Tijdingen van den Oorlog. Wat heeft nu toch de BIECHT gedaan om zoo hevig In de Kamer aangerand te worden Is er iets in de wereld heilzamer, deugdzamer dan de Biecht!1 Voelen wij ons allen niet beter, niet geruster na oene goede Biecht Duizende schelmstukken zijn belet door dit banksken van den Biechtstoel!.... En is er iets rechtveerdiger, iets vrijer? Wordt er iemand gedwongen van op dit banksken te komen? Is er iets dat meer de gelijk heid der kinderen Gods toont dan dit banksken; alleman moet daarop knielenKoning, Bisschop, Pater, Pastoor, Werkman, Burger; de Paus alleen staat recht, als Hij zijne biecht spreekt; omdat de Paus hier God vertegenwoordigt.Dat banksken der Biecht albreken. zou veel gevaar lijker voor den staat zijn, dan de bankskens van al de Tribunalen weg nemen.. De Priester is in den Biechtstoel Man van Mirakel, Rechter, Vader, Leeraar en Geneesheer.... Nooit is 't geheim der Biecht geschon den geweest; men heeft slechte Priesters gezien, kettersche Priesters, Priesters die zinneloos werden, maar nooit is er een Priester geweest die 't geheim der Biecht uitbracht... l)e gpddeloozen, kunnen dat zeggen, maar niet bevestigen.... Zoo is Bergé in do Kamer gevaren. Hij beweerde dat een Priester uit de Biecht gesproken had. Waar hebt gij dat gezien? vroeg M. Thonissens; bewijst dat, riep M. Kerckhove... En M. Bergé zweeg!!! O, 't is zoo gemakkelijk in een slechte gazet of in een kabber- does tegen te Religie uitvallen; maar als men voor mannen staat die goede schriften gelezen, die gestudeerd, die gemediteerd hebben, dan zijn ze dikwyls met hunnen mond vol tanden!!!!.. En wat doen ze meest dan leugens vertellen, de vijanden der Religie Wat deden ze in 1871 te Parijs om 't volk op te maken? Ze riepen en schreven dat er in 't klooster der Preêkheeren een geheim prison gevonden was, een in pace, waar d'In- knisitie hare slachtoffers levend begroef. Benige personen wilden dit gaan zien: zij vonden inderdaad 'ne put, maar 't was een riool. De Nationale Garden hadden huiszoeking gedaan bij de Jesuieten en in den hof begra ven gevonden 't hoofd van een kind.... O gruwelo gruwel! de vermale- dijdingen begonnen eenige dagen later sprak men van dit schelm stuk niet meer;.,... 't Was uitgekomen dat dit hoofd den kop van een koniju was.... Zoo tracht men door leugens en valschheden 't volk te be driegen ALTIJD ONVOORZICHTIG 't Is zondag gebeurd te Brussel, bij M. Brouz, Luxemb ursche straat: het eten ging niet rap genoeg, volgens de go3Ste der dien stmeid, Paulina Eonlon 't meisje goot petrool in de stoof en was aanstond* in brand; zij liep buiten, de straat op, vreoselijk lament.eerende personen snelden bij enruktenhaar de kleêren van 't lijf; niettt^toiu. hééft zij gevaarlijke wonden. Er komt in Frankrijk, te Montgeron, eene vrouw te sterven in den hoogen ouderdom van 419 jaar.... 't Is bijna omgeloofelijk! DOOD GEVONDEN OP 'T CONVOI. Een rijke jonker is d'an- der week ten 4 l ure 's avonds, in de Walen, op 't convoi doodge- vonden. Hij had 's namiddags op zijn noenmaal vergiftige padde stoelen geeëten. T'OOSTENDE is op 't laatste van d'ander week een boot in de zee omgekanteld; er zaten drij mntroozen in, die allen den dood in de golven hebben gevonden. Een matroos uit eene Vis- scherssloop die de drenkelingen ter hulp snelde, is insgelijks om gekomen. Er is in Westfalen. Duilschland, een heer Geestelijke die zijn Jubilé viert van 70 jaar Priester. Hij is 98 jaar oud, 56 jaar pas toor op zijne parochie, en nog zoo kloek dat hij zelf de plechtige Jubilómis zong. Te Londen zijn de prijzen der hop gestegen. In Verviers is nu een Sociëteit gekomen, onder den naam van de GODSLOOCHENAARS!.... O de sukkelaars! de droeve