ersctiiju! alle Vrijdagen. Oorlog Ruslaiid-Turkijë. Meilied 'T is nu Maria 's maand, de maand der bloemen. Komt laat ons ons vreugdevol Haar deugden roemen De lento zingt ook blij met heel baar bloemenrei B| Ave Maria. Ave Maria, II Het nieuwe jaargetij, Vlugt 's winters I luister, Herleett met blij gevoel n pracht en luister. Herhalend keer op keer Der Moeder- Gods ter eer. Ave Maria, Ave Maria. III Hetschoone bloemtapijt, Viooltjes, roozen Die in de lentezon, Schitterend blozen, Zingen door glans en kleur En z -eten balsemgeur Ave Maria. Ave Maia. mi De frisscbe morgenstond De zonnestralen, Het koele avonduur. Bergen en dalen Stemmen met 't vooglenkoor JA/iR IS' 237 4 MEI 1877 Prijs in bureel of winkels 5 centiemen. Met de post of te huis gebracht 2,50 's jaar Vooraf betaalbaar. En 't klinkt de schepping door. Avo Maria, Ave Maria. V De star aan 't firmament Schiet vuurger luister, De maan geeft blijder licht Aan 'tnachtlijk duister. De nacht zingt met den dag Vol eerbied en ontzag Ave Maria, Ave Maria. VI Maria, wij, uw kroost, Hier aan uwe voeten, Vol liefde nadren wij Om u te groet»n. En zingen zaam in koor Dat ieder schepsel 't hoor Ave Maria, Ave Maria. VII De Hemel paart aan de aard. De stem der Eng'len Die in verhoogd akkoord Hun zangen menglen. En rond Maria 's troon Klinl tzoo verrukkend schoon Ave Maria, Ave Maria. Ons in 1875 uit Thielrode gezonden 11 wat voor Bt WERKMAN bestemd is, moet vrachtvrij gezonden worden aan P Daens, opsteller, Leopoldstraat 77. Bucharest, 30 april. De troepen gaan langzaam vooruit; er zijn nu rond denDonau 160,000 Russen. Turkije werft vrijwilligerskorpsen in Arabië, De Oorlog tegen Rus land word den heiligen oorlog genoemd. Al de Russen moeten Turkije verlaten. Er wordt gezegd dat de typhus in het leger der Turken heerscht en dat er eiken dag 80 a 100 soldaten sterven. De Turken brengen hunne oorlogsschepen in de zwarte Zee bijeen, onder 't kommnndo van Hobart pacha. Odessa,30 april. De. Stad is in staat van beleg gesteld. Er heerscht grooten schrik on der de invvor.ers. Talrijke inwoners hebben hunne huizen verlaten en zijn naar buiten gevlucht. De Turksche vloot ligt voor de stad, en zal ze waarschijnlijk bombardeeren. De haven ligt vol torpillen en is beschermd door grof geschut (Torpillen zijn bommen die in de zee liggen, als wijze van klip, om de zeeschepen in brand te ste .en en te vernielen). De Keizer van Rusland is terug te St Petersburg Gelijk onze Lezers weten, trekt de Rus langs twee kanten naar Turkije: langs liuropa, nevens Oostenrijk en langs Asia Op deze plaats is er reeds een gevecht geweest, d'ander week. waar do Russen achteiuit zijn geslagen. Zie hier 'l beschrijf van dit gevecht: Ge vecht van Batoum. De Teleyraphe dceltde volgende bijzonderheden, van Turkschen oor sprong, mcè over het het gevecht dat den 26 en -11 april te Batoum heeft plaats gehad. De Turksche troepen, onder hevel van Ilosse., pacha, werden door do Russen, in aanzienlijk getal, aangevallen. Het grootste deel der Turksche verdedigingslinie was samengesteld uit hulptroepen. De Russen vielen tamelijk lievig aan en het gevecht werd met hard nekkigheid voortgezet. De Turken vochten als wanhopigen achter hun ne verschansingen en weerden don aanval krachtdadig af. Ilun geschut was buitengewoon hevig en het geweervuur der linietroe pen was insgelijks wel gevoeJ. Ziende dat zij er niet