Jubilé van Z. li. Pius IX. PIUS IX. De groote dag nadert Nog oen goei week en de dageraad van 21sten Mei zal aanbreken. Overal zijn de Volkeren in blijde afwachting uit alle deeltnen landen der wereld zullen or deputation naar Roomen gezonden worden d'Ame rikaners en d'Engelschmans zijn reeds "p weg ;d'onze gaan vertrekken, wij meenden te kunnen meegaan maar ons twee gazéttsn honden ons aan Vlaanderen gebonden in Gods naam wij zullenin vereeniging met g'hoel de christene wereld, in 't Vaderland den groeten Feestdag vieren Misschien, var. als d'Heilige Iverk staat, is er nog geen grootere dag geweest. Nooit word de Kerk zoo hevig en zoo langdurig bevochten nooit is er een Paus geweest, gelijk Pius IX, meer dan 30 jaar Paus, uu jaar Bisschop, zoo gehaat van de boozen, zoo bemind van zijn volk, zoo krachtig en zoo liefdevol, zoo teeder en zoo dapper Wij moeten in ons eeuw voel hemeltergende schandalen zien, maar wij zijn ook getuigen van verlielFene en zielroerende dagen! Wat gaan wij nu doen op den grooten Feestdag? Eerst en vooral, voor d'oogen van God getuigenis geven van ons Geloof in den Paus en van onzen eerbied voor den Paus. Ja, wij gelooven dat Paus Pius IX de eigen Stadhouder van Christus op de aarde is, en de wettige navolger van den H. Petrus; dat de Paus, door al do eeuwen heên, gesteld is als een Licht, als eenen Leidsman. Welke groote weldaad voor ons van eenen Paus te bezitten. Zonder den Paus, zonder dit onfeilbaar Opperhoofd,wat zou er van de waarhe den geworden, die Ons Heer op do wereld heeft gebracht! Wij zien het in Rusland, waar men zich van den Paus heeft verwijderd. l)e Keizer is er Paus; de Keizer geeft er mandementen, de Keizer bestuurt er de gewetens zijn oorlogsmanifest, dit valsch stuk is in al de kerken moe ten afgelezen worden, de Priesters in Rusland, zijn d'ootmoedige knechten van den Keizer. Arm volk, waarde Keizer het opperhoofd der Religie is! Ja, PiusIX is de Stadhouder van Christus op de aarde; Hij is de Opperbestuurder van al de zielen niemand heeft het recht Ilem dit te beletten, Hem te zoggen op wel. e wijze Hij dit moet doen als de Paus over geestelijke zaken spr-ekt, moeten allen, zelfs de Prinsen en Kei zers, het hoofd buigen Dees Geloof in den Paus moeten wij op21sten Mei. voor liet aanschijn van Hemel en Aarde vernieuwen 't is noodig; ze moeten daar omhoog weten dat wij geen deel nemen in de verdrukking des Pauzes de Ko ning, n, dio zich door de Revolutie laten leiden moeten weten dat de Vol keren, in hert en ziel den Paus genegen zijn,- dat zij de tranen van den Ouden Vader Pius IX zullen afdroogen, dat zij 't hert van dien braven Man zullen vertroosten. Ja, Pius IX heeft nog ontelbare vrienden onder 't Christer.e volk. on der de Christene Burgers. Landbouwers en Werklieden, onder de Christene Moeders. Dochters en Kinderen. Zij zullen het toonen, den ülsten Mei; zelfs die nog maar een half Geloof hebben, zullen tot hun welzijn meegesleept worden. Zij zullen het toonen. in de Kerken, daar bijzonderlijk, de redding van Pius IX, de zegepraal der Kerk moet door 't Christene Volk van omhoog afgesmeekt worden; daar heeft de nederigste en armste werk man volle STEMRECHT in de Keuken bijzonderlijk, 't is de vraag van onze Bisschoppen, t is de wensch van den Jubilaris Pius IX, allen voor God vercenigd in dezelfde gevociens zij zullen het toonen in d'arme huisgezinnen, 't is een edel gedacht van onzen Kardinaal- Aortsbissctiep van iedereen uit tc noodigen om d'arme F imilien dien dag eens leest te laten houden de Christene Volkeren zullen zich toonen op de stra'.ehwij vieren den Jubilé van Pius IX; de Vrijmagotinerij, d'Hel wilt dien braven Man al weenende, tussehen puinhoopen in 'tgraf doen dalen wij, wij zullen den ouden dag van Pius IX met de zuiverste liefde be..roonen Zijn wezen zal ophelderen, en als God Hem later binnen roopt, dan zal het eerste woord van Pius IX in de Hemelzalen zijn cc O mijn Christene VolkI Heere Goa I zegen, bezoaar mijn Christene Volk In l'.alië is het dorp Marauo bijna gansch vernietigd door eene instorting. 