Nood leert Deugd. veleger, bestemd om Bulgaria binnen te rukken, ten einde do oevers van den Donau en de posten achter liet operatie-leger te bekaken. Het inrichten van depots in Bulgaria gaat spoedig vooruit. De aftocht van het gros der russische legermacht hangt af van die inrichting. De Turken hebben op hunnen aftocht al den voorraad meegenomen nog- tans zijn h;er en daar eecige granen op het veld gebleven. A vond -C o n g r e s Stant. Nu eens van den oorlog gesprokon. Lexis. Ja, wakke nieuws geven de gazotten Yien. Duister en onbegrijpelijk nieuws! de depêchen zijn doolhoven en bcdriegputten; avekaten of praktezijns geraken er niet uit. Tist. !t Is toch al tij J zeker dat de Russen afgedroogd worden. Nelen. Ja, maar 't is nog een begin de prijzen gaan nu gegeven worden. Stant. 'ne Mensch en weet zuiver niet met wie doen. Wat is uw gedacht, champetter Champetter. Als man van de wet moet ik onzijdig blijven. Lexis. We zijn hier onder ons. Champetter. - Hewel, nondepatat de Turk is'nen oude krawat; in zijnen lleur viel hij op de christene volkeren, gelijk de Zandboer, als hij zat is, op zijn keukengerief, en op zijn vrouw valt... Maar, de Rus heett al geen beter manieren; vraag het maar eens aan de Polakken. Lexis. Zoodat Rus en Turk onder een muts mogen zitten? Champettes. Ja, maar de verschillen zijn alsvolgt: dat de Rus den oorlog zonder rede gcwenscht en begonst heeft; daarbij nog, jongens, ge ziet twee lompo kerels vechten; 'tzijn alle twee uw vijanden ;den eenen is sterk en wilt alleman beroepen; den anderen is ziekelijk en attakeert niemand; met wie zult gij in uw gedacht vechten Vien. 't Spreekt van zells: met den zwaksten Lexis. Alzoo doen de Volkeren ook Champetter. Als Rusland nu de Provinciën aan den Donau krijgt, dan zal 't later zijnon slagtand in Oostenrijk willen slaan; en alzoo ge durig vorder en verder den honger omt al etende. Tist. God weet, krijgen wc de Kozakken hier nog in 't Land niot! Vien. ChampeUer, komt er daar geen nieuws van uit 't GoAerne- ment Champetter. Van den oorlog? Niets, tenzij vermaningen om gerust te blijven, om niet te veel te lameeren, noch van den Rus noch van den Turk; alzoo zullen wij, als 't God blieft, ongehinderd uit den slag ko men... Maar, een ander zaak ligt op 't hert van onzen Koning, jongens, en belet z'jn slapen. Lexis Te weten Champetter. Te weten, 't is serieus, jongens, dien dorofora. Laat ons lezen en bidden, opdat dit in-ekt in ons Landniet kome; want 't zou erger zijn als d'eerste patatter] lag? Vien. Wat voor een goed is dat v Champetter. Ge moet komen zien in 't Gemeentehuis, Vrienden er hangt 'oen dorrifora uitgetoekend; 't is een dier zoo groot als'ne meikever, met pooten gelijk naalden, zoo scherp, oogen golijk kogels, en de kop diep in 't lijf. Ze zeggen dat er van éen op een half jaar wel honderd duizend komen StantDat ze vliegen Champetter. Noen, dat hun oikes don* den wind voortgedragen worden. En Jat goed kruipt in den grond en bijt de wortels der pataten grat af.... Maar, 'l is tien uren, V'riendon, elk. 'ne gooien nacht. Van de gelij on Champetter, tot morgen. Weeral 2 moorden in 't IlenegauwsTe Courcelles, een on- tuchtigaard die kapotgemaakt is en te Braquenies, iemand die zijn eigen broer wilde vermoorden, voor'nen onnoozelen twist over duiven. De wreodo patatterplaag, der. dorrifora, is nu al in Schotland en doet er groote verwoestingen. Men vreest voor geheel Europa: de Volkeren meinen dat z'hunnon Heer en Schepper kunnen missen is 't wonder als er tons plagen en geessels komen Twee menschen verbrand, totterdood, zondag nacht in een groot huis te Verviers. Rond middernacht werd het vuur bemerkt; men gelooft dat het ontstaan is door 't omvallen eeuer lamp, waar 'nen hond of een kat tegengeloopen was; mijnheer en madam Burette zijn dood- verbrand; dander huisbewoners zijn kunnen vluchten. 