Nood leert Deiigd. Een telegram uit Bucharest, 1(5 juli, geeft de volgende nadere bijzon heden. Het russisch gedetaclieeid korps van den linkervleugel, onder bevel van den kroonprins, heeft gisteren, rechtover Izlas, nabij Nico- polis, het versterkte dorp Sinowitz ingenomen alsook de omliggende hoogten De Russen hebben op die hoogten een aantal munitiën buit ge maakt. Zij hebben de Turken verjaagd, die naar Nicopolis zijn gevlucht. De rumtnische batterij van Islaz heelt met goed gevolg op de Turken geschoten. Dezen morgend ten zeven ure was Nicepolis in de macht der Russen. De agencie Mac-Lean meldt uit Bucharest, 16 juli. Gisteren avond is op den Donau een groot gevecht begonnen. De russische batterijen van Turnu Magurelli hebben Nicepolis hevig beschoten, terwijl door de duisternis begunstigd, een legerkorps de rivier overtrok en de Turken in hunne verschansingen aanviel. Het geveeht dat gedurende een ge deelte van den nacht was opgeschorst, is des morgends vroeg weêr begonnen. Ten zeven ure zijn de Russen zegepralend Nicopolis binnen gerukt. BRUSSEL. Zondag geeft Z. M. de Koning een tafel. Bij onzen vriend M. De Mol, Koorstraat, 22, Molenbeek, is extra goeden Guano te bekomen. De graaf van Parijs was deze week te Brussel, alsmede de keizerlijke Prins van Duitschland. - Onder al d'insekten die naar 't Gouvernement eezonden zij, is nog geen enkele Doryphora. Een bediende van Parijs, die 40oii fr. verbankt had, is te Brussel aangehou den De Processie van 't H. Sacrament van Mirakel is zondag met veel plechtigheid uitgegaan en heelt ongestoord haren weg kunnen af leggen. 't Is wreed dat er in oen beschaafd land vrees is van zulke bo- tooging te zien stooren Zondag is bij Massou, fabrikant in gazwa ter, don genaamden J. J. Rappe gedoed door 't springen eener üesch welke hij wilde vullen. Het huisje der nagbladvcrkoopster op den hoek der Steenstraat is's nachts geplunderd. Een voorbijganger, die wat dichtbij de roovers ging, bekwam een duchtig pak slagen. Te LUIK gaan de zaken maar soberkes; in al de Fabrieken dankt men werklieden afin zekere werkhuizen eener Compagnie waar vroeger Sou m.innen arbeidden, werken sedert i Juli nog 73 man. 't Is gezien door menschen van Aalst, die naar Ninove gingen beèvaarden Zondag noen stond daar aan de Statie man en vrouw te lawijten en te vechten; de man was dronken 't schenen Brusselaars te zijn... Ca s'explique, zou de Franschman zeggen. Er zijn veel mensehen onpasselijk door het eten van onrijpe aard appels... Vroeger bestond 't gebruik jat men maar nieuwe patotteren mocht eten na den 25sten Juli. De menschen overdrijven geerne hunne kruissen.. Men verze- dat er nog geen Dorijfora's in ons land zijnte zien geweest.. Des te beter1 Te Caehtem, in West-Vlaandoren, is d'ander week weêr 'ne man verdronken, met achter zijn eten te gaan zwemmen... Hoe zijn de menschen toch niet wijzer Te Ertvelde is d' ander week de groote pachthoeve afgebrand der Weduwe en kinderen Van de Voorde. De peerdenknecht is zoodanig ver brand dat hem de laatste Sacramenten moesten bediend worden 141 Stalbeesten hebbon den dood in de vlammen gevonden'tzijn 13 aller schoonste koeion on runders, een prachtig rijpaard, twee honden, 117 schoone schapen niets van het huisgerief of landbouwhalm is gered. 't ls te grof! Er is te Hobokeireene hovonierskar met peerd en al gestolen De kar is te Lier teruggevonden Weèral een KIN D overreden, t' Antwerpen, een manneken van 5 jaar't ging naar school, de tramway kwam gevlogen 't arm bloei- kèn viel en werd 't hoofd afgereden.... Waarom den ijzeren weg t'halven de straat brengen? Dat is wel in Amerika, waar de straten breed zijn, maar hier? er is bijna geen dag of men ziet malheuren Er hebben zondag te Brugge schoone feesten geweest,,ter eere van Breydel en de Coninck.... Concience, de groote Vlaamsche schrijver, presideerde on herkreeg liet vuur zijner jeugd om over Vlaanderen te spreken.... Alles is minzaam algeloopen. In 't Doornijksch heeft een landbouwer, terwijl hij gras maaide, eene blikkendoos gevonden, waarin aktiën en goud, ter waarde van 50,(JOO man waren gesloten.... De man was zuiver van zijn zinnen D'ander week is te Gent, op de Fabriek-Lousborgs, een meisje van 1(5 jaar met haar twee armen in een tandwiel gevat en vreeselijk geminkt. 