konden in gelukken de Turwsche position te veroveren, zfn Je Russen in wanorde afgetrok ken, latende een groot getal dooden op het slagveld, benevens bagagiën, krijgsvoorraad engeweeren welke onder het gevecht waren weggewor pen. De zegenpralende Turken achter volgden "de aftrekkende Russen tot ann de grenzen Daarmee was het gevecht geëindigd doch het zal naar allen schijn spoedig worden vernieuwd. De Senaat van Rumenië heeft heeft met 41 stemmen tegen lü de kon- ventie met Rusland aangenomen. M. Cogalniceanu minister van buitcn- landsche. zaken, heeft verklaard dat het traetaat van Parijs vernietigd was, aangezien Europa de Russen niet belet heeftin Turkije te vallen. Rumenië zal do turksclie troepen toelaten Kalafat te bezetten doch het zal hun beletten verder te gaan. Frankrijk en Engeland komen solenneel en uitdrukkelijk te verklaren dat zij in den Oorlog de strikste onpartijdigheid zullen behou den. Uit En geland komt de wind nu moer tegen 'lurkijë. De Sultan vaD Turkys in persoon gaat 't bevel nemen aan den Donan, Hij neeft verklaard liever op 't slagveld te zullen sterven dan oTer wonnen lerug te keeren PEükPETUA EN DOKA. OVER DEN OORLOG. Perpelua. Ze eraan nu toch vechten, Doka Doka. - Och, ja 's, mijn kind; waar 'trookt, is vuur, zegt Uilenspiegel. Perpelua. Z'hebben al zoo lang van den oorlog gespróken en nu zijn z'aan gang. Doka Waarom laat de Wet dit toe Perpelua. Ja, als'ne vent, met Van Asch in zijn lijf, iemand een smeering geeft of thuis te veel de beest speelt, danis er seffens 'ne garde- vil om hem proces verbaal te declareeren Doka. Ja, en g'hebt daar nu die twee ke:els, den Ris en den Terk, die g'h°el Europa overjenzetten en nu metal hun volk gaan vechten dat 't bloed tot op ons land kan spatten! en die machtige kerels worden ge rust gelaten! Perpelua Gerust gelaten Die wint, zal nog gekroond en getrest worden, 'k wil 't zien DokaDe wereld is al een droeve prochie! Perpelua. Een tranendal, wordt er geschreven. Doka. 'kBen krieus wie er zal winnen. Perpetua. P, rpetua. Doka, de Ris is den sterksten, maar 'ne koning in zijn Rijk, 'nen boer op zijn hof en 'nen hond in zijn kot gaan aanranden, zijn dry moeiolij-e zaken. De Turk vecht voor zijn vel Dok,, 'ne Merisch en weet bijna niet met wié doen. perpelua Den Ris en den Terk in 'ne zak gestoken en er eenen uitgehaald, gezoudt altijd 'ne wreedaard en 'nen beul bovenhalen. Dok,,. zoodat 't pot en scheel is? Perpelua. Maar, ik doe meest met d'arme soldaten en de weenende vrouwen van die landen Doka. Er zullen daar met g'hoel scadrons weenende vrouwen zijn. Perpelua. En voor twee kopstukken. Doka. De tijd zal wel eens komen, dat do volkeren tot de koningen en keizers zullen z ggen Wilt gij vechten, vecht man tegon man maar wij gaan liever ons land bewerken! Perpelua. Wat zal ik u zeggen, Doka? de oorlogen zijn straffen van God, gelijk -le ziekte en hongersnood. Hoe komt er rusie en oorlog in de FamiliëntDoorongeregeldheden en begeerlijkheden. Vansgelijke zien wij in de landen, door ongeregeldheden en begeerlijkheden, disputen en oor logen komen. Doka Dien oorlogdien oorlog Perpelua. Wat kunnen wij er aan doen? De wereld moet, alzoo ver sleten worden, 't Beste van al is van den oorlog rondom ons te vermijden, van in vrede te leven met de Wetten, met de Geburcn, met de Familie en ons eigen geweten.. Doka. 'k Peis 't ook.

De Werkman | 1877 | | pagina 1