50 huizen liggen in puin. In Spanje worden de petitiën voor den Paus met 'zoovele handteekens bekleed, dat de lijst der namen als eenc volks telling is. De Aartsbisschop van Quita, in Amerika, is op Goeden Vrijdag vergiftigd, bij middel van strychnine, welke men in den mis-iviju had gemengd... Die Mexikanen schrikke.. voor niets. Er is t'Antwerpen een Duitschc stoomboot geladen met granen, toegekomen kadé had hooger op, 60 dagen in 't ijs vast gezeten. T'Oudenaarde is overleden de laatsteen oudsteNapoleonist, P. C. Philemotte, oud 91 jaren en 4 maanden. TOpbrakcl is de longziekte in eene stal uitgeborsten. Aalst. Zondag zijn do studenten van ons Kollegio aaa de Pont- straatpoort aangerand door zes Geuzen, onder welke bejaarde lieden warenDe dwaasheid van sommige menschen gaat ver! De Primus t'Antwerpen in de las van landschapen dierenscliil- dering, is ecu doofstomme jongeling!.. .Er zijn t'Antwerpen eene, me nigte peerden uit Brazilië aangekomen; wilde, ontembare peerden; zaturdag nacht waren er dl uit hunne stallen gebroken; zeven zijn er- gevangen te Lier. Arm Frankrijk! ze willen er inde Kamer beletten dat de volke ren voorde vrijheid van den Paus protesteeren... Ze zeggen er opent- lijk: Oorlog aan de klerikalen!Gelukkig dat de Fransche Senaat beter is dan de Kamer. De Keizer van Pruisland riskeert van zeer koelkes misschien slecht outvangoii tc worden in Metz. d'hoofdstad ecner Provincie welke hij aan Frankrijk heeft verovord; de Gemeenteraad wilt er geene subsi die stemmen voor zijne intrede Zijt dan keizer De keizer is zondag te Metz aangekomen. 's Avods waren d'openbare gebouwen verlichteen droef geval heeft 't Feest komen stooren. De kathedraal is afgebrand. 't Bezoek des Keizers zal lang en op droeve wijze onthouden worden. Uit Metz schrijven ze, op dato 7 mei, dat de meeste hevigheid van den brand nu gedempt is; nogtans komen er nog dikke wolken rook van tussehen de gotische Er is te Parijs weêreen geneesheer gestorven, slachtoffer zijner zelfopoffering, in 't bezorgen van een kind dat de kop- ziekie had.... Een geneesheer, zegt Abraham sancta Clara, verdient zooveel achting als onze gezondheid, 't Is veel gezegd] maar 't is wel gezegd Luik. Het Tur*sch Goevernemont heeft 100,rtOO oude geweeren aangekocht, van 't oud modelvoor de verzending, moeten zij vernieuwd worden, 'tgeen nog al eenig werk aan de wapenmakers zal verschafTen. Wij lezen in 't Handelsblad De policie heeft bericht ontvangen, van een verschrikkelijken moord te Dendermonde gepleegd. De weduwe De B eene oude vrouw, is aldaar op eene afgrijselijke wijze in hare woning om hals gebracht. Volgens inlichtingen bij de policie ontvangen, zou de dader een deserteur van 't leger zijn, die eenigen tijd' geleden naar Rijssel gevlucht was Diefstal is de oorzaak'der misdaad. De bewoners van Dendermonde zijn in de diepste verslagenheid ge dompeld; de naam van den verdachten moordenaar is aldaar in ieders mond. Zijn signalement is naar al de steden van België en ook naar Rijssel gezonden. Wij vernemen nog over die wreede zaak dat de vermoedelijke dader te Rijssel aangehouden is. De vrouw, een alomgeacht mensch, leelt nog maar z'is 74 jaar en op dien ouderdom zou de aandoening alleen erg genoeg zijn om iemand in 't grar te helpen. De moordaanslag is bedreven om eene som van 800 li', te kunnen stelen. De aangehoudene. 