(\lleiiiiiB(le Mcuws. S6S^5- t Is wel besteed, die lijden moet, het kwaad dat hij een ander doet. Er is te Genteen bureeloverste van 't Stadhuis gaan loopen hij had aan de kas gezeten de schelmerij kwam uit en de ongelukkige heeft zich gezelfmoord. Soldaterij. De militianen of rempla?anten hebben recht tot zes weken congé per dienstjaaruit oorzake van slecht gedrag ot uoor bij zondere omstandig b.-den kan'tGoevernement dit verlof afschaffen of verkorten (Art. 8". en 87 der Miiitiewet). In Amerika «s een hoedenfabriei; afgebrand alsm-.de drij grooto blokken huizen j uien berekent de schade op 7 millioen en hall Ir. En 't ergste van al11 menschen onder de puinen begraven Robert pacha, de bevelhebber dor Turksche vloot, is een Iïn- gel8chman nu komt Engeland te verklaren dat ieder officier die dienst neemt, bij eene andere Mogendheid zijnen graad verliest. In Frankrijk is de hitte zoo hevig dat verscheido personen be zweken zijn. Te Douai heeft men in 't veld eene ÖOjarige vrouw dood gevonden ten gevolge van eenen zonnesteek. Te Mervill is de schipper Jan Verliouke op dezefde wijze aan zijn dood geraakt. Op korten tijd zijn in Frankrijk 12 afgrijselijke moorden gebeurd er worden daar te veel slechte schriften gelezen, en ten gevolge r, aarvan leven vele menschen gelijk dieren D'Historie over den schat der Turksche Moskeen is een arabischo vertelling geweest, 'k Peisdo 't wel de Turk zou die millioentjes al lang geroofd hebben want krot is zijn beste kameraad. Ninové heeft een wakker volk, oen bloeiende Teekenschool, be stuurd door den befaamden schildér Do Clercq en bijgewoond door lüO leerlingen. Verscheide dezer komen in groote wedstrijden d'eerste prijzen te behalen... 't Is loiweerdig! Vlierzele. De prachtige grot van Lourdes wordt lang om meer bezocht; iu ons boeksken zullen wij een partikuliere plaats aan die Grot moeten geven, wantz'is in een schilderachtige landstreek, gelijk in Frankrijk, omringd van boschjes en weiden, 't Bijzonderste van ai is dat die Grot voor ontelbare personen eene gelegenheid en eene opwek king is om hun hert tot de Koningin des Ilemels te richten, om aan d'Onbevlekte Maagd te vragen van toch in de verte hare deugden te mogen navolgen. Op St.-Pictersdag zal aan die Grot eene prachtige en rijke kroon van peerlen worden geofferd, en plechtig ge wijd. Verscheide heeren Pastoors van 't oijiliggende zullen met hunne Congroganisten en ander Parochianen aan den stoet deel nemen... 'k Was overlijd in een groote stad, en zag daar een kennis, die ongelukkiglijk zijn oude gods dienstige gevoelens niet had bewaard; hij kon ni;t verstaan hoede menschen gaan bedevaarden nanr Lede, Oostakker, Lourdes, enz. enz... Maar, vriend, zegde ik. die pelgrimagièn liggen in de natuur van den mensch.. Zie('t geval wilde juist dat de garde civiks daar voorbij trokken,) wat is dat, vroeg ik?— Wel,'t is een korps vrijwilligers der Burgerwacht; zo gaan promenade-militie doen. Promenade militaire! goed; is dat ook geenen beêweg, voor de glorie en d'ijdelheid van de worold?... Da vriend vorston i mij, en zweeg. Inderdaad, iedereen iu do wereld maakt stoet; d'er i voord'ijdelheid, d'anders voor de dwaasheiden d'ondeugdgelukki. lofweerdig degenen die stoet maken voor 6od en voor de Deugd. Buiten de Ninovenschopoort, te Brussel, had verleden zaterdag avond een bloedige worsteling plaats. Baders en zwemme-s lagen in het water d. r vaart van Charleroi en de policie van Bru.-sel en van St.