- 't Is wel besteed, die lijden moet, DEN 21 MEI, VAN BOVEN GEZIEN. Op dien grooten dag was i-r feest en vreugde, in Hemel en op Aarde. 't Christene volk van alle tulen en landen, haalde zijn hert op; geen dorpje, geen gebuurte-kon bleef ten achteren overal werd gebeden, gejuicht, gevlagd, gevierd voor d'Heiligo Kerk. voor den Paus Pius IX! Wat moet do wereld dien dag veri ukkond geschenen hebben aan do Enge len en Gelukzaligen die daarboven wonen! Hoort hoe Sinto Petrus en Sinte Paulus, de twee groote Apostelen, van in 't Firmament het Feest beoordeelden. Suite Petrus. Wel, Paulus, heiligen Man, is den hemel op d'aarde ge daald AP go dat eens ziet en bemerkt! Silite Paulus. En g'heel de wereld door van aan den Noordpool tot in de zandstreken van Afrika, overal luiden de klokken van kerken, kapellen en tarons. Petrus Paulus, er is nog een dapper christene volk in da wereld! Ziet eens, hoe de kerken overal vervuld zijn van geloovigen hoe de volkeren naar de Communiebanken moeten drummen! Paulus Bidden en verzuchten, ja, dat is de rechte manier want Sinte Petrus, als ge van den anderen kant. do macht der Vrijmetselaaij ziet die sohromelijke helsche macht, zoo fijn, zoo arglistig bestuurd, dan zoudt gij byna aan de menschen moeten roepen Houdt darmen aanhoudend omhoog, gelijk Mozes, ef g'heel de wereld zal van don rechten weg afdwalen. Petrus. 't Goed zal zegepralen, Paulus. Paulus. De Keik, zeker; Ons Hoer heeft uzyn woord van eer gegeven. Petrus. Niot alleen de Kerk, maar in de 19' eeuw zullen weinige volke ren van 't Geloof afdwalen. Ziet daar oons Belgenland, waar de duivels met escadrons op zitten! Ziet eens Vlanndeien, bemerkt ge daar onkruid vandaag Is 'l geenen hof van welriekende bloemen en rijke vruchten Paulus Ja, Vlaanderen, viert treffelijk den Jubilé vanPiusIX! Ziet eans Antweipen, Genl, St Nikolaas, Aalst, Dendermonde, Lokeren. Eecloo, Gei ranrdsbergen, Ninove, wat is daar niet gedaan uit pure genegenheiden liefdu voor den ouden Pius Petrus. De Goevemementen kecren den rug naar mynen Opvolger, maar de Volkeren omringen Hem, houden d'oogen van Hem niet af en storten al de liefde van hunne ziel voor Hem uit. Paulus. En ziet eens rond die groote steden, al die Vlaamsche dorpen! Zoudt ge niet zeggen dat in elke parochie een Koning ingehaald wordt. Petrus, Petrus leve 't katholiek Volk van Vlaandeien! Ziel eens de prochien van 't Land van Aalst, van 't Land van Waes, van 't Meetjesland Petrus. Zele munt uit Paulus. Allen, zonder uitzondering, doen hun uiterste bestde be vlagde ■traten spreken liefde voor Paus en Kerk de talrijke schriften aan d'hurzen, de jaarschriften en dichten, zeggen dat langs Schelde. Leie en Dender, 't Christene Geloof neg groeit en bloeitde ontelbare lichtekes, ter eere van Pius IX ontsteken, bewijzen dat de liefde voor 't Geloof nog brandrndo en gloeiende is in d'harten. Petrus. - O Heer. ge zult dat volk genadig zijn en zegenen.... En als, g'eens te Roome ziet, Sinte Paulus. hoe onze Pius daar vertroost en aange moedigd wordt. Paulus Ziet, de Grijsaard heft d'oogen ten hemel: Ons Heer laat hem in den geest g'heo! do wereld zien. Pius IX weent van blijdschap. Petrus. Is Paus Pius niet de armste man en tevens derykste Hem is alles ontnomen, en hy bezit d'harten van millioenen men<chen Paulus. Zou de Keizer van Rusland of van Pruisen 2U harten bezitten Pius, de arme Pius, heeft er met millioenen? Ja, met millioenen die voor Hem hun leven zouden geven Hij regeert daarom ook over de zielen... 