Tijdingen over den Oorlog. Allerhande Nieuws. eesSBSt Wat buigt, breakt pi«t. Gevecht te Biela. De Daily Telegraph deelt het volgende bericht mee. gedagteekend uit Schumla, 1 juli. De Russen uit Sistowa vooruitrukkende, hebben te Biela eene groote turksche legermacht ontmoet. De Russen werden, na eene wanhope worsteling, geheel verslagen en trokken terug na aan zienlijke verliezen te hebben ondergaan. Wij lezen in een ander herichl. uit Schumla. 1 juli. Gisteren heeft de eerste veldslag in Bulgarië plaats gehad en is geëindigd in een zegepraal voor de Turken. De Russen vooruitrukkende uit Sistowa, rukten op naar Biela. gelegen op ongeveer twintig mijlen afstand van eerstge noemde stad. Daar bevonden zich de Turken in groote getalster-te en een hevig gevecht nam aanvang. De Russen deden den aanvalmetgroote onstuimigheid, doch liet geschut der Turken richtte groote verwoesting aan in hunne rangen. De turkscho linietr.epen vochten ook met voor beeldige dapperheid en eindelijk waren de aanvallende troepen niet langer in staat de Turken het hoold te bieden en trokken achteruit, den grond overdekt latende met dooden en stervenden. Wij ontvangen de volgende officieele berichten uit Konstantinopel, 2juli. De bevelhebber van Soukhoum Kalé, meldt per telegraaf dat de Russen, ten getalle van 15,000 man, verdeeld in drie kolommen, den 26 juni, de Tur en hebben aangetast, die de kust van Otchemtchiri bezet ten. Ondanks de versterkingen welke hen werden gezonden, werd de vijand in eon gevecht dat tot 's avonds duurde, uit zijn positiën verjaagd en op de vlucht gedreven, met achterlating van 2,0 u doo ien en dubbel zooveel gekwetsten. Onze verliezen zijn betrekkolij gering. De russische divisie, in aantocht op Alichghcrd is, ten gevolge van krachtdadige aanvallen onzer troepen gedwongen achteruit te wijken. Overal op hunnen doortocht plegen de Russen daden van wreedheid en barbaarschheid al de dorpen, zoowel kristene als muzelinansche, waar dit russisch I orps voorbijtrekt, worden afgebrand, na verwoesten ge plunderd te zijn. N'iettevreden met die schelmstukken hebben de Russen onmeêdoogend drie weêrlooze vrouwen vermoord. Deze feiten die uns bekend gemaakt zijn door den bevelhebber van Van, worden bevestigd door de telegrams der korrespondenten van vreemde dagbladen, welke zich in Azië be vinden. De nederlaag der Russen te Biela wordt bevestigd; 't schijnt dat de Russen vreeselijk veel volk verloren hebben en terug naar den Donau worden gedreven. De Turken profiteoren daarvan om hunnen Vierhoek voor den Donau te versterken, alsmede de wegen tusschen de bergen, die naar Sofia, la Stara Flamina en de groote Vallei der Balkans leiden. De stad Rutschuk is maar éen puinhoop meer de Russen schieten erop zonder paal of perkmeer dan 1 inburgers zijn gedood; bijna al d'huizen zijn vernield; de Turksche Pacha heeft naar Konstantinopelen geschreven water moet gedaan worden, en er is hem geantwoord van wederwraak te nemen; helaas zoo gaat het Voor kanons ende trompetten Zwijgen alle goede wetten Wij gelooven dal de Turk al niet veel beter is als de Rus of den Montenegrin. De Keizer van Rusland is ook over den Donau gevaren er worden op verseheide plaatsen nieuwe vlotbruggen gemaakt tusschen Rut schuk en Nicopolis, achter de heuvels, bevinden zich 25,000 Turken; men verwacht daar een groot gevecht, UIT AZIË. De Russen belegeren nog altijd lvars, maar doen er weinig vooruit gang; volgens do Turksche telegrams hebben zij de belegering van Batouw moeten opbreken en zou de opstand der Cirkassiers