krempelingen! De bovenste stagie van hun lichaam is waarschij- nelijk kaduk!. Er is te Marseille een kind van 4 jaar gestolen; d'Ouders zijn wanhopig en de gansche stad is in opschudding. Zaterdag avond, ten il ure, heeft dePoliciete Gent weer'ne lap gevonden die zich doodgedronken had. Bekeering. Het blad Balh Cronicle meldt dal de eerw F. B. Lord, rektor van Farnbo- rough, en zijn adsistent, de eerw. A. II. Donaldson, tot den katholiekengods- dienat overgegaan zijn. De eerw. Eord, ten gevolge zijner bekeering, doet afstand van een jaarlijksch inkomen van 12,505 fr. De Burgemeester van Schaarbeek, bij Brussel, is tot 8 dagen gevang veroordeeld om een kaaksmeet aan eenen advokaat gegeven te hebben... Schoon manieren! Zondag is de Processie te Brussel uitgegaan; alles ging deftig en gestichtend maar, altijd ezels op de jaarmarkt, op den balcon van 't Stadhuis stonden seigneurkes met den hoed op, als de Benedictie gegeven werd; werklieden, als ze nuchter zijn, zouden dat niet doen; en uit 't lokaal der Slechte Studenten werd gezongen als 't Allerheiligste pas seerde Van 't Ongediert der Papen maar 't Volk toonde zich zoo veront- weerdigd dat 't puddengeslacht zynen bek gesloten hield Arme. droeve jongens, hoe blind zijt ge toch, van in een land van Vrijheid de edelste, oudste en wetligste Betoogingen te durven beschimpen David zegt daarop in zSjno psalmen Wie zich van God verwydert, zal in eenen nacht van duisternis en van blindheid vallen. Nog al erger dijosdag wilden die Studentjes aan dTieeren Wetgevers de lesgeven; z'hadden voor renfost'i lamenanl van de straal, de bazen der slecht huizen; men liep rond met groote plakkaten, waarop stond Heden avond, Groote Manifestatie Maar, de treffelijke werklieden lieten die vogels alleen fluiten en dé rust werd niet gestoord Die studentjes van Brussel loopen altijd onder den arm met boeken, maar hun verstand is ver te zoeken; nu zijn 't ruststoorders, later worden 't oudervermoorders; waarom ook moe ten d'ouders hunne kinders naar slechte scholen zenden Te Roomen heeft 't volksken der slechte scholon ook op zijnen poot willen spelen. Maar, 't is erook mislukt. De beslissende veldslagen gaan nu gebeuren. De Donau verleegt, de wegen verbeteren en de Rusische gelederen trekken in march-forcée vooruit. In Asia zijn Kars en Batoum geblokkeerd. De Turken hebben eene groote nederlaag ondergaan bij de Cirkas- siers, waar zij oproer tegen Rusland hadden gestookt. In den nacht van 1 tot 2 Juni trok een korps Kavallerie, 4,000 man, alleen Cirkassiers, de sterkte Kars ter hulp. Na lang gemarcheerd te hebboD, bereikten zij hot plein Bekli-Ahmed en meenden er te vernachten 't was reeds donker avond. De Russen, door hunne spioens van alles onderricht, vergaderden tal rijke benden en omsingelden het kamp der Cirkassiers. Zoohaast de kring gevormd was, en in 't donker van den nacht, be gonnen de Russen den aanval. De Cirkassiers vochten met hardnekkigheid, bezield door den moed der wanhoop en stelden zich rug tegen rug, om hun leven duur i te ver- koopen gedurig minderden hun mannen, gedurig werd de ijzeren-kring die hun insloot nauwer, totdat er maar een klein hoopje overbleef, welk door de Russen onmeèdoogend werd vermoord. Geen 200 bleven er van de 4,000 man over. 