Verschijnt alle Vrijdagen. Al wat voor QE VYERRMfiS bestemd is, moet vrachtvrij gezonden worden aan P Daens, opsteller, Leopoldstraat 77. 5 K* 2411JIJM 1877. Prijs in bureel of winkels 5 centiemen. Met de post of te kuis gebracht 2,50 's jaars Voorat betaalbaar. Agenda. De maand Mei. aan 0. L. Vi'. toegewijd is voorbij schonken d'hoven niet veel bloe men, er zijn toch aan de Koningin des Hemels geestelijke bloemen van devotie en van eerbied opge dragen. De meimaand van 1877 zal ons altijd herinneren den Ju- bilé van Z H. Pius IX, die overal [zoo schitterend is gevierd geweest. Vandaageerste Juni, wordt jde maand van 't Hert en van 't H. Sacrament geopend in 1747 zag men te Brussel een Koning vau ^Frankrijk, met een kcers in d'hand de processie van 't II. Sacrament volgen; Thomas Morus, de grootste man die Engeland misschien ooit gehad heelt, die om zijn wijsheid en geleerdheid Kanselier, opper- minister weid benoemd, Mo rus zong hel Lol' in de kerk en volgde de Processie nevens den armsten werkman, 't Zijn maar de krempe- lingen die aan Onr Heer den eer- bied weigeren welken hem van v rechtswege toekomt. B'eerste plaats aan de tijdingen uit Hoornen, waar de Jubelfeesten voortduren. Het oud katholiek Roomen schijnt te herleven, schrijft men; al de itali- aanschegazetten moeten het bekennen en de Romeinen verborgen hunne voldoening niet, als zij die ontelbare menigte van d'eene kerk naar d'andere zien trekken,en de straten zien wemelen van rijtuigen die allen op het Vatikaan uitkomen. Daar, in de ruime gangen van't Vaükaan.in de Boekzalen enMuzeums, verdringt de menigte uit alle landen zich en knielt eerbiedig om plaats te maken voor den Paus die, meer als Vader, dan als Koning, mot ver heugd en hemolsch gelaat voorbijtrekt zijne zegenende hand gedurig verheffende. 't Is wonder, 't is wonder, schrijft men, gelijk Pius IX,aan al die ver schillende Volkeren, eene passende en nuttige aanspraak weet te doen. Als de Duitschers kwamen, waren er verseheide spioenen aanwezig doch 's anderdaags stond al wat de Paus gezegd had in de katholieke gazetten van Roome. Pius IX vreest God en niemand anders. Wij hebben nog, in haar geheel, de aanspraak niet van den Paus tot de Belgen cr zijn Hem door ons Vaderland 200 kelken geofferd, bene vens talrijke draagbare nutaars, die zeer wel voor de Missiën zullen te pas komen. Want Pius IX vraagt of aanveerdt niets voor zijn eigen de Man leeft zoo sober als een kloosterlingmaar Hij heeft geheel de wereld te besturen al de MUsiounarissen steken d'band naar Hem uit hij moet iu betrekking zijn met 201) millioen katholieken, gedurig schry- ven en zenden als Vader der christenen moet Hij hulp sturen overai waar eene groote ramp zijne kinderen treft; vooraldie noodwendigheden heeft de Voorzienigheid vroeger aan de Pauzen eenige Staten gegeven en nu den St -Pieters-Penning. Geheel Frankrijk door zal 't Pauzelijk Jubelfeest gevierd worden, den 3 Juni. Iu 't bisdom van Brugge wordt do Jubiló van Zijne Heiligheid maar gevierd den 10 Juni. Er worden overal groote preparalieven gemaakt.... Te Merchlem, waar ook deftig gevierd werd, las men onder den koe- kop eener huidevetterij Voor dat de hel den Paus kan overwinnen. Zal dees dier lintjes spinnen. Op een arm huizeken stond Geen boter in de saus, Maar toch paleeren voor den Paus. Te Brussel las men aan d'uitgangpoorl des huizes van M. Van Eisen Bij 't ingaan der Vlaamsche poort, Gaat dan nog een weinig voort ln 't tweede huis op den rechten kant Vieit men voor Paus en Vaderland. T'Aalst aan de Yischmerktbrug Hier achter in 't straatje wonen nog welkende menschen, Die den Paus met veel eerbied Proficiat weuschen. Op de Kat Wel vrienden en geburen Hoe zouden wij niet vieren, 't Is immers voor Pius, den heiligen Man, Die alleen ons de poort van den Hemel openen kan. SPREEKKAMERKEN. Er zijn ons verseheide n. 226 gezonden die eerst kwam heeft 0,25 c. ontvangen d'andere sturen wij onzen vriendelijken groet; boe /.ouden wij dat doen, als er nog ekn n. gevraagd wordtwie weet daar raad voor? T. S. T. Die boekjes var. M. G. zijn bier uitverkocht 't Portret moet reeds bij n zijn. Ev. verschoon mij ik heb wel 20 rappor ten ontvangenik mag geene uitzondering maken voor 't overige gansch t uwen dienste, met hart en ziel Errata, 't Gezang van Lowet, nu t woorden van M. Claeys, kost maar 1 fr.; wij waren een kwaartjen abuus; 't is nog altijd te koop in ons bureel, Er zijn te Madrid samenzweerders aangehouden.... 't Is nog te weten, waarom zij samenzwoeren.... In alle geval, alleen zweren of samen zweren is nooit loffelijk... Indien z'in Spanje vlaamsch verslonden, 'k zond er eenige boekje van de Godslaste ring heên.... 'k Heb er nog eenige dozijntjes van, altijd aan 0,09 centiemen, noch min noch meer. Een werkman der Luxemburgstatie ie Brussel heeft een jaar gevang gekregen, om 3000 fr. die eenen Duitscher gestolen had verborgen te hebben.... De Catechismus noemt dat een vreemde zondezie de 37e les. Zondag, 3 juni, gaat de koninklijke Familie naar Luik De Koning mag zich wel eens verzetten 1 Er gaat voor MBr Darboy, de aartsbisschop van Parijs die door de Communards doodgeschoten werd, in zijn Hooldkerk te Parijs, een standbeeld worden opgerecht.... Spijtig dat zoovele Franschmans de Commune en hare oorzaken vergelen hebben! Er is te Prouvy, in Frankrijk, een 12jarig kind vermoord voor eene som van 14 fr. die 't jongsken op zich had. In 1878 zal 't oorlogsbudjet in Belgenland tot 41,063,000 fr. beloopen.... 't Is grof Er is weêr een schip vergaan dal uit Amerika kwam.... 30 man verdronken In Peru heeft d'aarde zoodanig gebeefd dat de ijzeren wegen circa de maand zullen stilliggen.... Als't werkvolk maar pree trekt Over 14 dagen heeft iedereen gevierd voor den Paus en deftig! men zal er binnen 100 jaar van spreken! nu, zondag 3juni gaat de Processie uit; het Allerheiligste. Ons Heer zelf komt ons allen bezoeken inwendigen en uitwendigen eerbied, menschen Verseheide lotelingen van Borgerhout, die op hunnen lo- tingsdae politieagenten mishandeld hadden, zijn veroordeeld tot 3 ii b maanden gevangEen dwaze dag, een glas te veel worden dikwijls bitterlijk uitgeboet. De Brusselaar, die op 2n Sinxendag te Dendermonde verongelukte met door 't Guldecmondslraalje te willeu rijden, is zekere Frederic Van Cleein put, schrijnwerker, oud 40 jaren.

De Werkman | 1877 | | pagina 1