Nabj en kwam nimmermeer toe. -«asé§3! Een Geus geklopt en half bekeerd. Manheer Hix ging voort Mynhcor, een geleerde schrijver zegt met recht tot do Roligie O indien de menschen u kenden En inderdaad, niets is verhevener, weerdiger, schoonerdan do Roomsch- Katholieke Roligie. Maar, hoe gaat het?men oordeelt de Religie niet op haar zelve, maar op sommige misbruiken, welke dan nog, op tien koeren, negen koeren uitgevon den en vergroot worden. Ik zal de vrijheid nemen, mijn heer daar eenigc voorbeelden van aan ie balen Hoevelen zijn er niet. in de Kamers, in <!o gazetten, op 't convoi, die op'de kloosterlingen uitvallen En nog- tans, is daar een enkele rede voor'Nemen wij nu den Kapucien, den Recolect! Om een persoon te kennen, ziet men zijn leven naar we'nu, laat ons eens dit leven on derzoeken, niet in de slechte gazetten, maar in de reali teit: op drij plaatsen lnengen zij, gelijk al d'anderheeren Geestelijken, hun publiek leven door op d-n Preekstoel, in den biechtstoel, aan 't Sterfbed. Ik ga voort met kor'.o pnntjes. Mijnheer zal zoo goed zijn mij t'onderbreken als ik wis Mijnheer X knikte 't hoofd, willende zeggen :G'hebt mij laten uitspraken 'k laat u insgelijks klappen. Primo, op den Preékstoel Wat doet 'ie Geestelijke, de Pater daar Niels anders dan 't kwaad bevechten, de zonde, alles wat tegen de Tien Geboden of de Zeven Hoofdzonden strijdt mijnheer, zou 'tin de wereld slech ter gaan, indien' al die leelijke zaken niet hestonden? in dien er niemand gevonden werd die vloekt of valschen eed doet, die zijn ouders oneerbiedigt of mishandelt, die vecht of doodslaat, die onzuiver leeft, die achterklap spreekt, die steelt, die zelfs in zijn hert eeu on/.uivei ge dacht voedt zou 'l slechter gaan, mijnheer, iodien er geen vloek ers of zweet ders waren, geen hooveerdigaards, geen onkuischaards, geen gierigaards, geen nijdigaards, geen gulzigaards, geen dronkaards, geen luiaards? zou 't slechter gaan Wel, neen 't, mijnheer maar is dat waarachtig alzoo - Wel, mijnheer, 't is in elks bereid dit met eigene ooien eu oogen te onderzoeken; ga 'ne keer naar de ser moenen. in uw kerk. 's zondags naar d'Hoogmis; ga 'ne keer de Paters hooren, als 't Missie is ge zult dau met kennis van zaken kunnen spieken; wel, dobbelensatler, is 't niet aardig van in dezegewichtige zaak voort te gaan op do getuigenis von menschen die misschien in geen 20 jaren censermoon gehoord hebben Is 't waar, ja of nceu, mij heer: de schrijvers van uw gazetten zijn gedu rig van de sermoenen bezig en zou men geen mirakel moeten roepen, indien mm die sclni vii s i. ns on lei den Preékstoel zag? Ja. Peirnettecrt mij nog n v i nap, mijnheer; is 't waar ja of neen, dat de Priester eender nuttigste leden van de samenleving is, nis hij volgens zijn plicht, op den Preekstoel bet onkruid, de plagen der samenleving tracht uit Ie roeien Ja., maar Laat hooren dien maar. 2de brief uit de Walen Charleroi 17 Junni 1877 Kozyn bemint, "l Is om u te lal' weet. de goe staat van ons al kezont- heit, en dat ik of ma femme, binnen veertien dak langs Aalst passeer, u d« groeienis mondelinks breng. Kozijn, 'tos gijniet moeten denk, dat de Wale-volk voor den Paus niê gefêteerd lieé. 