.v.et E erkman ^r>-^ 245 29 JUNI 1877. Prijs in bureel of winkels 5 de post of te huis gebracht Vooraf betaalbaar. centiemen. 2,50 'sjaars Goede en slechte OORLOG. Oorlog, oorlog aan do drifteR Om al 't onkruid uit te zitten. Slechts het goede latende staan; Dat staat g'heel de werold aan! Oorlog aan de booze tongen, Lovend versch uit d'hel gesprongen; Oorlog aan-'t lasterveiiijii. Ja, gebu unuan, dat mag zijn. Oorlog aan de twistontstekers, O orlog aan de valseho prcêkers, Wolven in een schapenvel. Daar, ja mag en moet het wel! Oorlog aan de vuile krengen. Die 't vergif in d'berten brengen, Ergernisgevers, helsch gespan, Vecht daartegen, al eman Maar een Oorlog tusschen broeders» Maar een oorlog die do Moeders Zuchtend, kermend.weenend laat En d'onschuldige nederslaat Maar een Oorlog om te schenden, Te verwoesten, en d'ellenden U it te breiden als een zee, Voor dien Oorlog roept elk Wee! Maar een Oorlog om te moorden, Tusschen Broeders die zich hoorden Hulp te bièn in 't aardsche lot; Ja, dat is gevloekt van God Aalst, juni 1877. Al wat mor OE WERKKMI testend is, moet vrachtvrij gezonden worden aan P Daens, opsteller, Leopoldstraat 77. De Russen zijn over den Donau. Eindelijk hebben de Russen den overtocht van den Donau begonnen. Nabij Galatz was door 5oO werklieden eene brug gemaakt, eerst met 200 meters schragen in de moerassen geplaats, dan eene vlotbrug over deu Donau, en verders 200 niters schragen, tot op bet Turkseh grondge bied. Die brug was breed voor 6 man, sterk voor kanons en peerdon, en beschermd door talrijke kanonneersloepen en 7gekurassecrde korvetten, ieder met 2 kanons en 200 man. Den 22slen is de overtocht begonnen; de eerste die onder een moordda dig vuur, den oeverkant bereikte, was luitenant Eisner hij werd ern stig gewond en de Keizer is hom het kruis van eer komen geven. Op Eisner volgden 0000 Russen, anderen zeggen 0 duizend, maar 't is nu eender; na de landing op tnrkschen grond trokken zij tot achter de naastgelegene bergen, en maakten zieh na een hardnekkig gevecht tegen de Badii-Bouzouks, meester van de hoogten die de sterkte Matchin be- heerschen. Den Slisten trokken de Russen de sterkte Matchin binnen de Turken hadden ze reeJs verlaten ze maakten er niet veel werk van, omdat zij niet in staat was eene belegering te onderstaan. De brug over den Donau was in 't geheel 850 meters lang. Zondag, maandag en dijnsdag trokken er aanhoudend soldaten over, alsook op drij ander plaatsen, te Ilirsowa, Guirgewo en Turnu-Maga- relli daar geschiedde de overtocht hij middel van booten, voorzien van bonten vestingen en met een ijzeren dale. Er heerscht oen groote geestdrift onder de Russen. Men is eenen groóten eidslag verwachtende. De Russen die over den Donau komen, vatten post tusschen Matchin ea Isatcha. Het Turkseh garnisoen to Konstantinopelen is naar den Donau gezon den en vervangen door de burgerwacht der Provinciën. Montenegro heeft al het zevende deel zijner troepen in de gevochten verloren. Suleiman-paoha, de Turksche generaal, is er na hevigen strijd in ge lukt zich bij Ali-Saïb te voegen en ze marelieeren nu te samen naar Céttinjo, de voornaamste sterkte der Montenegrins... 