A3'i° Slechtheid straft zich zelve. SPAARZAAMHEID EN SPAARKASSEN. Al de vooroordeelen tegen do Spaarkassen liggen nu om vei Men moet overtuigd zijn van de groote voordcelen der Spaarzaamheid, en de Schrijver legt nu uit welke voordeelen er kunnen gedaan worden, met eene wel ingerichte Spaarkas, aan de algemeene Spaar .as te verbinden men heeft aandeel in de jaarlijksche prijsdeelingen voor t meeste getal stortingen, aan t reservefonds, waarvan later zal gesproken worden. In Engeland wordt dit tegenwoordig wel verstaan in de stad (llaskow waren in 187-1, 127 afdeelingen der Spaarkas, met 48,751 leden, die jaarlijks 841,750 Ir. spaarden. Een reservefonds, dat is eene Spaarkas, waaruit de werklieden, in geval van nood, eene zekere som krijgen, welke zij met hun Spaarboekje uitbetalen. In vele steden worden giften en legaten gegeven, om een reservefonds te stichten. Waarom niet? Het milddadig geld kan niet beter geplaatst worden. Een ingenieur van Luik. heeftin 18/5, 60,000fr. getcstamcnteerd om de Spaarzaamheid aan te moedi gen. Kortrijk heeft in 1872 ook een legaat in dien zin ontvangen. Prins Caraman Chimay heeft in Henegauw zulke reservefondsen ingericht. Dit reservefonds kan ook als volksbank dienen een kleine burger, een werkman hoeft 20U, 3l)0. 400 fr. op zijn onvoorziens te betalen is er in zijne stad eene spaarkas, waarvan hij lid is, en is daar een reserve fonds bij, hij gaat er zonder angst heen en zal aan stonds die som ontvangen, op conditie dat hij ze tegen zulken datum cn zulke kroos wedergere. Zoo eene Bank heeft te Roeselare, op éen jaar 10,00 fr. aan kleine burgers op voorhand gegeven. Wat machtig wapen voor den werkman Zie! over eenigen tijd zegden wijinons eigen: Maar spreken wij niet te veel van de Spaarzaamheid?... Doch, nu, al de stoffelijke en zedelijke voordeelen dier deugd ziende, nu vragen wij ons ol 't c; s plicht niet is, van nog meer op die stof aan te dring.nr EENE KWADE HAND. Een pachter van uit de omstreken van B.. had se dert eenigen tijd zulke groote ongelukken in zijne familie en onder zijn vee, dat hij zich liet overtuigen, door bijgeloovige geburen, dat hij d< >.T eene kwade hand geslagen was. Op zekeren dag ring hij hier over eenen man te raden, die, zoo nn-n hem zegde, van die plaag verlossen kon. Na den pachter, dien hij overigens zeer goed kende, wel te hebben uitge hoord, ja. pachter, het is zoo gelijk gij denkt, zei hij, - er is bij eene knade hand in huis, en kost wat kost, wij moeten en zullen den kerol kennen die al die ongelukken overu komen doet. Luistergij neemt eenen r ieuwen emmer, doet hem vol zuiver pomp water en plaatst hem, als het goed en stil weer is, in uwe weide. Een kwartier later gaat hij er henen zien. Dat moei gij zoo drij verschillende keeren doen, om zekerte zijn ;in den emmer zult gij het gezicht zien van den goddeloozen kerel, dien gij mij ook aanstonds zult komen kenbaar maken. Zoo gezegd, zoo ge daan de emmer werd gekocht, vol proper water gedaan, en drij dagen, als het £oed cn stil weder was in de weide gezet, en weinig later door don pachter bezien, die dan zijnen raadsman rekening van zijne proefneming geven ging. Eh wel, pachter! wie is nu de deugniet die u plaagt hebt g'y hem gekend? Mijnheer, - antwoordde de pachter bedroefd, het middel is misiukt; ik heb in bet water nooit dan mijn eigen albeeldsel gezien. - Als liet zoo is, vriend, dan moet gij niet zeggen dat het middel mis lukt is want klaar is het dat gij zelf de kwade hand zijtdieop uwhuis weegt. En nu, rechtuit gesproken, is