Verschiial alle Vrijdagen. Tijdingen over den Oorlog. 5" £AAK SJ° 248 20 JULI 1877. s Prijs in bureel of winkels 5 centiemen. Met de post of te huis gebracht 2,50 'sjaars Voorat betaalbaar. NIEUWSKES. Er is te Schotland 'ne schaapher- herder overleden, inden ouderdom van lUS jaren. 't Mêken van Letterhau- tem is ook al eenige weken dood ze ging haren Jubilé vieren van 50 jaar weef. Er is nu in Duitschland een nieuw insekt gevonden, dat d'Hop vernielt. W'hebben de Volledige Werken van Conscience te koop, groot formaat sterk ingebonden, 8 boekdee- in 8°van 35 fr. 't i3 grooten haasaard |wie wilt zo Over d'hop wordt nit Nuremberg geschreven dat zij in voldoenden bloei is. In ons land laten vele planterijen te i wenschen. De Tarwe heeft neiging om op te slaan. De aardappels slaan af. De Oorlog kan oerlang een nieuw aanschijn nemen. De Russen zijn, door verrassing, over de Balkans geraakt. Moltke had nogtans gezegd Die Bal - kans zijn onoverwinnelijk. Andronopel en Konstantinopel zijn bedreigd. Wat gaan Oostenrijk en Engeland doen In Frankrijk is alles nu bladstil,. i 't Is de kalmte voor het onweer. Al nat voor DE WERMAtS lestemd is, moet mchftrij Een ernstig Woord aan iedereen. België, ons gelief Vaderland, wordt hevig bewerkt door de slechte 6chriften en gazetten. Die schriften en gazetten zijn des te gevaarlijker, vermits zij zich van de lastertaal bedienen, 't is te zeggen, leugens uitvindenen verspreiden, om de Christene Samenleving en de Geestelijkheid in hunne eor en faam te benadeeligen. Voltaire, de grootste deugeniet die misschien ooit geleefd heeft, maar een fijne ratVoltaire schreef aan zijn vriendenAls de leugen onze zaak kan voordeelig zijn, dan is liegen geen kwaad liegt dan maar stoutmoedig, liegt altijd voort; er zal toch iets van overblijven. De geest van Voltaire heerschttegenwoordig in al deslochte schriften; zij liegen en lasteren, zonder ophouden; zij vinden allerhande historiën, veroordeelingen van Geestelijken uit, meest altijd uit vreemde landen en die door den Lezer niet kunnen onderzocht worden en als er, bij middel van valschen eed, een slachtoffer hier te lande in hunnehanden valt, dan herhalen zij jaren en jaren, die dikwijls valsche veroordeeling. Waarom doen ze dat? Iedereen weet toch wel dat er geen partij land zonder onkruid isbij de 12 Apostelen was een Judas; en als eronder tien duizend Geestelijken of Kloosterlingen een onwaardig man bevonden wordt, is dat een smaad voor al de andere Is 't integendeel geene eer veor dien eerbiedwaardi- gen stand Waarom dan die gedurige herhaling van uitgezonderde feiten Ha, de Vrijmetsers kennen 't mensekclijk hert; als men gedurig leest hier heeft dees schandaal plaats gehad, in Engeland 't geen, in het De- Ïartement X, een ander, dan komt er in 't hert van den onvoorzichtigen ïzer een vooroordeel tegen de Religiedit vooroordeel verandert in onverschilligheid, in haat; die haat werkt op de zeden,men wordt zede loos en goddeloos 't Is daarom dat de Geestelijke Overheid zoo streng het lezen der slechte schriften verbiedt; 't is haar recht't is hare plicht! Een aan houdende lezer van vuile en goddelooze schHften', zal zedeloos en godde loos worden dat is zoo stellig en onbetwistbaar, alsdat iemand die vergiftigde spijzen eet, zal vergiftigd worden. Weihoe! er wordt dage lijks gevraagd aan d'heeren Doctoorsis dit of 't dees gezond voor 't lichaam in de bijeenkomsten van heeren Doctoors wordt gedurig onderzocht wat den mensch kan nadeelig zijnen de Bewakers, de Geneesheeren onze Zielen