Geen zwaarder kruis, als zonder kruis te leren, Wij kunnen niet nalaten aan onze geachte Lozers liet prachtig Dichtstuk mode te deelen, door Lode wijk. De Conihck aan de Jubelfeesten gewijd men zal erin zien wat dó'Kerk is en wat zij gedaan heeft en nog doet voor 't geluk dor Volkeren BE KERK Volkzsang voor Katkolieke Belgen. Voor de eerste maal uitgevoerd op 21 Mei 1877, Bisschopp lijken Jubeldag van den roemvollen PJF? J/- i. O Kerk van achttien eeuwen, Die vast staat op d i rots Al kwam U 't schuim besneeuwen Van 't loeiend golf geklots O Moederkerk van Roomen, Zoo eJel en zoo groot, Van alle kanten stroomen De volken if. uw schoot. Rkfrein. O Moederkerk van Roomen, Zooedel en Zoo groet, Van allo kanten stroomen, De volken in uw schoot. II. O kerk der Martelaren, Gcpurpurd in uw bloed O Kerk der Maagdcnscharen, In lelieblanken s'oot; O Kerk van alle talen, Van alle volk en ti.d Uw lof bereikt de palen Der were.d bi eed en wijd. Refrein O Moederkerk, enz. III. Gij die do toorts der kunston En wetenschappen zwaait. Gij hebt van uwe gunsten U w wogen volgczaaid Gij kustetue ijzren banden Der arme slaven door Nu dreunt door al de landen Het vrij j Volkenkoor: Refrein O Moederkerk, enz. IV. De lijders en de zieken Vertroost gij inden druk Eu in uw balsem wiek en Verschuilt zich *t ongeluk. O Moeder van de weezen. Voorzienigheid der weèuw Uw lof klinkt hooit volprezen Herhaald van eeuw tot eeuw Refrein O Moederkerk, enz. V Ons katholieke vaad'ren, Zijn wij, hun zonen, waard Hun bloed doorstroomt onze aad'rea Van smetten vrij bewaard. Wij willen 't leven derven; Maar staan 't geloof niet af, En zingen nog bij 't sterven En op den boord van 't graf: Refrein O Moederkerk, enz. De Meimaand, aan de H. Maagd gewijd, herinnert ons zoo menige won derbare gebeurtenis, op de voorspraak der Moeder Gods verkregen. Wij willen ditmaal onzen lezers een voorval uit den Fransch-Duitschen oorlog verhalen, waarby niet minder dan 62 personen betrokken zijn, allen door de bescherming van Haar, die wij de Hulp der Christenen noemen, uit alle gevaren des oorlogs gered. De vaderlandsliefde van het geloovigo Fransche volk is in de jaren '7Ü-71 helder aan 't licht gekomen. Door het voorbeeld van klooster- en wereldgeestelijken, van liefdezusters en andere religieusen aangemoedigd, bega ven vele vrijwilligers zich naar de slagvelden, om, terwijl de Priester en de Klooster/.u Ier vrijwillig de verwonden en zieken verpleegden, vrijwillig voor 't Vaderland het zwaaid te zwaaien. Alleen uit de gemeente Roiffieux bij Annonay, in het Noorden van Frankrijk, niet ver van de Belgische grenzen, vertrokken 62 jongelingen om het vaderland te gaan verdedigen. Ieder kan zich verbeelden, wat een droefheid er in de gemeente hocrschto, toen men den zoon, den broeder za„ vertrekken om hem misschien nooit weer te zien. Doch een lid van do Aartsbroeder schap van den II. Rozenkrans, die op een der dagen voor hut vertrek zijn biduur ter eere van 0. L. V. vanden Rozenkrans volbracht had, kreeg oené gedachte die allen weer m-t troost en hoop vervulde. Eensklaps riep hij tsn aanhoore van *ejen uit Maar zijn wij dan geen soldalen van Maria Ontvingen wij haar Rozenkrans niet als wa pen, toen wij ons :n de bloederschap van den Rozenkrans lieten inschrijven? Ziet, wij