't Arme schaap! over eonige jaren was aan heur Vader hetzelfde ongeluk gebeurd. Nog al éenenTe Parijs is een geldman gaan loopen met 200,000 fr't was ne libertijn Hij is te Brussel aangehouden. De gendarms van Holland gaan nu rond om proces-verbaal te ma ken tegen al de Belgische censen, die zij vinden. Er is te Baden weer een verloren schaap dat terugkeert. Pastoor Kriegen, die met de vijanden der Kerk samengespannen was, heeft nu opentlijk geschreven dat hij in de Katholieke Kerk wil wederkeeren en vergiffenis vraagt aan al degenen die door hem verergerd zijn. Do Fransche soldaten gaan nu mogen brillen, em juister te konnen schieten. De Bisschop van Maintz, Mgr Ketteler, die geleerde en dappere Man. is overleden. Een professor der Universiteit van Leuven, M. Rutgeerts, is insgelijks naar 'tander leven vertrokken. Zalig degenen die in 't gelooof van den Heer sterven! DAT KOMT ER VAN Voor eenige dagen werd in een bosch nabij Kattowitz gelegen, een werkman geyonden, die in dronken toestand zich op het gras had neer gelegd. en wel juist op een mierennest, om zijn roes uit te slapen.-De vreetzuchtige mieren wierpen zich op den hulpeloos neerliggende en beten hem een stuk uit het gezicht, uit de tong en verder uit zijn geheele lichaam. Voorbijgangers vonden eindelijk den bek lagen sweerdige in zijn ontzettenden toestand en brachten hem naar zijne woning, waar hij •poeuig stierf. In 't Bisdom Trier, in Pruisen, zijn 146 gemeenten zonder Pastoor.... Dat zegt veel DEN O ORLOG Tonia. Maar, Domien, hoe is 't nu met den oorlog? Domen. Wel, vrouw, d'ander week lag den Terk boven en nu is 't do Ris. Tonia. Ja, zoo gaat het als er twee vechten nu ligt den oenen boven, dan den anderen, maar alle twee komen eraf, met gescheurde kleèren, met builen, beten, affrenten en kwetsieren. Zoo, zoo, de Ris ligt boven Domien. Ja, hij heeft reeds over den Donau een sterke stad, Nico polis genomen, en is daarmee half geschranst; de voorwacht is in mar- che for?ée naar de Balkans geioopen en reeds zijn er een goei 20 duizend man door die bergen gedrongen. Tonia. Doen ze en den Terk Domien. —Of hij nu benauwd of machteloos is, dat weet ik niet ;'k ge loof dat den Terk te zwak van volk is en overrompeld wordt Tonia. - Anders zou hij toch die voorwacht tegengehouden hebben. Domien. Dat veegtIn alle geval, laat ons nu d'oog op de Balkans houden daar is 't om doen als 't Russisch leger de voorwacht kan vol gen en zich langs den anderen kant rangschikken,dan mogen de Turken saufkepé beginnen te roepen. Tonia. Zouje willengelooven, man, da'k met plezierden zomer zijn oorekes zien intrekken?.. Met den duur zullen ze toch moeten over een komen. Domien. 't Zal den Rus onmogelijk wezen, zijn volk daar eten te bezorgen. En de winter zal beter gedachten ingeven. 'Jonia. Anders, met g'heel dien herrewerre, i'iskeerde gansch Europa nog in vuur en vlam te komen. t Domien. Tonia, ge moogt zeker zijn, daf de moeders en dochtersin t Oosten met oneindig meer ongefluld dan gij, den winter betrachten. Tonia. 