Sltshtheid straft zich i RECHTERLIJKE KRONIJK Krijgsraad. Zaïerdag is voor het rijgseerechtvan Oost-Vlaan deren de zaak opgeroepen ten laste van E. P. 1) B..., oud 85 jaar. geboren te Dendermonde, beschuldigd 1 van als Belgisch soldaat, met wapen on uitrusting naar den vreemde overgoloopen te zijn, 2. van moord poging op den persoon zijner moeder, Anna Cath. rina Tan de Velde, wed. D. B wonende te Dendermon de. Het lof werd voorgezeten door majoor Liagro De zetel van het openbaar ministerie werd bekleed door den krijgs-auditeur M. Variet. Op de tafel waaraan het krijgsgerecht zetelde, lig gen als overtüigingstukken een gebroken stok met looden appel, waarmee de eerste slagen aan het slachtoffer zijn toegebracht, twee keukenmessen, "waarvan een de helft afgebroken is en waarmeê waarschijnlijk de steken zijn toegebracht, die op het lichaam der moeder zijn vastgesteld Verder treft men er aan verscheidene kleedingstukken, door den Moordenaar aan zijne moeder, zuster en broeder ont stolen, alsmede een zilveren bandelier van sabel der burgerwacht. De beschuldigde is e-n persoon van meer dan mid del bare gestalte met zwart haar, zwaren zwarten knevelen wenkbrauwen,doordringende oogen,voor-, overgebogen neus, opeengesloten dunne lippen Gansch zijn voorkomen drukt vastberadenheid en krachtdadigheid uit. Bij de oproeping van zijnen naam verklaart hij met vaste stem zijne namenen voornamen. Gedurende de lezing der beschaldigingsakte, die omstandig verslag doet van al »e feiten die met de moordpoging gepaard gingen, en welk op diep ingrij pende wijze is opgesteld, blijft.de beschuldigde, in de houding van etnen soldaat voor zij: e oversten staan, sto stijf, zonder dat de minste beweging bewijst dat hij eene ontroering gewaar wordt. Herbaalde keoren gaat er eene trilling door de talrijke schaar der toe hoorders Zelfs wanneer de beschuldiging do woorden her haal die het slachtoffer tot haren moordenaar richtte, blijft hij in zijne zelfde houding staan. De beschuldigde is herhaalde malen door de krijgs raden van Luik, Limburg en Antwerpen veroordeeld tot verschillende straffen, voor verkoop van militaire kleêdingstukken tot 8 jaren inlijving tot eene tucht- kompagnie, voor wangedrag. Na zijne eerste desertie, heelt de beschuldigde ge diend in Frankrijk, Algerië en Mexiko. In 1870, ten gevolge der amnestie genade gekregen h bbendo, keerde hij naar hetbelgisch leger terug, toen hij an dermaal, tijdens de iïansehe Commune, met geladen geweer opeen grenspost staande met volle uitrus ting over de grens wegliep. Mr Boddarrt, van de balie van Gent, zit aan de bank der verdediging. Er worden elf getuigen gehoord. Dc beschuldigde herinnert zich niet hoe zijne moeder ten gronde is geraakt, noch dat hij haar eenen slag met den looden Knop van den stok heeft toegebracht. Hij herinnert zich e..kel haar eene sieek met zijn afrikaansch mes te hebben toegebracht, omdat hij dit mes later bebloed in zijnon zak heeft gevonden. Er is vastgesteld geworden dat er ten huize der wed deB.... een scheermes was verdwenen. Op do vraag van de voorzitter, of het niet met ditscheorines was dat hij dogioote snede in den hals zijner moeder heeft toegebracht, antwoord hij ontkennend. Hij is tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Een Geus geklopt en half bekeerd. 