strijden en houden de wachl ter barer eere zoude zij niels ten onzen gunsto bij ha ren.Zoon verkrijgen? Zeker, Maiia, de Koningin van den H. Rozenkrans, zal hare stijders uit Roilfieux be schermen. Laat ons de belofte doen, dal wij Maar lei- eere een prachtig beeld in het midden van liet dorp zul len oprichten, indien Zij al ouzo soldaten doet weder keert. De belofte werd gedaan, en het vertrouwen der boeren was zoo groot, dat men zich in alle huisgezinnen bijna verzekerd achtte, dat de zoon, de broeder, die nu ver trekken ging. uit den oorlog zou terugkomen. Dat ver trouwen werd beloond. De 62jongelingen uit Roiffieux maakten den heelen oorlog, die zoo rampspoedig *oor Frankrijk was, mede zij streden bij Gravclotte, le Melz, by Sedan, en sommigen hunner waien onder de dappeio kurassiers, die bij Reichshof. n den beroemden terugtocht dekten. Te midden van alle gevaren bleven de soldaten uit het dorp Roiffieux voor hel doodeiijk lood en de be smettelijke ziekten gespaard 't Was alsof een onzicht bare hand alles wat doodeiijk was. hun liet voorbij gaan. Toen de vrede eindelijk was geteekeud, keerden allen na:.r hun dorp terug, geen een werd er gemist. De blijd schap bij hunne terugkomst laat zich moeielijk beschrij ven De dankbaarheid de bewoners haas-te zich om aan de gedane belofte te voldöen en aldus openlijk hulde le brengen aan de Sier der Zee, die 62 barer dienaren be houden door de bloedige zee van den oorlog had geleid. Reeds in 't begin van December 1872 wei d liet heerlijke Maria-beeld op cene verhevenheid geplaatst, die het go- lieele dorp en de geheele vlakte overziet. De plechtige inwijding van het beeld h-id plaats op Zondag den 17 Dect-rnl er. De geloio vLen waren tot die plechtigheid voorbereid door eene kleine missie, welke met eene- al gemeens Commnnio besloten we-d Vooral do mannen nadei den dien dag de tafel des Hoeren, om aan (ie Ko ningin der Hemelen dank te brengen voor degroote gunst, in den oorlog aan hunne makkers geschonken. Vlucht ëe Romans. Een gendarm van Waeregem, bij Kortrijk, die al zijne vrij- uren besteedde aan 't lezen van romans, is stapelzot geworden. Dé ongeluk ige die gedurig meende dat men hem ging onthoofden om eeno moord en andere misdaden welke hij begaan had, is naar Brugge moeten overgevoerd worden. Mochte deze nieuwe les aan de verblinde lezers en lezeressen van romans, de oogen openen over het gevaar van zulke lezingen - Men schrijft uit Desteldonck Op den hoogdag, terwijl meestal onze brave inwo ners rónd den Altaar der Allerhoogsten geschaard waren om te bidden voer den doorluchtiger! jubularis Paus Pius IX, zijn twee booswichten, met 'zwart ge maakte aangezichten, in het huis gedrongen van de kinderen Verstraten, en hebben al het geld meegeno men dat zich aldaar bevond. De daghuurvrouw, die alleen was, hebben zij met doodsbedreigingen overladen en daarna in den kelder gestooten Tot rog toe zijn die ruwe schelmen niet ontdekt. YERVIERS, 21 mei. Een bedelaar met slechts eenen arm, heeft den arm walken hem ontbrak te Petit-Reeliainteruggekregen. Die ongelukkige, slechts 23jaren oud, bedelde in die gomeente en werd dooi den veldw ichter verzocht lmm naar het gemeentehuis te vergezellen, alwaar men, hem onderzoekende, den arm terug vond, die hem langsheen