ms^ ^/0h Geen geluk zonder druk; wat blinkt, dat wringt. Zo spreken te Brussel van naar de Kamer te zenden den advokaat Janson, 'ne vent die met een vrouwmensch leeft, zonder voor de Kerk getrouwd te zijn, 'ne vent die zou willen gendarras op de steenwegen van Hal en Schorpenheuvel zetten, om de Cliristene Volkeren tegen te houden, 'ne vent die in 1870 te Brussel zegde De misdaad die de zoogenaamde God pleegde, is dat hij demenschen in ongelijkheid heelt geschapen O gi slimmerik groot geschreeuw en luttel wol Mr zijn er zooveel, onder die geuzen hun pretentieus verstand schijnt zwaarder te wegen als drij wereld* deelen, 't zijn arenden op 't eerste gezicht; maar als ge die mannekes eens wikt, weegt on uitschudt, ge vindt ijdele hersens, en ge ziet 'ne groeten, dikken uil voor u staan. Ten bewijze Janson blasfemeert God, omdat alle mensohen niet gelijk zijn, en indien Jausonalle dagen geen 20, 3d menschen te zijnen dienst had, Janson lag algauw met zijn beentjes omhoog Allons, advokaat, als Ons Heer alles zoo slecht gedaan hreit, begint eens de gelijkheid te oetenen, begint het Vlas to zaaien, om u bed- delakens te geven als uw lakens i vuil zijn, zet u eens aan de waskuip, maar ga eerst vooral naar de kool- - mijnen om houille boven t'halenen hoe en waarin zult g'uw water heeten, als de koperslager en de smid u niet ter hulp komen; ziet ge Janson daar staan met zijn gelijkheid! 't Is morrend Jan on gaat eten advokaat, den boterham of de fijn broodjes die "ij binnenspeelt, hoeveel menschen hebben er niet moeten wer en en zwe'eten, om u dit brood te verschaffen de Boer, de Mulder, de Bakker, de Bak ersjongen, uw eigene Meid, de Messenmaker en Slijper, de Schrijnwerker, de Steenbakker, de Metser En de Boter, die ge daar zoo mild op uw toeken breidt, en die dikke Melk, zoudt gij dat bobben, Janson, met uw stelsel van Gelijkheid Ei, kameraad, ge steekt meteen zilveren fourchet fijne schellekes hesp in uwen mond hoe komt u die Hesp? weet ge dat, om die Hesp onder uwen tand te brengen, de Boer, éen jaar lang, twee maal daags naar zijnen stal is moeten gaan En volgens uw stelsel van Gelijkheid, isdateen misdaad O dwazerik! al les roept u toe: de kleèren aan nw lijf, 't eten op uw tafel, d; muren van uw huis, de steenen van de straat, de wielen van 't convei, de goud stukken in uwen za de pince-nez op uwen neus, alles roeptuwe verme tele dwaasheid uitEn zulke Uilen zouden moeten ons Land besturen Advokaat, weet gij waar de Gelijkheid bestaat? In onze Kerken, mijn heer, in onze Kerken, en daar alleen... omdat onze Kerken de voorpor talen'zijn der Eeuwigheid Ha, ge lacht, re spotdat I; weer een domheid van uwen kant, iets dat gij niet kent; Godweet herinnert gij u nog iets van 't geen in de kerken omgaat. Advokaat, indien gij er kwaamt met zuiver inzicht, gelijk het uwe plicht is als redelijk schepsel Gods, ge zoudt met mij bekennen dat inde erken de broederlijk heid en de gelijkheid door woorden en werken worden aangeleerd 'k peisde daar zondag op't was feest, glanzende feest in ons Parochie de kerk was hemelschoon versierd voor den H. Joseph; welluidende ge zangen verrukten de ooren; en dit Feest was te aanschouwen en te ge nieten voor den armsten Parochiaan, gelijk door den rijken millionnair; in de cliristene kerken raag d'armste vrouw, zoo stout als de rijkste madam, tot den Outaar naderen.de Spijs der Engelen genieten en haar hart aan God openenin de kerk leeren de rijken dat de lager