Allerhande Meuws. ■<X5<3&& Frankrijk. De toestand is er gespannen, de Kamer is ont bonden; binnen de 3 maand is 't kiezingFranschmans, ziet wel uil uw oogen.... Aari liegen en lasteren blijven de radicalen niet te kort.... 'i Is de stiel van dit volk.... De oude Thiers zal als mombakkes voor Gambetta dienen.... Hoe geleerder hoe verkeer- der, dikwijls! De sterrekijkers zoeken al een maand naar een komeet... Een komeer zou een blinde vinden. Er is te Leiden een wollenfabriek gansch afgebrand... Ze was verzekerd voor 80,000 gulden. t Is in Engeland feest geweest voor de koningin, die 40 ja ren op haren troon zit... H. M. Victoria-Alexandrina is van 't jaar 4849 Dwang in Rusland. Een boek uit Duitschland den 42 De cember 1876 naar Rusland gezonden, is eindelijk d'ancter week op zijn adres bestemd; die boek had voor titel Stol:, leven der Heilige Elisahdh. Zes maanden was dit onschuldig boek in d'handeu der Russische policie gebleven. 't Schijnt dal de nieuwe President van Amerika een vlijtig en werkzaam man is, vast besloten om tegen de misbruiken en rechtskrenkingen te kampen. Men gaat te Bonn, over den Rhijn, eene nieuwe vaste brug bouwen,' waarvan d'onkosten op 400,000 thalcrs worden ge raamd... Een thaler doet 3,75dus, een mooie som, zou de Hollander zeggen. Schrikkelijk! Uit Frankfort schrijft men dat eene dame tot 4 mark boel is veroordeeld om uit Marpingen eene handvol aarde meêgebrachi te hebben., "t Algemeen gevoelen is dat te Marpingen eene verschijning heeft plaats gehad, en er is daar eengroote toe loop. Te Brussel kocht eene onbekende op de groensel markt voor achtien centiemen potagie en gaf in betaling een bankbriefje van 20 fr., waarop zij 49,82 terug kreeg. Toen de onbekende koop ster weg was, bemerkte de groenselvrouw dat het zoogezegd bankbriefje een nietsweerdig beeldeken was. Van den 4 Juli zijn er veranderingen aan de vertrekuren des ijzeren-wegs. Dezer dagen had te St.-Gillis (Brussel) eene oprechte men- schenjacht plaats. De Policie, verno nen hebbende dat zekere Joost Burdinne, deserteur van het Tweed Lauciers, zich in de Smis- straat bevond, omringde in groot getal het huis waar hij zich verborgen hield. De vader van deri deserteur verwittigde zijn zoon en de/.e nam weldra de vlucht over muren en daken. De agenten zetten zich eveneens aan T klimmen en gelukten er weldra in Burdinne te dwingen zich over te geven. Die deserteur is maar 20 jaar oud en heelt reeds 16 veroordeelingen ondergaan. Thans was hij op het punt naar de korrektie kompagnie te Vilvoorde verzonden te worden, en was uit de policiekamer ontsnapt, waar men hem voorloopig had opgesloten. De Moniteur des travaux publics verhaalt een feit hetwelk de aandacht van het publiek verdient. Een advokaat-vrijdenker, be zoeker van de armen der parochie der Rijke-Cleeren, begaf zich dezer dagen bij eene arme zieke vrouw, die bedlegerig was. Een knaapje 'bevond zich aan het hoofdeinde van het bed en bad aan eenen roozenkrans. De officieële armenbezoeker rukte met geweld den rozenkrans uit de handen van het jongske, wierp hem op den grond, en riep vergramd Als ik u daar nog meê bevindt, zult gij niets meer krijgen Zulkdanige feiten behoeven geen verdere bemerkingen. West-Vlaandereu heeft meer geleden dan wij, in den storm van dander weekTe Westcapelle heeft de donder twee menschen in eene schuur gedood en een derde lam geslagen; te Houthem is eene gróote peerdhofstede ter pulver verbrand; te Noordschote is de donder in een huis gevalleu, heeft het vuur uitgedoofd, den knecht gekwetst aan den voet en de dienstmeid aan de vingers; te Avecapelle is Francics Gheele zijn schuuring, stalling en wagen kot afgebrand; te Merckem is d'hofsleê van Frans Syssen afgebrand, de bliksem heeft hij de w° Bruneel-Crcvits een peerd doodgeslagen in den stal; 't was 1300 ii 1400 fr. weeid. Te Lainpernisse is een tweetandcr verongelukt; te Eessen is 't peerd van Pieter De Croos doodgeslagen, id! 