hetlichaan onder her. hemd hing! Die bedelaar, van pruisische afkomst, exploiteerde reeds sedert verscheidene jaren de lief dadigheid in die streek, met behulp van gemeld mid deltje. Men heeft hem in verzekerde bewaring ge steld. Loopende Nieuws 't Schüntdat te Brussel de Vlaamsche Steenweg bijzonder heeft uitgemunt in de verlichting voor Z. II Overal ligt de burgerij 6n de werkende klas boven. T'Aalst waren de voor naamste straten verlicht en versierd, geen enkel huis uitgezonderd. Iemand die gisteren van Dender- munde kwam, had daar hooren zeggen dat eene com pagnie Brusselaars in en op een rijtuig gezeten, met de Feesten hadden willen spotten, dat er een malheur aan hun rijtuig gekomen was, en dat een der Brus selaars reeds in "t gasthuis zou overle.en zijn. - Men heeft don Carlos verzocht Frankrijk to verlaten. Bismarck is als een zwarte wolk te Berlijn ver schenen. MacMahon zal waarschijnlijk de Kamer ontbinden. Er is eergisteren te Brussel een groot malheur gebeurd: Een schilder tuimelde in de Bra bantstraat door 't omvallen eener plank, van destel ling en viel op een werkman die daar passeerde; alle twee zijn dood de schilder heette Van den Bosch, do voorbijganger, Delraven. Er was maandag 'ne schrik van een volk t'Oostakkcr. Te Gent komende, schrijft ons een Geerardsbergenaar, zag ik mot af grijzen dat men daar in d'herbergen goddeloozo on smeerige geüzenschriftcn kwam te koop bieden. Do Tarwebloem is t'Antwerpen weer afgeslagen. FONDS E N. Bklg, Leening 4 th. 1871 101,60 3 th. 1873 76,50 Im..j:.i J i :"t .1. 1/1., - Gem. krediet.'4 1/2 th. 103.50 Brussel, leaning 1867 3 th. 88,50 1873 3 th. 9'<,85 1874 3 th. 95,00 Gent, leening 1868 3 th. 9(1,5p Markten. Dendernionde, 's maandags. Lijnolie 100 kilos. 09.3® Kempolie, Raapolie. «84,50 Lynkoeken, 24,50 Kumpkoeken, 16, Tarwe, _,00 Rogge, ,00 Boterporkilo 2,47 a 2,67 Leuven, 's maandags. Tarwe, 30,05 R°g e« 20,50 [■rouwershaver, 24,50. Yoedi-rhaver, 24 ,!>6 Boter 1/2 kilo, 1,50 Bloem (fijne.)48,00 Kortrijk, 's maandags. Witte Tarwe, 26,5® Rogge, _,oi Boter, 1/2 kilo, 1,45 EierPn, 251,70 Aalst, 's zaturdags. Tarwe per 1 hect.32 1. 50 c. 26,50 Masleluin, 30, Haver, 23,50 Rogge, 24,50 Aardappels, 12,50 Hop, 180.00 Eieren. 1,70 Boter, 07,50 Vlas, 4 a 5,75 Viggens, 44 48 Ninove, 's dynsdags. Ta we, 100 kilos, 35,50 Rogge. 24,50 Haver, 24,5® Boonen, 24.5® Botpr per kilo, lj?0 Eieren per 26, Kool/.aad, 41 50 Lijnzaad,30,*50 St. Nikolaas, 's donderdags. Per ll!6 lifters Witte Tarwe, 26,50 Rcode, 26 ?50' Rogge, 18.00 Boekweit 20,50 PaardcbooBen, 22 60! Vlas 3 kilo, 6,09 Boter kilo, 2,-20 Eieren dv 26, 2 00 Hooi 300 kilos, 42*^0 Aardappelen 09,55 Mechelen, Tarwe, 00,— Rogge, 20,59 Boter, Sirooi per 100 kilos, 0.00 Vlas 3 kilos, 0,00 <L6© Veemarkt, Inlandsch ras 55 stuks, van 0 tot fr. 000 Vreemd ras 390 stuks van -0 tot 600. Geeraardsbergen, 's maandags. Tarwe 100 kilos, 34,5®, Masteluin, 2», 50 Rogge, 22,50' Ruw vlas per kilo, 1.27 Boter pBr kilo, 02,27 Tabak grooten kleinen, Hamme, 's zaturdags. Kemp per 11 kilos, 11,70 Boter, per kilo, 3.54 Aardappelen, per 100 kilos, 09,11 Lokeren, 's woensdags. Per 106 liters, Witte Tarwe, ol 00 Roode, —,00 Rogge, 20 ,50 Boter, -1/2 kilo. Haver 17,5® Aalst, snel-persdruk van Daens Mayart

De Werkman | 1877 | | pagina 4