1 Daar nu! ei'komt een nieuwe plaag in 't land de plaag der enkel censen. Holland weigert ze nog ('ontvangen en daarmeê zijn er hooger op, naar 't Noorden, steden zuiver vergeven van kopergeld. Te Lier zijn winkeliers die voor 12 d 13 duizend fr. censeu hebben... 't ls een wezenlijke krisis g'hebt geld en ge kunt uw wissels niet betalen de Bank wilt geen koper geld dan voor de centiemen.... Men zal daar middel moeten in schaffen. Op den Luxemburgschen spoorweg zijn d'ander week twee marebandisetreiuen opcengeloopeneen treinwachter is gedood, eeu machinist 't been afgereden, en men zegt dat een stoker de twee bcenen verloren heeft.... 't Zijn gevaarlijke posten Pater Van Caloen is uit Roomen toruggokomen hij was eraan den .H. Vader do hulde gaan brengen van al dó Belgische Xaverianen STAVELOT, 10juli. Verscheidene nieuwe gevallen van aanste kelijke longziekte zijn alhier gedurende den loop der verledene week bestatigd in de stallen van 't kasteel. Men heeft twee ossen en eene koe moeten afmaken. Spreekkamerken. Zo komen... waarschijnlijk... als ze ko men, zal "t dijnsdag zijn. Maar, go kent ze - Er is ons uit Zele 'nen brief toegekomen, naamloos. Wij maken er geen gebruik van; waarom niet durven tee'.»enen, en waarom onzen Vriend De Kinder niet aan spreken; hij zal, bijaldien de zaak met voordeel mag publiek komen, een Testimonium of Certificaat geven; den eersten den besten schrijft immers in de Werkman niet De Kermis, 't Leven, de Oorlog. Tonia. Domien, mijne man, weeral 'ne Kermis voorbij Domien. Och ja 'tDie tijden moeten er ook zijn or is een oud spreekwoord dat zegt't Is een slecht land, waar het nimmermeer ker mis is. Tonia. Spijtig, Domien, dat er zooveel menschen op een verkeerde wijze kermis vieren. Domien. 'k Laat zijn, dat'no mcnsch zijn eigen deugd doet, met spijs en drank, de goel zaken zijn voor de men6chen geschapen en niet voor do ganzen maar zijn eigen ziek zuchtig en kapot maken, zwieren en kermis vieren dat. men 's anderdaags een gezicht heeft gelijk gewijdde aarde, en dat het verschelde weken daarna earême-forgée is, dat is dom in mijn land. Tonia. - Domien, 't is duur wat men mot 't vel betaalt, zei mija meken zaliger; on er zijn er zooveel die aan't kermissen hun gezond heid en hun vel laten. Domien. Wij zullen trachten ander gedachten aan ons kinderen in te boezemen 't is van jongs af om doen Tonia. 't En moeten geen krenipers zijn, maar liefhebbers van nobele, en treffelijke vermaken. Domien. En die dagen, Toniaze korten al, ge wordt het gewaar! Tonia. De sneeuw is nog maar van den grond en er hangt al verschen in de lucht, 't En zijn geen zomers meer Domien. Noch geen levens ook do jaren vliegen weg! Ficus is 't de moeite niet meer van beginnen te leven. Tonia. - Weet gij wat ik zeg, Domien 't zijn droeve sukkelaars, die niets anders in 't oog hebben als het tegenwoordig kort levcken Domien. Ja, mijn vrouw ge leeft vijftig, zestig, zeventig .jaar, 'k geef er u tachentig, honderd mot een jaarken se Hens nadert gij tot de dood en wip d'agonie is daar en go zijt weg! Wij mogen Ons lieer duizendmaal bedanken van deel te maken van"'t uitverkoren Christen- Volk. Tonia. En veel die daar zoo weinig kas van maken Domien. Ja, die, gelijk d'Arabiers, de diamanten onder de voeten trappelen de menschen bestaan