-Jans-Molenbeek zat hou op de hielen. Eenige kinderen werden aan gehouden de menigte nam weldra de verdediging der kleinen op en begon met steenen op de policie te werpen. Benige baders werden uit de handen der agenten gehaald, welke hunne wapens trokken, en op hunne aanranders vielen. Eonen persoon werd ue schedel gekloven doch wij weten niet of hij zijne sclirikkolijko wonden heeft overleefd. Zonder -ie komst der gendarmen zou de policie er niet heelhuids zijn van aigekoman. De rust was echter spoedig hersteld, doch tot middernacht bleef er i eel volk ter plaatse waur dit vechttooneel had plaat gegrepen 1000 dooden Een vreeseiijke slachting had d'ander week plaats te Luik bij den mulder Devillers. Talrijke personen hadden al de wapens die zij ter hand vonden genomen, om een regiment ratten te bevecht'ii Op eene uur waren er lofjj slachtoffers, 7ÖU groote ratten en 300 kleinej; het overblijfsel van 't rattenleger is op de vlucht. Eon dronken persoon, die om zijnen weg te verkorten bij het naar huis keeien, te Ghoisy-ie-Roy. in Frankrijk, den ijzeren weg wilde dwarsen, werd donderdag door een in aantocht zijnde lokomotief ge raakt en letterlijk in twee gesneden. Men ziet dat de drinkebroers niet te veel mogen rekenen op het gekend spreekwoordEr is eene voorzienigheid voor de dronkaards. Er staan thans in 't aartsbisdom van Moehelen 7 pastorijen open, te weten: Kvzeringen, Ertbrant, St-Quintens-Lennick, Osselt, Petit Rosière, Hallo (Antwerpen) en Sichem. De lierftsmanceuvres in het kamp van Beverion zullen aanvang ne men op 2u augusti om op september geëindigd te zijn. Het legerkorps van hot kamp zal samengesteld zijn uit de derde al'deeling inlanterie, nameiilijk het Ik, lu', 11' linie, het 3' bataillon karabijniers, de vierde divisie infanterie, bestaande uit het 13' en 14' linie, het 3° regiment ja gers te voet, liet regiment grenadiers en het 4' bataillon karabijniers; in 't geheel 2<> bataillons. De ruiterij zal bestaan in het l'en 2' regiment gidsen en hut laneiers, te samen IU eskadrons. Arti.lerie: de 2-2", 22', 28', 24° 20' 27" en' batterijen kanonniers te peerd. Genietwee kom- pagniön telegrafisten. Eene kolom ambulancie. i)e intendencie houdt zich van heden at niet. de bevoorrading bezig; de dienst zal bestuurd worden door den onder intendent welke in het korps resideert. Het opperbevel- hebbersehap over de gekampeerde troepen zal worden toevertrouwd aan luitenant-generaal Lemaire. In een deel van Amerika, te Colombie, is weêr eene wreede vervolging tegen de Christenen uitgeborsten verscheide Bisschoppen zijn uit den lande gebauueu 'tis allemaal 't werk der logien... Van Vnjma^ons sprekende, de menschen moeten goed uit hun oogen gaan z.ien want de kopstukken dier infernale sekte hebben beslist van in elko stad, die 5000 zielen telt, eene logie te stichten... 't Geld ligtgereed. De gazetten van West-Vlaanderen brengen onsschoone tijdingen over de feestviering ter eero van Pius IX overal is 't met aandoenlijke en algemeene plechtigheid gegaan op velo plaatsen zijn vuurwerken afgestoken Onder de jaarschriften verdient de Familievriend'van Roussolare eene eerste plaats mot de volgeude: Lang leve Pius, driemaal Jubilaris, als Priester, Bisschop, Paus. Heilige Vader, God sehenke U de lang veiwachte zegepraal Maagd, gansch schoon, gansch Onbevlekt, verhef Pius IX Te Dixmude prijkten o. a. de volgende zinrijke dichtjes: Bij eene Sociëteit van Lijnvisschers. Als d'eerste Paus een visschor was, En leefde van den waterplas Waarom zoün visschers metdeljjn Nu toch ook voor den Paus niet zijn Boven eene bakkerij, op de groote Markt Als d'eerste Paus een visch wild' eten, Daai moeste brood bij zijn Daarom, eenieder mag het weten, De bakkers voor de Pauzen zijn. Heel Vlaandren door, o Paus Heel Vlaandren door en rond 't Is al in feost en vreugd, En ieder Vlaamsche mond, En ieder kinderhert, En alle cliristno snaren, Zij roepen wijd en luid Leef lange,lange jaren 1 Heel 't Bisdom door 't is al in vreugd. Den ouderdom gelijk de jeugd 't Roept al op dezen Jubeldag - 'k Wensen dat ik eens de zege zag. Al is 't hier maarden Kleinen Dijk En zijn 't hier toch doodarme menschen Wij willen heden algelijk Den Paus proficiat wenschen. Want is ons beurze plat en dood Ons herte blijft toch even groot. Toch niet Dood. 