Nood leert Deugd. hoogst noodzakelijk, zegt dit blad, dat Engeland den snellen tocht der Russen naar den Bostoor staken. Zelfs de tijdelijke bezetting van Kon- stantinopel zou een doodende slag zijn voor het engelsch rijk. Dus bekent de Daily Tc egrapk, dat de bezetting van Konstantinopel, aanstaande zou kunnen zijn. Het is maar al te zeker. VELDSLAG VAN PLEVNA. De yorddculsche Zeiluny zegt het volgende over dien veldslag, die zoo ongelukkig voor de Russen is uitgevallen De neerlaag der Russen nabij Plevna, toc-nt opnieuw twee feiten aan van den eenen kant de onvoor zichtigheid waarmee men den aanval heelt gewaagd, rekenende op de dapperheid der troepen en geen acht gevende op de geringe getalsterkte tegenover de sterke position van den vijand van den anderen kant den heldenmoed der russische officiers en soldaten. Te Plevna beschikten de Russen over drie regimenten, ongeveer öuOü tot 7ÜU0 man zij verloren meer dan 2000 man, dat is meer dan het derde hunner strijdmacht. Dat is een der grootste verliezen, in evenredigheid van het getal strij ders, waarvan lie militaire geschiedenis gewaagt. Twee regimonts- oversten zijn gesneuveld De brigade-generaal is gekwetst. Men schrijft de onvoorzichtigheid der bevelhebbers toe aan den invloed der Slavische drukpers, die naar het voorbeeld der fransche dagbladen in 1871), de legeroversten tot waagstukken aanzet. Er begint in Turkije groote oneenigheid te komen, 't Klein volk wil bongró malgré den Standaard van den Profeet doen ontplooien, 't is te zeggen iedereen te wapen roepen, maar de sultan en de kooplieden preeken de gematigheid aan zelfs is er in al de Moskeeën oenen brief afgelezen, om de gemoederen to bedaren on de Christenen te doen eer biedigen. Turkije ziet dat geena Mogendheid er durft tusschen komen, uit vrees van de Russische woede op zich te keerenindien het Turksch gepeupel nu do Christenen moest aanranden, 't zou nog veel slechter gaan. Oostenrijk brengt zijn leger op oorlogsvoet, in afwachting van 'tgcon d'ander Mogendheden zouden doen, indien Rusland Konstantinopelen bezette. Iedereen dreigt, maar Rusland, ondersteund door Pruisen, zal nu ook een advokatenrede vinden om den Turk uit te plunderen. WERKSTAKING EN OPROER IN AMERIKA 't Hoeft daar vcrscheide dairen wreed gegaan. G'heel 't leger is moeten te been ko men, voor de werkstaking der bedienden des ijzeren-weg, bij welke zich talrijke andere werklieden hadden gevoe 'd De burgerij heeft zich bij 't leger gevoegd. De Internationale en 't Socialismus zijn niet vreemd aan dien oproer. Op vele plaatsen heeft 't Hoed gevloeid. Te Chicago, de stad die over eenige jaren afgebrand is, stonden 0300 gewapende burgers, benevens 't leger, tegen de oproerlingen doze waren meester van een groot deel der stad eindelijk zijn zij achteruit- geslagen en lieten 151) man dood- Te San Francisco was de stad op verscheide plaatsen in brandzon der de burgers die zich wapendenware g'heol de stad vernield ge* weest. Wat ellende! wat ellende! iedereen zal er van lijden, door den opslag der levensbehoeftigheden. Er is in Amerika te veel gouddorst, te weinig broederliefde langs den eenen kant, en te veel verschiüigheid en te weinig godsdienstzin van den anderen. Wij zijn daar bij den telegraf gaan zien: 't betert in Amerika; da volkeren bedaren de gramschap is over. Jan-gene ver is 's morgens ook bedaard, als hij 's avonds te voren zijnen pottekarrie gebroken heeft.... Maar de schade blijft. In FRANKRIJK doet Mac Mahon een rondreis om de gemoederen tot de kiezingen to bereidente Bourges werd hij geestdriftig ontvan gen cn legdo in zijne redevoering, zijne inzichten uit, alsvolgt: In het liuicemand den vrede te b-j waren in het binnenland op bet ge bied der konstitutie aan het hoofd gaan, van de mannen van orde van al de partijen, hen beschermen, niet alleen tegen de omverwerpende drif ten, maar ook tegen hunne eigene zwakheden, van hen eischen, dat zij