geplaatste hunne waarachtige broeders zijnineen land waar iedereen ter kerk gaat, zal iedereen gelukkig en te vrede zijn.... lie wel, Janson, wat hebt ge daarop te zeggen t'Antwerpen is een werkman Vissers genaamd, oud 25 jaren, aan boord van de Stoomboot Vaderland tusschen twee vaten reuzel verbrijzeld. Zondag aan de Werf t'Antwerpen werd een deserteur door de policie achtervolgd. Op het oogenblik dat de agenten den vluchteling zouden vatten, sprong deze eensklaps in eene garnaal- knots, stak van wal, zette de zeilen uit en met zijnen zakdoek wuivend riep hij de verbaasde agenten toe: «Adieu voor al tijd, ik vertrek naar den Oost Een vijftiental kerels van Borgerhout waren dijnsdag bij den onderzoeksrechter gedaagd, onder"betichting van diefstal van een halven os, ten nadeele van eenen beenhouwer te Borgerhout. Al len zijn jongens van 18 en 20 jaar oud, grooteudeels oud-veroor deelden, woonachtig aan hel kwartier van den Steunen Molen Zes hunner waren 's avonds bij eenen beenhouwer binnen gedron gen en terwijl kameraden van hen in de straat de wacht hielden, stolen zij den halven os. De buit werd op de schouders gedragen en naar hot kwartier van den Steenen Molen gebracht, alwaar men er zich aan te goed deed. Eer. der schelmen verklaart dat hij voor zijn paart 40 pond vleesch heeft gekregen en in geen vier dagen ie'.s heeft kunnen eten. Een andere had 6 pond gekregen, enz. Aan de bazin der herberg waar de smulpartij plaats greep, hadden de dieven wijs gemaakt, dat ze den halven os bij eene ver- loling gewonnen hadden. De beenen en overschot werden 's ander daags publiek verkocht, doch toen men het uniform van den veld wachter in de verte zag opdagen, namen de verkoopers de vlucht. Zooals het gewoonlijk gaat, heeft echter de een den ander verra den Er is eene vrouw die de medaille bekomen heeft voor deze antwoord zij ging bij M den Pastor om te trouwen, de pastor haar moetende ondervragen voor harentrouw, vroeg haar: watishethuwelijk?Duister, vuil zwaar en grof en geheel gesteld om to lijdenwas het antwoord van de vrouw; gij zult hie r voord'; medaille heb ben antwoordde de Pastor. i Zaturdag is te Braine-la-Comte den stoomketel ecner spin nerij gesprongen. De Machimist werd op den slag gedood de ketel was maar nieuw van d'anderweek... Als eenongeluk komen moet Langs de kanten van Vcrviers is 'l water zeer onstuimig Te Gent, op de Beestenmarkt, is een vent aangehouden, met name Caby; hij wilde eene koe verkoopen, die hij in eene weide te Drongen gestolen had... Caby had nog in 't kot gezeten. Te Paal, nabij Diest, isd'ander week een huis afgebrand en een kind van zes jaar er in gebleven. Hoe wonder In eene koolmijn nabij Londen zijn 40 mijn werkers gered uit eene inzakkingdie menschen hadden iOdagen lang moeten leven met 't vet van eenige keersen. -Er is te Parijs 'ne zalm verkocht van 30 kilos. T'Antwerpen is zondag een vigilant op den tramway gere den de tramway was leelijk geschaiotterd en de vigilanticr aan zijnen arm gekwetst. Deze beweert dat de kondukteur van den tramway niet-gefloten hadEen grove omissie Twee Russische gazetten zijn voor eene maand opgeschorst, omdat zij tijdingen over 't leger hadden medegedeeld... De Rus wil op zijn zokken afkomen Kei :er Wilhem VanderPruisen doet den 4 mei zijne intrede te Stratsburg.... Hij zal er vieze gezichten zien. Dan gaat hij de baden nemen te Wiesbaden. En van Bismarck wordt gezegd dat hij naar Oostende komt; Bismarck, jongen, als u de zee ziet, mediteer eens het vokende: Ons Heer beeft aan dezee gezegd: tol daar zult gij gaan en niet verder. Evengelijk is voor u eene lijn getrokken, waar de Dood u afwacht met hare zeissen. T RUSSISCH LEGER- Voetvolk: -I8divisiën van4 regimenten dus (S82bataillons. 