't Is ongelooflijkDoor twaalf geweerschoten getroffen, en toch niet dood! Het dagblad Ic Havre vertelt dat een visscher, Arthur Bregger ge naamd, ondan s het verbod der militaire overheid, met zijnen boot ver leden vrijdag op dat gedeelte der .Seine vaarde, waar dikwijls de kogels neerkomen, wanneer de soldaten zich nabij de vuurbaak van Hoc in 't schieten oefenen. Op eens werd hij door eenen hagel van kogels ge troffen, waarvan gelukkig geen en ,ele iiem gevaarlijk trof. Ook kon hij zijne woning bereiken, alwaar een doktor konstateerde dat slechts de huid licht was geraai t. Met een tier-tal dagen rust zal de man er al zijn. 't Zijn 't Zijn onvoorzichtigaards die gaan zwommen, korts na hun noenmaal of avondmaal; dat is dikwijls doodelijü idem, onvoorzichtigaards die te lang in 't water blijven, en te ver buiten grond gaan. Voor personen van losse lichaamstempering zijn de wasschingen van geheel het lijf nuttiger dan de baden. 't Zijn ongemanierde en weinig oerbare person en die langs openbare wegen en banen gaan zwemmen. 'tZijn slekelverkcs, den naam van mensch onwaardig, die op onbeta melijke manier in't water gaan. 't Zijn slechte champetters die, zulks ziende, geen proces verbaal maken. Dom genoeg voor Een prins's avonds in zijn kabinet komende, vond zijn knecht sla pende in zijnen eigen zetel hij schudt hem hevig wakker, roepende Hé, gaat gij nu denkei; den prins te zijn? Gezijt daar waarach tig 1 dom genoeg voor Schoon compliment Op zeker dorp was 't buiten aan de deur van een huis volop la guene tusschen man en ^rouw geworden. Ze vochten nog gelijk kat en hond, als de heer van 't dorp juist kwam aangereden met liet goed inzicht de vechters tot bedaren te brengen, deed hij stil houden en stelde zich tusschen beiden. Zijne tusschenkomst gelukte volkomen; de vrede werd haastig gesloten. Dan begon de Heer hun het schandige van hun gedrag voor oogen te stellen Jan, Jan. zegde hij, hoe is het toch mogelijk van u zoo zeer te vergeten dat gij vecht tot op de straat toe. Mijn heer de Graaf, antwoordde Jan, ik beken liet;'t is mis maar wij vechten op straat omdat wij niet in huis, gelijk de rijken, groote zalen hebben 1 't sermoen was uit. Nog al beter Hoort water in een meisjesschool gezegd werd. Meesteres. Joanna, ge moest u schamen! ais ik zoo jong was als gij, kon ik nogeens zoo goed lezen, als gij het nu kunt. Joanna. Ja, dat komt omdat gij misschien een beter meestersse gehad hebt 111! De II. Ludovicus, koning van Frankrijk, wiesch alle zaterda 's avonds, aan een groot aantal arme menschen de voeten, droogde die af en kuste ze. Dikwijls diende hij de tafel van 120 belioeftigcn, welke hij als zijne dienaars in het hol' hield. immer had hij aan zijn eigene tafel drij hoogbejaarde bedelaars zitten, aan welke hij zelf van zijne spijzen voor zette ja, hij at zelf van hunne tellooren af, wat zij overlieten. Hij be zocht te Parijs en ook elders de krarikenin de hospitalen en gasthuizen, en bediende ze met eigene handen. Meestal reikte hy al knielende hun de spijzen toe. - Zoo bezorgde hij ook inde abtdij van Rochemont eenen kloosterbroeder, die door melaadschheid zoodanig misvormd was, dat hij nauwelijks nog de gedaante van eenen mensch had. Allen die zagen hoe de ootmoedige koning knielende,dezen ellendigen do spijzen toereikte, waren tot weenens toe bewogen.

De Werkman | 1877 | | pagina 2