zouden niet mogen zeggen en aanduiden het geen onze ziolen ten verderve kan en moet brengen Achtbare Lezers, indien de slechte, lasterende schriften in Vlaande ren gelezen werden, wij zouden gedurig op de bres moeten staan, om de valschheid dier gazetten en gazettekens te doen zien, om te toonen dat zij wezentlijk enlafkertiglijk lasteren en liegen doch in onze stre ken is nog gezond oordeel en eerbied veor de H. Kerk, die hare plicht doet als zij die venijnige schriften verbiedttegenwoordig dat die ga zetten opentlijk, als uitgehongerde wolven, de H. Kerk bespringen, wie is de gedoopte mensch die door zijn lezing die gazetten zou willen onder steunen en door zijn gedurige aanraking met denzelfden haat bezield orden? D'Heilige Kerk, in die gazetten zoo wreed belasterden belogen, worden aan P Daens, opsteller, Leopoldstraat 77. is zij onze Moeder niet en heeft zij voor ons niet meer gedaan als ooit eene moeder voor haar kind deed In hare opkomst, terwijl de aarde 't bloed dronk van 15 millioen Christenen, dan zondt de Kerk hare diakens rond om d'armen te spijzen, de bedrukten te troosten, en 't menschdom goed te doen. Als de Kerk eenige macht kreeg, dan gebruikte zij deze om de Slaver nij af te schaffen, om de Wetenschappen te verspreiden, om overal Gasthuizen en Weezenhuizen to stichten 1 In haren hoogsten bloei, wat deed de Kerk dan om d'oorlogen, die wreede moordenarijen te beletten, hewel, de Kerk stelde eenen opper sten Tribunaal in, die de geschillen der Koningen op een wreedzame wijze moest dnen eindigen. De Kerk is niet veranderd Ziet Parijs drij Aartsbisschoppen zijn er achtereen vermoord welnu, de Kerk heeft een vierde Aartsbisschop gezonden om dat ongelukkig volk meer te beminnen, namate het van den goeden weg meer is afge dwaald. Een enkele Priester der Kerk, Vincentius a Paulo, heeft aan 't volk meer goed gedaan, hij alleen, dan al de zoogezegde ongeloovige philan- tropen te samen. Konden wij ons in de wolken verheffen, en een oogenblik zien wat de Kerk in g'neel de wereld voor de Beschaving, voor de Zeden, voor d'Huisgezinnen, voor de Vaders en Moeders, voor 't Werkvolk doet, wij zouden ons hert in de vurigste dankbaarheid voelen ontbranden. 't Is onbetwistbaar dat de Turken in Asia groote voordeelen behaald hebben, bijzooverre dat de Russen bijna tot over de grenzen van hun land zijn geslagen Er zijn telegrams uit Konstantinopelen die melden dat de Turksche generaal Ismail pacha reeds op Russisch grondgebied zes mijlen ver is vooruitgerukt op de baan van Tiflis. Aan den Donau staan de zaken anders gelegen de Russen hebben de versterkte stad Nicopolis genomen en "hunne voorwacht is door het Balkansgebergte gepasseerd, te Schipka en Yenisaghra. Op het hooren van die tijding was Reouf Pacha met veel troepen uit Andronopel gekomen gekomenwant als de Russen de Balkans passee- ren, dan zijn ze op eenige dagen te Konstantinopelen. Een hevig gevecht had maandag plaats in dc bergengte waar de Russen doortrokken. Volgens de telegrams uit Konstantinopelen zouden de Russen teruggeslagen zijn met groot verlies. Wij verwachten nadere tijdingen. De Russen te Nicopolis. Een telegram uit Bucharest, 16 juli, meldt dat de Russen zondag avond de hoogten hebben ingenomen welke Nicopolis beheerschen de Turken hebben de stad verlaten, welke door de Russen is bezet. Een tweede telegram uit dezelfde stad zegtSedert dezen morgend wappert de russische vlag boven de versterkingen van Nicopolis, welke stad door de Turken is verlaten.

De Werkman | 1877 | | pagina 1