't Is wonder dat Rusland nu zijnen bondgenoot niot ter hulp komt GEVECHT IN ASIA. D ander week heefi rond de sterkte Erzoboum een hevig gevecht plaats gehad. De Russen begonnen den aanval ten (j ure 's morgends; ten 9 ure ge lukten /.ij erin op eenen heuvel vier veldstukken kanon te plaatsen, van waar zij geheel hel front der Turken kondéu beschieten van dit oogeablik waren de verliezen groot; 20 minuten hielden zij het vol en hun aanvoerder Mohamed pacha viel met den degen in ddiaud aan 't hoofd zijner troepen. Ten lu ure waren de Russen het terrein meester toen voerden zij eene draaiende bewe ging uit, terwijl zij zich 1 eten vooruitgaan door eeBen regen van bommen. Het getal dooden en gekwetsten beliep op KJ0U. Langs den andereu kant hebben de Turken Bayazin heroverd Zij zijn vul vertiouwen op den uitslag van eenen giooten veldslag dia aanstaande schijnt. AAN D a N DONAÜ. Langs de brug van Bi alia waren woensdag reeds 28,000 Russen op Turk- sclien crond. Ze zijn daar nu bezig met de stad Russchuk te bonibardeeren. Het bombardement onzer stad, schrijft men uit Rtwschuk, wordt ver schrikkelijk De Turken staan de schok koelbloedig door en antwoor den krachtdadig. Een houwitser op eene gevangenis gekomen, heeft twee ga angenen ge dood of gekwetst. Do kogels en bommen hebben de konsulateu van Duitsch- land. en Engelaud en België getroffen. Verscheide partikuli »re huizen zijn beschadigd. Het bombardement wordt elk «ogenblik heviger en moorddadiger. RUSSISCHE WREEDHEDEN. Eene ollicieele telegram uit Konstantinopel meldt het volgende: De inlichtingen welke wij uit den Kaukasus ontvangen, uit geloofweer- dige bron, maken ons hekend met de barbaarschheden door de Russen gepleegd op de muzelmansche bevolking van die streek. Hot russische leger plundert en verbrandt de muzelmansche dorpen, verplicht de inwoners tot den russischen godsdienst over te gaan op straf van onmiddelijk to worden gedood, ontheiligt en schendt de moskeen en de scholen. De vrouwen en dochters worden vermoord nadelaatste beledigingen te hebben ondergaan en de manne.ijke inwoners, we:ke gespaard ge bleven zijn, worden naar Siberië gezonden Al deze wreedheden worden gepleegd cp het bevel en onder de oogen der overheden van het rus- sisch leger en in uitvoering van een onverbiddclijken regel, die ten doel heeft de stelselmatige en voorbedachte vernietiging van °-eheel de muzelmansche bevolking. Wij vernemen gelijktijdig dat de stad Ardahau door de Russen bezet, insgelijks hot tooneel van afschuwelijke wreedheden is goweest. De vijanden hebben beleedigd, gemoord en geplunderd, kortom de verschrikkelijkste euveldaden begaan. Wij roepon de veront\vcerJigin°- van geheel Europa op dio schelmstukken, inet koelen bloede en rmA, voorbedachtheid bevolen, door de agenten van dat gouvernement dat zich aanstelt als de verdediger der princiepen van beschaving en dat nog onlangs, ter gelegenheid der weerwraak in Bulgarië, tegen den wil der turksche overheden, genomen door eene opgewondene bevol king, tegen ons het openbaar gevoelen poogde aan te hitsen en ons als barbaren poogde te doen beschouwen. Nooit zullen liet tur. seh gouvernement of zijn loyaal le er zich met. zulke schelmstukken be vlekken en onze bevolking zal stipt de princiepen der menschelijKheid en de oorlogswetten naleven, welke zoo onbeschaamd geschonden wor den door den vijand van ons vaderland. God geve dat de Turk zijne belofte houdt; maar zijne wreedheden zijn ook gekend; doch dit is geen versehoonïng voor Rusland. De Kólnsche Zeiting ontvangt hel volgende bericht uit Konstantinopel Men is hier van gevoelen dat indien de Turken in 't overwonnen Montenegro wreedheden bedrijven, Oostenrijk zijne onzijdige houding niet zal kunnen bewaren, maar genoodzaakt zal zijn lot het bezeilen van Montenegro, Bos nië, Herz-gowina en Servië, en dat het de Russen den doortocht door Ser vië zal toeslaan. De bevelhebber van den monileur Seïft, die door Russische torpillen is vernield, is door den krysraad tot de doodstraf veroordeeld.

De Werkman | 1877 | | pagina 1