Slechtheid straft zich zelve. •«SüggSs De Colorado- of Aardappelkever. Onder de geschenken, welke de Nieuwe Wereld aan de oude gaf, is de aardappelplant, ofschoon in 'tbe- Sin met weêrzien en ondankbaarheid aangenomen, oor verloop van tijd zulk een schat geworden, dat men in vele lauden 'zich geen gezonden huishoudelij- ken toestand kan vvorstellen zonder aardappelen. Vooral in de noordelijke landen van Europa, waar de aardappel de hooldschotel op elke tafel uitmaakt, zijn zij onmisbaar geworden, te meer nog, daar de overigens meer voedzamo erwten, boonen, enz., "waarmee men zich voor de komst der aardappelen moest te vreden stellen, in te kleine hoeveelheden worden gekweekt, om allen te voeden. Die kostbare schat, de aardappel, loopt thans groot gevaar, en de vijand, die zich op den ondergang onzer aardappelen toelegt, heeft tot vaderland hetzelfde Amerika, dat ons zijne plant zond. Uit Colorado is namelijk een kever naar de overige gewesten van Amerika getrokken, die zich na een kortstondig ver blijf deed kennen als een vernielder van den aardap peloogst, waarom de Amerikanen een verwoeden oorlog tegen hem begonnen. Van 1858, toen de kever het eerst op een aardap pelveld werd aangetroffen, tot heden, heeft die oorlog onafgebroken voortgeduurd en voor zoover wij de gevolgen hebben kunnen nagaan, is de kever nog altijd op de amerikaansche aardappelvelden gehuis vest, terwijl enkelen naar Europa zijn gekomen om hunne vreedzucht hier voort te zetten en een geslacht aan te kweeken, welker opkomst do ondergang dreigt te worden van onze aardappelen. Wie den aardappelkever in zijne larven ooit gezien beeft, kan zich niet meer vergissen, zegt hel Huisgezin. Om het belang der zaak voegen wij hierbij eenige afbeeldingen van het schadelijk insekt, Poppen of Larven. De eolorado-kever, die in Amerika zulke vreeselijke verwoestingen in de aardappelvelden heeft teweegge- gebraclit, heeft op den rug gezien, de redaante van onzen inlandschen groenen goudhaan, i .aar hij is een weinig grooter (ongeveer 11 tot 12 milli ueters lang). Zijne kleur is vleeschkleurig rood, of osachtig isa- belle, met zwarte oogen, 18 kleine zwarte vlekjes en stipjes op het borststuk en - vijf gebogen langstre- pen op ieder dekschild. Aan depooten zijnde knieën en tarsen zwart. De streep langs den naad der dek schilden is zeer smal, dc overige zijn tamelijk breed de zijranden dier strepen zijn niet scherp afgebakend en tusschen deze ziet men op de isabelfe-grondkleur nog zeer vele fijne zwarte of bruine stippeltjes. De eieren worden door de moederkever bij hoopjes van 30 of iets meer of minder, op de onderzijde der bladeren vastgelijmd. Zij zijn iets meer dan 2 millim. lang en 1 millim. breed, glad. hooggeel of oranje van kleur en hebben eene rolronde aan beide einden toe- geronde gedaante. Binnen de vijf of zes dagen komen uit deze eieren de jonge larven te voorschijn. Deze zijn aan van 1 elijk bloedrood, later gaat deze kleur in vïeeschkleur over. De volwassene larven zijn tusschen de 8 en 9 milimeters lang, na den tweeden ring van het lichaam, dik en gezwollen, bultig uitgezet op den rug, aan het einde toegespitst, over het geheel kaal en zonder knobbeltjes of vrattcn. De kaasvormige, van voren eenigzins ingedrukte kop is glanzig, zwart met witachtige bovenlip, 4 zwarte oogjes ter weder zijde, beschermd door gele borstelhaartjesde boven kaken hebben vijf tandjes Het borststuk is niet aan den voorsten rand, vervolgens zwart, terwijl het overige langste