'it Ben krietis, Sinte Picter, of die volksbeweging, geenen indruk zal doen op de Goeveruemenlcn Petrus. Och. Paulus-lief, do koningen zijn dikwijls zoo verblind hoe ging het in onzen tyd De Volkeren ontvingen ons met open armen en de Vorstea kouden niet gerust slapen, of ze moesten ons bloed hebben wij wer den gehaat, vervolgd, gelasterd, ter dood gebracht. Paulus. Gelyk onzer goddelijken Meester. Petrus. Maar achter 't lijden is de zegepraal gekomen; en zoo zal 'tgaan met Pius IX en al degenen die hem omiingen en volgen. Mijn schip ken dreigt te vergaan: 'tis storm ze roepen al, de slechte geslachten in Italië en Pruisen, dat Pius ziek is, dat achter Hom.de Ketk zal vergaan. Maar de Chiisteue Volkeren roepen gelijk wij, in den tijd Heer, red ons, of \vy vergaan! En do Almogende God die het onwedt' laat opkomen om te zien of ens geloof en onze hoep iu Hein groot genoeg zijn, op zijne uur steekt Hij d'hand uitde stormen wijken; oen helder licht verschijnt, '"t Is de Zegepraal, Pius IX of zyn opvolger zullen dat zien.. Paulus Van nu af mogen wij zeggen dat do aardbol or.s op dezen Jubilé dag een schoon schouwspel heeft opgeleverd.. Ik ben zeker dat de Triomf niet lang meer zal wachten. Petrus. Laat ons hopen en do geloovigen opwekken om met groolen moed en vast betrouwen voort te gaan Te Brussel was de gardc-ciyik bijeengeroepen op Sinxeu ten 7 ure's morgens... De Vrijmetselarij gebruikt dikwijls de garde-oivik om de Zondagen en Feestdagen te doen schenden. Dezer dagen is te Ruiselede aangekomen een jongen van Ëlsene, 13 jaar oud, die thuis 10,000 fr. had gestolen en daar mee naar't Fransch was getrokken. Te Namen is de jonge dief gesnapt; hij had nog 1600 IV. bij zich en een gouden horlogie Vrouw Van Daele 't mosselwijf le Brussel, is losgelaten e zal waarschijnlijk vervolgd woreien, voor moord op haren man, door onvoorzichtigheid. Er is le Brussel weer een moordpoging gebeurd, door zekeren jongeling De Meyer wonende in de Steenstraat, en die naar de dochter van de winkelierster Delmotte geschoten heeft, omdat zij met hem niet wilde trouwen... Zoozoo! iemand geerne zien en haar doodschieten.., Ze lezen in Brussel le veel romans; zotle, domme, fransche romansEr moet bijzonderlijk op de lezingen gepast worden. Het hof'van beroep te Brussel heelt do straf vertrippekl iter booze kerels die iu februari 1876 te Mechelen .ie kriiigget.Q- kwaad dat hij een ander doet. ten afwachtten metslok en dolk. Eug. Wyckmans, die 15 dagen had, is er nu aan voor 3 maanden Jan YVyckmans had 8 dagen ert moet nu 2 maanden zittenDe Poorter, 'ne luitenant der garde- civik, stond geboekt voor 15 dagen en zal nu 2 maanden in 'l prison mogen exerceeren. Een beambte van 't stadhuis, Smets, had maar 50 Ir. boet't Beroepshof heelt hem eeu maand kot gegeven Derboven zijn 20 fr. boet zijn in 2 maanden gevang veranderd.... Die strengheid der Rechters zal goedgekeurd wor den... T Is schande voor Belgenland dat al die straataanrandingen gebeuren. Er is een oproep aan de Polakken gedaan om zich, tot herstolling van hun Vaderland, Dij de Turken te vervoegen om Rusland te bevoch ten. Men zou bijna niet weten welke raad aan die bravo Polakken te geven. In Spanje broeit er weer iets. 't Bestaande Goeverncment wi* aan de Noorder-Provinciën hunne vrijheden ontnemen, waaraan deze houden meer dan aan hun leven. Don Carlos hooit eenon publicen brief feschreven. 't Spaansch gouvernement vraagt zijne verbanning uit 'rankrijk. Er is te Gent een bakker tot 300 fr. boet veroordeeld en tot het ruchtbaarmaken van 't vonnis in de dagbladen, om koperrood in zijnen deeg gemengd te hebben, a propos van bakkers, wij bemerken dat de tarwe afgeslagen is. Men vraagt n° 226 van de Werkman voor 25 centiemen 178 voor 12 c.... Ge ziet dat men profijt kan doen met de Werk man te koopen. 