ze zutien wraak roepen tegen mij. Anderen zijn bij de Italiaansche Regimenten ingelijfd en ver- scheide, die teruggekeerd waren, hebben moeten loten, want ge weet dat forli nu onder Victor-Emmanuel is. Helaas rie^ Ricardo met bitterheid welke droeve herinnering Ho zal ik dat k vaad herstellen? Ei't Is nu geen tijd van weenen. Laat ons eten en wees gerust. Uw heilige Biechtvader zal u voor dit geval raad geven. Zeg mij nu eens hoe vindt gij Roemen Pausgezind tot in 't hartebloed want.... Ze wei ien nier onderbroken door den gargon die kwam zeggen dat er iemand was om Ricardo alleen te spreken. Zog i ern, sprak Ricardo, van binnen te komenwant ik heb hier een goede vriend, zelis een broedor. De vreemdeling hoorde deze woordenen trad binnen. Ricardo vestigde hem een goe i koppel oogen en zag aanstonds aan zijne ongerustheid, uit welk inzicht hij gekomen was Hij nam zijnen revolver met vijf scheuten uit den zak, en gaf hem aan Eugeen met de woorden Dees wapen heb iu in don Krimée aan eenendooden ontnomen; bezie het eens maar let op 't is gewapend En gij, Mynheer, wat wilt gij Spreek zond'T omwegen, want deze persoon is een der onze. Eugeen verstond alles Hij nam 't wapen, onderzocht het en hield hot n de richting van den vreemdeling. De vreemdeling, een gezant der logie, werd bleek en stamelde Ik was gezonden om uitleg te vragen. Zeg aan dengene die u zendt, sprak Ricardo op vasten en ernstige» toon, dat gij slechts door mirakel uit mijne handen geraaktdat ik uwe kopstukken niet moer herken, dat ik Öod dien, en daarna Frankrijk En nu, voegde hij er met donderende steip bij, laat 't wapen zien, bri gand, met 't welk gij mij wildet vermoorden. Anders, voegde Eugeen erbij, den revolver uitstekend, anders door schiet ik u het hoofd; en is een bal niet genoeg, er zitten er nog vier andere in De rampzalige trek van onder zijne kleeren oen lang dolkmes, en legde het op tafel. Ricardo sloeg het op de boorden der venster in stuk ken, en zich tot den moordenaar wendende zegde hij hem - Ga ik ver geef u. Ga naar Santé Maria Majora en biecht u, als gij aan do gram schap Gods en aan d' eeuwige straiten wilt ontsnappen. De kerel haastte zich om weg te zijn. Ze waren reeds terug aan tafel, als de gargon binnenkwam. Neen die stukken staal, zegde Ricardo hem, 't is voor uw profijten'. O Godwie heeft dien dolk weggesmeten De heer, dien gij hier ingebracht hebt, mijn goede man. 't Was dus een moordenaarHa, 't canaillegoedEn zoowel ge kleed O, de schelm, had ik het geweten, hij hij zou op zijn beenen van de trappen niet gegaan zijn 'k Mug 't u verzekeren. Wordt voortgezet. Ha AT EN WRAAK TOT IN 'T GRAF. In een dorp (bij Berlijn) heeft een man, die in rusie met zijn vrouw leefde, zich opgehangenen om 't mensch nog meer te palullen, heefthij om zich te zelfsmoorden, al zijn beste kleêren aangetrokken. Men von» op 't lijk drij broeken, vier gilets, en tweelakenen franken. De kleêren van eenen opgehangen moeten in Pruisen verbrand worden. /Een beambte in zeker gemeentesekretariaat schreef het volgende aan d'hooger Overheid De boeken zijn in regel, volgens de schikkingen der Gemeentewetal do inwoners zijn volgens den ABC aangeteekend en ymet pap ingebonden.» U w geld of uw leven vroeg iemand 's avonds in den donkeren aan een reizende passant. Tiens sprak de andereik meende u juist hetzelfde te vragen. EEN DOODSBRIEF VOOR DE DOOD. Een kaporaal des leger was tot den kogel veroordeeld. Eenige uren voor zijne dood, schreef hij den volgenden brief aan zijne vrouwdoei hij dag toekende hem een dag later «Beminde vrouw, schreef hij, na u eene gezondheid gewenschtte heb ben, zoo goed als de mijne is, moetik u zeggen dat ik gisttren rond de» noen door den kop ben geschoten. Godlof, ik ben kloekmoedig gestorven en heel 't Regiment had medelijden met mij. Peist somwijlen eens op mij en spreek van mij aan mijne arme kinderkes die geenen vader meer hebben. Uw verkleefde man. Rond Parijs is eengroote Boer, diezijnhoenderspeerdenvleesch t'cte» geeltjaar over tijd heeft die vent eiers, en er zijn we:.en dat bij 40,OOI dozijn eiers naar de markt zendt. IJSELIJKE BRAND IN AMERIKA.In een groot hotel waar 700 personen kunnen logeeren, te St Louis, is ten halfeen 's nachts brand gekomen. De brand onstond in de kelders on op nun dan 10 minuten was de vlam tot aan <1' hoogste stagiën, waar de dienstboden sliepen. Eene menigte vrouwen en kinders n.oesten half naakt de vlucht nemenmeer dan -20 personen sprongen boven door de vensters en werden allen ge dood. Het getal der verongelukte personen is ijselijk. Meer dan 10U per sonen dood verscheidt honderden gekwetsten, 't Verlies wordt geschat op een millioen dollars. Dcor den laatsten storm op zee, ziju317 weduwen en weezen. in Enge land alleen de lord-mayer van Londen heeft voor die ongelukkige fa- miliën reeds 5,900 pond sterlings ontvangen. De oudste muzikant van Europa, Charles Neate, is dood, gestorven i» Engeland; hij was 93 jaar oud. In Spanjois eene vrouw overleden, dio zeer schoone en goede boeken schreef; Fernan Caballero was haar naam. In Italië is stelen, branden, moorden het dagelijksch brood.... Al d» prisons zitten vol... Met den Paus zijn goed af te nemen, heeft Victor- Emmanuel zijn eigen volk naar de knoppen geholpenOnrechtveer- digheid brengt ten val. Moyaux, die zijn eigen kind vermoord had, zit te Parijs gevangenhij weigert eten en drinken, om van honger te sterven doch men hoeft er twee doctors bijgesteld met last van hem met geweld het eten in d» maag t' expedieeren. De koninklijke Fai.iilie gaat den 2 mei naar Bergen, er zal een koor gezongen worden door 40 dames der stad; 12 niuzicken zullen te same» spelen en eene feestmaaltijd wordt ingericht aan 50 fr. p-*r man LATERE TIJDINGEN. Engeland en Oostenrijk doen zelfs geen devoiren-meer om den Oorlog tegen te houden. De Keizer van Rusland gaat naar zijn leger vertrekken, niet om meê te vechten, maar om pa rade te maken. Turkije heeft in Europa 367 bataillons en 83 oscadrons, samen 25'',000 man; en in Asia 120,00b man. Te Parijs hooptmen dat de oorlog tusschea Rusland en Turkije alleen zal zijn. Het Russisch leger is in optocht omderivier dePruth over te trekken.

De Werkman | 1877 | | pagina 3