gedeelte vleeschkleurig is, met vele olijfbruine plekken, die ieder afzonderlijk uit twee stipkens bestaan. Het overig gedeelte van het lichaam is vleeschkleurig of geelachtig, in de zijden voorzien van twee rijen ronde zwarte vlekken boven elkander. De zes pooten waarvan de achtersten tamelijk lang zijn, hebben zwarte heupen en witte dijen, met sche nen en tarsen, die aan de boven zijde zwart, aan de onderzijde wit zijn. Na 19 dagen of bijna drie weken de planten ver woest te hebben, kruipt de larve, volwassen zijnde, in den grond, waar zij in een pop verandert, uit welke in den zomer, na 10 of 12 dagen, de kever te voor schijn komt (1). Er zijn jaarlij. sch drie geslachten, (1) Elke moederkever legt omstreeks 700 eieren, wat op de drie geslachten welke jaarlijks elkander opvolgen, een aantal kevers moet geven, dat by het voortplanten der nieuwe geslachten, zelfs bij toenadering niet is uit te rekenen. waarvan liet laatste den geheelen winter in den pop- pentoestand onder den grond doorbrengt. Het laat zich begrijpen, dat men reeds naar mid delen heeft uitgezien, om het insekt in massa te doo- den, eer het zich nog uit het ei ontwikkeld heeft, en uit Amerika schrijft men, dat de besproeiing van een aardappelveld met parijzergroen (koperarseniet) on feilbaar werkt. Of ait middel wezenlijk den kever doodt, zal de praktijk moeten leeren. Alvorens men echter dit algemeen in toepassing brengt, vestigen wij de aandacht op het bericht van het Amerikaan sche blad The Agriculltiristinhoudende dat de larven van het onze-lieve-hoer's beestje cocctncllazeer krachtig en goed gevolg jacht maken op de larven van den colorado-kever. Verder is het zeker, dat ver schillende vogelsoorten er op azen zullen en de men- schen in hun verdelgingsoorlog helpen. Dat de ken ners der natuurlijke historie het aan een onderzoek onderwerpen, en openlijk meêdeelen, welke vogels de grootste vervolgers van den kever zijn. Zij zullen daarmeê aan de geheele wereld een grooteren dienst bewijzen dan met hun twisten over den al of niet nauwkeurigen naam, dien het insekt draagt. Wij onthouden ons van de schildering der ramp, welke het gevolg zou zijn van de vernietiging der aardappelplant, daar wij hopen, dat, indien krachtige maatregelen genomen worden, de kever in zijne kiem zal gesmoord worden. Het is echter geene overdrij ving als wij zeggen, dat de aardappeloogst een zeke ren ondergang tegemoet gaat, indien de kever onge stoord zijne verwoestingen kan voortzetten. Van de honderd keeren dat eene petroollamp wordt uitgeblazen, geschiedt dit negen-en-nogentig maal langs boven aan het glas; negen-en-negentig maal bestaat daardoor gevaar van brand te veroor zaken. Wanneer de oliehouder tpeer) niet geheel is gevuld, loopt men gevaar dat de ledige ruimte door ae warmte der olie met gaz wordt gevuld, die volko men gelijk is aan lichtgaz. Gebeurt het nu dat de wiek in den brander wat te smal is en de buis dus niet geheel gevuld, dan blaast men de vlam door de opene ruimte naar benedende gaz ontvlamt, doet de peer springen en de beete olie vat vuur, verspreidt zich over kleeden, meubelen, houten vloer enz. en wat verder de gevolgen zijn,kan men bijna dagelijks in de dagbladen lezen. Wil men eene petroollamp zonder gevaar uitdooven, draaie men de wiek gelijk met de buis, maar ook niet leeger, anders loopt men gevaar dat de vlam toch in de peer slaat en eene ontploffing ten gevolge heeftvervolgens blaze men van onderen door de luchtgaten de vlam uit. SOMERGHEM. Op zware