$gasS=>- Geen geluk zonder Henricus Franciscus Bracq. Door de bermhertigheid Gods en de genade van den H. Aposlolieken Stoel, Bisschop van Gent, aan de geestelijken en geloovigen van Ons Bisdom, zalig heid en zegen in Onzen Heer Jesus Christus Zeei geliefde Broeders, Wij komen u nogmaals spreken van Onzen Heiligen Vader den Paus, dien gy als Stadhouder van Jesus Christus en als opvolger van den H Petrus grootelyks vereert dien gij bemint aU een goeden en teerhertigen Vader naar wien gij al ijd met eene volkomens onderwerping luistert, wanneer hij u de waarheid vooihoudt, u zijne bevelen zendt of do minste zijner wenschen doet kennen. De onvergelijkelijke Opperpriester, die de keik sedert één en dertig jaar bestiert, stuurt ons op dit oogenblik oen dubbel woord toe. Het eersie is een woord van droefheidhet ander een woord van vreugde. Op 12 Maart heeft de H Vader, in eene plechtige vergadering van het heilig College der Kardinalen, eene Aanspraak gehouden, dewelke in de gansche wereld weerklank heeft gevonden tot vreugde zijner trouwe kinderen en tot schaamte van de vijanden des Heeien. Na de opsomming der vervo gingen, waaraan Hij sedert zoovele jaren en vooral sedert den 2(1 September 187H is blooigesteld geweest, vervolgingen die Wij u in verscheidene omstandig heden hebben uitgelegd, schetst de Opper priester den beweenlyken toestand af tot denwelken de Revolutie hem heeft gebraeht en die het gevolg is van nieuwe verdrukkingen en overgroote g-va- ren hij beweent zijne gevangenschap, die van dag tot dag zwaarderen wreeder wordt. Dan voegt hij erbij Er is niets dat Wy met meer vurigheid wenschen, dan de Bisschoppen hun loevertrouwde geloovigen te zien aanmoedigen om alle middelen, welke de wetten van ieder land te hunner beschikking stellen, te gebiuiken, ten einde met iever te werken by dey.en die aan het besiuur zyn, opdat zij met grooter» aandacht beschouwen den pijnlijken toestand waarin het Opperhoofd der Kerk verkeert, en krachtige maat. egelen zouden neinen om de hinderpalen te verwijderen welke zijne ware en volledige vrijheid beletten. Na net ontvangen dezer Aanspraak, hebben Wij aanstonds begonnen» Z. B. Br. dn wenschen te vervullen van ons eerbiedweerdig Opperhoofd, den Bisschop der Bisschoppen, aan wiens zorg de gansche Kerk is toevertrouwd. Wij hebben den latijnschen lekst der aanspraak aan al de Geestelijken gezon den en fransche en vlaamsche vertalingen zijn in Ons Bisdom verspreid ge vor- den Samen met Zijne Eminentie d»n Aai tsbisscliop van Mechelen en O ize hoogweerde ambtgenoten in het episcopaat, hebben Wij Ons tot den Koning gei icht, om hem te smeeken, dat hij in zyne groote wijsheid de middelen zoeke ten einde den Roomschen Opperpriester troost te brengen, met hem eene volledige vrijheid te verschaffen Wij verhopen dat onze roem ijke Vorst van de gioote mogendheden van Europa zal verkrijgen de herstelling en de duur zaamheid dezer aan den Paus zoo noodzakelijke viybeid tot het beslieren der Kerk. v elo onder Onze beminde diocesanen, van eenen vei hevenen maatsci.appc- lijken stand, hebben reeds, naar het voorbeeld der Bisschoppen, hunnen toe vlucht tot den Koning genomen om door hem d<y onschendbaarheid der rechten van Onzen Heiligen Vader te bekomen. En gij 50k, Z. B. Br., neemt de belangen uwer Moeder d6 H. Kerk en vau haar zienlijk Hoofd ter herte Wendt u lot God, die het hert der koningen in zijne hand houdt, en bekomt door aanhoudend» gebeden bijzondere gunsten en eenen goddelijken bijstand voor den ons'erfelijken Pius IX. Het ander woord is troostvol voor ons allen. Onze teergeliefde Vader noodigt ons uit om met hem den vijftigsten verjaardag te vieren van zijne verheffing tot het episcopaat, op 21 Mei 1827. Deze dag, waarop Hij aartbisschop van Spoleta weid benoemd, »n d» 3 Juni, dag waarop Hij de bisschoppelijke zal ving ontving in de kerk vanS. Petrus' Banden, zullen voor de Kerk dagen van geluk, dankzegging en vreugde wezen Iu Belgiii is het feest vastgesteld op 21 Mei, den maandag van Sinksen, omdat wij in dit land op 3 Juni het feest van het H. Sacrament vieren