hunne verdeelingen opschorsen, om het radikalism te verwijderen, dat een gevaar is, voor ons in 't algemeen. Te Parijs heeft eene ontploffing plaatsgehad in den Monl-Valérien 7 artillears werden gedood. Bijna al do velden van Savoye zijn door oone vreeselijke hagel -vlaag vernield. Er waren hagelsteenon zoo dik als een kiekenei.... Nu rogent het aanhoudend En juist in den oogst! Rusland meende paarden te gaan koopen in Zwitserland, maar 't Goevernement van dit land heeft daar wij water tegen geworpen, met 80U fr rechten te zetten op ieder peerd dat'uit 't land trekt. In 'tprotestantsch deel van Zwitserland is de lijkenverbranding toegelaten, doch niet verplichtend. Dit laatste ontbrak er nog om 'thei- densch zottespel compleet te maken. In Frankrijk heeft een woestaard in den nacht van zondag-maan dag zijn eigen huis in brand gesteken. na er zijne schoonzuster en nicht in vastgebonden te hebben. Allebei zijn verbrand.... Dit monster had den avond in de gemeene kabordoczen overgebracht. Volgens Nick zullen er in Augusti van tijd tot tijd geweldige on weersbuien losbersten... Hij zegt niet waar en van welke soortAlzoo kan iedereen prophesiteeren Te Gossau, Zwitserland, is e?ne familie die gedurende 300 jaar, onafgebroken, onderstand van den Armen ontvangt... Die familie mag te recht conservatief genoemd worden. Keizer Wilhem van Pruisen, op zijn beste, draagt in do tachentte kruisen op zijne borst.... Welk gewicht!... Maar de zwaarste last zal toch altijd zijn kruis in't. hert zijn, 't kruis der knaging, omdat hij 't Ge loof vervolgt.... Ziit wat ge wilt, zegde mij onlangs een wijze man, maar vervolgt;ch nooit do 1'ó.igJ cm i Geloof. Is dat niet spijtig TTIarnburg zijn d'ander week 4000 balen kofftj verbrand. D'ander week is te Leuven 'ne metsendiender van 18 jaar, Petrus Van Laer, af de stelling van't nieuw statiogebouw gevallen en eenige uren nadien in 't gasthuis overleden. Wonder geval't was de laatste dag, dat Van Laer op den metsserstiel bleef. Zondag, ten 7 ure 's avonds, viel te Gent het tienjarig kind van Pieter Schellinck, in 't water 'ne schoenmaker wilde in zijn zatte bermhertigheid't kind redden, maar zou zelf verdron en zijn, zonder Pol Burggrave, fabriekwerker, die den schoenmaker uit 't water trok, terwijl 't ind door eon ander edelmoedige hand werd gered. Wat een schrikkelijk, heet, stikkend, bang weer G'heel do we- rold is 'nen oven gelijkEn wij mogen nog niet veel klagen want 't is goed oogst-wéér Te Luik viel d'ander week een bakkersgast uit een duivenhok op straal. De bakker was afwezig en zijne nicht, als radeloos, weigerde don armen jongen binnen te pakken, zoodat hij op straat stierf.... De volkeren, verontweerdigd over die droeve dood, zijn schraminkelingen komen geven voor het huis van dien bakker, bijzooverre dat de Politie allerstrengste maatregels heeft moeten nemen zelfs in de straat waar die bakker woont, was 't verboden van met meer dan5manbijeen te zyn. Te Pamel zal met levendig genoegen vernomen worden dat de E. H. Graulus, hun oud-onderpastoor, die wegens ziekelijkheid zijn ambt moest verlaten, genezen is en aalmoesenier benoemd der kolonie te Merxplas. Twee Belgen, horlogiemakers van Everberg, in Henegauw, wor den in Frankrijk vervolgd voor 't maken en uitgeven van yalsche geld stukken van 1 U fr. en van 20 fr. en zijn in Vlaanderen gevlucht. De val- sche stukken dragen 't jaartal 1859, de beeltenis van don derden Napo leon en do letter Ade stukjes van 20 fr. 