't is ijselijk wreed, maar de achtbare Familie heelt er schande noch schu!d in'van een verloren Zoon te hebben. de aangehoudene is de zoon van 't slachtoffer hij is deserteur van ons legeren heeft lang in Afrika gediend. Zaturdag hield de krijgsraad van Antwerpen zich onledig met eene ongehoorde wreedheid gepleegd in eer. wachthuis, door een sergeant en twee soldaten der infanterie op een armen miliciaan. De debatten hadden met gesloten deuren plaats. De sergeant is veroordeeld tot één jaar gevangenis, 200 tr. boete en de kosten benevens de afstelling van graad. Zijne medeplichtigen, die enkel op zijn bevel gehandeld hadden, zijn vrijgesproken. De miliciaan die het slachtoffer geweest is der mishandelingen, was zoodanig over het gebeurde getroffen, dat hij er min of meer in zijn ver sland door gekrenkt is. Gedachten voor 0. H. Hemelvaart. De heilige Seraphijnsehe vader Franciscus is eens in eene zeer groote zwaarmoedigheid vervallen, waarom hij den beminnelijken broeder Pacilieus liet roepeu. en hem verzocht naar Assisi te begeven, om van daar een religieus zijner orde, die een beroemde muziekant was, bij hem te brengeD, opdat hij het een of ander mogt spelen. Pacifieus veront schuldigde zich, en wendde voor, dat zulks den menschen wclligt tot ergenis zoude verstrekken, hij zoude zich veeleer aan God houden welke de troostelooze gemoederen zeer gemakkelijk kan verkwik en en opwekken; deze raad werd door den heiligen man opgevolgd, en ziet, kort hierop verscheen hem een Engel niet eenc viool, die slechts eene snaar deed. waardoor Franciscus zulk eene zoetigheid in het hart ontwaarde, dat hij hem verzocht, de andere snaren ..iet aan te raken, wijl hij vreesde, anders van vreugde te zullen sterven en den geest té geven In vita. Strijden, lijden en vermijden dragen, klagen en plagen zitten, vitten en hitte op de wereld moet ons billijkerwijze niet hard toeschijnen, wan neer wij ons de onmetelijke heerlijkheid voor oogen stellen, welke God aan diegenen beloofd heeft, die om zijnentwille iets verdragen. to Mechelen is ver schenen Pius IX, een aandenken van den vijftigsten verjaardag zijner benoeming en wijding als Bisschop, door P. Cantereels. U,3u cent. Een Portret van Z. H. Pius IX, met rijk gekleurd encadrement, wonder, schoon, kunstig en wel gelukt, waarachtig iets feestelijk! is uit de werkuizen gekomen van M. Bressers Blankaert. ie Gent; 't kost maar 70 centiemen - Portret van den Jubilaris Pius >X, in photographie op rooden of groenen fond: 12 centiemen. (Verschenen bij M Haenen, Brussel.) AI deze gedenkenissen kan men ooverkrijgen in ons bureel. De plaat van 70 centiemen, te Gent gemaakt, is 04 centimeters hoog en 4S breed Het portret van den Jubilaris, door M. Haenen uitge geven, heeft de grootte van eene ordinaire photographie. Wij gelasten ons met het verzenden van al die Gedenkenissen, tegen franco toezending van postzegels of postmandaten. Schoone, groote Kaarten van den Oorlog zijn te bekomen in ons Bu reel en ook in 't oud bureel, molenstraat, aan (J,ü0 centiemen. SPAARZAAMHEID EENER STIEFMOEDER- Stiefmoeder. Kinderen, als ge zonder eten wilt slapen gaan, krijgt gij elk 'ne stuiver. En de kinderen gingen zonder eten slapenen stonden 's morgens op met honger, om pilaren te verslinden. Kinderen, zegde Stiefmoeder dan, al die mij 'ne stuiver g.ven krij gen 'nen boterham En de kinderen gaven mpt plezier hunnen stuiver wéér.

De Werkman | 1877 | | pagina 2