Naby en kwam nimmermeer toe. UIT DEN TIJD DER FRANSCHE COMMUNE- Op doze dagen dat de slechte partij in Frankrijk den kop omhoogsteekt, z'heeft reeds ceno meerder heid inde Kamer, en zonder Mac Mahon lag Frank rijk onder de voeten; op onze dagen dat er in ons ®igen land personen zijn die reikhalzend naar Frank, rijk-staren, en die partij zouden willen zien boven geraken, nu tóeeten wij de geschiedenis van't jaar 1871 en de .gruwelijke schelmstukken dier slechte partij eens ontrollen; do monschen vergoten te ligt. Frankrijk was door Pruisen overwonnen; Napo leon III, die den Paus verlaten had, was nu van iedereen verlaten en als een banneling in Engeland, en van Gambetta en Favro was in Parijs de regeering overgegaan in de slechtste handen schrijvers van de vuile goddeloozegazetten, personen die God en zijn gebod verachtten, die sedert Jang den voet in geene kerk meer zetten, wiens eenigste gebed het vloeken was, dit volk was heer en meester: «Er valt met die mensehen niet te redeneeren, schreef pator Dueoudray, die nadien als martelaar moest vallen; 'tis nu 7 maanden dat ik tusschen dit volk leef, en'lc heb nog geen enkele treffelijke ziel ontmoet. Den 17 Maart 1871 werden do oude generaals Thomas en Lecomte wreedaardig ver/noord, omdat zij 't leger en 't gezag vertegenwoordigden. Den '28 Maart weid 't Stadhuis geplunderd. Op hetzelfde tijdstip werd de Aartsbisschop met vele andere Priesters en Religieusen aangehouden en begonnen de opzoekingen in de kerken en geestelijke gestichten. De gewapende Goddelooze kerels maakten dan ook de jacht op de policieagenten en gendarmen. Er mocht zoo min orde en Policie zijn als Religie en kloosters. Op 't einde der zelfde maand Maart, rond 3 ure, als de kerk van St -Sulfpricius vol volk was' voor de Yoetwasschmg, daar komt eensklaps eene afdeeling der Nationale garden ingestormd, zij tierden en vloekten en zegden eindelijk dat M. Icard, overste van 't Seminarie, in hunne handen moest geleverd worden. M. Icard was in de kerk niethet getier en gevloek bleef duren; z'hadden reeds eonen onderpas toor vastmaar de verentweerdigde menigte sprong recht roepende't Is onweerdig! 't is afgrijselijk ge zult onze Priesters niet hebben steekt ons liever dood! De schelmen trokken weg en gingen inden avond den oerw. Overste van 'tSeminarie uit zijn huis hu leii en naar 't gevang brengen. 't Was een waarachtig schrikbewind te Parijs. Do noozokerels, meest altijd dronken, gaven de wet, en wie een woord voor de slachtoffers dierf zeggen, werd als verdacht aangeteekend. In April werden opvolgentlijk aide kerken over weldigd en geschonden; op meerdan eene plaats werd de geloovige menigte, mannen, vrouwen en kinderen met den kolf van 't geweer uit Godshuis gejaagd, terwijl de honden er stallen van maakten of hunne vergaderingen hielden. Franschinans, die te laf geweest waren oir) oen geweerschot tegen den Pruis te lossen, waren nu do almachtige meesters en kopstukken.. Laat ons in 't kort de gobeurtenissén dier droeve dagen in 't geheugen terug brengen. Rond Parijs lagen de Fransche troepen onder 'tbe- van Mac Mahon ha, Mac Mahon kent dat volk, en 'tis daarom dat hij nu zoo krachtig is, om de Com munards in alles t"e beteugelen, in hunne gazetten, in hunne kopstukken, in hunne bijeenkomsten. In de verschil!ige prisons zaten, benevens den Aartsbisschop, 14 Pastoors, 38 Onderpastoors, 10 Se minaristen, vele