en overal de plechtige processie houden ter eer van Onzen Zaligmaker Jesus Christus. Dit Jubelfeest van vijftigjaren bisschopschap zal ontelbare geloovigen uit alle landen naar Rome trekken; zij zullen er de giften hunner kinderlijke liefde dragen en »r op het graf van den H. Petrus bidden tot het volkomen ge luk zijns opvolgers En gij ook. O. 7, L. Br.die deze heilige bedevaart niet kunt doen. verblijdt u, verdubbelt uwe gebeden en belooft op nieuw kinderen der H. Kerk te wezen Te dien einde, volgens het gevoelen van Onzen prosynodalen Raad, stellen Wij vast als volgt I. Op het hoogfeest van Sinksen zal des avonds de plechtigheid van den vol genden dag door het luiden dor klokken van al de kerken des bisdoms aan gekondigd worden. II. Op den tweeden Sinksendag zal men eene plechtige Mis zingen, en duarna de gebeden voor den Paus Oremus pro Pon tifice... III. 'S avonds za! een zeer plechtig Lof geschieden. Men zal er zingen na het Rugina Cceli, den lofzang 1ste confessor mei de gebeden voor Z H gelijk 's morgens, dan het Te Deum met het gewoon dankgebed IV. Wij verzoeken allo geloovigen eene vurige Commuuie te doen op dieu Maandag, of daags te voren, of den volgenden Zondag, tot het volledig geluk van Z H. en. vo'gens zyn inzicht, om van God het heil der Kei k, de 'bekeu ring der zondaren en liet einde dar zoo groote en zich alom verspreidende kwalen te bekomen. Dat de hemelscho Vader uwe gebeden gelieve to aanhooren en u honderd voudig ternggeve al wat gij voor uwen Vader te Rome zult gedaan hebben. En zal Ouze Bevelbrief op den predikdoel gelezen worden den Zondag na •leszelfs om vangst. Gegeven te Gent. onder Ons handleeken, Onzen zegel en het haudteeken van Onzen Secretaris, den2l Apul 1877. f HENRICUS Bisschop van Gent. Op bevel van Zijne Hoogweerdigheid den Bisschop, I- M. Boduaert, Secret. IJselijke Brandramp te Brussel. Drie personen levend verbrand. Een brand -wolkeden ken doet aan de ramp die eenige -weken geleden bij M. Bochart plaats had en zulke droevige gevolgen na zich sleepte, is zaterdag avond uitgeborsten in het huis, dat den hoek vormt van het Martelaarsplein en de Angeliorstraat. £jwat blinkt, dat wringt. Rond ld 3/4 ure bemerkte de meid van den geneesheer an Hoeter, di« rechtover het huis woont, alwaar er brand was ontstaan, dat er over groote vlammen uit het dak van het bewuste huis opstegen. Die dienst meid liep, half waanzinnig van schrik, haren meester verwittigen, die zich in de Bisschopstraat in de herberg le Corbeau bevond. M. Van Hoeter spoedde zich onmiddellijk huiswaarts, vergezeld door vier zijner vriendon. Toen M. Van Hoeter te huis kwam, waren de pompiers dor 4° afdee- ling en die van den Muntschouwburg reeds aan het werk. Weidra kwam eveneens de post der permanentie en personeel der kazernende reddings dienst ving aan onder bevel van kapitein Servais. Het gansche dak van bat huis was nog sl3chts een enkele vuurgloed. Te vergeefs had men gedurende eenige minuten aan de huisschol gebeld; niemand kwam openen. Hetzelfde gebeurde aan het naaststaande huis langs den kant van het Martelaarsplein, de pompiers gelukten er niet in, ergens do deur te doen openen. Eindelijk gelukte men er in do deur van het brandend huis open te breken. Men zegde datmenschen, welke op de bovenverdiepingen woon den, niet hadden kunnen ontsnappen aan het vuur. Een dikke rook vulde de trapzaal en de muren der bovenste stagiën hadden reeds eene aller zwartste inktsleur aangenomen. Op het bordes alvorens de zolderkamers te bereiken alwaar volgens men zegde eene talrijke familie gehuisvest was ontredde zich een afgr-iselijk tooneel voor do oogen. Daar lag het ganseh verkoolde lijk eener vrouw. De toestand van de ligging der ongelukkige verraadde dat zij gepoogd had te vluchten, doch, ongetwijfeld door den rook ver smacht, gevallen was en door het vernielend element aangegrepen en verbrand. Eenige stappen verder, lag het lijk- van een jong meisje, dat insgelijks door den rook was versmac.it,, want het nachtgewaad dat zij droeg, was door het vuur onaangeraakt. Vervolgens, vond men in eene andere zol