alzoo wat zij zonder moeite krijgen, dunkt hun niets te zijn. Tonia. Gelukkig die 't anders verstaan en die 't Christene Geloof met zorg en eerbied bewarenEn boe is 't nu met den Oorlog, Domien? Domien. D'ander week lag don Turk boven in Asia en aan den Donau. Tonia. Anne-Katrien uit 't winkelken had het ook van den Postbó hooren zeggen. Domien. Ge weet dat de Rus over den Donau, dit breed water, geraakt was, doch daar wachtte de Turk hom kloekmoedig af, gaf hem verschcidc kloeke muilpeeren, leg !e hem onder de voeten en Tonia. Krapte zijn gezicht open. Domien. Er zullen daar veel droeve sukkelaars vóör den tijd aan hun dood geraken. Tonia. En indien 't daarmee nog gedaan ware Domien. Ja, maar de Rus heel't in zijn nrragie, veel troepen uit Polen doen komen en morgen kunnen de Courriers ons komen zeggen dat er verscheide duizende Turken kapot zijn gemaakt, 't Zijn twee sterke razige kerels, twee vijanden gelijk beorenze zullen vechten, totdat bijna al 't volk verdestrucerd is Tonia. Brrr... 'tmoet daar een lamentatie zijn; mij dunkt, 'k zie 't van hier; hoe dat de moederharten er kloppen gelijk d'hamers in een olieslagerij; /I hoe dat er tranen gestort worden, zoo dik als dooren van eiers <£f niemand is daar vrij of gerust in zijn huis men beleeft er nachten, jk slapelooze nachten, alsof in ieder huis een lijk lag legeren vliegen 't land over en weêr, op alle plaatsen vuur en bloed latende als de soldaten weg zijn, is de Landsman bevreesd van zijne spa in den grond te steken, zeker als hij is van 'nen arm of 'nc kop of een been van 'ne mensch f éA^x. fö treffen, tóe Boeren bekijken droefgeestig Jrl hunne treurige akkers, terwijl de kinders 0^ als arme Zebedeuskens zitten te weenen... Oeh HeereGod heiligen Donatus, heilige Barbara, Ons Lieve Vrouwke lief, bewaart ons toch van den Oorlog!... Domien. Van pest, oorlog en hongersnood, verlos l^L' ons, Heer. Tonia. - Domien, er is toch zeker geen vrees voor ons Land Domien. Tot hiertoe zie ik geen gevaar, maar als er nen brand begint, -\\ie zal ons zeggen, waar hij uitscheidtWij zijn al lange jaren in vrede gobleven, God geve dat't mag blijven voortduren maar 'ne generaion oorlog is somtijds gauw gekomen 't een land slijpt 't ander mee Tonia. Weo aan iedereen, moesten wij dat beleven... we kunnen niets anders doen, als er 'ne goeien Vndrons tegen lezen. Kipkap van Nieuws. Attentie er circulceren valsche halve- frankskes Leopold II staat erop; ze zijn wel nagemaakt, maar klinken slecht men late z'eens vallen In Turkije is de Minister van Oor log overleden; en niet ver van Sottegem heeft een beenhouwerinne van Herzele dry manspersonen afgeslagen en den vierden, die er wilde tus- schen komen, buiten gesmeten. - Zondag is kapitein Dunbar t'Antwer- pen in StJansvliet verdronken; twee Kerels, dio zijn Jijlc bestolen, zijn aangehouden. - Grant, de oud-President van Amerika, is te Brussel en te Gent geweest. Met veel eer ontvangen. Kardinaal de Angelis is te Roomen overleden en Mgr Kctteler, de Aartsbisschop van Maintz, li»t op zijn uiterste. - Bismarck heeft een apparilie gedaan te Berlijn; dfe ongelukkige vent blijft God en de Kerk vervolgen; 'k beef voor zijn einde. 'nen Vogst gelijk er nu eenen op do Vlaanische velden staat, is in vele jaren niet te zien geweest. God zij gedankt D'aardappels ko men ook goed vooruit; dit beetje regen zal hen deugd gedaan hebben. Langs Poperinge verbetert de Hop; In 't Vlaamsch Hopkwartier en in Brabant zouden de zaken schielijk en veel moeten verbeteren, of 't zal maar een halve bakte zijn

De Werkman | 1877 | | pagina 2