paters Jesuieten en Preêkheeren, MM. Bonjeail; President van 't IIol' van Appel, Jecker, bankier, andere Burgers, dienstknechten uit katholieke huizen en gestichten, 40 stadswachten, en vele andere burgerlijke personen. En om al die gruweldaden te bizegelen en aan te moedigen, besloot de Vrijmetselarij eonen plechtigen rondtocht te doen, die inderdaad plaats greep. De Broeders kwamen b. een op den koer der Louvre ca op de plaats Carrousel; van daar trokken zijn in pro cessie naar 't Stadhuis en naar de vestingen om Mac- Mahon en zijn volk te bezwoeren van Parijs in vrede te laten. De Nationale garden vormden d'haag, de mannen van 't stadhuis verbroederden, van alle kan ten riep men Léve de Commune! l'evcdo Vrijmacons en citoyen Pyat.öen kopstuk dor -Commune, sprak eene lofrede uit, ter eere van de Vrijmetselarij Do kerken waren gesiótcn! de Vrijmetselarij kwam in volle daglicht, al de prisons zaten volmoor dan (X U.OOO personen waren uit Parijs gaan vluch ten on die Vrijmacons durven zeggen dat hunne in richting geen ander inzicht dan de menschlievendheid heelt. DeVrijmac-onsche kruisdag mislukte: Vooruit! sprak Mac Mahon tot zijne dappere soldaten g'hebt reeds een groot getal sterkten veroverd; -''000 krijgsgevangen zijn in uw handen. Parijs roept u ora verlustte zijn van't zoogenoemd Goevernement waaronder het verdrukt gaat. Soldaten, helpt mij om de orde in Frankrijk te herstellen. In "t kwartier generaal te Versailles; De Maarschalk van Frankrijk MAC-MAHON. De maand April ging in baldadigheden voorbijer waren te Parijs drie soorten van Communardsde kopstukken, waaronder vele schrijvers van slechte gazetten, vele geuzen herbergpredikanten die zich op 't Stadhuis weldeden, en soms keven gelijk schip trekkers, allerhande orders gaven en een oog in 'fczeil liieiden, om, a.s 't go aar te dringend werd, met hun gevulde zakken de plaat te poetsen Er waren nog de fanatieken, die op de forten en barrikaden stonden, tegenover de soldaten van Mac Mahon Ten derden had men de soort, waarvan pater Ducouuray moest zeggen - 'k en heb er, op 7 maan- dongeen een eerlijk hert bij gevonden 't waren de luie laffe goddelooze kerels, die binnen Parijs, buiten schout der soldaten, van 't een rijk huis naar 't ander liepen, champagne drenken gelijk pompwater, geene kerk ongeschonden, geen priester onbeleedigd, geen treffelijk man gerust, geen kruis recht lieten, die bereid waren om, op den eersten wenk, hun geweer naar de borst van den onschuldigsten mensch te richten. MEHGESJtra&EK. Eon muzikant lag op stervenGeheel zijn huisge zin huilde opecnen liortverscheurendqh toon rond zijn doodsbeddo. Maar'houdt in Gods name op, riep hij, gij zingt valsch. Ren rijke heer woonde tusschen twee smidsen 't was van 's nuchtens tot 's avonds een geruchte van al de donders. Dat spel eindelijk moede, "roept hij op zekeren dag die lawijtma' ers in zijn huis en biedt hun elk een handvol goudstukken aan, bij aldien zij willen vo- liuizen. Zij lielen 'thun geen twee kecren vragen, namon algauw de geluwe blinkers en zegden van tcL 'i Geruchte hield een dag op, maar van 's anderdags was t lijk te voren. Nom de quatre sous, zei hij hun, is 'talzoo dat gij te worke ga%t? Welhoo, zei Karei, wij" hebben gedaan 't geen gij gevraagd hebt; gij hebben allo twee verhuisd, ik in Jans winkel en Jan in den mijnen. Onlangs moest aan een soldaat van het Fransche leger den