er op heel onze gemeente, een huis waar meer ge vloekt wordt, dan "t uwe? Op welke iioevc van heel ons üorp, heerscht er meer losbandigheid dan op d'uwe? Waar, meer dan bij u, wordt er zondags gewerkt en 'smaandags gebrast en gedronken? Op welke hoeve is het slordiger en vuiler dan op d'uwe? Ja, pachter, ja, gij, en niemand anders, trekt die pla gen over uw huis door uwe te groote toegevendgeid en nalatigheid, doch bijzonder door uw slecht voor beeld. Verander van leven, stel orde aan uwe zaken, bewaak uwe dienstboden en kinderen, verband uit uw huis de zonde, bijzonder liet hemeltergend vloeken en gij zult zien, de kwade hand zal u verlaten. 't Sermooutje van den raadsman was raak de pach ter had liet fijn van den middel verstaan, dien hij ge bruikt had om hem zijne fout voor oogen te kunnen brengen, en bedankte er hem over, met belofte van den ontvangen raad te volgen. Hij hield zijn woord: zijn huis werd opgekuischt van binneH en buitende slechte dienstboden aan de deur gezet, den eerst vol genden zoudagzat de pachter met de pachtersse, kin- er en en diensboden aan den biechtstoel en gingen samen te communieop 't vloeken,slechten klap werd eene groote boete gezet; de pachter gaf het goed voorbeeld, dron noch vloekte nietmeer, in een woord, 't werd eene gansch andere, ja. eene voorbeeldige hoeve, en nooit of nooit werd er later noch geklaagd van kwade hand, om reden dat het een huis werd zientbaar door don Hemel gezegend. Hoevele na latige en zondige meesters en meestersen, die van tooverij en kwade hand bij hunne herders klagen gaan, zouden,!zuo hun het middel werd aangeraden, geluk ouze pachter, hun afbeeldsel in den emmer vin den staan! geluk' ig indien zij. gelijk hij, hunne fout herkenden en gelijk hij zich bekeerden! VEEPEST. Eenige dagen geleden meldde men dat te Londen de veepest op.iieuw was uitgebersten twee geval len werden bestatigd namelijk in Nortlistreet, mill end en Norfolk street, Bothnal green. Bijna terzelfdortijd verscheen de plaag opnieuw in Opper Silezië, alwaar ze uit Russisch Polen was in gebracht in januari laatstleden. De veepest werd eveneens officieel bestatigd rond het midden der maand jili, in twee plaatsen van het gouvernementeel gebied van Oppeln. te Charley, distrii t Benthem en te Radzioukan, distrikt Tarns- witz Het duitsch gouvernement heeft op staanden voet krachtdadige maatregels genomen, teneinde de ziekte tegen te gaan en derzelverontwiükeling te beletten. Die maatregelen zullen waarschijnlijk voldoende zijn om de plaag tot de plaatst van haren oorsprong te beperken de laatste tijdingen desaangaande zijn zeer geruststellend. Indien de maatregelen niet afdoende zouden zijn, en de plaag zicb opnieuw verspreidde, zou he£ onge twijfeld noodig zijn, de schikkingen te herinneren, welke er toe bijgedragen hebben, ons land eene eer ste maal te behoeden, alhoewel de schikkingen dan ook groote belommeringen voor den handel opleveren. Getrokken uit den Moniteur van Belgie. 'ne Mensch verdonderd t'Hofstade. 't Is woensdag gebeurd, in de wijk Hoeksken. De genaamde J B. Goeman, jongman van rond de 25 jaren, rond den middag onder eene koornmandel ge schuild zittende, is door den bliksem morsdood ge slagen. 12 stuks vee gedood Maandag heeft de trein van Namen naar Sivrij aan eenen doorgang temidden van eene kudde hoornvee gereden. 