Nood leert Dan*i. Overzicht der velden. Domien. Sis, wij zullen 't vro«wvolk laten vorenop gaan met de kinderen. Dat klapt geerne eens over de reglementatie van d'huishou- dens. Sis. Maar wat goed weer, 't Is 'ne lust om buiten te komen. Domien. Vivan 'r Veld, als 't zomer en zondag is Ge schept hier eon gezonde lucht uie lossen door uw lijf gaat Sis. - 't Is nog al aardigAlzoo een handsvol locht kunnen al de koningen en keizers der wereld niet geven of verschaffen. Domen. En zie 'ne keer 't graan, hoe dik geladen het daar staat. Sis, Sis, 't zijn als de soldaten van Ons Heer, die gereed staan en opzwel len van lust om 't menschdom te voeden. Sis. Wij riskeeren dees jaar 'ne goeien boterham t'eton 't koren staat wat mager, maar de tarwe dat is puik. eerste klas, wij zouden bijna mogen zeggen, gciijk in de zeven vruchtbare jaren van koning Pharao. Domien En de patatten staan nog altijd fris Sis Ze zeggen dat op sommige plekken, de plaag zich vertoont. Domien. - Zvis er alle jaren, vriend rnaar nooit, op lmnderd paar- ten, zoo hevig als in 't begin van haar bestaan G'hebt in de Werkman den Doryphora gezien Sis. Dien wreeden patatterdief, ja! 't ziet er een fernijniggoed uit aoy dunkt, zijn klauwen zijn naar ons gericht. Zouden er al in Belgen- land zijn? Domien. God beware ons daarvanwant dit fernijn zet voort, er ger als de mieren en ruspen Sis. Gelijk alle onkruid. Domien. Wel gozegd, Sis;'t onkruid komt van zelfs in ons herten, zoo wol als op d'akkers; wij zien daar die schoone velden, waaruit door boerenzweet die vruchten zijn ontrukt.Ü'aarde is een moeder,zij geeft en blijlt geven, maar aan den luiaard, niets dan distelen en doornen Sis - Die zijn gezond oordeel te rade gaat, moet bekennen dat de landbouwer een der nuttigste leden van de samenleving is. En nogtans, g'hebt er die gedurig op den boer uitvallen, omdat de boer met al die nieuwerwetsche moden en klodden geen affairen heeft. Domien. Ze moesten die vliegenvangers eens opeen plek grond zetten, met ordonnantie van bij d'opbrengst te leven. S/s. Ze verhongerden op den besten akker. Domien. Kunsten, modes, pracht, kan gemist worden, maar dat de Landbouw eens een jaar stiliestaat, er zullenkerkhoven moeten gemaakt den, zoo groot als steden. Sis. Maar Sis, 't moet daar ongelukkig gaan in den Oostde men- schen zullen dees jaar geenen oogst hebben Domien. 01'te naaste jaar ook niet. Alles is vertrapten verdes- trueerd en hard gereden dorr de soldaterij. Arme menschen voor veel jaren zuilen 't worden, en hoe langer de oorlog duurt, hoe wreedere napijn Dat ons Belgenlaud toch bevrij l blijve! Sis. Er is hier ook veel twist en t veedracht; en van twist en twee dracht komen strijd en oorlog. Domien. 't Is te domMenschen van een land, die als broeders zouden moeten leven, is't te dom met al die nieuwe klodden van ge dachten. Waarom zou de Religie nu zoo goed voor ons niet zijn, als over vijftig, honderd, twee honderd, duizend jaar Maar wat is't? Al die nieuwe gedachten hebben maar een oogpunt, dat is da vervolging en verdelging dor Religie, gelyk z'in Pruisen met geweld willen doen Sis. - Is 't waar dat er in Pruizen zulke bittere armoede is, dat de vrouwen al greizende en snikkende over straat gaan? Domien. Wie zou daarvan verschieten? Pruisen verkwettertzijne laatste duit aan zijn soldaterij, [om altijd aan 'tboofdte blijven en uit vrees voor Frankrijk ze zeggen zelfs dat Pruisen den Rus heelt opge stookt om op Turkije te vallen, in de hoop dat er cenen algemeenen oor log zou uit volgen. Sis. Hoe is 't nu met den oorlog, Domien