'i peerd van Amand Bonte; te Stuyvenskerke is eene koei doodgeslagen.... 't ls vreeselijk OPGliPAST. In al de plaatsen van 5,000 zielen gaat er een Vrijmapouslogie komen,met last van op d'omliggende parochiën te werken: en hoe zullen ze duar werken? w'hebben T gezien in Ricardo: ze zullen slechte schriften, valschegeruchten verspreiden, de jonkheid aanlokken door avond- en nachtfeesten, zedelooze liedjes verspeirden.Jkortom 'l werk doen van den Duivel. Zondag is te Lokeren in de Durm, een werkman die mossets ging rapen, verdronken. Al d 'onderollicicrs die 't lijk der Koningin van Holland hebben hel pen dragen, krijgen elk een gratificatie van 25 galden, hollandsche. Een Geus geklopt en half bekeerd. Maar, zegde mijnheer Hix, 't zijn politieke sermoenen, die heden daags gedaan worden... (En dit gezegd hebbende, dronk hij trionfante- lijk zijn glas uit.) Mijnheer Zet antwoordde met veel statigheid: Mijnheer, ik défieer u van naar tien sermoenen te gaan en dan nog te durven zeggen dat er politieke sermoenen gedaar. worden. D'heeren Pastoors cn Paters preê- ken gelijk er gepreekt werd over lilt), over lüOOjaar, gelijk do Mission- narissen Livinus, Amandus, Bavo en andere preekten, gelijk hunne Op volgers zullen blijven preêken tot het einde der eeuwen, zoolang zij m verecniging blijven met den Paus van Roomen; want 'tis sterk te vree zen dat de goddelijke Rechtveerdigheid, getergd door de gedurige belee- digingen tegen't Geloof, ons in do duisternissen der doling zou laten vallen; en dan zouden wij varen, gelijk in Rusland, Pruisen en Holland, w aar de Doniiné's moeten preêken, 'tgeen de keizers en koningen voor houden ...mijnheer, 'k eerbiedig d'Overheid; ik verfoeide valsche democratie, die met den spot jegens Koningen en Vorsten begint, om aan de plondering uit te komen; maar, voor 't Woord dat van den Preekstoel komt, moet elke sterveling, zelfs de hoogst verhevene, zijn hoofd buigen. Om voort te gaan, mijnheer, mag ik u verzoeken mij een sermoen aan te halen, waarin over 't politiek is gepreekt? X 'k Moet u bekennen dat ik in geen vijf jaren een sermoen heb gehoord. Z. Ha! X. Mijn bezigheden lat»n 't mij niet toe.... Maar, 'k hoor dikwijls zeggen en 'k lees dat er gepreekt wordt op de Vrijmetselarij,op de sLelite gazetten Z. Ten eersten, mijnheer, de persoonen die dat zeggen of schrij ven, zijn in 't zelfde geval als gij en nog erger God weet of ze sedert 1U, 2u jaren een sermoen gehoord hebben. Wat nu de Vrijmetselarij aan gaat, üat is eene sekte door meer dan 50 Pauzen veroordo ld en die opentlijk zegt dat ons Geloof omver moetMijnheer, indien ge Pastoor waart, en ge zaagt die slechte sociëteit, ep een helsche wijze werken om zielen aan Ons Heer t'ontruk-en, om't slecht te verspreiden, zoudt gij kunnen, zoudt gij mogen zwijgen?... Wat nu de gazetten aangaat, indien die gazetten zich met zuiver politiek, met nieuws bezig hielden, indien zij 't Geloof of de Zeden niet aanrandden, er zou geenen eenen Pastoor of Pater een woord van zeggen. Maar ge zijt aan 't hoofd van een stad of een'prochie gesteld, en go ziet dat er gazetten verspreid wor den, die de menschen aanzetten tot overtreding van 't