aangroeien. Russische Wreedheden Het turksch gezantschap heelt aan de Agencie-Havas den volgenden telegram meegedeeld, gedagteekend Konstantinopel, bO juni Een be richt van den algemeenen gouverneur van Erzeroum, verhaalt nieuwe wreedheden door de Russen te Ardahan gepleegd Wen dag hunner in trede in die stad hebben zij het hospitaal beschoten, zonder acht te slaan op de vlag welke op fit gesticht wapperde. Zij hebben al do ziekenop passers en verscheidene zieken gedood. Ten einde zich te wreken op de inwoners van Avillar, die in het turksch leger dienen, hebben deRussen de bloedverwanten dier inwoners de grofste mishandelingen doen ondergaan De familie r.an den ondergouvei neur van Zaruschutdie zich te Kars in dienst bevindt, is, na do wreedste behandeling to hebben ondergaan, gevangen naar Rusland gebracht. De dorp n van Djezzaen Hadji Tehe- lli\ zijn verwoest, onder voorwendsel dat eenige inwoners zich aan ver spieding pliehtig maakten; de inwoners, na van alles, tot zelfs van hunne kleèxen te zijn berooid, werden in Uien toestand naar Kars ge- iaagd. Ken groot getai personen onderwerpen zich ten einde aan die arbaarsche behandeling te ontsnappen. Turkije moet van zin zijn lotterdood te vechten, want 't heeft in Amerika wapens gecommandeerd van 85 millioen fr 2,5"0 werklieden arbeiden er dag en nachtmen maakt dagelijks fiüü geweeren. Van den anderen kant wordt gezegd dat indien Turkije de Russen op den Donau, m booten, niet kan tegenhouden, wat het doen zal tegen de Russische gelederen op vasten grond. Een gazet van Engeland gaat zoover van een verraad onder do turk sche gei.e:aals te verouaorstellenMoestdit echtzijn, dan is de Turk kapot Alen berekent dat er rond de 120,000 Russen over den Donau zijn en ou weg om do sterkten Nicopons, Snisirië en Rutschuk in te nemen. D e Turk en betwisten hun den grond, voet voor voet. Aublain, de fameuse schelm, zal men zich wel herinneren w'hebben hem lang onder ons pen gehad als moordenaar van Sivrij te Londen aangehouden, werd hij door eenen brigadier der gondarrns binnengebracht te Drongen sprong hij van den trein en bleef ongehinderd maar den brigadier, die hem achter na sprong, bleef op den slag dood; Aublain vluchtte naar Frank rijk, werd er gevangen en is dander week te Douai onthoofd. Staat en leest Te Brugge komt Bruno Noël, 81 jaren oud, te trouwen met eene jonge dochter van 78 jaren... Zo verkeerden al 58 jaar... Heere, vergeelt het hun want Brugge heeft al tijd voor d'aardige dingen uitgekomen. i\I. De beucker, den dapperen, deftigen Antwerpenaar, die zulke wonderschoone dingen over de Natuur weet te zeggen, die Man met een gulden harten eene tong van diamant,hij is nu dooi den Paus gedecoreerd... Lang leve De Beucker Lr zijn t'Antwerpen wederom twee menschen verdronken een jongeling die ten 6 ure 's morgends ging zwemmen, en deu bew aker der zwemplaats, die hem wilde redden En te Gent gin gen er twee een uilslapje per schuit doen, jóngen en meisken; de boot sloeg om en 't meiske verdronk dat komt ervan over deze zaak doet de Policie een onderzoek. D ander week compareerden t'Antwerpen drij deugenieten, eerste luifers, 'nen baas en twee bootslieden, die in Januari een brave beenhouwersgast wreed mishandelden en een oog uitsloe gen de a- me jongen had hun nogtans niets misdaan zij deden dit uit wildheid en stommigheid. De Rechtbank heefl die wilde Turken veroordeeld tot 2 Jaar gevang zij moeten daarenboven aan hun slachtoffer betalen de so n van 10,000 fr. Den 31 Juni zijn te Moerzeke twee smartelijke ongelukken voorgevallen