't En moet daar geen plezierigi wonen zijn Oorloge tijden Ons Heer wilt er alle menschen van bewaren Domien. En 't schijnt, Tonia, dat ze daar op een barbaarsche wijze handelen; alle dagen doet den Turk zijn beklag aan de mogendheden: alsdat de Russen steden en dorpen in brand steken, grijsaards, vrouwen on kinderen vermoorden en op allo manieian de roeliolooze onversaagde prij speelt Torna. O mijn machtige patroonessc, sta mij bij Zijn 't menschen of wiide tiegers Domien. In alle geval, 't zijn toch geen redelijke menschen. Hoor nu verder de Tnrksche Minister schrijft dat de Russen, 3uu wagens ont moetende, geladen met vluchtende huisgezinnen, dezelve bij middel van kanonscheuten vernietigd hebben; er zijn ook in Turkije vele vluchtelin gen aangekomen, met d'handen afgekapt of den neus afgesneden. Tonia Alle Heiligen uit den hemel zou dat waar zijn Domien. Er zijn er die willen hebben, dat de Turk de zaken verer gert, om compassie in te boezemen; maar er moet toch iets van zijn; het zju twee ongeioovigen, Tonia; de Turk beeft in zijnen tijd, hon derd keeren dezelfde wreedheden bedreven, maar dit belet niet dat de Rus, «als de Turk do waarheid over hem zegt, een roekelooze wreede prij, 'ne zièlhond en 'nen bloedzuiger is! God geeft, dat hij duizende uren van ons mag verwijderd blijven. Tonia. Amen, tot in der eeuwigheid DE VLASOOGST. De berichten omtrent den vlasoogst in België luiden als volgt: In Vlaanderen staat het vlas in 't algemeen goed liet ic van eene groote lengte en goede hoedanigheid; de beste streken zijn St-Nikolaas, Loke ren. Zele, Kalken, Wetteren en Gent Men vindt er zelfs vlas van 1,10 meter a 1,25 lengte in 't zuiden is liet minder goed gelukt, zooals in de streken van Ninove, Audenaarde Kortrijk en Meenen, waar men op een goed half gewas rekent, alsook in 't noorden van Brugge en St-Nikolaas, waar men zware gronden aantreft. Wat de provincie Antwerpen aangaat, is het gewas ook geheel goed onder Duffel, Gontich en Put, alsook Thisselt, alwaar er veel gezaaid is. Het valt af in Brabant onder Londerzëel en Merchtem, waar men toch ook op een goed half gewas rekent. De berichten uit de waalsche streken zijn niet zoo gunstig doordien deze gronden veel zwaarder zijn, hebben deze ook meer geleden aan killigheid, door den aanhoudende regen in den zaaitijdhet vlas heeft er gekwijnd en is kort geblevenwij kunnen dus slechts op een klein half gewas rekenen. Nogtans vindt men er hier en daar nog eene partij Hink vlas. De berichten uit Nederland luiden als volgtUit Zeeland zal weinig terecht komen. In de streek van Terneuzen zijn nog enkele goede stukken te vinden, doch de eilanden van Noord en Zuid Beveland, Schou wen en Tholen zijn bijna niots weerddoor de aanhoudende droogte is de grond gescheurd, waardoor de zon diep doordrong en de groei be lemmerde, daarbij komen de kwade koppen in brand. Het vlas is dus in deze streken bijna geheel verloren. In de eilanden Flakkee en Goe- dereedo schijnen enkele goede stukken te zijndaar is de grond lager, waardoor er meer vocht was. In noord-Nederland, onder Zevenbergen, Willemsstadt en Klundert is het vlas ook zeer slecht. Be nieuwe ingedijkte polders in den Biesbosch tegenover Werkendam zijn goed, enkele akkers zijn zelfs geheel goedhet vlas is er van 10 tot 12 palm lang. Het vlas in de omstreken van E>oortrecht staat tamelijk goed. doch er wordt aldaar niet veol gezaaid zoo is het ook met den Biesbosch De Haarlemmermeerpolder is ook niet meegevallen deze heelt veel geleden van de droogte is ongelijk en uiteen geioopen, hier en daar ziet men nogtans een heel goed stuk. Men rekent op een derde gedeelte dat lang genoeg zal zijn en van goedo hoedanigheidde vlasakkers beslaan er ongeveer 1500 hektaren. De !J-polders laten ook veel te wenschen over, er is veel vlas en van goede lengte; men schat de akkers op 300 hektaren, 3ü a 4.) hektaren zijn er verkocht aan 600 gulden per hektaar. In Friesland is het vlas goed op de zachte landen en van half gewas op de zware landen. Groeningerland heeft dit jaar alweer een goed gewaser is niet zoo veel gezaaid als verleden jaar de boeren hebben er te veel moeten overhouden van den laatsten oogst. Er zal niet zooveol vlas zijn als de twee vorige jaren, doch er is veel te verwerken overgebleven van verleden jaar.

De Werkman | 1877 | | pagina 2