boet is bet verboden, brieven in druksels te steken, om het port te fraudeeren. Een onderzoek is te Somerghem geopend tegen een mi- litiaan van Oostwinkel, soldaat te Brussel, die aan zijne beminde Rozalie brieven schreef, deze onderteekeude met een valscbe naam, en zijne minnezuchten in een of ander gedrukt program van het Aihambra stak om ze voor een centiem te kunnen overzenden met den post. De kruik gaat zoo lang te water, tot ze breekt De zaak is uitgekomen Charles-Louis moet het bekoopen, en Ro salie zal het betreuren. AVERECHTS VERKEERD. Als er wel iets is dat averechts verkeerd mag genoemd worden,dan is hel wel dat duivelsch nat dat sterken drank genoemd wordt, Inderdaad, waarom sterken drank noe men een nat dat ailes slap maaktslappe beenen, slappe hoofden, slap verstand, slap geheugen, slappe gezondheid, slappe zeden, slap geloof, enz EEN OPENHERTIGE KOOPMAN. Een Jood bood zich onlang bij eenen beer aan om oude stoffen te verkoopen de heer zegde en herhaalde dat hij niets koopen wilde, doch de Jood bleef aanhouden. Ik zeg riep de heer, gestoord over het zagen en pramen van den Jood, grammoedig uit, dat ik van uwe stin kende vodden niets noodig heb. Excuseer, antwoordde de Jood koelbloedig weg, 't is mijne waar niet die stinck, mijnheer, 'k ben ik het. EENE LES DOOR EENEN TURK GEGEVEN. Eene processie ging te Konstantinopelea uit waarin het H. Sacrament gedragen werd. Een Christen die haastig was, wilde door den stoet de straat overloopen. Een Turk nam hem bij de kraag en vroeg hemZijt gij Chris- sten? Ja. Laat dan eerst uwen God voorbijgaan, antwooordde de Turk. FONDS E N. Zele, 3 Juli 1877 Tarwe 106 liters. Rogge Haver 159 Geerst Boekweit Aardappelen, 100 kilos Klaverzaad, per kilo Vlas, per 3 kilos Hoornbeesten, 22-50 17,— 18,50 Bki.o. Leening 4 th. 1871 100,25 3 tb. 1873 75,70 Gem. krediet. 4 1/2 th. Brussel, leening 1867 3 th. 1873 3 th. 1874 3 th. Gent, leening 1868 3 th. 30,25 22,50 -.00 15, 403.50 88,50 Co,00 00,Cp Markten. Dendermond®, 's maandags. Lijnolie 100 kilos. 70,— Kempolie, 00, Raapolie, Lynkoeken, 24,— Kempkoeken, 16, Tarwe, 34,25 Rogge, 25,25 Boterperkilo 2,95 a 3,10 Leuven, 's maandags. Tarwe, Rogse, Brouwershaver, Voederhaver, Boter 1/2 kilo, Bloem (fyne.) Kortrijk, 's maandags. Witte Tarwe, Rogge, Boter, 1/2 kilo, Eieren, 25. 36.50 25,00 23,— 23,00 1,5® 45,25 -.00 —.69 1,74 2,— Aalst, '8 zaturdags. Tarwe per 1 heet.32 1. 50 C Masleluin, Haver, Rogge, Aardappels, Hop, Eieren» Boter, 33,56 27,25 23,50 23,75 11,50 (00.00 2,00 09,04 Vlas, 4 k 5,40 Viggens, 40 A 49 Ninove, 's dijnsdags. Tarwe, 100 kilos, 34, Rogge. 24,50 Haver, 23,50 Boonen, 24.50 Boter per kilo, 3,00 Eieren per 26, 1,95 Koolzaad, 40,50 Lijnzaad,35,50 St. Nikolaas, Per 106 lieters Witte Tarwe, Roode, Rogge, Boekweit. Paardeboonen, Vlas 3 kilo, Boter kilo, Eieren de 26, Hooi 300 kilos, Aardappelen donderdags. 19,56 21,— 20,00 5,80 2,90 2,05 46,00 10,50 Mechelea, Tarwe, Rogge, 23,— Boler, 0,_ Strooi per 100 kilos, 0, Vlas 3 kilos, 0,00 0,00 Veemarkt, Inlandsch ras 45 stuks, van 195 tot fr. 325 Vreemd ras 560 stuks Tan 280 tot 770. Geeraardsbergen, 's maandags. Tarwe 100 kilos, 32,56 Masteluin, 25,— Rogge, 23,— Ruw vlas per kilo, 1,50 Boter per kilo, 03,00 Tabak grooten kleinen, Hamme, 's zaturdags. Kemp per 11 kilos, 11,70 Boter, per kilo, 3.54 Aardappelen, per 100 kilos, 09,11 Lokeren, 's woensdags. Per 106 liters, Witte Tarwe, Roode, Boter, Haver •I12 kilo. Aalst, snelpersdruk van Daens-Mayart

De Werkman | 1877 | | pagina 4