's Anderdaags vond M. Zet den Geus opzijn zolfdc plaats in de restauratie zitten Na de complimenten, volgens de regels der beleefd heid en de gebruiken van 't land, nam M. Zet 't woord Wij beginnen nu met den Biechtstoel, zegde hij. M. X. Eerst nog een bemerking, eer wij den Preekstoel verlaten: g'hebt dat schoon uitgeleid,maar ge moest eens in ons staminés tomen; men zou u daar met naam en stuk, verscbeide gevallen nommeeren, waar in 't geheel niet gepreekt is, gelijk gij zogt. Z. Ik zou daarnp kuunen vrageu of die heeren te geloo.ven zijn, of zij de za. en niet overdrijven of miskeerd verl'-llen, maar 'k geef u alles too... Ver onderstelt dat mijnheer koopman is X. - -la. Z. En dat ik op mijnheer zijnen kap overal ga uitbabbalen dat hij metciobdel krijt schrijft, de men- schen edriogt, valsclve wissels maakt, bankrottier en bedr.eger is. Mijnheer zou mij voor 't Tribunaal roepen. X. Zonder mankeeren. Z. En indien ik daar voor den Jugoai twoerdde: Ja Mijnheer den Juge t is waar; te Brussel heet dc koopman Laueevinger de mën.-chon bedrogen'; 1'Antwerpen heelt de koopman Kromhart valscho wissels gemaakt; te Lokeren is koopman Vuilblek bankroet gegaant'Aalst heeft koopman Dikzak God en alleman willen bedriegen bijgevolg is de koopman Zet ook een slechte, oneerlijke vent; wat zou de Rechtbank doen? X. U in een zothuis doen steken. Z. Welnu, lieeren Geuzen, gij die altijd volgens eenige zeldzame uitzonderingen den regel maakt, gij die de Religie wilt oordeelen, volgens eenige mis bruiken gij die in uw gazetten senrijft, in uw U off ij- huizen gedurig schreit en roept: Hier is dit gebeurd; in Frankrijk 't geen daar is zoo gepreêkt, elders zus bijgevolg do Priesters en Paters zijn dit en 't geen; zeg mij ne koor, Mijnheer, is die handelwijze niet zot bij zotr indien de driften 't verstand niet ver duisterden, zou de handelwijze uwer gazetten niet vierkantig uitgelachen worden door iedereen T De Doryphora. Zooals men dezer dagen meldde heeft.de doryphora dccemlinrala zich in Duitschland, niet ver van onze grenzen verwijderd, vertoond. Do Kölhisclie Zei'ttng meldt dat een boor dezer dagen een dooske met verscheidene maaien vandengevreos- den aardappel ver woester bij M. Zimmerman, bestuur der eener asphaltfabriek bracht. Die maaien waren gevonden in een aardappelveld te Mulheim, alwaar zich eieren en gan'ch gevormde doryphora's bevonden. De maaien zijn schitterend rood en hebben langs beide zijden twee rijen zwarte stipkens. De kever is insgelijks rood, zijne vleugelen zijn geel en over hunne gansehe lengte geteekend met tien strepen van zwarte punten Die insektcn zijn een centimeter lang. De maaien en de kevers erslinden met de grootste gul zigheid het loof van den aardappelstruik. Men heeft bevonden dat het aardappelveld waar do doryphora gevonden is, toehoort aan eenen beenhou wer dieamerii aan8ch spek verkoopt. Men denkt dat de eieren van dit vreeseiija insekt in de kassen van hetsp*»k over den Oceaan zijn gebracht. Al de burgemeesters der provincie Luik hebben van wege den gouverneur ee;,e piak kaart ontvangen, waarop do doryphora is afgebeeld vergezeld door eenen brief, om da aandacht der landbouwers in te roepen, op de verschijning van dit insekt. Wij vernemen later dat de doryphora op e,enc ver- J schrikKclijke wijze vooriteelt in het aardappelveld te Mulheim, waar men het insekt het eerst heeft j