Domien. Rusland krijgt nu en dan een oorveeg van den Turk, maar nogtaus gaat Rusland vooruit, omdieswil dat Turkije een ongeregeleerd huishouden is en zonder ordo, geen vooruitgang of geen geluk. De Rus is ol over de Balkans en in een maand kan alles geschoteld en gelepeld zijn den Turk uit Europa, den Rus te Konstaniiuopelen. Sis Er zal weèal veel onscnuldig bloed vergoten worden Domien Och ja! ca oneindig veel misereën gezocht... Sis, ik wordt, droef van daarop te peizen... Laat ons liever de velden in oogensciiouw nemen dat verheugt en verkwikt.... Kom, we gaan daar eerst met ons Volk 'ne lieter bier drinken. (Ze trekken dherberg binnen.) Te Namen zijn maandag twee convois opeen geloopen een der machinisten is gewond verscheide wagons zijn verbrijzeld; er waren rijtuigen schier tot splinters verpletterd. Eene woeste daad, lie slechts het werk kan zijn van een dollen jenevergeus, is in den nacht van zaterdag tot zondag gepleegd, aan de kapel van O. L. Vrouw van Gaveriand. in de Torenstraat te St. Gillis, eigendom van M. De Smet Een kwaaddoener, langs de deur in de kapel "ekomen, heeft daar alles verbrijzeld wat hem onder de hand viel: kandelaars, keerscn, kaders, enz twee HH. Harten moet hij met ge weld legen den grond geslagen hebben. Verders heeft hij gepeogd den offerblok open te breken, maar daarin niet geluk .ende, heeft nij dezen willen afrukken, doch ook te vergeefs. Door een overschot van gods dienstgevoel heeft do deugniet echter geen hand gesteken aan het beeld en de relikwie der H. Maagd Daar zijn vernielingszucht nog niet vol daan was, heeft de kerel ook de ruiten uitgeslagen bij den bakker F. Dierick, die daar omtrent woont en is dan gevlucht. De policie van St Gillis zoekt den misdadiger op. De beroemde volksman Gambetta was voor 1870 een arme luis en is nu millionnair. Tijdens dat hij directeur van Frankrijk was, staat er als uitgave eene som van 219 millioen, waarover niet het minste bewijs is geleverd NIET SLECHTTe Hagen, Jn Duitschland, zullen van, nu at de bals die tot 10 ure's avonds duren, U marken moeten betalen ei degene over de 12 uren, 12 marken..,. 'tjBest van al ware ten 12 ure alles te sluiten., 't Is nog veel te laat! 't Wordt gezegd enj geschreven dus, er moet iets van zijn dat de AARDAPPELEN, waarvan nü de bloemen zijn afgetrokken, een derde meer opbrengen in gewicht.... Met eens te propeeren, riskeert men niet. OM den Colorado-kever te zien, is er expres iemand uit Londen naar Duitschland gekomenDaarom moet men Engelschman zijn Zekere herbergier te Roosebeke, had taarten gebakken en dezelve in eene plaats gezet neven de koeistal, ten einde met de taarten door de herbergplaats niet to gaan, dewijl cr volk was cn opdat de herberg gasten er hunne neus niet aan zouden gesteken hebben maar eene koei, aangehitst door den goeden reuk, nam de gelegenheid waar om het steertje van Roosebeke-Kennis te vieren; zij trok haar bindsel los, stak met de hoornen door de taarten, en begon, op geuze wij zo, er lus tig aan te eten. De dochter, de eersteden diefstal gewaar wordende, riep uit al hare krachten Vader, vader, do koei aan de taarten! De vader komt toegeloopen in hevige gramschap neemt 'nen bezem stok en begint het dier duchtig af te rammelen, al roepende koetje, koetje, dit zult ge duur bekoopen Maar al le vergeefs, Bles se liad de taarten binnen, en ze terug geven was onmogelyk. Maar mocht Blesse niet ook. eens kermis houden DE DORYPHORA. De geduchte vijand der aardappelen doet hoe langer hoe moer van zich spreken. Uit Berlijn wordt naar een Elzasser blad