acm afgezet worden hij gaf tijdens de ope ratie niet het minste teek en van pijn. Na do afzetting moesten de bloedvaten gebonden worden, hetgeen insgelijks zeer pijnlijk ismaar de soldaat bleef onbe wogen. Toen do wond verbonden was, stak hij zijn pijp aau en begon zeer koelbloedig te rooken. - Ziet gij. mijne lieeren, - riep een officier welk een moed er in het hort vaneen Franschman zit! - Ik vraag excuus, mijnheer, zeido de soldaat, ik ben een Hollander, 'k ben uit Friesland. Laatste Nieuws. D'aardappels slaan overal op maar in de Granen is neiging tot afslag Er wordt nu uit Rusland geschreven dat de slachting der Cir- kassiers zoo vreeselijk niet is geweest, als men het wel beschrijft dat er maar eenige honderde jongens gesneuveld zijn zooveel te beter 1 wij vragen die morswreede tijdingen niet konden wij 't nieuws maken en de waarheid volgens ons nieuws, er ware van stonden af Vrede, PAX, in g'heel -Je Wereld ;de Czaar van Rusland en de Sultan van Turkije dronken uit oen glas, deden'bescheed met koporaals en gene raals, en de kanons en geweeren lagen te beroesten.. Maar helaas! de grooten lezen maar de gazetten waar zij Kommande aan hebben en ontvangen zoo weinig goeden raad... Hoe meer eiers, hoe grooteren eierkoeken hoe meer soldaten, hoe grooter bloedbad! Daarom moeten wij bij wijlen 'ne Vadrons lezen om geon groot leger te krijger. - Er is in Er-geland een werksl iking yan 12,000 koolmijners dat 't winter warey d'houiliemarchande zouden daar een rede in vinden om de kolen op te slaan. FONDSEN, Zelè, 29 Mei 187? Tai-wó 106 liters. Rogge Haver 159 Geerst Boekweit Aardappelen, 100 kilos Klaverzaad, per kilo Vlas, per 8 kilos Hoomheesten. Bei.g. Leening 4 th. 1871 100,! 3 th. 1873 75,' Gem. krediet. 4 1/2 th. 103.; Brussel, leening 1867 3 th. 88,! 1873 3 th. 1874 3 th. Gent, leening 1868 3 th Markten. Oendermonde, 's maandags. Lijnolie 100 kilos. 67, Kereipoliè, Raapolie, 83, Lijnkoeken, 24, Kempkoeken, 16, Tarwe. 34, Rogge, 24, Boterperkilo 2,57 a 2 28,— 31,— 19-00 20,50 17,50 18,50 Cq.OO Leuven, 's maandags Tarwe, 35,50 Rog- 25,00 Brouwei-shaver, 23,50 Vooderbaver, 23,50 Boter 1/2 kilo, 1,50 Bloem (fijne.) 47,50 Kortrijk, 's maandags. Witte Tarwe, 25,75 Rogge, ,06 Boter, 1/2 kilo, 1,56 Eieren, 25. 1,86 rtmsi, s zaïui Tarwe per 1 bec Masteluin, Haver, Rogge, Aardappels', Hop, Eieren» Boter. Vlas. 4 h 5,70 Ninove, 's dijnsilags Tarwe, 100 kilos, Rogge. Haver, Boonen, Boter per kilo, Eieren per 26, Koolzaad, Lijnzaad, .32 1. 50 c. 36, 32, 24, 25, 14, (00, 1, 08, Viggens, a - 35,00 25,50 24,00 24.50 2,90 1,6G 41,50 36,50 St. Nikolaas, Per 106 lieters Witte Tarwe, Itcode, - Rogge, Boekweit. Paardebuonen, Vlas 3 kilo, Boter kilo, Eieren de 26, Hooi 300 kilos, Aardappelen donderdags. 26,75 27,25 18,25 22*50 ,000 2,60 2,09 42,50 08,75 Mechelen, Tarwe, Rogge, Boler, Strooi per 100 kilos. Vlas 3 kilos, Veemarkt, Inlandsch ras 55 stuks, van 0 tol fr. 000 Vreemd ras 390 stuks van -0 tot ÖÜU. Geeraardsbergen, 's 1 Tarwe 100 kilos, Masteluin, Rogge, Ruw vlas per kilo, Boter pcr kilo, Tabak grooten kleinen, 00,— 24,78 0,00 0,00 0,00 35,00 26,00 23,00 1,50 02,81 Hamme, 's znlurdags. Kemp per 11 kilos, 11,70 Boter, per kilo, 3.54 Aardappelen, per 100 kilos, 09,11 Lokeren, 's woensdags. Per 106 liters, Witte Tarwe. Roode, Boler, Haver 02 kilo. 29 00 —.00 19 ,50 Aalst, snel-persdruk van Daens Mayart

De Werkman | 1877 | | pagina 4