't es ik er niks van heb gevond in uw gazel: et pourtant, kozijn, ge moes hier gewees z.ein. ge zou kez.ieu hen dat er bij den Wale volk nok Religie is en estiine en venei a tie voor onzen Paus. Kozijn, do gazet zijn bijkans lijk de kommeer liefs 't sl. Cht schrijf dan 't goed. En, ma foi, quoi est co qu'on lees in de dagblat? 't es altijd van kri-m en van moord, van kyf en van rue/., van revoluze en trouble en nooit of jamais van het IrefFelijke menschen die paisibel leef Er is nog meer paisibel volk in de samenleef, als iemand denk. Kozijn, van 't oorlog in den Oost, wat is uw kedak? De Journal sprek altoos van den Donau, maar het Rus blijf er voor, alsof z'aan de grond vastgevroos waar. Eeu wreede zaak, dat ootlog! veel raensch kapot gemak,'tland renovveêr en den hoer kreveer. allemaal voor het schuld van twee dweeze kop en principaal van de sleck princiep. Dat breng eerst het hel oorlog in de fumilje en achterna in de land, gelyk dn Werkman heel wel zek Geluk voor ons als-het oorlog in d'Oost maai op al de nabure-laud niet vail' On ook op ons petit paijs want die oorlog, moi hem compareer aan de pest van de slecht excmpl: deen leert dat van den auder Kozijn, wat gaat er gebeur van dat Frankrijk; als in de kiozing de sleck partij lig hooi'. Jan Frankrijk arm paijs .'...waarin u't ik u polimen1 groet Uw kozijn Jean Faislout. ter eere van het H- Hart van (Bekende melodie.) Voor .U-sus' Harte, zit,ge Mijn ziel in mingeneugl; Door allo wolken dringe De luide toon der vrru.d. Geéerd len allen tijde Zy Jesus' heilig Hart. Dat aller hort zich wijde Aan 't Hart, vol liefde en smart O llarfc, voor mij gebroken Uit louter liefdepijn, Om mijne schuld doorstoken, Mocht Gij mijn Redder zijn Geeerd ten allen tijde enz. Uit breede Hartkwetsure Sprong water, heilig bloed. Hoe rijk stroomt, sinds die ure, Ons uw genadevloed. Geèerd ten allen tijde enz. ileer Jesus, ééne bede, Slechts ééne, gun ze mij; Ruim mij een zoete stede In Uw doorboorde zij. Geëerd ten allen tijde enz. Dan word ik naar de trekken, Die 'k in Uw beeld bemin. Zachtmoedig, rein van vlekken En nederig van zin. üeéerd ten allen tijde enz. Verschuilend in U v wonde Vind ik mijn zielerust la zoete en biltrestonde Veracht ik 's werelds lust. Geeerd ten allen tijde enz.. En als mij de oogen breken, Zich sluitend voor den schijn. Wil ik nog stervend spreken Geërd ten allen tijde enz. 't Is de moeite niet weerd van twintig of vijftigcen tiemen te week te sparen, zeggen anderen 't ware goed dan men kon tien of twintig franken met eenen keer geven. Lieve werklieden, gij die zoo spreekt, gij kent de kracht der spaarzaamh-id niet; ontelbare voorbeelden zeggen genoeg dat gij mis zijt en dat uwe opwerping valsch is omdat het altijd de moeite weerd is te sparen hoe gering het sommekenook zy. Andere zoggen'k H--b daar geen goesle voor, en soms om zich te verheff n voegen zij er deze valsche woorden bij: zoo spaien dat is goed voor dood