geseheven, dat al de schepen die uit Amerika aankomen, dit gevaarlijk insekt kunnen aanbrengen. Thans is er, naer het schijnt, eeu znlkdanige kever in eene kist mot ajuin g -vonden. Ten gevolge dezer ontdekking, worden al de schepen, uit de Nieuwe Wereld komende, aan een streng onderzoek onderworpen. Vrouw, zei de man, 't is slechten tijd, ik heb waarlijk moeite om de neuze beven 't water te houden. Dat't nieten ware dat gij uwe neuze te veel bovenden ge never houdt, zei de vrouwe, gezoudt ze wel kunnen boven 't water houden.» AARDIGE TELEGRAMS. Een veehandelaar zond onlangs de vol gende depêche aan eenen konfraterMorgen vroeg al de zwijnen naar de statie brengen. Daar verwacht ik u. De volgende telegram is niet min kurieus: Kom slechts morgen. De trein van heden neemt geen ossen op. Eene bie verliest haar angel, na dat zij eens gestraald heeft. Jammer is het toch dat het alzoo niet en gaat mei eene venijnige tonge. Jahar had een barak met wilde (heren, beeren, apen, etc.zijn vrouw ging ook met een barak rond in "i kere stad kwam Jahar tegelijkertijd toe met zijne vrouw en deed aanstonds het volgende uitbellen en aan plakken: - Doer het samentreffen met mijne vrouw is de vertooning myner wilde dieren merkelijk vermeerderd. JUIST. Een embrasmaker zegde eensGelooft gij, dat er li2den nog ezels spreken, gelijk ten tijde van Balaam? "Wel zeker, ik hoor liet! werd hem geantwoord. Loopend« Nieuws. Zaterdag nacht is het huis van Francies De Winne, te Wetteren-ten- Eede afgebrand, gelukkiglijk, zijn de bewoners nog kunnen gerei wor den. t Prachtig Hospicegebouw van Laarne gaat goed vooruit. Vivat Laarne schoone steenwegen voor de boeren, en een paleis voor d'arme menschen, dat is wel Deze week was het een groot feest in Melle, 'k zou er veel meer van zeggen, maar z'en lezen daar de Weruman niet. 'kzou't anders willen. Westrem wilt van Massemen scheiden en een gemeente op haar eigen maken niet slecht zijn eigen potjen Koken, maar alles moet toch eerst wel overdacht worden. de kroonprins van Pruisen is te Gent geweest en daarna te Oostende; hij zal naar de stad Gent terug.<eeren, om de hofbou wgestichten, de schoodste vaa Europa, te zien. Bij d'heeren Vander Schelden is een nieuw boekje verschenen van pater Hillegcer, Edelgesteenten, of uitleg vaa de voornaamste Vlaamsche Spreekwoorden. Waarlijk, een nuttig boek, onder letterkundig, zedelijk en beschavend opzicht. Bij ons te koop,aan den prijs van 75 centiemen, 't Is tegenwoordig met de goei schriften om doen iedereen voelt en ziet dat. Als iedereen zijn eigen ge broken inziet, zal iedereen de gebreken van een ander verschoonen, en er zal meer Vrede en geluk zijn. Onthoudt dat en leeft ernaar. Als iedereen bij zijnen leest blijft, zullen er op verre na, zooveel domhe den niet meer verteld worden. Preïniën voor onze inschrijvers De Kaart van den Oorlog, aan 0,35 centiemen. (Portret var. Z. K. den (Paus, uit (Bolo»ia; de gewone prijs is 6.00; wij kunnen dit stuk leveren aan 1,30. TE KOOP IN ONS BUREEL. Kaarten van den Oorlog, franco thuis, g'beel Belgenland door, 0,35 c. MUZIEK, an Plus IX, Paus-Koning, woorden van den E. H, Claeys, muziek van H. Lowet. 1,00 Voor Pius IX, Paus en Koning, Jubellied, muziek van V. C. De Clippole, priester. 1,00. Lied aan de Leden van Davidsfonds, woorden van Ad. Pee- ters, muziek van Ad. F. Timmerman. i,..o Maria wees duizendmaal gegroet, bedegezang voor de verlossing van Pius IX, door Lodewijk Lowet. o,50 NEEN, de Pauzen sterven niet woorden van Josef Samyn, muziek van Lodewijk Lowet. o,60

De Werkman | 1877 | | pagina 2