679,0(10 man. Peerdenvolb, 224 escadrons 35,001» Reguliere kozakken te peerd. 132 escadrons. 20,000 Kozakken van den Don 240 escadrons. 36,00') - Kozakken van K;uban, Terck, Outral, Astrakan... 236escadrons. 35, 00 - Kanonniers ie voet 2*8 batterijen dus 2,304 kanons en 73,500 - Reguliere kanonniers te peerd, 34 batterijen, dus 204 kanons en 7,65'' Kanonniers der koza i en, 24 batterijen, dus 16-1 kauons en 0,150 Sapeurs en Genie 18 bataillons 1-1,310 - Te samen 897,240 man, bijna een miliioen, waarbij de reserven, de dipo's en de lokale garni- zoenstroepen niet gerekend zijn. 'I Voetvolk heeft goede geweeren van 't nieuwe stelselde ruiterij is gewapend met lans, revolver en sabel de Russische officieren zijn wel onderwezen, verkleefd en gehoorzaamdoch de Russische soldaat is geen goede tirailleur. Er is een strenge tucht onder 't Russisch leger; de soldaten loopen waar zij gevraagd worden en blijven er rotsvast staan ais pilaren't Is niet genoeg, zegde Napoleon I van den Russi- schen soldaat dood te schietenmen moet hem dan nog doen vallen. De Parijzenaars riskeeren in palotten te komen met hun vuil lijn waad; de wasscherssen hebben zich in werkstaking gesteld!!! 't Is geen klein bier! Een der laatste avonden, rond 8 ure, reed de genaamde K. Van Assche, wonende te Laken met den tramomnibus van Brussel naar gemelde gemeente. De man stond op het platform achter den voerman, toen aan de Roninginuedreef gekomen, op eenige stappen van den tramweg een schot werd gelost en een kogel Van Assche langs de ooren'floot. 9e moordenaar gelukte er in, door de duisternis begunstL d, de vlucht te nemen zonder op gemerkt te worden. Er zijn toch schelmen in de wereld. De slechte gazetten roepen sedert eenigen lijd op eene Kloosterzuster, die 2 kinderen, voor straf, op eene sloot zou gebraden hebben.'l Is nu voor de rechtbank gebleken dat alles vasch is; de kinderen hadden geld omvangen van eenen onbekenden heer om de Non te beschul digen. Te Rijsel is een Schouwburg afgebrand en de looneelisten zijn in de vlammen omgekomen... Gelief wel te verstaan dat de tooneelisten, marionetten van katoen waren. Mme Z. zegde lot baren zwager, die niet al te gelukkig was in 't huishou- i: Vriend lief, waarmee ga ik u besteken? wilt gy portret uwer vrouw? e Ja vel, antwoordde de man, maar op eene voorwaarde: als ik u, in plaats van t portret, 't origineel mag geven Verviers, 24 april. Gisteren nacht klom de genaamde Maria Laurent, wonende bikenkaai, 37, den trap barer kamer op, terwijl zij eene petroollamp droeg. De vi ouw viel, de lamp ontplofte en de brandende olie spatte op de kleeren der ongelukkige die in een oogwenk door de vlammen was omgeven. Onmiddelijk snelde men haar ter hulp doch hare bekomene brandwonden zijn zeer erg en hebben de overbrenging der vrouw naar het gasthuis noodza kelijk gemaakt 't Eerste schip Steen, tot de voltrekking der St Joscfs kerk t'Aalst is aangekomen en gelost. Zondag, onder 't JLot', prcokt de E. H. Teer- linck,"pastoor van Si Jan Baptist te Gent, in St-Josefkerk t'Aalst. 'Zondag beeft zich te Meenen een dronkaard verdronken, en eenige da°-en te voren was aldaar een kerkdief aangehouden.

De Werkman | 1877 | | pagina 2