arme men schen Welzoo, mijne Lieve vrienden, als wy u de middels ter hand stellen om u te verbeteren, gy zonet ze niet gebrui ken omdat gij er geen goe«te voor hebt Moeten wij op deze wereld altijd dit doen waartoe wy goesting hebben Gij/egt daar, dat is goed voordood arme menschen; dat is nog eens neva'r.s de waarheid, want sparen is goed voor iedereen. Sparen is goed - oor do kinderen hoeveel ouders lee- ren hunne kinderen van jongs af niet sparen met hun eenen spaarpot te koopen om dit geld te doen dienen voor 'teen of 't andere nuttige voorwerp, of voor't een of 't ander goed werk Indien vele ouders zoo te werk gaan, 't is een teeken dat het gez.ond oordeel en de rechte reden hun zegt dat zulks lolF.dijk en voordeelig is Welk geluk zou het voor u niet zyn. Lieve vrienden, indien uwe kin- ders in plaats van al hunne centen te verteoren in onrijp fruit, krieken, appels en suiker dal geld gedurende ver- schiilige jaren op een spaarboekje deden oploopen tot een rond sommeken? Zouden die. twintig vijf en twintig fran ken die intusschenlijd onb.-merkt in al die beuzelarijen vervliegen, u niet te pas komen? FONDS E N. Zele, 12 Juni 1877 Tarwe 106 liters. 159 Rogge Haver Geerst Boekweit Aardappelen, 100 kik Klaverzaad, per kilo Vlas, per kilos Hoornbeesten. Belg. Leaning 4 tb 1871 100 3 th. 1873 7bi Gem. krediet. 4 1/2 th. 103 Brussel, leening 1867 3 th. 88 1873 3 th. 1874 3 th. Co Gent. leeniDg 1868 3 th. 00 Markten. Dendermondc, 's maandags. Lijnolie 100 kilos. 68.6 Kempolie, 00,- Raapoli", 80,56 30,— 31,00 18-50 18,75 17.75 —,00 Lijnkoeken, 24,25 Kempkoeken, 15,00 Tarwe. 34.25 Rogge, 24,25 Bob-rper kilo 2,57 a 2,87 Leuven, 's maandags. Tarwe. 34.00 Rog; e. 22.75 Hrouwershavcr, 23,00 Voedorbaver, 23,00 Boter 1/2 kilo. 1,37 Bleem (fijne.) 45, 00 Kortrijk, 's maandags. Witte Tarwe, 26,50 Rogge, ,00 Boter, 1/2 kilo, 1,52 Ei--»,,. 25. 2 12 natst, 's zaturdags. Tarwe per 1 heet.32 1. 50 c. 33,00 Masteluin, 29,50 Haver, 24.50 Rogge, 23,25 Aardappel--. 10, Hop, 00.00 Eieren» 2,— Boter. 08,63 Vlas, 4 a F»,70 Viggens. - - a - Ninore, 's dijnsdags. Ta-we, 100 kilos. 33,- Rogge. 23,- Haver, 24,00 Boonen, 24.00 Boter per kilo. 2.90 Eieren per 26, 1,82 Koolzaad. 41,50 Lijnzaad, 35,50 St. Nikolas*, 's donderdag; Per tOG Iieters Witte Tarwe, 29^50 Ronde, 27.25 Rogge, 19.50 Boekweit. 22, Pnnrdiboonen. 21'50 Vlas 3 kilo. 5*80 Boter kilo. 2-82 Eieren de 26, 1.91 Hooi 300 kilos. 45,00 Aardappelen 00,— Meelielen, Tarwe, 34,50 Rogge. 24,81 Boler, 2,45 Strooi per 100 kilos. 7.25 Vlas 3 kilos, 0,00 O.üQ Veemarkt, Inlandsch ras 45 stuks. van 195 tol (r. 325 Vreemd ras 560 stuks van 280 tot 770. Geeraardsbergen, 's maandags. Tarwe 100 kilos. 33,0(1 Masteluin, 25,00 Rogge. 23,00 Ruw vlas per kilo, 1.50 Botei- p-r kilo, 02,84 Tabak grooten kleinen. Ha mine, 's zaturdags. Kemp per 11 kilos, 11,70 Boter, per kilo, 3.54 Aardappelen, per 100 kilos, 09,11 Lokeren, 's woensdags. Per 106 liters, Witte Tarwe. Roodc. Rogge, Boter. -1/2 kilo. 26 - ".00 13 ,50 hi,50 Aalst, erel-persdritk tan PaensMayart

De Werkman | 1877 | | pagina 4