't jaar 1855, dito Napoleon en letter A. Ze zijn te licht en klinken niet goed. Opren Engelsch schip metpetrool g-daden, van Baltimore naar Antwerpen varende, is over Vlissingen, eene woes'e dasyl gebeurd de matroozen Prat, Franck, Portnows. en Long hadden de nachtwacht, toen eensklaps Henry Cole zijne kabien verliet met een mes in d'hand en zonder een woord te spreken aan Franck eenen steek in de richting van 't hart toebracht. Prat vloog Franck ter hulp, maar ontving zelve zes messteken in den rug. De moordenaar is t'Antwerpen aangehouden en de twee slachtoffers naar 't Hospitaal overgebracht. KUNSTNIEUWS. De 45 liederen van den Vlaamsehen student, Amaat Joos, zijn verschenen. Ze maken een pront en pertig boekje uit van 110 bladzijden, een echt volksboekje, dat iedereen mag in d'handen komen, klein, en groot, zeaer zijnde dat iedereen er eene goede ge dachte, eene zoete herinnering zal in putten en tevens aangenaam ver rast worden. M. Amaat Joos, wij wenschen uproficiat, man; ge bezingt bet Vlaamsch leven, d'oudo Vlaamsche gebruikenuwe dichterziel heft een edele toon aan, ter cere van God en Vaderland, en gij vergeet do i ade werkman of de nederige leerjongen in uwe zangen niet.... Dat hoekje is wel! flink en vloeiend gedicht, zegde een hooggeplaatst per soon, dit boekje op onze tafel ziende liggen.... Velen zullen dit, na hem zeggen.... Alhoewel de inschrijving gesloten is. zijn cr nogtins eenige exemplairen in ons bureel te koop gesteld aan 0,90 c. franco 93. Erratadie nooit gemist heeft, dat hij den vinger opstekew'hoÉben 't boekje Edelgesteenten, d'ander week aan 0,75 c gezetmaar 't moest 0,85 e zijn. Zco wordt dit schoon boekje in al de boekwinkels verkocht. Wijd urven frank verzekeren, dat al wie dit boekje gelezen heelt, het op een bijzondere plaats zal leggen, als een schatkistje van edele spreuken, rijke gedachten en treffende voorbeelden. M. Tinei, van Sinai, heelt don eersten prijs behaald in den grooten Muziualon Prijskamp van Brusselde tweede prijs is aan den Muziek meester van 't linieregiment te Antwerpen. Al de groote gazetten zwaaien den hoer Tinei uitbundigen lof toe... 't Is verdiend ook Er is te Gent, op de Markt, reeds vlas geweest van den nieuwen oogster waren geen koopers men wacht de volle komst van 't nieuw vlas af. Onze geachte lezers kennen wel bij name en reputatie, hoop ik, de Bank Union, waar goddelooze kerels aan 't hoofd zaten, die 'tgeld der kooplieden, landbouwers en borgers verlorenzoonden en op den arm hunner slawellen hingen Want ge moet weten, te Brussel, in do stad die zich verlicht noemt, maar die zoo dom is, als 't voorge- borgte der helle, te Brussel is 't onder zekere soort de mode van ver scheide wijven te hebben, gelijk de wilden in Afrika. Over jaar is die Bank gesprongen, Van de Vin heeft zich door den kop geschoten, Emmerique is naar Parijs gevlucht, maar vier hoofd bedienden der Bank zijn vastgegrepen en staan nu te Brussel voor 't Assisenhof, 't Zijn stoute, eeleerde, welsprekende, fijne kerels, die 'nen advokaat zouden bot stellen er is daar eenen bij, die 4000 fr. 's jaars won, en (JOOü fr. uitgaf aan een slawelle. Alles bewijst, dat er in die Bank geen orde of overzicht was. Vrienden, die geld uit te zetten hebt, wacht u van die nieuwerwetsche blagueurs en spekulateurs, wacht u van de groote intresten, welke dikwijls uit uw kapitaal worden betaald. Telegrams uit alle landen. Davidsfonrls van St. Nikolaas opent eene inschrijving, om M. De Beueker, den groeten Vlaming, zijn marineren Borstbeeld aan te biedenBravo!.... De inschrijving blijft drij weken open... De ge ringste bijdragen worden aanveerd die voor 3fr. of meer inteekent, zal 't Portret van den heer De Beueker ontvangen. Oostenrijk. Al de Ministers zitten op hunne zetels, d'oogen ster lings op den Oosten gevestigd. Turkij'é. De Sultan ziet gedurig uit of de legers van Engeland hem nog niet ter hulp Komen. Engeland: Rus, als gij nog durft voortgaan, vallen ons legers u ten lijve. Rusland. Laat den Engelschman maar praten en dreigen Toe, koza skes, furwarsehwir shaben dasch Donau, wirr musjschen rauch Konstantinopelen shaben. Pruisen. Ga maar stoutelijk voorwaarts, Rus. Frankrijk. Do Ministerzetels zijn gecnen moment leèg. De Volkeren aan den Donau Iedereen verwenscht en ver vloekt den Oorlog. De schrik en de desolatie zijn algemeen.

De Werkman | 1877 | | pagina 2