ontdekt De kevers vliegen, door den wind voortge- dreven tot op eenen grooten afstand. Om hot onge- diert te vernielen strooit, men op het veld eene laag I PONDS E N. zaagmeel dat met petrool is vochtig gemaakt. Mengelingen. Tien .ninuten stilte. Eendominéiu Holland had gepreekt dat er geen eene vrouw in den hemel zou geweest zijn... Er werd daar zooveel op geklapt dat de Dominè oor d'O ver heid moest komen re ening geven van zijne woorden: Hoort, zegde hij, inden Apocalijpsus staat dat er in den Hemel een groote stilte zal zijn, van 10 minuten. Welnu, geeu een vrouw kan dat uithouden!!! VasiDeradene vrouw. Eène boerin ia de Walen trouwde met 'ne vont die den naam had van een eerste nachtraaf te zijn. Den dag na hun kouwelijk riep zij hem op den achterhof, waar eene opene ton lag: Hoort, zegde zij, eiken avond ten 9 ure slipt wordt d'huisde'ir gesloten komt gij later, ge moogt in die ton slapen - Slim Spij ig dat ik geen Spanjaard ben zegde een Fransch- En waarom T Ik zou dan Iwee talen kennen. Hoe dat I Wel 't Franteh dat ik nu ken, en 't Spaansch; zou dat geen iwee zijn Davidje. Davidje was een driftige Ier, zyne moeder moest hem wel kennen, want eens dal men haar zeggen kwam dat haar zoon tol de oiigolnkk.ge g-vuogenen behoorde die iu Indië rug aan rug sa in. ngebonden werden, dan riep zy uitDe hemel outf-rui3 zich over den man, die aan myn Davidje vastgebonden is 1 Juli 1877 106 liters. 159 Zele, Tarwe Rogge Haver tl eerst Boekweit Aardappelen, 1U0 kilos Klaverzaad, por kilo Vlas, per .-l kilos Hoornbeesten. 28.50 32,25 18-51) 19.50 17.— 18,üd Belg. Lcening 4 th 1871 100,25 3 th. 1873 7.-,70 Gem. krediet. 4 1/2 th. 103 50 Brussel, leening 1867 3 th. 88,50 1873 3 th. 1874 3 th. Co.OO Gent, leening 1868 3 th. OO.Co Markten. Dendermonde, 's maandags. Lijnolie 100 kilos. 67.25 Kempolie, Raapolie, £2,'ft0 Lijnkoeken, 24.25 Kempkoeken, 15,50 Tarwe, 3425 Rogge. 24,25 Boti-rper kilo 2,57 a 2,87 Leuven, 'a maandags. Tarwe, 33 00 Rog e. 22,75 Brouwershaver, 22,50 Voedcerhaver, 22,50 Boter 1/2 kilo, 1,34 Bloem (fijne.)45,00 Kortrijk, 's maandags. Witte Tarwe, 26,00 Rogge, —.08 Boter. 1/2 kilo, 1,69 Ei-re*. 25. 2.12 Aalst, 's zaturdaga. Tarwe per 1 heet.32 1. 50 c Masleluin, Haver, Rogge, Aardappels, Hop, Eieren» Boter. Vlas. 4 a 5,70 Viggens, 33,25 29.50 •25.00 •22,50 17,50 (00 00 2 ©3 ('8.93 25 4 29 Ninove, 'e dynsdags. Ta'we, 100 kilos, Rogge. Haver, Boonen, Boter per kilo, Eieren per 26, Koolzaad, Lijnzaad, St. Nikolaas, Per 106 lieten Witte Tarwe, Rcode, - Rogge, Boekweit. Paardeboonen, Vlas 3 kilo, Boter kilo, 33,50 23,50 23.50 24 50 1.90 1,85 36,50 35.50 1 donderdags. Eie :l d« 2 •i 300 kilos, Aardappelen 30,00 29 75 18.25 21,— 22,90 5,60 2.91 2,09 45,00 ll',50 23,— 0,— 0,— 0,00 0,00 Meeheleu, Tarwe, Rogge, Boler, Si rooi per 100 kilos, Vlas 3 kilos, Veemaikt, Inlandsch ras 45 stuks, van 195 tol Ir. 325 Vreemd ras 560 stuks van 280 tot 770. GeeraardsWgen, maandags Tarwe 1U0 kilos, ldasteluin, Rogge, Ruw vlas per kilo, Boter por kilo, Tabak grooten kleinen. 31,00 21,50 20,50 1 50 02,50 Hamme, 's zaturdags. Kemp per 11 kilos, 11,70 Boter, per kilo, 3.5-4 Aardappelen, pel' 100 kilos, 09,11 Lokeren. 's woensdags. Pe. 106 liters, Witte Tarwe, 29 50 Roode, .''O Rogge, 18 ,75 B"'»"1/2 kilo. Haver 17,00 Aalst. tLeii'trforuR tan Daens Ifcayart

De Werkman | 1877 | | pagina 4