derkamer het lijk van eenen jongeling de broeder van het meisje, zegde men. Bij dien ongelukkige was het duidelijk te bespeuren, dat bij to bed had gelegen en liet vuur hem in den Siaap had overvallen. Hij was opge staan, had willen vluchten, was er in gelukt zijne kamer te verlaten, doch in het naast gelegene vertrek was hij overvallen door den rook, toen door het vuur en hij was gevallen De zolderkamers welke tot woonplaats aan die ongelukkigen hadden gediend, waren gansch verbrand, er bleef daar vaa slechts een aschhoop Z. M. Leopold U komt zijn kruis van eer te zenden aan Zuster Benedicta, die in 't gasthuis vau Thiencn al 50 jaar de zieken troost en bezorgt en in tijden van cholera groote zelfsop- offering heeft getoond.... Wel verdiend!... Zuster Benedicta was geboren t Aalst en droeg in de wereld den naam van Jul'vr. Joanna Bonemau. Er is in Frankrijk, te Nauroy, eene vrouw overleden die 20 jaren manskleêren droeg en als peerdenknecht bij eenen landbou wer diende. Bernadette Soubirous, bet werkmanskind door de H. Maagd zoo dikwijls bezocht, die brave dochter ligt gevaarlijk ziek in haar klooster te Nevcrs. In Frankrijk laten ze de guillotien nog maken. Zoo is d'ander week onthoofd den wreeden moordenaar en geus Billoir, die een vrouwmensch levend in stukken gesneden had.. Biiloir heeft zich gebiecht en is door den i riester tot op 't schavot vergezeld. Tegenwoordig is er te Roomen een der beste tenors van de wereld; t isFra Giovanni, eon Broeder-Recollecti, als zijn klooster door de revo lutie overweldigd werd, heeft de kardinaal Altieri hem in zijn pal.-is ge huisvest; Fra Giovanni wil nergens dan in de kerk zingen. Tc Bolonië, bij de Zusterkes der Armen, is een man overleden van 11-3 jaar, een oude schaapherder; tot het einde toe is hij wel bij zijn ver- stau i gebleven; hij was nog 't plezier des huizes on verlustigde d'ander oude-inannekes door kluchtige verhalen uit vroegere tijden. Er is in d'Expositie van Parijs eenen koffer van natuurlijke grootte, waarin al de meubels zitten van een huis, tot zelfs bed en sofa, alles in caoutchoucWaar zoeken ze 'ttoch! D'ander week is't Kollcgie van Hooi gedeeltelijk afgebrand; de schade 7ö,(J0U fr. gelukkigdat het bij dage was, anders zouden er groote malheurlen geweest zijn; al de studenten zijn in brand-vakantie ge zonden. Spreekkamerken. Temsche, alles ontvangen de Jurv zal oordee- Rn. vyieze spijtig, uw nieuwswas te lang, en er zijn zooveel andere belangrijk» tijdingen; wij ontvangen geerue berichten uit alle streken maar kort en bondig, als 't u blieft Vi ienden zoudt gij gelooven dat ik al de tijdin gen,zelfs ovei moor-I on b and. u t de vreemde gazetten uitschrijf en vei kort, om iedereen te kounen voldoen zoodat er byna geene letter in de Werkman is, die onder,on* vingers niet passeei tDaarom nog eens gezegd in korte woorden. LEANDER, kom meê, zonder foutik moet u met iets b dasten. V. D. te Meenen, ik zende u voor fr. 1,6U c. Loop en de Nieuws. Er zijn te Biussel weêr3 mensclien in hun bed verbrand.'t Slaat verder breed en wijd uitgelegd. Hoog wonen, hoog klimmen, diep zwemmen en lang in 't glas kijken is gevaarlijk Janson is te Brussel gekozen. DeJod»n kózen wel Barrabbas. Maar z'hebben geweten aan wat prijs. Dr De Jager, een groote Hollandsche taalkundige, is over leden. Er zijn te Konstantiuopelei- 3o. (I huizen afgebrand, 't Is daar nog d<-gewoonte, bij't klein volk, van d'huizen in hout le bouwen. Roch fort geeft weêrzijn slechte gazel, de Lantebne uil 't gaat nog tegoed in Klank rijk Te St Lievens-Ebsche is zondag eene jonkheid van Erwetegem met een mes doodelijk gestoken en eene jonkheid van Steenhuyse erg afgerost. Hasselt, 1 mei.ij hebben nogmaals een ongeluk, iu onze statie voor gevallen, te melden Maandag morgrnd, ten 9 ure, is de genaamde Lambert Jans, van Hasselt, tusschen eenen trein gesukkeld met het deerlijk gevolg dat hem het linkerbeen door een rad verbrijzeld is Hij is aanstonds naar het gasthuis vervoerd alwaar hem het been zalmeeten afgezet worden. Depoliei» heeft een onderzoek geopend.

De Werkman | 1877 | | pagina 2