eerste en zesde gebod, die de Sacramenten bespotten, die de Ceremoniën uitlachen, mag 'ne Pastoor in dat geval zwygen? (M. X hoest eens). Z. Mijnne r, wat zoudt gij zeggen van 'nen heer Doctoor. die als er vergiftigde Kleèren zouden rondgeleurd worden, kleêren van pokzie- ken of choleristen. ot vergiftigd vo dsel, wat zoudt ge zeggen van 'nen Doctoor die daarover geen woord oa spreken X Wel dat hij zijn plichtniet doet Z.Wat zoudt gij zeggen van een Policie, die, wetende dat er die ven en brandstichters in 't dorp zijn, wetende op welk huis zij loeren, wetende dat de bewoners van dit huis in hunnen slaap gaan vermoord wordon.en die Policie,zou|gerust onder den Lindeboom een glas bier zitten drinken en ten 'J ure gerust gaan slapen?.. Wat zoudt gij van zulke Poiicie zeggen X. Dat die Policie verdient gestraft te worden Z. Welnu, mijnheer, 'k pak u op uw "woorden, 't Geestelijk is gelast met de be« a&ing en de verzorging der Zielen 't is daarom dat ze zeggen: den Herder eener Parochie, iemand die wakenen vermanen moet, leeron en berispeu, tro.sten en helpen, beschermen en verdedigenP X. Maar de gazetten leggen dat anders uit Z Ai,... 't ware 't grootste wonder der wereld, indien zijhun eige» kwaad beleden Hunne getuigenis geldt daar niet.de wettige rechters daarvan zijn de Paus van Roomen.de Bisschoppen, de Pries ters; en de Paus houdt niet op van te zeggen dat de Christenen moeten vermaand worden over 't groot gevaar der hedendaagsche valsche her stelsels, over d'ouvuorziclitigheid welke zij bedrijven door 't lezen der slechte gazetten en 't verkeeren in slechte gezelschappen. Mijnheer, nog een woord daarop, en dan konklueer ikneem den oudsten kerk boek der wereld, in 't onderzoek zult gij vinden lsto GebodAfgoderij, superstitie, ketterij, ongeloof, wanhoop en haat tegen God. Ge ziet: den rechten weg: geen bijgeloof maar ook goen ongeloofals de Pastoor of de Pater nu somtijds eens preèkt tegen de ketterij, tegen't ongeloof, tegen de mannen en schrifton die den haat verspreiden tegen God en 't Geloof, doet hij iets nieuws, ja of neen X. Neen. Z. Doet hij zijne plicht, ja of neen X. 'k Moet bekennen van ja. Z. Een derde vraag: Is 't waar, ja of neen, dat er alleen over den preekstoel en 't preêken geklaagd wordt, door degenen die bijna nooit de sermoenen hooren —X Recntziiimg gesproken ja.. - Z. 'k Zou zeggen gaan wij nunaar den Biechtstoel, maar mijn zaken roepen mij elders willen wij hier rendez-vous stellen op morgen dees uur? d'hand daarop en van herte gegroet... Gar<;on, mijn rekening? De E. H. De Block, pastoor van Burght, 'ne Zeienaar. is zondag avond, ten hall" negen, subiet overleden in een huis, waar hij eene zieke de HH. Rechien kwam brengen. Zondag is te Lede aange.omon eene Sociëteit B devaarders uit Brussel; ongetwijfeld van de treifelijkste Familien der Hoofdstad. Z'heb- ben er hun devotie gehouden, den Ommegang gedaan, eenen Misboek geofferd, en zijn rond den noen naar Aalst vertrokken, om er in de kapej van 't Kollegie een Lof té zingen... Ja, ja, Brussel heelt nog goed volk. ZOO GAAT HET. Dat komt van hoeden te dragen, waarop een hallgroensel- kraam verbeeld is. Te Parijs stond onlangs eene dame op siraat te Klappen, als een honge'ig paard de tanden iu haren hoed sloeg, 't Beestje meende een goede beet te hebbeia, en eilaas 't was maar ppullegoed en geverfd katoen! Als dè damo maar geenen schrik aangedaan heeft Spreekkamerken. Ont. 2,50 van M. Daelman, Brussel, 2,50 tot april 1877. id van O. Lichtervelde, tot januari 1878.

De Werkman | 1877 | | pagina 2