Des voormiddags ging de genaamde B. Van Broeck, op weg zijnde om naar 't veld *.e gaan, in eene herberg een glas bier drinken Nauwelijks had hij er de lippen aan gebracht, als hij viel en dood was. Des namiddags is de genaamde F. Vla- minck, bezig zijnde mei een schip kalk te helpen lossen aan de kil, over boord gevallen en verdronken. Er wordt vermoed dat de man iels gekregen heeft, want men zegde dat hij niet dronken en een goede zwemmer was. Er komen nog altijd nieuwe tijdingen over 't onweêr van d'ander week overte Wielsbeke en Markeghem zijn bugelsteenen gevallen van 2 tot 3 centimeters doorsnede al de velden ziju er verdeslrueerd; te Knocke waren 14 personen in een schuur ge- loopen de bliksem viel erin 2 menschen dood Niet ver van daar, op Hollaudschen grond, zijn twee hofsteden verdonderd te Paturages, Heuegauwen, heeft de bliksem vijf personen gedood, 3 koolmijnders en 2 kinders te Quareguon is een steenbakker gedood; te Charleroi drong de bliksem langs eene gebrokene ruit in eene schuur waar 12 steenbakkers schuilden: een van hun werd geüood en twee andere bekwamen zware brandwonden te Cbatelet is eene moeder die haar kind voedde, lam geslagen in de provincie Namen is een persoon die achter eene mijl schuilde, dood geslagen, en te Ghijvelde is de üonder gevallen in't huisje van den barreelwachtcr: van 4 personen die zich daar verschuild hadden, zijn er 3 nog al serieus gekwets. Aan de Familie van den barreelwachter is niets overgekomen. VERV1ERS, 1 Juli. Dezer dagen bevond zich te Merosnet, zeker# J. L. Matliieu, werkman, in dronken toestand en stond voor de deur zijner woning op de straat, te schreeuwen en te tieren. Zijn zoon Nikolas ver zocht hem stil te zijn en binnen te somen. toen de vader op eens op hem toesprong en hem eene messtee in den onderbuik toebraent. I)e wonde iü zeer «rg en de vader heeft zich in de handen der overheid geleverd. Antwerpen. De oud-Burgemeester Van Put. een toonbeeld van edele burgerdeugd, is overleden Hij was sinds lang ziek en maar 60 jaar oud. Geheel Antwerpen is diep getroffen over dit groot verlies. De soldaat Vramont is in de Schelde verdronken, alsmede Joset Caudal, 16 jaar uud In de Sauc-iesstraat heeft een persoon zulkeschrik olijke rammeling van een gebuurvrouw ge regen aat hij ervan in 't Gasthui» ligt Een persoon uit de Ridderstraat, is erg verbrand naar 't Gast huis gebrachthij had petrool in zijn stoof gegoten. 't Gebeurt dik wijls dat er met de zeeschepen ratten uit vreemde landen toekomen; nu heeft men te Rotterdam op een schip tusschen koopwarenbalen een der insekten gevonden genaamd coloraae-kever, die groote vijand en ope+ar dor aardappels... God beware er ons van Gedurende de laatste vijfjaren zijn door ongelukken m de engel- sche fabrieken gedood 1646 personen, en wel 1538 mannen en 1«>9 vrou wen. In 1872 was dit cijfer 283, in de volgende jaren 321, 327. 317 en 260 Ver^alsching Men heeft een zeer gewichtig bedrog en vervalschingcnontdekt tennadeele der Bank van Leening to Napels en andere bankhuizen. De ontvreemde som bedraa"1 meer dan «en millioen. De spaarkas van Milaan verliest ongeveer 600,00° frank. Hel betreft de veivalsching op groote schaal var. die titels der Nationale leei ing. Het -lagblad Roma Capitate /.egt, dal verscheidene banken van Milaan, Florencic, Tmijn en Napels een groot getal der vor- alschte woerden hadden aungenom. n. De datier van deze stoutmoedige be- riegei ij schijnt een pei soon te zjjn die zich als graaf Giovanni Avogoria an Turijn deed doorgaan.

De Werkman | 1877 | | pagina 3