12 stuks vee waren dood op den slag. Op de plaats waar dit ongeval gebeurde, zijn noch hagen, noch barreelen om de spoorbaan af te sluiten... Juist gelijk t'Aalst, aan de Leedsche baan. Een machinist gedood. Zondag is do trein van Hasselt naar Maastricht in de statie van Diepenbeeck tegen eenen anderen trein gebots, ten gevolge van eene nalatige onvoorzichtig heid. Verscheide Reizigers werden gekwets en een machinist werd gedood. Een bakkerij' afgebrand te St-Nikolaas, toebehoorende aan M. E. Licenne. Men takseert de schade op 6 duizend fr.. 't Was ver zekerd voor 5 duizend fr. Moord van Destelbergen. Over jaar werd boer De Vriendt in die gemeente ver moord nu zitten vier Destelbergers voor die misdaad op 't banksken. Er komen bezwarende omstandigheden uit, bedreigingen die zouden uitgesproken zijn, door do be schuldigden tegen De Vriendt.. Wieede zaak! Baslé, die nu als moordenaar op 'i banksken zit, heeft de dood kisthelpen dragen bij de begravenis van den vermoordde... 't Is M De Meren die 't assisenhof presideert. Dinsdag 14 Augusti zal WeltOreirten-Eede in volle feest zijn. De eerzame rchtgenooten Jan De Smet en Angeline Baetens, brave werklieden, vieren hunne gouden bi uiloft.de solennéle jubelmis zal ora 8 ure gezongen wor den.—Veel volk was zondag laatst vergaderd aan de kapel van O. L. Vrouw van Lourdes te Watteren Gransvelde, om de plechtige wijding en plaatsing van den Kruisweg, die door den Ëerw. Vader Petrus der Recolelten, gedaan werd, bij te wonen. Woeste kerels hebben verledene week, op eenen avond, in Melle gevochten, zoo erg dat er een voor dood blijven liegen is. Foeidie dwazerikken Te Rijsel is een zekere heer Bertaccini die tegen de beste paarden om prijs loopen wilt. Als hij wint verdient hij den naam van Koning der loopers Zele, 31 Juli 1877 Tarwe 106 liters. Rogge - Haver 159 Geerst Boekweit Aardappelen, 100 kilos Klaverzaad, per kilo Vlas, per 3 kiles Hoornheesten. 31,50 20 IS,— 15,25 FONDS E N. Bklg. Leening 4 th. 1871 3 th. 1873 Gem. krediet. 4 1/2 th. Brussel, leening 1867 3 th. 1873 3 th. 1874 3 th. Gent, leening 1868 3 th. 100,25 '75,7 0 103 50 88,50 Co'.OO OO.Cq Markten. Dendermonde, 1 Lijnolie 100 kilos. Kempolie, Raapolie, Lijnkoeken, Kempkoeken, Tarwe, Rogge, Boterperkilo 2,72 Leuven, 's maandags. Tarwe, Rogie, Brouwershaver, Voederhaver, Boter 1/2 kilo, Bloem (fijne.) 32,56 21,— -,0Ü 15,50 r3. 73,— 90,00 24,— 16, 36,25 26,55 36.65 25,25 24,— 24,00 1,37 45,25 Kortrijk, 's maandags. Witte Tarwe, Rogge, Boter, 1/2 kilo, Eie'-en, 25. 21.50 17,00 1,75 2,07 Aalst, 's zaturdags. Tarwe per 1 heet.32 1. 50 c. Masleluin, Haver, Rogge, Aardappels, Hop, Eieren. Boter, 35,50 28,50 24.50 24,75 07,50 (00.00 2,00 08,54 I Vlas, 4 a 5,50 Viggens, 46 k 56 Ninove, 's dijnsdags. j Tarwe, 100 kilos, 35,50 l Rogge. 24,50 Haver, 23,50 Boonen, 24,50 Boterperkilo, 2,80 I Eieren per 26, 1,99 I Koolzaad, 44,50 I Lijnzaad. 35,50 St. Nikolaas, Per IbÖIieters Witte Tarwe.. Roode, Rogge, Boekweit. Paardeboonen, Vlas 3 kilo, Boter kilo, Eiereu d« 26, Hooi 300 kilos, Aardappelen donderdags. 30,75 31.— 19,50 21,— 22,00 0, 2,90 2,15 49,00 12,00 Mechelen Tarwe, Rogge, Boter, Strooi per 100 kilos. Vlas 3 kilos, Veemarkt, Inlandsch ras 45 stuks, van 195 tol fr. 325 Vreemd ras 560 stuks van 280 tot 770. Geeraardsbergen Tarwe 190 kiles, Masleluin, Rogge, Ruw vlas per kilo, Boter p«r kilo, Tabak grooten kleinen. 23.— 0,— maandags. 35,00 28,50 23,- 1,50 02,72 Harame, 's zaturdags. Kemp per 11 kilos, 10,70 Boter, per kilo, 3. Aardappelen, per 1G0 kilos, 09,41 Lokeren, 's woensdags. Pel' 105 liters, Witte Tarwe, 31 00 Roode, ,00 Rogge, 19 ,75 Bo'ei-, -1/2 kilo. Haver 18,56 Aalst, snelDQvsdruk vaa Daeas Mayart

De Werkman | 1877 | | pagina 4