't Begon in Frankrijk pruisisch te zien dank aan leugen en bedrog is er eene slechte meerderheid in.de Kamer en er was een halfrood Ministerie; Mac-Mahon, dit ziende en bemerkende dat de Ministersonderduims tegen zijn inzichten werkten, heeft diemannen afgedankt en de Kamer voor eene maand ontbondenTot in 1880 beu ik gelast met de orde te handhaven, zegt Mac-Mahon, en daar aan zal ik ni t te kort blijven. Het volgende bewijst hoever de oud-Katholieken in de Rhijn- pro /incien geboerd zijn. In d' Universiteit van Bonn zitten zeven ieeraara om de schismatieke godsgeleerdheid te leeraren.... Enz'hebben, huns gezevenen, dry leerlingen, nog geen halve leerling per meester... E aan de Rhyn-provinciën! Groote mannen zijn dikwijls groote prossers;men ziet het te Brussel aan deCongres colom, die 1,109,000 fr heeft gekost er man keert eiken oogenblik iets aannu ia er kwestie van die kolom met eene laag brons te bedekken, iets dat weeral 250,00ij fr. zou kosten.... En wat zal 'tac literna zijn? De Koninklijke Familie is zondag laatst te Bergen goweest Alles is er in peis en vrede afgeloopen. Gedachten. Een gezond oordcel gaat boven kennissen en wetenschappen mei vindt dikwijls een gezonder oordeel bij geringe menschen dan bij perso nen van koogen stand e-i groote wereldsche geleerdheid. De kennissen, als de christene ootmoedigheid er niot bij is, brengen d'hooveerdij in den geest, en de hoovecrdigemensch ziet te veel den ik om gezond en goed te konnen oordeelen. Ons Heer verblindt d'hooveerdige geleerde men schen en maakt er de grooiste domkoppen af. Ik zie van tijd tot tijd in de Kamer dat er advoVatefi zyn die razendig uitvallen tegen d'onfeilbaarheid van den Paus, Zij vinden het schrome lijk, schrikkelijk dat de Paus van Roome in zaken van Geloof niet falen kan. Nogtans, d'Heilige Schriften leeren ons dat Jesus-Christus tot Pe trus gezegd heeftIk zal v -or u bidden, opdat gij niet wankelet. En d'ondervinding leert ons dat de Pauzen van Roome sedert 18ü0 jaar de Christene Leering getrouw hebben bewaard. Och, mijnheerkes, ge trekt groote kabeljauwoogen, ge staat verbaasd over dit voorrecht aan het Opperhoofd der eenige Ware Roligie gege ven. Edoch, Ons Heer heeft andere, grootere voorrechten geschonken aan den gei ingsten Priester: de Macht om de zonden te vergeven, en in de Mis, God zelf op den outaar te roepen, ts dat niet grooter dan die zienlijke bescherming met welke God de Pauzen omringt? Er zijn er ook van die advokaatjesdie zeggen dat die onfeilbaarheid eene nieuwe leoring is.. Mis. tien i.eeren mis! van als Petrus leefde was die onfeilbaarheid geloofd en aangenom -n doch in onze tijden, om dat deze leering zoo zeer bestreden on bevochten wordt, is 't noodig geweest ze plechtig en krachtig af te kondigen. Het kleine kind moet men gebieden, den knaap moet men wetten en voorschriften geven, den jongeling moot men raden en hem zijne gehoor zaamheid meer laten uitkomen als liet uitwerksel van zijn eigen inzicht en vrijheid Einde der Goddeloozen. Er zijn gansche boeken geschreven over het droevig einde der godsdiensthaters en kerkvcrvolgers en de lijst dezer ongolukkigen groeit nog dagelij >s aan. Een wee blad van Brussel deed onlangs uitschijnen eat ook de slechte gazettiers moeten gerekend worden onder het gi tal van dezen die alzoo door de rechtveer- aigé hand Gods getroffen worden. Geen wonder: het kwaad on do ver- ergernis, welke zij dagelijks teweegbrengen, is onschatbaar. Ziehier eenige voorbeelden in deze laatste tijden voorgevallen Tindemans, bestierder van den Echo du Parlement, werd blind en viel op zekeren dag plotseling dood, op straat. Béde, bestierder, van 't zelfde blad, heeft zich versmoord. Behrene, debelgisché brief wisselaar van eene slechte gazet van Keulen, moest eens naai' Hal gaan, om te bespieden hoe eene bedevaart ging' alloopen en daarna de pelgrims en de Heilige Maagd te bespotten. Om daartoo den moed to hebben ging hij eerst eten en drinken naar liertdust. Hij werd er onpasselijk van, en stierf eenige uren daarna. Considéuant, die eerst, in de In dépendance schreef, tn laatst in de Chroniquo» stierf onlangs blinden efiendig. Moesten wij verder gaan, en de ellendige dood aanhalen van. andere cps! -Iers'van slechte bladen, 't ware em or niot mede te eindigen. God sproei t niet, maar Hij wem

De Werkman | 1877 | | pagina 2