Oorlog Ruslond-Turkijë. Al wat voor OE WERKBAS tastend is, moit vrachtvrij gezonden worden aan P Daens, opsteller, Leopoldstraat 77. PIUS IX. I. He Pans helaas 1 stort bittre tranei Door haat en list in "t nauw gezet. Hij komt ons vaderlijk vermanen Van Hem te helpen door -t gebed Rcfkbin. Maria', wil den Paus beschermen. Vertroost Hem in dit tranendal, Geleid Hem met uw moedor-ermen Hij is de Vader van ons al II Hij die ons zegent allo dagen. Hij die ons leidt lang 'a hemels baan. Zou Hij de ketens moeten dragen. Of uit zijn land als balling gaan I Refrein. Maria 1 enz. III. De goddeloozen, ach beramen Een misdaad zoo vcrschrikk'lijk groot. Zij drei genl'ius met den dood. Refrein.Mariaenz. IV. O God, gij zult dat kwaad beletten. Gij. die uw kerk toch nooit verlaat. Gij zult den helschen draak verpletten, Die U en Paus en Godsdienst haat. Refrein. Maria enz. Spreek kamer ken De heeren die prijskampen ingezonden hebben, zul len wel eenige weken geduld hebben. Iedereen is nu verslonden do >r de aan staande JubelfeestNiemaud zou de raadsels of problema's vinden. 5 JAAR 23811 MEI 1BT7- Prijs in bureel of winkels 5 centiemen. Met de post of te huis gebracht 2,50 's jaar Vooraf betaalbaar. Aan den Donau. De opene stad Reni, ten oosten van Galatz, op den Donau, is vrijdag, fedurende drie uren, gebombardeerd door een turkschen monitor Meer an zestig kanonballen zijn in de stad gevallen. De inwoners4van Reni, Braïla en Oltenitza, vluchten naar het binnenland. Een telegram van den groothertog opperbevelhebber van .het russisch leger, gedagteekend 4 mei, meldt dat de beweging der troepen te Ga latz en te Braïla, zonder hinderpaal wordt voortgezet. Op 3 mei zijn drie stukken geschut in 't vuur geweest tegen drie turksche monitors, waarvan zij één hebben beschadigdalle drie de monitors zijn op eenigen afstand teruggeweken. i- De overtocht van den Pruth wordt vertraagd door de overstroomingen; men heeft do noodige maatregels genomen opdat deze vertraging geen invoeld zou hebben op de samentrekking der troepen. Een telegram uit IConstantinopel verzekert dat de Russen in kleine detachementen den Donau overtrekken. De russische minister van oorlog telegrafeert naar Moskou, dat er geene nieuwe tijdingen zijn uit den Caucasus Het weer is slecht Zeven vaartuigen hebben op 2 mei gedurende 18 uren voor Sateha gelegen en zijn vertrokken zonder een schot te lossen. Den 5 heeft eene fregat op Poti geschoten,"doch zonder gevolg, daar de kanons niet ver genoeg droegen. Volgens tijdirgen uit Wladikawkas, te Odessa ontvangen zou de ver sterkte stad Kars geheel omzingeld zijn, door de Russen, die 24 stukken belea-eringsgeschut in positie hebben gesteld. Men verwacht elk oogen- blik het bombardement. De W iener Pressc bevat insgelijks een telegram die bevestigt dat Kars gekeel is omsingeld, ten gevolge van een gevecht dat op 4 mei heeft pmats gehad. De Turken zijn gedeeltelijk in de ver sterking en gedeeltelijk op Erzeroum teruggetrokken. De Keizer van Rusland is met zijne Familie ën Generaals te Moscou plechtig ontvangen. De grootte gazetten zouden willen doen gelooven dat do volkeren te Moscou met geestdrift naar den Oorlog loopen.... Al lemaal vleierij, om vriend van den Keizer te zijn. Odessa, een Russische Zeehave in de Zwarte Zee. 5 Mei. De Turksche vloot is in 't zicht. Do pompiers en de troepen houden wacht. De blauwe vlag steek uit, ter teeken van alarm. Er zijn reeds genoeg Russen in Rouuianieom te beletten dat de Turken den Donau overgeraken. 't Regent geweldig in die streken. Een bewijs wat slechte meester de Turk is, vinden wij in het vol gende: 90,000 Herzegewiners hebben hun land verlaten en bevinden zich op 't grondgehied vau Montenegro. Gelijk men weet, trekken de Russen langs weêrskanten van den Donaii.in Turkije. Langs dezen kant, nevens Polen en Oostenrijk, is nog geen sevecht geweest; langs den anderen kant, hebben er kleine scher mutseling skens plaats gehad, in welke de Turken boven lagen. Den 29 en 30 april waren de Turken te Batoum, de Russen lieten verscheide dooden en krijgsgevangen en verloren o. a. een brigade-generaal; zijn zweerd werd ten slag velde opgeraapt. Nota van de Redactie. De Turken maken te veel embras van den generaals-sabel op 't slagveld gevonden die sabel beteekent niet veel; de generaal kan hem gemakkelijk in brand gelaten hebben; indien 't nog zijnen kop ware Bucharest, (in Europa)? mei. De Turksche kanons vernietigen de batterijen door de Russen ge plaatst te Tamorava, Braïla en Matchin. Te Reni zijn reeds 80,000 Russen. Een korps Kozakken, 120,000 man sterk, nadert. Londen, 7 mei. 't Gerucht loopt dat de Turken in Asia'eene geduchte nederlaag heb ben ondergaan. Een hunner sterkste steden, Kars, zou door de Russen ingenomen zijn. In antwoord op de Circulair vau Rusland, heeft het Engelsch Goever- nement eenen brief gezonden, waarin 't gedrag van Rusland zeer streng wordt beoordeeld. Met goeden wil, schrijft de Engelschman, kon men toteene vreèlievende oplossing geraken, en gij Rusland, hebt liet ak koord verbroken, welk wij in 1856 te Parijs maakten, van geene inbreuk te doen op het grondgebied van den Turk. God geve dat ze liegen, maar Russische kopstukken hebben ievers gezegd dat Rusland zich voorzien heelt om den oorlog drie jaar lang te kunnen uithoudennogtans men hoopt in de lente van 1878 gedaan te krijgen.... Liel' vooruitzicht. Wij ontvangen de volgende berichten uit Bucharest, 6 mei Een trein met kozakken is dezen namiddag voorbij Bucharest geko men, zonder stil te houden. Hij is naar Giurgewo vertrokken. Vele Bulgaren wachtten d kozakken in de statie af én boden hun bloemtuilen aan. Verscheidene andere treinen worden verwacht Eene sterke afdee ling russische troepen is te Mizil aangekomen. Twee russische generaals zijn te Bucharest aangekomen, benevens elf treinen met troepen en bagagie. Andere treinen zullen volgen, zoodat een korps van 1200G man russische troepen zich vcor maandag te Bucharest zal bevinden. Volgons de laat te tijdingen, keert de kaart in Asia, ten voordeele ran den Rus.

De Werkman | 1877 | | pagina 1