't Is een groot verlies voor de Turken. Aan den Donau. Konstantinopel, 5 juni. Telegrams uit Rutschuk melden dat gis teren uit de sterkte van Salhane, de haven van Giurgewo is gebombar deerd. Kleine russischeafdeelingen hebben gepoogd in booten den Donau over te steken, doch zij zijn terug geslagen. Op 3 juni zijn kanonschoten gewisseld tusschen Widdin en Kalafat. De Rumeniêrs hebben hunne versterkingswerken moeten verlaten. In Azië Konstantinopel, 5 juni. {Officieel.) De Russen zijn te Soukhoum-Kalé verjaagd tot op eenen afstand van 1G mijlen in de richting van Ciskassië, dertig in de mijlen in de richting van den berg Ebruz en zes mijlen langs den kant van Georgië. De sultan heeft vandaag het ministerie van oorlog bezocht. Tijdingen uitErzeroum melden dat, op 3 juni, Moukhtar pacha is teruggetrokken op Zewin, zuidoost van Olti, langs de baan van Kars op Erzeroum. "Volgens de laatste alhier ontvangene berichten is het hoofdkwartier van Moukhtar pacha gevestigd te Kopritoi, ongeveer halfwege van Zewin naar Erzeroum. De Russen zijn nog altijd tot Olti. Op verschillende punten hebben gevechten van weinig belang plaats gehad. Kars biedt voortdurend tegenstand aan de aanvallen der Russen. Telegrams uit Soukhoum-Kalé melden dat in den omtrek dier stad nieuwe worstellingen hebben plaats gehad welke nadeelig voor de Rus sen zijn uitgevallen. De tijdingen uit Russische bron, die den opstand van den Kaukasus als schier gedempt voorstellen, zijn onwaar, verschillende russische deta chementen bevinden zich in eene gevaarvolle positie. De vooruitgang der russische troepen in Azië, terwijl aan den Donau niets anders plaatsheeft dan eenige schermutselingen, doet hetvermosden ontstaan dat het plan van Rusland is Turkije langs den asiatischen kant te overrompe len, en dat zyne troepen zich alleen aan den Donau bevinden om de turksche legers bezig te houden en hun te beletten hunne bedreigde positiën in Azië te gaan ondersteunen. De merkbare /.wakheid van Mouthar pacha 's leger dat weldra voor eene ontzaglyke overmacht van drie vereenigde legerkorpsen zal moeten wijken, en de trage vooruitgang der toebereidselen tot den overtocht van den Donau, geven allen schijn van waarheid aan het vermoeden dat der gelijk plan wezenlijk bestaat. De paryzer korrespondent van den Times deelt wetensweerdige bijzonder heden meé over de onderhandelingen tusschen Engeland en Rusland. Het schijnt stellig dat Oostenrijk gerustgesteld is aangaande de inzichten van Rusland en dat Engeland insgelijks zal gerustgesteld worden, indien het te vreden is met de belofte dat Rusland geenen vrede met Turkije zal sluiten zonder de tusschenkomst der mogendheden. De russische dagbladen voegen er echter bij dat de czaar, aangezien by, tegen zijnen dank oorlog voert, het recht heeft zijn program te veranderen, dat wil zeggen, zijne belofle van geen grondgebied te zullen annexeeren, te verbreken. Gevecht te Kristaeh. Mostar, 5 juni. Men meldt uit officieele bron dat gisteren in de bergpassen van Kristaeh een groot gevecht plaats had. De Montenegrin en welke zich 16,000 in getal te dier plaatse hadden ver schanst, ondersteund als zij waren door herzegowinische benden, werden langs voren aangevallen door Suleiraan-pacha, uit hunne verschansingen ge jaagd en na een gevecht van meer dan zes ure. op de vlucht gedreven en ach tervolgd. Het verlies van den vyand is aanzienlijk ;de tuiksche troepen hebben in dit gevecht eene dappei beid aan den dag gelegd, die boven allen lof ver heven is. Aalst. De E. II. De Schuytei, die alombeminde man, de Ju bilaris van overjaar, is hier woensdag overleden, ten gevolge eener vol- komene uitpu'tmg van krachten... Zoolang de St-Martenskerk staat, zal de gedachtenis van dien vromen en ieverigen Priester in eerbiedig aandenken zijn. Maandag is hier, aan de Statie, een droef ongclitk. voorgevallen d'heer A. Stiërnon, zoon, meester metser, is door 't ómK&'rtteiöh eéner plank van de stelling gevallen, en erg gewond aan hoofd en armen moe ten naar huis gedragen worden men vreesde voor erge gevolgendoch thans is zijn toestand mernelijk verbeterd en zonder gevaar.

De Werkman | 1877 | | pagina 2